Na osnovu člana 23, stav 1, tačka 10 Zakona o Sudskom savjetu ("Sl. list CG", br. 13/08), Konferencija sudija, na sjednici održanoj dana 26.07.2008. godine, donijela je
KODEKS
SUDIJSKE ETIKE
(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 45 od 31. jula 2008)
Opšta odredba
Član 1
Kodeksom sudijske etike (u daljem tekstu Kodeks) utvrđuju se etička načela i pravila ponašanja sudija kojih se sudije moraju pridržavati radi očuvanja, afirmacije i unapređenja dostojanstva i ugleda sudije i sudstva.
Zakonitost
Član 2
Sudije su dužne da sude po zakonu i u skladu sa Ustavom Crne Gore, ratifikovanim međunarodnim ugovorima i drugim propisima koji su donijeti na osnovu Ustava i zakona.
Nezavisnost
Član 3
Sudija je dužan da sudi na osnovu sopstvene procjene činjenica, u skladu sa savjesnim tumačenjem i primjenom propisa, bez ograničenja i uticaja zakonodavne i izvršne vlasti, medija i drugih institucija društva, političkih partija, društvenih grupa i pojedinaca.
Sudija je dužan da se uzdrži od svakog postupka koji može da izazove sumnju u njegovu apolitičnost i kompromituje nezavisnost sudstva.
Predsjednik suda odnosom prema sudijama ne smije stvarati osjećaj vlastite nadređenosti.
Predsjednik suda je dužan preduzeti mjere kontrole službenika i namještenika u postupku ostvarivanja prava stranaka na slučajnog sudiju, kako se ne bi dovela u sumnju nezavisnost u postupanju u pojedinim predmetima.
Predsjednik suda se mora uzdržati od dodjeljivanja predmeta u rad sudijama protivno članu 90 i članu 92 Zakona o sudovima kako se ne bi stvorila sumnja u nezavisnost postupanja u pojedinim predmetima.
Predsjednik suda koji obavlja sudijsku dužnost dužan je uzimati predmete u rad po metodi slučajne dodjele.
Nepristrasnost
Član 4
Sudija sudijsku dužnost obavlja nepristrasno, objektivno i bez predrasuda ili diskriminacije u odnosu na rasu, boju kože, vjeru, nacionalnu pripadnost, životno doba, bračni status, polnu opredjeljenost, socijalno-imovinski položaj, političku opredijeljenost i svaku drugu različitost, poštujući i štiteći osnovna ljudska prava utvrđena Ustavom Crne Gore, zakonom i Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Sudija je dužan da se van suda uzdrži od kontaktiranja sa advokatima i strankama u čijim predmetima je zadužen da postupa, rođacima, prijateljima i poznanicima stranaka, kao i svim drugim licima sa kojima bi se mogao stvoriti utisak pristrasnosti.
Sudija je dužan da se uzdrži od davanja izjava ili komentara zbog kojih bi se u predmetima koji su u radu mogao stvoriti utisak pristrasnosti i narušiti pravičnost suđenja.
Predsjednik suda se mora uzdržati od dodjeljivanja predmeta u rad protivno članu 90 i članu 92 Zakona o sudovima, kako se ne bi stvorio utisak pristrasnosti.
Stručnost i profesionalnost
Član 5
Sudija mora imati visoki nivo znanja u poznavanju prava i njegove primjene, kako bi stručno obavljao sudijsku dužnost.
Sudija ima pravo i dužnost kontinuiranog stručnog usavršavanja i obrazovanja, koje podrazumjeva pravo i dužnost učešća u ponuđenim stručnim programima.
Sudija je dužan poštovati rokove u toku postupka, uz uvažavanje pravila o prioritetima u rješavanju predmeta i nastojati da primljene predmete istog stepena hitnosti rješava prema redosledu primanja u rad.
Sudija se ne smije baviti davanjem pravnih savjeta ili pružanjem pravne pomoći.
Dostupnost sudova i ravnopravnost stranaka
Član 6
U vršenju sudijske dužnosti sudija je dužan da se pristojno, obzirno, s poštovanjem i na jednak način odnosi prema svim učesnicima sudskog postupka, afirmišući dostojanstvo suda i sudije, uvijek poštujući dostojanstvo drugih.
Sudija ima pravo i dužnost da zahtjeva od zaposlenih u sudu i svih drugih koji su pod njegovim službenim uticajem, da se prema učesnicima postupka i građanima koji se obraćaju sudu ponašaju i postupaju u skladu sa stavom 1 ovog člana, i uzdrže od svakog vida komentara, ponašanja i postupaka, koji bi doveli u pitanje ugled sudske institucije ili onemogućili građane da se u ostvarenju prava obrate sudu.
Radna posvećenost
Član 7
Sudija je dužan uložiti sav trud i znanje u ostvarivanju najboljih radnih rezultata, pazeći pri tom da broj završenih predmeta ne bude na štetu njihovog kvaliteta.
U skladu sa svojim mogućnostima i interesovanjima sudija je dužan posvetiti se i drugim zadacima od važnosti za sudijski poziv, unapređenje i afirmaciju sudijske dužnosti, vodeći računa da tim izvan sudijskim aktivnostima ne dovodi u pitanje redovno i uredno obavljanje sudijske dužnosti, a posebno vodeći računa da ne smije obavljati ni jednu javnu, privatnu, plaćenu ili ne plaćenu dužnost koja nije u skladu sa sudijskom funkcijom.
Poštenje i nepodmitljivost
Član 8
Sudija ne smije primati poklone i besplatne usluge od stranaka i drugih učesnika u postupku, ali i svih onih zbog kojih bi se mogla izazvati sumnja u njegovu nezavisnost i objektivnost.
Sudija ne smije dozvoliti da članovi njegove porodice zaposleni u sudu ili bilo ko podređen autoritetu sudijske dužnosti, prihvati poklon, zajam ili uslugu za ono što bi sudija u obavljanju svoje dužnosti bio dužan učiniti ili je učinio.
Ukoliko je poklon, usluga i druga pogodnost učinjena protivno njegovoj volji, sudija će odmah po saznanju za to, pismeno, uz navođenje okolnosti u kojima je uslijedio poklon