Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 11 stav 2 Zakona o policiji ("Službeni list RCG", broj 28/05), Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave, donosi

PRAVILNIK

O NAČINU OBAVLjANjA ODREĐENIH POLICIJSKIH POSLOVA I PRIMJENI OVLAŠĆENjA U OBAVLjANjU TIH POSLOVA

(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 5 od 12. novembra 2007, 25/12, 51/12)

IOSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se uređuje način obavljanja određenih policijskih poslova i primjena policijskih ovlašćenja u obavljanju tih poslova.

Član 2

Policijski službenik primjenjuje policijska ovlašćenja u skladu sa opštim i posebnim uslovima propisanim zakonom.
Policijski službenik procjenjuje prije primjene svakog konkretnog policijskog ovlašćenja (u daljem tekstu: ovlašćenje). da li su ispunjeni uslovi iz stava 1 ovog člana.
Policijski službenik primjenjuje ovlašćenja samo u svrhe za koje su namijenjena.

Član 3

U obavljanju policijskih poslova policijski službenik je dužan da štiti živote građana i dostojanstvo ličnosti i može da primijeni samo one mjere kojima se sa najmanje štetnih posljedica obezbjeđuje obavljanje policijskih poslova.

Član 4

Prema građanima, sa kojima dolazi u dodir vršeći policijske poslove, policijski službenik je dužan da postupa obazrivo, vodeći računa da im ne povrijedi lično dostojanstvo i da ih ne izlaže nepotrebnom uznemiravanju ili obavezama.
U vršenju policijskih poslova, policijski službenik se obraća građanima na jasan i razumljiv način i saopštava im razloge zbog kojih im se obraća.

Član 5

Pri preduzimanju radnji prema maloljetnom licu, policijski službenik je dužan da postupa obazrivo, vodeći računa o njegovoj duševnoj razvijenosti, osjetljivosti, ličnim svojstvima, privatnosti ili drugim osobinama koje uoči.

Član 6

U vršenju policijskih poslova policijski službenik sarađuje i oslanja se na inicijativu i pomoć građana, državnih organa, privrednih društava i drugih pravnih lica, nevladinih organizacija i drugih subjekata.

Član 7

Policijski službenik, prilikom boravka na području druge područne organizacione jedinice Uprave policije (u daljem tekstu: područna jedninca), dužan je da, ako se zatekne na mjestu događaja, lično preduzme mjere ili policijskom službeniku druge područne jedinice pruži pomoć u sprječavanju izvršenja krivičnog djela koje neposredno predstoji, obezbjeđenju tragova krivičnog djela i u hvatanju učinioca krivičnog djela.

Član 8

Kada policijski službenik, u vršenju policijskih poslova, dođe do podataka o kriminalnoj aktivnosti ili sazna za podatke i informacije od interesa za nacionalnu bezbjednost, dužan je da o tome obavijesti neposrednog rukovodioca.
Rukovodilac iz stava 1 ovog člana, dužan je da primljene podatke ili informacije odmah dostavi državnom organu nadležnom za poslove nacionalne bezbjednosti.

IIZAŠTITA BEZBJEDNOSTI GRAĐANA I USTAVOM UTVRĐENIH SLOBODA I PRAVA I ZAŠTITA IMOVINE

Član 9

Poslovima zaštite bezbjednosti građana i Ustavom utvrđenih sloboda i prava , smatraju se:
1) sprječavanje pojava koje mogu biti povod protivpravnog napada na život čovjeka i Ustavom utvrđenih sloboda i prava:
2) otklanjanje opasnosti kojima se ugrožava život i lična bezbjednost građana;
3) odbijanje protivpravnog napada kojim je ugrožen život građana;
4) sprječavanje samopovreda i posljedica nesrećnih slučajeva u prilikama kada je to moguće i
5) zaštita lične bezbjednosti građana.

Član 10

Kada policijski službenik u vršenju službenih zadataka sazna za pojavu koja može biti povod za protivpravni napad na neko lice (teško vrijeđanje ljudskog dostojanstva, ozbiljna prijetnja, razlozi za osvetu i slično), preduzeće potrebne mjere da se spriječi takav napad.
Mjerama za sprječavanje protivpravnog napada iz stava 1 ovog člana, smatraju se:
1) davanje upozorenja licu koje prijeti da će napasti na život drugog lica;
2) pokretanje postupka za oduzimanje oružja, iz razloga bezbjednosti;
3) privođenje i zadržavanje lica za koje se osnovano sumnja da bi moglo da pokuša napad na život drugog lica, dok prestane opasnost od napada i
4) omogućavanje licu čiji je život ugrožen da se skloni na bezbjednije mjesto, dok prođe opasnost od napada.
Preduzimanje mjera iz stava 2 ovog člana, zavisi od procjene i stepena ozbiljnosti ugrožavanja lica. U naročito složenim slučajevima , policijski službenik će, ako je to moguće prije preduzimanja određene mjere, konsultovati neposrednog rukovodioca ili o tome obavijestiti najbližu organizacionu jedinicu Uprave policije (u daljem tekstu: policija).

