Predsjednik suda može angažovati lice koje raspolaže potrebnim stručnim znanjem, odnosno obrazovati stručni tim ili stručno radno tijelo radi razjašnjenja pojedinih stručnih pitanja koja se pojavljuju u radu suda, kao i radi razjašnjenja pitanja i zauzimanja stavova iz djelokruga rada sudskih odjeljenja i sjednica sudija , pomoći sudijama u stručnoj pripremi predmeta za suđenje i izradu presuda, proučavanja i praćenja sudske prakse i drugih pitanja koja su od značaja za efikasan rad sudova i sudija .
Zakon o Sudskom savjetu (CG)Sudski savjet može, radi utvrđivanja sposobnosti za obavljanje sudijske funkcije, prilikom razgovora sa kandidatima koji se prvi put prijavljuju za sudijsku funkciju, koristiti stručnu pomoć psihologa.
Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima (CG)(1) Po saslušanju državnog tužioca i branioca, sudija za istragu će, po potrebi, sprovesti i druge radnje radi utvrđivanja da li postoje uslovi za izručenje, odnosno za predaju predmeta na kojima je ili pomoću kojih je učinjeno krivično djelo, ako su ti predmeti oduzeti od lica čije se izručenje traži.
Pravilnik o Programu i načinu polaganja ispita za javne izvršitelje (CG)Sud: Stvarna i funkcionalna nadležnost u parničnom postupku; Mjesna nadležnost - opšta i posebne mjesne nadležnosti (isključiva mjesna nadležnost, nadležnost po izboru tužioca, pomoćna mjesna nadležnost), uzajamna nadležnost za tužbe protiv stranih državljana, određivanje mjesne nadležnosti od strane Višeg suda (forum delegationis), mjesna nadležnost po sporazumu; Izuzeće sudija (razlozi za izuzeće i postupak izuzeća); Stranke i njihovi zastupnici; Punomoćnici; Rokovi i ročišta; Povraćaj u
Pravilnik o načinu obavljanja određenih policijskih poslova i primjeni ovlašćenja u obavljanju tih poslova (CG)Ako se obavještenje, odnosno izjava snima pomoću uređaja za audio ili audiovizuelno snimanje, od lica koje daje izjavu mora se, prethodno, dobiti saglasnost i pristanak da se može vršiti snimanje njegove izjave. Obavještenje se potpuno ili djelimično prepisuje, a njegov sadržaj ovjerava policijski službenik koji je izvršio snimanje. Medij na kojem je snimljeno obavještenje, dostavlja se državnom tužiocu ili istražnom sudiji , uz krivičnu prijavu ili poseban izvještaj.
Zakon o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku (CG)(1) Sudija za maloljetnike, na pred log državnog tužioca za maloljetnike ili po službenoj dužnosti, može donijeti rješenje da se prema maloljetniku preduzmu mjere privremenog nadzora od strane organa starateljstva radi pružanja pomoći i zaštite.
Poslovnik Sudskog savjeta (CG)- za sudiju višeg suda iz krivičnog materijalnog i procesnog prava, građanskog materijalnog i procesnog prava, Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda, prakse Evropskog suda za ljudska prava, poznavanja i primjene međunarodnih ugovora, Zakona o pružanju međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, Zakona o sudovima i Zakona o Sudskom savjetu;
- za sudiju Apelacionog suda iz krivičnog materijalnog i procesnog prava, građanskog materijalnog i procesnog prava, privrednog prava, Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda, prakse Evropskog suda za ljudska prava, poznavanja i primjene međunarodnih ugovora, Zakona o pružanju međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, Zakona o sudovima i Zakona o Sudskom savjetu;
- za sudiju Vrhovnog suda iz krivičnog materijalnog i procesnog prava, građanskog materijalnog i procesnog prava, privrednog prava, opšteg upravnog postupka i upravnog spora, Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda, prakse Evropskog suda za ljudska prava, poznavanja i primjene međunarodnih ugovora, Zakona o pružanju međunarodne pravne pomoći u krivičnim stvarima, Zakona o sudovima i Zakona o Sudskom savjetu.
Zakon o lobiranju (CG)lice koje bira, imenuje, postavlja ili na čiji izbor saglasnost daje Vlada ( pomoćnik ministra i sekretar ministarstva, generalni sekretar i zamjenik generalnog sekretara Vlade, starješina i pomoćnik starješine organa uprave, predsjednik i sudija Vijeća za prekršaje Crne Gore i područnog organa za prekršaje, sef Državnog protokola, direktor Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, predsjednik i član Savjeta za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, direktor fonda čiji je
Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći (CG)Organ nadležan za odobravanje besplatne pravne pomoći je predsjednik osnovnog suda ili sudija koga on ovlasti (u daljem tekstu: nadležni organ), na čijem području podnosilac zahtjeva ima prebivalište ili boravište.
Služba za besplatnu pravnu pomoć se obrazuje u osnovnom sudu u kojem funkciju vrši deset ili više sudija , a referat za besplatnu pravnu pomoć u osnovnom sudu u kojem funkciju vrši manje od deset sudija .
Zakonik o krivičnom postupku (CG)(8) Državni tužilac, sudija za istragu ili predsjednik vijeća može dozvoliti da učesnici postupka koji imaju opravdani interes, pomoću magnetofona, snime izvođenje dokazne radnje.
Ako je državnom tužiocu ili sudiji za istragu potrebna pomoć policije (kriminalističko-tehnička i dr.) ili drugih državnih organa u vezi sa sprovođenjem istrage, oni su dužni da mu na njegov zahtjev tu pomoć pruže. Kad se ocijeni da izvršenje dokazne radnje ne trpi odlaganje može se zatražiti pomoć privrednog društva ili drugog pravnog lica.
