Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 2 i člana 91 stav 2 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 24. saziva, na sedmoj sjednici drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2011. godini, dana 20. decembra 2011. godine, donijela je
ZAKON
O POSTUPANjU PREMA MALOLjETNICIMA U KRIVIČNOM POSTUPKU
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 64 od 29. decembra 2011)
GLAVA PRVA
OSNOVNE ODREDBE
Predmet zakona
Član 1
Ovim zakonom uređuje se postupanje prema maloljetniku kao učiniocu krivičnog djela, djetetu i maloljetniku (u daljem tekstu: maloljetno lice) kao učesniku u postupku, koje se zasniva na poštovanju ljudskih prava i osnovnih sloboda uz uvažavanje najboljih interesa maloljetnih lica, vodeći računa o njihovoj zrelosti, stepenu razvoja, sposobnostima i ličnim svojstvima, kao i težini krivičnog djela, a u cilju njihove rehabilitacije i socijalne reintegracije.
Isključenje krivičnih sankcija i mjera prema djeci
Član 2
Prema licu koje u vrijeme izvršenja protivpravnog djela određenog u zakonu kao krivično djelo nije navršilo 14 godina života (dijete) ne može se voditi krivični postupak, niti se mogu primijeniti sankcije i mjere propisane ovim zakonom.
Uzrast učinioca
Član 3
(1) Maloljetnik je lice koje je u vrijeme izvršenja krivičnog djela navršilo 14, a nije navršilo 18 godina života (u daljem tekstu: maloljetnik).
(2) Mlađi maloljetnik je lice koje je u vrijeme izvršenja krivičnog djela navršilo 14, a nije navršilo 16 godina života (u daljem tekstu: mlađi maloljetnik).
(3) Stariji maloljetnik je lice koje je u vrijeme izvršenja krivičnog djela navršilo 16, a nije navršilo 18 godina života (u daljem tekstu: stariji maloljetnik).
(4) Mlađe punoljetno lice je lice koje je u vrijeme izvršenja krivičnog djela navršilo 18, a nije navršilo 21 godinu života.
Osnovna načela
Član 4
Postupanje prema maloljetnim učiniocima krivičnih djela zasniva se na:
1) poštovanju ljudskih prava i osnovnih sloboda;
2) uvažavanju najboljeg interesa maloljetnika;
3) zabrani diskriminacije po bilo kom osnovu;
4) razumljivosti jezika,upotrebi tehnologije prilagođene uzrastu i stepenu razvijenosti maloljetnog lica;
5) poštovanju prava na privatnost maloljetnog lica u svim fazama postupka;
6) uvažavanju prava maloljetnika da slobodno izraze svoje mišljenje;
7) što većem izbjegavanju ograničenja lične slobode maloljetnika;
8) podsticanju primjene alternativnih mjera i načina postupanja prema maloljetnicima;
9) davanju prednosti krivičnim sankcijama koje se ne izvršavaju u institucionalnim uslovima;
10) davanju posebnog značaja obuci i specijalizaciji kroz multidisciplinarni pristup i institucionalnu saradnju.
Hitnost
Član 5
(1) Postupak prema maloljetniku i postupak u kojem je maloljetno lice oštećeno krivičnim djelom je hitan.
(2) Organi koji učestvuju u postupku prema maloljetniku i u postupku u kojem je maloljetno lice oštećeno krivičnim djelom, kao i drugi organi i ustanove od kojih se traže obavještenja, izvještaji ili mišljenja dužni su da postupaju hitno.
Primjena na punoljetna lica
Član 6
Ovaj zakon primjenjuje se i na punoljetna lica kad im se sudi za krivična djela koja su učinila kao maloljetnici, a u određenim slučajevima odredbe ovog zakona primjenjuju se i na lica koja su učinila krivično djelo kao mlađa punoljetna lica.
Primjena drugih zakona
Član 7
Na pitanja koja nijesu uređena ovim zakonom primjenjuje se Krivični zakonik, Zakonik o krivičnom postupku i Zakon o izvršenju krivičnih sankcija.
Upotreba rodno osjetljivog jezika
Član 8
Izrazi koji se u ovom zakonu koriste za fizička lica u muškom rodu podrazumijevaju iste izraze u ženskom rodu.
GLAVA DRUGA
KRIVIČNOPRAVNE ODREDBE O MALOLjETNICIMA KAO UČINIOCIMA KRIVIČNIH DJELA
I. ALTERNATIVNE MJERE
1. Vrste i svrha alternativnih mjera
Vrste i svrha
Član 9
(1) Prema maloljetnom učioniocu krivičnog djela, pod uslovima propisanim ovim zakonom, mogu se izreći alternativne mjere čija je svrha da se prema njemu ne pokreće postupak ili da se postupak obustavi, a da se primjenom tih mjera utiče na pravilan razvoj maloljetnika i jačanje njegove lične odgovornosti kako ubuduće ne bi činio krivična djela.
(2) Alternativne mjere su opomena i vaspitni nalog.