Član 11

Radi sprječavanja i otklanjanja opasnosti kojom može biti ugrožen život građana, policijski službenik može da, zavisno od okolnosti slučaja, preduzme sljedeće mjere zaštite:
1) upozori na opasnost i naredi da se otkloni njen uzrok;
2) privremeno ograniči pristup određenom mjestu ili kretanje na određenom mjestu, dok opasnost ne prođe (u slučaju miniranja ili rušenja objekata, odronjavanja kamenja ili sniježnih usova, klizanja terena i slično);
3) zabrani prevoz lica u saobraćaju na putu, ako nijesu ispunjeni propisani zdravstveni i drugi uslovi za rad vozača ili ako vozilo nije ispravno ili nema propisane uređaje i opremu i
4) blagovremeno obavijesti javnost o izvođenju bojevih gađanja na određenom prostoru i preduzme mjere da se spriječi pristup lica u označeni prostor za gađanje.

Član 12

Policijski službenik koji se zatekne na mjestu izvršenja protivpravnog napada usmjerenog prema nekom licu, dužan je da preduzme potrebne mjere da se napad odbije , a naročito da:
1) izda naređenje za prestanak napada i upozorenje napadaču na mogućnost upotrebe prinude (pucanje u vazduh radi opomene ili zastrašivanje i slično);
2) oduzme predmete za izvršenje napada;
3) upotrijebi fizičku snagu ili palicu;
4) upotrijebi službene pse;
5) pozove lica koja su u mogućnosti da pruže pomoć za sprječavanje napada;
6) upotrijebi vatreno oružje i
7) upotrijebi hemijska sredstva za privremeno onesposobljavanje.

Član 13

Poslovi zaštite lične bezbjednosti određene ličnosti vrše se po posebnom planu.

Član 14

Ako je lična bezbjednost nekog lica ugrožena protivpravnim napadom na život ili tijelo, policijski službenik preduzeće mjere da se napad odbije i spriječi dalje ugrožavanje. U tom cilju, zavisno od okolnosti slučaja, policijski službenik može da:
1) naredi da se prestane sa napadom;
2) upotrijebi propisana sredstva prinude da se savlada napadač;
3) privremeno oduzme sredstva za napad i
4) omogući napadnutom licu napuštanje mjesta napada.

Član 15

Ako je lična bezbjednost nekog lica ugrožena prinudom da se nešto učini, ne učini ili trpi ili protivpravnim ograničenjem slobode kretanja ili ozbiljnom prijetnjom da će se napasti na njegov život ili tijelo, policijski službenik preduzeće mjere da se prekine sa ugrožavanjem lične bezbjednosti.
U tom cilju, zavisno od okolnosti slučaja, policijski službenik je dužan da:
1) upozori lice koje vrši prinudu, ograničava slobodu kretanja ili prijeti napadom na drugo lice da prestane sa takvim činjenjima i
2) privede i zadrži lice koje ugrožava ličnu bezbjednost drugog lica, dok prestanu razlozi za privođenje, odnosno zadržavanje.

Član 16

Posebne mjere za zaštitu života i lične bezbjednosti građana, preduzimaju se radi:
1) sprječavanja ugrožavanja bezbjednosti leta vazduhoplova i
2) zaštite lične bezbjednosti učinioca krivičnog djela lišenog slobode.

Član 17

Radi sprječavanja ugrožavanja bezbjednosti leta vazduhoplova i lične bezbjednosti putnika koji se prevoze, preduzimaju se posebne mjere, i to:
1) sprječavanje unošenja u vazduhoplov eksplozivnih i drugih sličnih naprava ili opasnih materija;
2) privremeno oduzimanje vatrenog i ostalog oružja i opasnih predmeta od putnika i
3) sprječavanje preuzimanja kontrole nad letom vazduhoplova.

Član 18

Ako se pregledom prtljaga, koji se predaje za prevoz vazduhoplovom ili pregledom putnika ili ručnog prtljaga, utvrdi da se u prtljagu ili kod putnika nalaze eksplozivne ili druge slične naprave, vatreno ili drugo oružje ili opasne materije ili predmeti kojima se može ugroziti bezbjednost leta vazduhoplova, preduzeće se mjere da se spriječi njihovo unošenje u vazduhoplov.
Vatreno oružje, koje