Traženo: sudska policija

Ukupno nađeno: 151 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 128 pronadjenih primera ovde je prikazano 16 nasumice izabranih.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Pravilnik o načinu izvršenja kazne zatvora u prostorijama u kojima osuđeni stanuje (RS)

Obaveštavanje suda i područnog organa policije

Pravilnik o opštim uslovima za obavljanje poštanskih usluga (RS)

Vojnim licima, pripadnicima policije i radnicima drumskog, železničkog i avionskog saobraćaja, sudska pisma se uručuju preko njihove komande ili neposrednog rukovodioca.

Sudski poslovnik (RS)

Godišnjim rasporedom poslova predsednik raspoređuje sudije i sudsko osoblje za sprovođenje radnji koje se po odredbama procesnih zakona smatraju hitnim, a koji će naizmenično biti u sudu u dane i vreme kada sud ne radi, ili će biti u pripravnosti da dođu u sud ili sprovedu takve radnje kada se za to ukaže potreba (pripravnost). O tom rasporedu obaveštavaju se nadležni javni tužilac i policija .

Sudska pismena se dostavljaju neposredno u sudu , putem pošte, drugog pravnog lica registrovanog za dostavljanje pismena, policije , po sudskom dostavljaču ili na drugi način u skladu sa posebnim zakonom.

U slučaju sumnje, sudski dostavljač može tražiti od lica koja se zateknu na mestu na kome bi dostavu trebalo izvršiti da dokažu svoj identitet. Ukoliko ta lica odbiju da pruže dokaz o identitetu, sudski dostavljač može zatražiti pomoć policije radi utvrđivanja njihovog identiteta.

Sudovi će redovno dostavljati nadležnom organu policije , koji vodi kaznenu evidenciju, rešenja o rehabilitaciji i rešenja kojima se utvrđuje brisanje uslovne osude.

Zakon o parničnom postupku (RS)

Nadležni organ policije je dužan da na zahtev suda pomogne prilikom obavljanja poslova dostavljanja.

Ako je potrebno da se vojno lice i pripadnik policije prinudno dovede radi svedočenja, sud će da se obrati njihovom starešini radi prinudnog dovođenja.

Zakon o prekršajima (RS)

O odluci suda kojom se izriče zabrana pristupa obaveštava se oštećeni, policijska uprava nadležna za izvršenje mere i nadležan organ starateljstva ukoliko se mera odnosi na zabranu učiniocu pristupa deci, bračnom drugu ili članovima porodice.

O izrečenoj zaštitnoj meri iz stava 1. ovog člana, sud je dužan da obavesti područnu policijsku upravu prema mestu prebivališta kažnjenog lica.

Ovlašćeni policijski službenici mogu i bez naredbe suda privesti lice zatečeno u vršenju prekršaja:

Ako je u slučajevima iz stava 1. ovog člana osumnjičeni zatečen u vršenju prekršaja i ne može se odmah privesti u sud , a postoje osnovi sumnje da će pobeći ili opasnost da će neposredno nastaviti da vrši prekršaje, ovlašćeni policijski službenik može osumnjičenog zadržati najduže 24 časa.

Lice pod uticajem alkohola ili drugih psihoaktivnih supstanci zatečeno u vršenju prekršaja može se po naredbi suda ili na osnovu rešenja ovlašćenog policijskog službenika zadržati ako postoji opasnost da će i dalje vršiti prekršaje.

Zakonom se mogu ovlastiti i službena lica inspekcijskih organa, službenici carinske službe i ovlašćeni policijski službenici da privremeno oduzmu predmete iz stava 1. ovog člana kad u vršenju službene dužnosti saznaju za prekršaj. Navedeni organi dužni su da sud neodložno izveste o privremenom oduzimanju predmeta i da se staraju o čuvanju tih predmeta, ukoliko zakonom nije drukčije određeno.

Podaci o kažnjenim licima iz registra sankcija mogu se dati samo drugom sudu , nadležnom tužilaštvu, policiji i organima inspekcije, u vezi sa krivičnim postupkom ili postupkom za prekršaj koji se vodi protiv lica koje je ranije bilo kažnjavano za prekršaj, organima nadležnim za izvršenje sankcija za prekršaje ili nadležnim organima koji učestvuju u postupku brisanja kazne.

Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji (RS)

... policija ... suda ...

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 23 pronadjena primera ovde je prikazano 14 nasumice izabranih.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Pitanje: Da li će sud odrediti zastoj kada naloži poveriocu da dostavi adresu izvršnog dužnika koja je upisana u nadležnom registru (ako je odseljen sa one na koju je dostava pokušana, a koji je označio u predlogu) ili kada tu adresu traži preko policijske stanice?

...