Sudski poslovnik (CG)Predmete ovjere dokumenata za upotebu u inostranstvu vrši predsjednik suda ili lice koje on ovlasti, a ostale predmete međunarodne pomoći sudija određen godišnjim rasporedom.
Predmeti se iz arhiva izdaju samo na zahtjev predsjednika suda ili sudije ili lica koje odredi predsjednik suda. Drugim sudovima, državnim organima ili ustanovama predmeti se mogu dati kad to pismeno odobri predsjednik suda ili sudija . Na mjesto gdje se nalazio izdati predmet stavlja se pomoćni omot spisa sa zahtjevom i odobrenjem.
Kodeks sudijske etike (CG)Sudija se ne smije baviti davanjem pravnih savjeta ili pružanjem pravne pomoći .
Zakon o parničnom postupku (CG)Sudija može da odredi da se zapisnik vodi pomoću odgovarajućih tehničkih sredstava ili da se stenografiše.
Arbitražni sud ili jedna od stranaka, uz prethodnu saglasnost arbitražnog suda, mogu od nadležnog suda da zatraže pravnu pomoć radi izvođenja pojedinih dokaza koje sam arbitražni sud nije u mogućnosti da izvede. Na postupak za izvođenje dokaza primijeniće se odredba ovog zakona o izvođenju dokaza pred zamoljenim sudijom .
Pravilnik o načinu polaganja pravosudnog ispita (CG)pojedinih istražnih radnji; Otvorenost istrage; Prekid istrage; Obustava istrage po rješenju istražnog sudije i vijeća; Pribavljanje podataka o okrivljenom; Upoznavanje stranaka sa važnim dokazima; Završetak istrage i posljedice propuštanja rokova; Zahtjev za sprovođenje istrage oštećenog kao tužioca i privatnog tužioca; Obaveza pružanja pomoći istražnom sudiji ; Obaveza čuvanja tajne; Zahtjev vijeća za potrebna obavještenja; Održavanje reda tokom istrage; Pritužba na rad istražnog sudije ...
Procesni subjekti: Sud, stvarna i funkcionalna nadležnost u parničnom postupku; Mjesna nadležnost - opšta i posebne mjesne nadležnosti (isključiva mjesna nadležnost, nadležnost po izboru tužioca, pomoćna mjesna nadležnost), uzajamna nadležnost za tužbe protiv stranih državljana, određivanje mjesne nadležnosti od strane višeg suda (<lat>forum delegationis</lat>), mjesna nadležnost po sporazumu; Izuzeće sudija , razlozi za izuzeće i postupak izuzeća; Nepoštovanje suda; Stranke, pojam i
(4) Svjedok zakletvu polaže usmeno, čitanjem njenog teksta ili potvrdnim odgovorom nakon saslušanog sadržaja teksta zakletve koju je pročitao sudija ili od strane sudije ovlašćeno lice iz suda. Nijemi svjedoci koji znaju da čitaju i pišu potpisuju tekst zakletve, a gluvi ili nijemi svjedoci koji ne znaju ni da čitaju ni da pišu zaklinju se uz pomoć tumača.
(1) Istražni sudija , sudija pojedinac ili predsjednik vijeća može odrediti da se izvođenje istražne radnje snimi pomoću uređaja za zvučno ili optičko snimanje. O tome će istražni sudija prethodno obavijestiti lice koje se saslušava.
(7) Istražni sudija može dozvoliti da učesnici postupka koji imaju opravdani interes, pomoću magnetofona, snime izvođenje istražne radnje.
(1) Istražni sudija dužan je da licu lišenom slobode, koje mu je dovedeno, odmah saopšti da može uzeti branioca, omogući da u njegovom prisustvu, uz korišćenje telefona, telegrafa ili drugog elektronskog prenosioca poruka obavijesti branioca neposredno ili posredstvom članova porodice ili trećeg lica čiji identitet istražnom sudiji mora biti otkriven, a ako je potrebno i pomogne mu da nađe branioca.
(1) U toku istrage istražni sudija može povjeriti izvršenje pojedinih istražnih radnji istražnom sudiji suda na čijem području treba preduzeti te radnje, a ako je za područja više sudova određen jedan sud za ukazivanje pravne pomoći - tom sudu.
Ako je istražnom sudiji potrebna pomoć policije (kriminalističko-tehnička i dr.) ili drugih državnih organa u vezi sa sprovođenjem istrage, oni su dužni da mu na njegov zahtjev tu pomoć pruže. Kad sudija ocijeni da izvršenje istražne radnje ne trpi odlaganje može zatražiti pomoć preduzeća ili drugog pravnog lica.
(2) Radnjama u pripremnom postupku mogu prisustvovati državni tužilac i branilac. Saslušanje maloletnog lica, kad je to potrebno, obaviće se uz pomoć pedagoga ili drugog stručnog lica. Sudija za maloljetnike može odobriti da radnjama u pripremnom postupku prisustvuje predstavnik organa starateljstva i roditelj, odnosno staralac maloljetnika. Kad navedena lica prisustvuju tim radnjama mogu stavljati predloge i upućivati pitanja licu koje se saslušava.
(1) Sudija za maloljetnike može narediti da se maloljetnik u toku pripremnog postupka smjesti u prihvatilište, vaspitnu ili sličnu ustanovu, da se stavi pod nadzor organa starateljstva ili da se preda drugoj porodici, ako je to potrebno radi izdvajanja maloljetnika iz sredine u kojoj je živio ili radi pružanja pomoći , zaštite ili smještaja maloljetnika.