Traženo: bogaćenje

Ukupno nađeno: 530 primera


U dokumentima tipa propisi od ukupno 524 pronadjena primera ovde je prikazano 39 nasumice izabranih.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Pravilnik o hrani obogaćenoj nutrijentima (RH)

Pravilnik o prirodnim mineralnim i prirodnim izvorskim vodama (RH)

Postupak obrade vode zrakom obogaćenim ozonom

Pravilnik o sustavu poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka (RH)

Svi proteinski usjevi (mahunarke, grahorice, leguminoze) koji se uzgajaju zbog njihova sjemena, uključujući sjeme i mješavine suhih mahunarki sa žitaricama. Nisu obuhvaćene: mahunarke koje se ubiru zelene (npr. lucerna) koje se unose u zaglavlje 145. "Ostalo krmno bilje", bjelančevinama bogate uljarice (npr. soja), koje se unose u zaglavlje 132. "Uljarice" i mahunarke koje se uzgajaju kao povrće, a unose se u zaglavlja 136., 137. odnosno 138.

Zakon o morskom ribarstvu (RH)

Biološka bogatstva mora

<lat>II</lat>. MJERE UPRAVLjANjA BIOLOŠKIM BOGATSTVIMA MORA

Zabrane onečišćenja kojima se ugrožavaju biološka bogatstva mora

Pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu kokoši nesilica (RH)

Sustav uzgoja u obogaćenim kavezima

Zakon o mjenici (RH)

NEOPRAVDANO OBOGAĆENjE

Pravilnik o utvrđivanju prevalencije salmonella spp. i meticilin rezistentnog staphylococcus aureus u stadima rasplodnih svinja (RH)

2.3.1. Selektivno obogaćivanje

Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati farme i uvjetima za zaštitu životinja na farmama (RH)

Sustav uzgoja u obogaćenim baterijskim kavezima

Naredba o homologaciji vozila s obzirom na emisiju štetnih spojeva u skladu s gorivom koje upotrebljava motor (RH)

2.9. "Uređaj za pokretanje hladnog motora" je uređaj koji privremeno obogaćuje smjesu goriva i zraka te olakšava pokretanje motora.

2.10. "Uređaj za olakšavanje pokretanja motora" je uređaj koji olakšava pokretanje motora bez obogaćivanja smjese goriva i zraka, npr. odnosi se na grijače, pomicanje početka ubrizgavanja, itd.

Stečajni zakon (RH)

(6) Primatelj činidbe bez naknade ili uz neznatnu naknadu mora vratiti ono što je primio samo ako je time obogaćen , osim ako je znao ili je morao znati da se takvom činidbom oštećuje vjerovnike.

(2) Protivnik pobijanja ima pravo tražiti da mu se njegova protučinidba vrati iz stečajne mase ako se iz te mase još može izdvojiti ili ako je masa obogaćena vrijednošću činidbe. Inače protivnik pobijanja može svoje pravo na povrat protučinidbe ostvarivati kao stečajni vjerovnik.

Zakon o šumama (RH)

Ovim se Zakonom uređuje uzgoj, zaštita, korištenje i raspolaganje šumom i šumskim zemljištima kao prirodnim bogatstvom , a s ciljem održavanja biološke raznolikosti te osiguranja gospodarenja na načelima gospodarske održivosti, socijalne odgovornosti i ekološke prihvatljivosti.

(1) Šume i šumska zemljišta specifično su prirodno bogatstvo te s općekorisnim funkcijama šuma uvjetuju poseban način upravljanja i gospodarenja.

- ublažavanje učinka "staklenika atmosfere" vezivanjem ugljika te obogaćivanje okoliša kisikom,

9. krš je jedinstven oblik reljefa s posebnim hidrogeološkim i geomorfološkim značajkama, u kojem je podzemno vodno otjecanje znatno bogatije od nadzemnog, u kojem se površinske razvodnice znatno razlikuju od podzemnih i u kojem se javljaju posebni površinski (škrape, ponikve, uvale polje u kršu i dr.) i podzemni oblici (špilje i jame) u tektonski razlomljenim karbonatima, evaporiranim ili gipsanim stijenama,

Zakon o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave (RH)

Ministarstvo propisuje mjere upravljanja i gospodarenja biološkim bogatstvima mora i slatkih voda; određivanje i kontrolu ribolovnog napora; određivanje granica između unutarnjeg i vanjskoga ribolovnog mora, granica ribolovnih zona, propisuje namjene, vrste i količine ribolovnih alata i opreme u ribolovu, propisuje i uvjete za uzgoj ribe i drugih vodenih organizama, uvjete za obavljanje ribolova i uvjete za priznavanje organizacija proizvođača u ribarstvu.