2. Opomena Opomena
Član 10
(1) Opomena se može izreći, odnosno odrediti prema maloljetnom učiniocu krivičnog djela za krivična djela za koja je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, ako:
1) postoje dokazi iz kojih proizilazi osnovana sumnja da je maloljetnik učinio krivično djelo;
2) maloljetnik da svoj pristanak uz saglasnost zakonskog zastupnika; 3) prema maloljetniku nije ranije primijenjen vaspitni nalog ili izrečena krivična sankcija.
(2) Opomenu izriče državni tužilac za maloljetnike ili određuje ovlašćeni policijski službenik sa posebnim znanjima iz oblasti zaštite prava maloljetenih lica (u daljem tekstu: policajac za maloljetnike), uz odobrenje državnog tužioca.
(3) Prilikom izricanja, odnosno određivanja opomene naročito će se cijeniti odnos maloljetnika prema krivičnom djelu i oštećenom.
3. Vaspitni nalog Opšta pravila
Član 11
(1) Za krivično djelo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do deset godina prema maloljetnom učioniocu krivičnog djela može se izreći jedan ili više vaspitnih naloga, ako:
1) postoje dokazi iz kojih proizilazi osnovana sumnja da je maloljetnik učinio krivično djelo;
2) maloljetnik da svoj pristanak uz saglasnost zakonskog zastupnika.
(2) Vaspitni nalog prema maloljetniku izriče nadležni državni tužilac za maloljetnike.
(3) Prilikom izricanja vaspitnog naloga naročito će se cijeniti odnos maloljetnika prema krivičnom djelu i oštećenom.
Vrste vaspitnih naloga
Član 12
Vaspitni nalozi su:
1) poravnanje sa oštećenim;
2) redovno pohađanje škole ili redovno odlaženje na posao;
3) uključivanje u određene sportske aktivnosti;
4) obavljanje društveno korisnog ili humanitarnog rada;
5) plaćanje novčanog iznosa u korist humanitarne organizacije, fonda ili javne ustanove;
6) podvrgavanje odgovarajućem ispitivanju i odvikavanju od zavisnosti izazvane upotrebom alkohola ili droge;
7) uključivanje u pojedinačni ili grupni tretman u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi, savjetovalištu ili drugoj odgovarajućoj organizaciji;
8) pohađanje kurseva za stručno osposobljavanje ili priprema i polaganje ispita;
9) uzdržavanje od posjećivanja određenog mjesta ili kontakta sa određenim licima.
Izbor i primjena vaspitnog naloga
Član 13
(1) Prilikom izbora vaspitnog naloga državni tužilac za maloljetnike uzeće u obzir interes maloljetnika i oštećenog, vodeći računa o spremnosti maloljetnika da sarađuje u ispunjavanju vaspitnog naloga, da vaspitni nalog bude prilagođen njemu i uslovima u kojima živi i da se primjenom vaspitnog naloga ne ometa školovanje ili zaposlenje maloljetnika.
(2) Primjena vaspitnog naloga može da traje najduže šest mjeseci, a u tom roku može se zamijeniti drugim vaspitnim nalogom ili ukinuti.
(3) Izbor i primjena vaspitnog naloga vrši se u saradnji sa roditeljima, usvojiocem ili staraocem maloljetnika (u daljem tekstu: zakonski zastupnik).
(4) Prilikom izbora i primjene vaspitnog naloga državni tužilac za maloljetnike sarađuje sa organom starateljstva, odgovarajućom ustanovom ili organizacijom, posrednikom, pedagogom, psihologom ili drugim stručnim licem koji mogu pružiti odgovarajuća obavještenja o maloljetniku, odnosno primjeni vaspitnog naloga.
II. KRIVIČNE SANKCIJE
Vrste krivičnih sankcija
Član 14
(1) Maloljetniku se za učinjeno krivično djelo mogu izreći vaspitne mjere, kazna maloljetničkog zatvora i mjere bezbjednosti.
(2) Mlađem maloljetniku mogu se izreći samo vaspitne mjere.
(3) Starijem maloljetniku mogu se izreći vaspitne mjere, a izuzetno, pod uslovima propisanim ovim zakonom, može mu se izreći kazna maloljetničkog zatvora.
(4) Maloljetniku se mogu, pod uslovima propisanim ovim zakonom, izreći i mjere bezbjednosti propisane Krivičnim zakonikom, osim zabrane vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti i javnog objavljivanja presude.
(5) Maloljetniku se ne mogu izreći uslovna osuda i sudska opomena.
Svrha krivičnih sankcija
Član 15
Svrha krivičnih sankcija je da se pružanjem zaštite i pomoći maloljetnim učiniocima krivičnih djela, vršenjem nadzora, opštim i stručnim osposobljavanjem i razvijanjem lične odgovornosti, obezbijedi vaspitanje i pravilan razvoj, sa ciljem da ubuduće ne vrše krivična djela.
1. Vaspitne mjere
Vrste vaspitnih mjera
Član 16
Vaspitne mjere su:
1) mjere upozorenja i usmjeravanja:
: