Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 2 i člana 91 stav 1 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore 24. saziva, na drugoj šednici drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2011. godini, dana 2. novembra 2011. godine, donijela je
ZAKON
O LOBIRANjU
(Objavljen u "Sl. listu Crne Gore", br. 54 od 17. novembra 2011)
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet
Član 1
Ovim zakonom uređuju se uslovi i način obavljanja djelatnosti lobiranja, osnovna pravila lobiranja i druga pitanja od značaja za lobiranje.
Pojam lobiranja
Član 2
(1) Lobiranje u smislu ovog zakona je djelatnost kojom se vrši uticaj na organe zakonodavne i izvršne vlasti na državnom, odnosno lokalnom nivou (u daljem tekstu: donosilac odluke) u postupku donošenja propisa i drugih opštih akata, radi ostvarivanja interesa naručioca lobiranja u skladu sa zakonom.
(2) Ostvarivanjem uticaja iz stava 1 ovog člana ne smiju nastati štetne posljedice pojavni interes.
(3) Djelatnost lobiranja može da obavlja fizičko lice, odnosno preduzetnik (u daljem tekstu: fizičko lice), privredno društvo, pravno lice, poslovno udruženje koje nema status pravnog lica. odnosno nevladina organizacija (u daljem tekstu: pravno lice), u skladu sa ovim zakonom i ugovorom o lociranju.
Aktivnosti koje se ne smatraju lobiranjem
Član 3
Lobiranjem se ne smatraju aktivnosti:
1) vlasnika, odnosno izdavača javnih medija ili lica zaposlenih u tim medijima, koje se odnose na informacije o zakonima, drugim propisima i opštim aktima ih nacrtima zakona, drugih propisa i opštih akata;
2) lica koja kao stručnjaci ih specijalisti, sa ili bez naknade, učestvuju po pozivu donosioca odluke u pripremi, razmatranju ili davanju obrazloženja predloženih rješenja zakona, drugih propisa i opštih akata;
3) javnih funkcionera i sa njima povezanih lica ili državnih službenika i namještenika, radi iniciranja, pripreme, razmatranja, usvajanja i davanja obrazloženja predloženih rješenja zakona, drugih propisa i opštih akata, ako se te aktivnosti obavljaju u skladu sa njihovim ovlašćenjima.
Javni funkcioner
Član 4
(1) Javnim funkcionerom, u smislu ovog zakona, smatra se:
1) lice izabrano neposredno na izborima (Predsjednik Crne Gore, poslanik, odbornik);
2) lice koje bira, imenuje ili na čiji izbor saglasnost daje Skupština Crne Gore (u daljem tekstu: Skupština) - predsjednik i potpredsjednik Skupštine, predsjednik i elan Vlade Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada), predsjednik i sudija Ustavnog suda Crne Gore, vrhovni državni tužilac i državni tužilac, predsjednik Vrhovnog suda Crne Gore, Zaštitnik i zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, guverner i član Savjeta Centralne banke Crne Gore, predsjednik i član Senata Državne revizorske institucije, predsjednik i član Komisije za hartije od vrijednosti, predsjednik i član Komisije za sprječavanje sukoba interesa, predsjednik i član Odbora Regulatorne agencije za energetiku, direktor javnog preduzeća, javne ustanove ili drugog pravnog lica koje osniva, odnosno čiji organ upravljanja bira ili imenuje Skupština, generalni sekretar i zamjenik generalnog sekretara Skupštine;
3) lice koje postavlja Predsjednik Crne Gore;
4) lice koje bira, imenuje, postavlja ili na čiji izbor saglasnost daje Vlada (pomoćnik ministra i sekretar ministarstva, generalni sekretar i zamjenik generalnog sekretara Vlade, starješina i pomoćnik starješine organa uprave, predsjednik i sudija Vijeća za prekršaje Crne Gore i područnog organa za prekršaje, sef Državnog protokola, direktor Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, predsjednik i član Savjeta za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, direktor fonda čiji je osnivač država, predsjednik i članovi Komisije za kontrolu postupka javnih nabavki, direktor javne ustanove čiji je osnivač država, predsjednik i član organa upravljanja i direktor javnog preduzeća i drugog privrednog društva, regulatornog organa ili drugog pravnog lica koje nije obuhvaćeno ovom tačkom, a koje samostalno osniva ili čiji organ upravljanja imenuje Vlada);
5) predsjednik i član Sudskog savjeta i predsjednik suda i sudija, predsjednik i član Tužilackog savjeta, zamjenik državnog tužioca i direktor Agencije za elektronske medije;
6) lice koje imenuje ili na čije postavljenje daje saglasnost skupština ili gradonačelnik Glavnog grada, Prijestonice ili opštine (predsjednik i sekretar skupštine, predsjednik i potpredsjednik opštine, glavni administrator, direktor agencije, menadžer, starješina organa lokalne uprave, predsjednik i član organa upravljanja, odnosno organa rukovođenja javnom službom koju osniva skupština).
(2) Javnim funkcionerom se smatra i drugo lice koje biraju, imenuju ili postavljaju organi iz stava 1 ovog člana, a koje oglučuje o pravima, obavezama ili interesima fizičkih ili pravnih lica ili o javnom interesu, osim lice koje imenuje Predsjednik Crne Gore u skladu s posebnim propisima koji se odnose na odbrambene i vojne poslove.
Značenje izraza
Član 5
Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju sljedeća značenja:
1) lobista je fizičko lice koje vrši lobiranje na osnovu odobrenja za obavljanje djelatnosti lobiranja u skladu sa ovim zakonom ili je zaposleno u pravnom licu koje je registrovano za obavljanje djelatnosti lobiranja;
2) naručilac lobiranja je fizičko ili pravno lice u čijem interesu se vrši lobiranje kod donosioca odluke;
3) povezano lice je srodnik javnog funkcionera u pravoj liniji i pobočnoj do drugog stepena srodstva, srodnik po tazbini do prvog stepena srodstva, bračni i vanbračni drug, usvojilac i usvojenik.
II. NAČELA LOBIRANjA
Načelo dobrovoljnosti
Član 6
Lobiranje se sprovodi na osnovu pisanog ugovora zaključenog između lobiste i naručioca lobiranja, kao ugovornih strana.
Načelo javnosti
(1) Aktivnosti u obavljanju djelatnosti lobiranja su javne, u skladu sa zakonom.
(2) Podatke o izdatim, produženim i oduzetim odobrenjima za obavljanje djelatnosti lobiranja, kao i odobrenjima koja su prestala da važe, organ uprave nadležan za poslove antikorupcijske inicijative (u daljem tekstu: nadležni organ) objavljuje na svojoj internet stranici.
Načelo povjerljivosti
Član 8
(1) Podaci i informacije koje se koriste u postupku lobiranja mogu, u skladu sa ugovorom o lobiranju, biti povjerljive, osim podataka i informacija koje se u skladu sa zakonom moraju objaviti, odnosno učiniti dostupnim nadležnim državnim organima.
(2) Lobista je dužan da, u skladu sa stavom 1 ovog člana, obezbijedi povjerljivost podataka i informacija koje dobije od naručioca lobiranja.
Sukob interesa
Član 9
Lobista je dužan da u obavljanju djelatnosti lobiranja postupa u skladu sa principom integriteta, kao i da izbjegava sukob interesa.
Obaveze lobiste
Član 10
(1) Lobista je dužan da u prikupljanju informacija koje su predmet djelatnost lobiranja obezbijedi njihovu tačnost i autentičnost i da ih blagovremeno dostavi naručiocu ili donosiocu odluke.
(2) Lobista ne smije da podstrekava druga lica da mu dostavljaju informacije dc kojih su došli na način