Zakon o porezu na dohodak (RH)

(3) Djelatnost poljoprivrede i šumarstva obuhvaća korištenje prirodnih bogatstava zemlje i prodaju, odnosno zamjenu od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju. Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu, ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veći od 35% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost

Zakon o porezu na dobit (RH)

6. rudnik, naftni ili plinski izvor, kamenolom ili bilo koje drugo mjesto iskorištavanja prirodnih bogatstava ,

(2) Priznaju se kao rashod rezerviranja za rizike i troškove na temelju zakona ili drugog propisa i rezerviranja koja su uvjetovana ugovorima (rezerviranja za otpremnine, rezerviranja za troškove obnavljanja prirodnih bogatstava , rezerviranja za troškove u jamstvenim rokovima i rezerviranja za troškove po započetim sudskim sporovima).

(4) Amortizaciji ne podliježe zemljište, šuma i slična obnovljiva prirodna bogatstva , financijska imovina, spomenici kulture te umjetnička djela.

Pravilnik o područjima provenijencija svojti šumskog drveća od gospodarskog značaja (RH)

Sjemenska zona obuhvaća područje Velike i Male Kapele, Ličke Plješivice, Risnjaka i Velebita. Litološka podloga su uglavnom vapnenci i dolomiti, puno manje pješčenjaci na kojima su se razvila tla bogata skeletom (većim učešćem kamenja) i koja su slabo do umjereno lesivirana. Oštrija klima i obilnije oborine glavna su razlika između ove zone i zone u gorskoj bukovoj šumi (2.2.).

Litološka podloga većinom je sačinjena od vapnenca, dolomita i fliša, različite starosti. Ovo degradirano krško područje karakterizirano je veoma niskom produktivnom sposobnošću tla. Tla su, u pravilu, plitka i bogata skeletom, prevladavaju vapneno-dolomitne crnice, rendzine na dolomitu i flišu, luvisoli i u manjem dijelu crvenice. Tla su umjereno do jako erodirana. Klima je umjereno topla, kišna, s vrućim i suhim ljetima. Zima je nešto hladnija i s povremenim snježnim padalinama, koje se kratko

Odluka o statističkoj klasifikaciji institucionalnih sektora (RH)

dohotka i bogatstva

Sektor ukupne države (S.13) uključuje sve institucionalne jedinice koje su ili netržišni proizvođači (pogledajte paragraf 3.26.) čija je proizvodnja namijenjena pojedinačnoj i zajedničkoj potrošnji i koji su uglavnom financirani obveznim plaćanjima jedinica koje pripadaju drugim sektorima i/ili sve institucionalne jedinice uglavnom uključene u preraspodjelu nacionalnog dohotka i bogatstva .

Kućanstva kao potrošači mogu se definirati kao male grupe osoba koje dijele isti životni smještaj, koji dijele određeni dio ili sav dohodak i bogatstvo i koji troše određene vrste dobara i proizvoda zajednički, uglavnom na stanovanje i hranu. Tome se može pridodati kriterij obiteljskih ili emocionalnih veza.

Pravilnik o sastavu i načinu rada tijela vještačenja u postupku ostvarivanja prava iz socijalne skrbi i drugih prava po posebnim propisima (RH)

- piše samostalno pismeni sastav na zadanu temu (sastav sadržajno bogat ili siromašan, vrste pogrešaka).

Pravila o državnoj potpori kinematografskoj i ostaloj audiovizualnoj djelatnosti (RH)

Audiovizualna djela imaju jedinstvena obilježja zbog svoje dvojne prirode: ona su gospodarska roba, koja nudi važne mogućnosti za stvaranje bogatstva i zapošljavanja. 1999. godine europsko audiovizualno tržište2 bilo je procijenjeno na 58.3 milijardi eura (+ 8,7% v 1998). Ona su i kulturno dobro koje istovremeno odražava i oblikuje naša društva. Stoga, razvoj ovog sektora nikada nije bio prepušten isključivo zakonu tržišta.