Ako se izjava koju svedok da prilikom saslušanja pred prekršajnim sudom u bitnom razlikuje od izjave koju je dao policijskim službenicima, nužno je saslušati ga na ovu okolnost da bi se otklonilo neslaganje u tim izjavama.

...

Prilikom saslušanja u policijskoj upravi osumnjičeni mora biti upozoren da sve što bude izjavio može biti upotrebljeno protiv njega kao dokaz pred sudom .

...

Potvrda o privremeno oduzetim predmetima od optuženog predstavlja dokaz na kome se može zasnivati presuda, s obzirom na to da policijski službenici imaju ovlašćenje da izvrše pretres optuženog i njegovog vozila, i bez naredbe suda , kao i bez upozorenja optuženog o njegovim pravima na branioca, u situaciji kada postoji sumnja da će optuženi odbaciti, sakriti ili uništiti predmete koje treba od njega oduzeti, kao dokaz u krivičnom postupku.

...

Činjenica da je okrivljeni u vreme davanja svog iskaza u policiji bio smanjeno uračunljiv usled zavisnosti od narkotika, ne znači da se na tom iskazu ne može zasnivati sudska odluka, ukoliko je takav iskaz jasan, detaljan kao i da nema bilo kakvih indicija koje bi ukazivale da okrivljeni zbog eventualnog konzumiranja narkotika nije bio u stanju da d? iskaz.

...

Prvostepeni sud je u razlozima presude, upravo onako kako nalažu odredbe 361. stav 7. ZKP-a ocenio iskaz svakog saslušanog policajca u svojstvu svedoka i sasvim opredeljeno se izjasnio o tome zašto smatra da su ovi iskazi verodostojni.

...

Sud može odlučivati o zahtevu osuđenog lica za zakonsku rehabilitaciju tek ako utvrdi da se osuđeni prethodno obraćao nadležnom organu - policiji , koji nije odlučio o njegovom zahtevu u propisanom roku od trideset dana.

...

Okolnost da je u pretkrivičnom postupku u situaciji koja ne trpi odlaganje naredbu za veštačenje izdao službenik policije , a ne javni tužilac ili istražni sudija, iako je za krivično delo propisana kazna zatvora preko deset godina, ne predstavlja apsolutno bitnu povredu odredaba krivičnog postupka, a nalaz i mišljenje koji je pribavljen na osnovu ovako naređenog veštačenja je dokaz na kome može da se zasnuje sudska odluka.

...

Korektno držanje pred sudom , potpuno priznanje izvršenja krivičnog dela, iskreno kajanje i obećanje da se nešto slično ubuduće sigurno neće ponoviti, nemaju značaj naročito olakšavajućih okolnosti u konkretnom slučaju u smislu čl. 56. KZ, te nema mesta primeni čl. 56. i 57. KZ, odnosno izricanju kazne ispod granice propisane zakonom. Optuženog su kritičnom prilikom policijski službenici zaustavili na ulici i pretresom kod njega pronašli predmetni pištolj sa tri metka u okviru. U tom slučaju priznanje

...

Ne može prvostepeni sud da zasnuje svoju odluku na nedozvoljenom dokazu shodno čl. 18. st. 2. ZKP, tako što će za odbranu okrivljenog uzeti službenu belešku policijske uprave o njegovom saslušanju kao građanina, a isti nije saslušan u istrazi niti na glavnom pretresu jer je bio u bekstvu.

...

Kada se na adresi iz tužbe koja je proverena od strane policijske uprave dostavljanje tužbe nije moglo izvršiti, prvostepeni sud treba da postupi prema odredbi člana 79. st. 1. tač. 4. ZPP-a.

...

Glavni pretres u skraćenom postupku prema odredbama čl. 445. st. 3. ZKP može se održati u odsustvu okrivljenog ako je isti uredno pozvan, a ne dođe na glavni pretres, ili mu se poziv nije mogao uručiti zbog neprijavljivanja sudu promene adrese ili boravišta, ali ne i zbog toga što se trenutno ne nalazi na datoj adresi u momentu kada ga traži dostavljač ili policija .

...

Rekonstrukcija koju je u predkrivičnom postupku izvršio istražni sudija nižeg suda i u njega uneo kazivanje koji nije predhodno upozoren da ima pravo na branioca, koji je mogao prisustvovati vršenju ove radnje, i policijski video snimak ove rekonstrukcije su dokazi na kojima se ne može zasnivati sudska odluka

...

U krivičnom postupku koji se vodi pred našim sudom zbog krivičnog dela izvršenog u inostranstvu, mogu se koristiti dokazi prikupljeni u stranoj državi, pa i iskazi svedoka dati pred ovlašćenim policijskim organom, ako su ti dokazi prikupljeni a i svedoci saslušani u skladu sa propisima zemlje u kojoj su te radnje preduzete.