Traženo: bezbednost informacija

Ukupno nađeno: 740 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 736 pronadjenih primera ovde je prikazano 26 nasumice izabranih.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Uredba o bližim kriterijumima za određivanje stepena tajnosti "POVERLjIVO" i "INTERNO" u Bezbednosno - informativnoj agenciji (RS)

Uredba o načinu pružanja informacija i postupku obaveštavanja o primeni sanitarnih, veterinarskih i fitosanitarnih mera u oblasti bezbednosti hrane, veterine i zaštite bilja (RS)

Uredba o disciplinskoj odgovornosti pripadnika Bezbednosno - informativne agencije (RS)

Zakon o Bezbednosno - informativnoj agenciji (RS)

Uredba o određivanju poslova bezbednosne zaštite koju neposredno vrše Ministarstvo unutrašnjih poslova, Bezbednosno - informativna agencija, Vojnobezbednosna agencija i Vojna policija (RS)

Uredba o korisnicima eksternih informacija Bezbednosno - informativne agencije i vrstama edicija (RS)

Uredba o službenim legitimacijama pripadnika Bezbednosno - informativne agencije (RS)

Uredba o načinu evidentiranja, obrade, čuvanja, korišćenja, zaštite i dostavljanja drugim nadležnim državnim organima informacija i dokumenata o poslovima iz nadležnosti Bezbednosno - informativne agencije (RS)

Pravilnik o čuvanju, zaštiti i sigurnosti podataka u okviru informacionog sistema Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja (RS)

Fizička zaštita podataka informacionog sistema i čuvanje bezbednosnih kopija

Odluka o minimalnim standardima upravljanja informacionim sistemom finansijske institucije (RS)

<lat>V</lat>. BEZBEDNOST INFORMACIONOG SISTEMA

Statut Narodne banke Srbije (RS)

<lat>DžIII</lat>. ZAŠTITA PODATAKA I BEZBEDNOST INFORMACIJA U NARODNOJ BANCI SRBIJE

Bezbednost informacija

Zakon o vanrednim situacijama (RS)

Informisanje o preventivnim bezbednosnim merama

Zakon o policiji (RS)

Saradnja sa Bezbednosno - informativnom agencijom

Zakon o telekomunikacijama (RS)

Privatnost i bezbednost informacija

Nacionalna strategija za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma (RS)

2.3.8. Bezbednosno - informativna agencija

Zakon o potvrđivanju Rimskog statuta Međunarodnog krivičnog suda (mp)

Zaštita informacija od interesa za nacionalnu i državnu bezbednost

Poseban kolektivni ugovor za državne organe (RS)

Predstavnici zaposlenih i odbor za bezbednost i zdravlje na radu dužni su da akte, informacije , podatke i obaveštenja koje dobiju od poslodavca, odnosno rukovodioca, a koji se odnose na stanje bezbednosti i zdravlja na radu dostave organizaciji sindikata koja je obrazovana u državnom organu na koji se podaci odnose.

Organizacija sindikata obrazovana u državnom organu može predložiti poslodavcu, odnosno rukovodiocu da zakonom utvrđene obaveze saradnje, izveštavanja i informisanja predstavnika zaposlenih i odbora o svim pitanjima koja su od uticaja za bezbednost i zdravlje zaposlenih vrši tako što će o tim pitanjima obaveštavati neposredno i sindikat.

Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad sa ekranom (RS)

Poslodavac je dužan da zaposlenima ili njihovim predstavnicima za bezbednost i zdravlje na radu obezbedi sve informacije koje se odnose na bezbednost i zdravlje na radu, a naročito o merama koje se preduzimaju u cilju ostvarivanja bezbednih i zdravih uslova za rad pri korišćenju opreme za rad sa ekranom u skladu sa čl. 4, 5. i 6. ovog pravilnika.

Pravilnik o sadržaju zahteva, odnosno dokumentacije za odobrenje kliničkog ispitivanja leka i medicinskog sredstva, kao i način sprovođenja kliničkog ispitivanja leka i medicinskog sredstva (RS)

Pored podataka iz stava 1. ovog člana, Brošura za istraživača sadrži informacije o kvalitetu, bezbednosti i efikasnosti leka, kao i ocenu odnosa rizika i koristi leka koji se ispituje.