učinkom na veliki broj ljudi širom svijeta. Zbog trenutne razine razvoja i posebnih obilježja audiovizualne proizvodnje unutar EZ-a, proizvođačima je teško postići dostatnu razinu odlučne tržišne potpore kako bi sklopili financijsku konstrukciju za nastavak proizvodnih projekata. U takvim okolnostima, poticaj država članica audiovizualnoj proizvodnji ima ključnu ulogu kojom se osigurava mogućnost izražavanja njihove izvorne kulture i kreativne sposobnosti, istovremeno odražavajući raznolikost i

Kinematografija je vrsta umjetnosti na krhkom mediju, koja stoga zahtijeva pozitivno djelovanje javnih tijela s ciljem osiguranja njenog očuvanja. Kinematografska djela bitan su dio naše kulturne baštine te stoga zaslužuju punu zaštitu. Uz svoju kulturnu vrijednost, kinematografska djela su i izvor povijesnih informacija o europskom društvu. Ona opširno svjedoče o povijesnom bogatstvu europskih kulturnih identiteta i raznolikosti njenih naroda. Kinematografske slike ključni su element za učenje o prošlosti

je Vijeće usvojilo dvije Rezolucije. Prvom, usvojenom 26. lipnja 2000. godine42, pozivaju se države članice na suradnju u obnavljanju i očuvanju kinematografske baštine, uključujući i primjenu digitalnih tehnologija, razmjenu dobrih praksi u ovom sektoru, poticanje postupnog povezivanja u mrežu podataka europskih arhiva te razmatranje moguće uporabe navedenih kolekcija u obrazovne svrhe. Posljednja, usvojena 24. studenoga 2003. godine43, potvrđuje da su europska kinematografska djela bitan izraz bogatstva

Poslovnik državnog odvjetništva (RH)

Pod uvjetima iz stavka 2. ovoga članka državna odvjetništva osnivaju odsjeke za obradu predmeta općeg kriminala, krvnih delikata, gospodarstvenog kriminala, maloljetničke delinkvencije, stvarnopravne odnose, obveznopravne odnose, upravni postupak, radne odnose, zaštitu prirodnih bogatstava i okoliša i slično.

Pravilnik o porezu na dohodak (RH)

(5) Imovinska prava iz stavka 3. ovoga članka smatraju se istovrsnima ovisno o njihovima obilježjima i namjenama i to autorska prava prema Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, prava industrijskog vlasništva kojima se smatraju pravo na iskorištavanje prirodnih bogatstava , pravo na tehnološki postupak, poslovni adresari i drugo.

(1) Prema članku 18. stavku 3. Zakona, djelatnost poljoprivrede i šumarstva obuhvaća korištenje prirodnih bogatstava zemlje i prodaju, odnosno zamjenu od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju.

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 6 pronadjenih primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Zastara potraživanja na ime bezrazložnog obogaćenja tuđim radom ili sredstvima počinje teći prestankom korištenja rezultata tog rada i sredstava od strane neosnovano obogaćenog .

...

Suvlasnik koji je bez naknade koristio suvlasnički dio nekretnine drugoga suvlasnika neosnovano se obogatio za visinu najamnine koju bi inače trebao plaćati, pa je to korist koju je dužan nadoknaditi, i to u nominalnom iznosu najamnine kako bi dospijevala za naplatu.

...

Zastara potraživanja s naslova neosnovanog obogaćenja zbog ulaganja u tuđu nekretninu ne prekida se podnošenjem tužbe radi ostvarivanja stvarno-pravnog zahtjeva na toj nekretnini.

...

Zastara potraživanja iz stjecanja bez osnove, do kojeg je došlo ulaganjem tuđeg rada i sredstava, počinje teći od prestanka korištenja tog rada i sredstava odnosno od dana kada je neosnovano obogaćen stekao mogućnost da ubire koristi od izvršenih ulaganja.

...

Ocijenjeno je da se bivši bračni drug koristeći suvlasnički dio nekretnine drugog bivšeg bračnog druga neosnovano obogatio i to za razmjeran iznos najamnine koji bi se ostvario iznajmljivanjem tog dijela nekretnine.

...

Ocijenjeno je da u situaciji kad su bračni drugovi doprinose za socijalno osiguranje plaćali samo za jednog, a ne i za drugog bračnog druga, nije došlo do neosnovanog obogaćenja na strani bračnog druga za kojeg je plaćan doprinos.