Suštinske izmene i dopune Protokola odnose se na: ciljeve kliničkog ispitivanja, dizajn kliničkog ispitivanja, dobrovoljni informisani pristanak ispitanika, proceduru odabira ispitanika, parametre efikasnosti, raspored uzimanja uzoraka od ispitanika, promene postupka praćenja ispitanika, broj ispitanika, uzrast ispitanika, kriterijume po kojima se ispitanici uključuju u ispitivanje leka i isključuju iz ispitivanja, praćenje bezbednosti , dužinu uzimanja ispitivanog leka, promene u doziranju ispitivanog

Kada će se lek primenjivati za lečenje dece u istim indikacijama koje su proučavane i odobrene za odrasle, a razvoj bolesti kod odraslih i dece je sličan i ishod terapije komparabilan, prikladna je ekstrapolacija rezultata efikasnosti leka sa odraslih na dečiju populaciju. U takvim slučajevima, farmakokinetičke studije u svim starosnim grupama bolesne dece (koja će primati ispitivani lek u kliničkoj praksi) zajedno sa studijama bezbednosti , mogu obezbediti adekvatne i dovoljne informacije o

populaciji u istim terapijskim indikacijama koje su proučavane kod starije pedijatrijske populacije, a razvoj bolesti je sličan i ishod terapije komparabilan, moguća je ekstrapolacija rezultata efikasnosti leka sa starije na mlađu pedijatrijsku populaciju. U takvim slučajevima, farmakokinetičke studije u relevantnim starosnim grupama bolesne dece (koja će primati ispitivani lek u kliničkoj praksi) zajedno sa studijama bezbednosti , može biti dovoljna da obezbedi adekvatne informacije ...

Prilikom dobijanja dozvole za stavljanje leka u promet, saznanja o leku obično su ograničena. Stoga je posebno važno pratiti primenu leka na pedijatrijskoj populaciji, nakon stavljanja leka u promet. U nekim slučajevima je važno sprovesti dugotrajne follonj-up studije da bi se utvrdili efekti određenih lekova na rast i razvoj dece. Postmarketinško praćenje nakon stavljanja leka u promet, odnosno dugotrajne studije praćenja, mogu pružiti informacije o bezbednosti , odnosno efikasnosti leka kod pojedinih

Detaljno navesti poznate reakcije na lek, uključujući informacije o farmakokinetici, metabolizmu, farmakodinamici, odnosno doze i efikasnosti, bezbednosti i ostalim farmakološkim dejstvima. Gde je moguće treba navesti sažetak svakog kliničkog ispitivanja, kao i informacije o rezultatima drugačije upotrebe leka od one predviđene u kliničkim ispitivanjima, kao što su iskustva sa tržišta iz zemlje gde se lek nalazi u prometu.

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 4 pronadjena primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Na informacijama koje je Bezbedonosno informativna agencija prikupila u obavljanju svoje delatnosti i po pravilima svoje službe ne može se zasnivati presuda.

...

Pripadniku Bezbednosno - informativne agencije, koji ostvari pravo na penziju, pripada otpremnina u visini plate primljene za poslednjih pet meseci.

...

Video i audio snimak kontakata osumnjičenog i svedoka, ostvaren po naredbi istražnog sudije MUP-u u periodu septembar-decembar 2003. je dokazu na kojima se može zasnovati sudska odluka, bez obzira što je nastao snimanjem od strane tehničara Bezbedonosno informativne agencije

...

NE MOGU SE KORISTITI KAO DOKAZ NA GLAVNOM PRETRESU PODACI PRIKUPLjENI SNIMANjEM TELEFONSKIH I DRUGIH RAZGOVORA AKO JE ISTRAŽNI SUDIJA SPROVOENjE OVIH RADNjI POVERIO BEZBEDNOSNO - INFORMATIVNOJ AGENCIJI, UMESTO ORGANIMA UNUTRAŠNjIH POSLOVA. ZASNIVANjE PRESUDE NA OVAKO PRIBAVLjENIM DOKAZIMA PREDSTAVLjA BITNU POVREDU ODREDABA KRIVIČNOG POSTUPKA IZ ČLANA 368. STAV 1. TAČKA 10) ZAKONIKA O KRIVIČNOM POSTUPKU.