Plan zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja u Republici Srbiji (RS)
Tužilja nema pravo na suspenziju evidentiranog zaduženja za doprinose za zdravstveno osiguranje, kada odmah po navršenoj 65. godini života nije podnela zahtev za prestanak svojstva osiguranika po osnovu poljoprivrede, niti je od strane lekarske komisije oglašena nesposobnom za samostalni rad i ostvarivanje prihoda.
Tužilac, Republički zavod za zdravstveno osiguranje, ima pravo regresa od tuženika po osnovu isplaćene naknade za lečenje, iz razloga predviđenog u čl. 193. Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Zakon o zdravstvenom osiguranju, prestavlja ledž specialis u odnosu na Zakon o osiguranju imovine i lica, pa stoga isključuje njegovu primenu za sve što je regulisano ovim zakonom.
3Rev.1478/08 (RS)Zdravstvenom osiguraniku pripada pravo na zdravstvenu zaštitu kada se radi o medicinski opravdanoj intervenciji.
3Rev.1478/08 (RS)Metoda zdravstvene zaštite u vidu snimanja magnetne rezonance je na listi čekanja, pa ako je osiguranik ostvario mimo utvrđenog redosleda, ne ostvaruje pravo regresa prema Republičkom zavodu zdravstvene zaštite a shodno čl. 34-37 i čl. 56 Zakona o zdravstvenom osiguranju.
3Rev.1478/08 (RS)Republički zavod za zdravstveno osiguranje ima pravo da zahteva naknadu štete od organizacije, odnosno poslodavca ako su bolest, povreda ili smrt osiguranika nastali usled toga što nisu sprovedene mere na radu ili druge mere za zaštitu građana. Zavod ima pravo da zahteva naknadu štete i neposredno od radnika ako je radnik štetu prouzrokovao namerno, ali je na poslodavcu teret dokazivanja da je šteta nastala uz doprinos osiguranika.
3Rev.1478/08 (RS)U sporovima o regresnom zahtevu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje primenjuje se Zakon o zdravstvenom osiguranju kao ledž specialis i njegova primena se ne može isključiti odredbama nekog drugog zakona, jer je to u suprotnosti sa svrhom i prirodom ledž specialis propisa.
Protiv konačnog akta, kojim je odlučeno o pravu iz zdravstvenog osiguranja ne može se voditi upravni spor
3Rev.1478/08 (RS)Molim vas da mi odgovorite da li je poslodavac obavezan da mi isplati jubilarnu nagradu i uplati doprinose za zdravstveno osiguranje?
3Rev.1478/08 (RS)Kao tehnološki višak ostao sam neraspoređen i prestao mi je radni odnos 30.04.2005. godine, a od 01.05.2005. godine sam prijavljen kod Nacionalne službe za zapošljavanje, gde ostvarujem pravo na novčanu naknadu i pravo na penzijsko i invalidsko osiguranje i zdravstvenu zaštitu. Do sada mi nije isplaćena otpremnina, a 12.09.2005. godine uručen mi je Aneks - otkaza Ugovora o radu. Po kom propisu treba da mi se obračuna i isplati otpremnina?
3Rev.1478/08 (RS)Imam navršenih 35 godina radnog staža i 58 godina života. U oktobru 2004. godine dobrovoljno sam uz otpremninu - stimulaciju napustio preduzeće i kod nadležne filijale Nacionalne službe za zapošljavanje ostvarujem zdravstveno i socijalno osiguranje. Kakva su moja prava s obzirom da sam invalid treće kategorije?
3Rev.1478/08 (RS)Nema zakonskih smetnji da se zaposleni odrekne prava na otpremnine zbog otkaza ugovora o radu usled prestanka potrebe za radom a time ne gubi pravo na novčanu naknadu, penzijsko i invalidsko osiguranje i na zdravstvenu zaštitu
3Rev.1478/08 (RS)Premija za dopunsko zdravstveno osiguranje koju poslodavac plaća za zaposlene, sa poreskog stanovišta podleže plaćanju poreza na dohodak građana na zarade, kao primanje zaposlenog ostvareno činjenjem ili pružanjem pogodnosti koje su u smislu člana 14. stav 1. Zakona o porezu na dohodak građana ("Službeni glasnik RS", br. 24/2001 i 80/2002) smatra zaradom. Porez se obračunava po stopi od 14%, na osnovicu koju čini bruto iznos primanja ostvarenog po tom osnovu (ostvareno primalje uvedeno za porez i eventualno
3Rev.1478/08 (RS)Kada Zavod za zdravstveno osiguranje nije obezbedio sredstava zdravstvenim ustanovama za pružanje zakonom utvrđenog prava na zdravstvenu zaštitu osiguranih lica, postoji pravni osnov za refundaciju tih sredstava onom licu koje je te troškove zdravstvene zaštite obezbedilo
3. Za vreme odsustvovanja sa rada po ovoj odluci zaposlenom miruju prava i obaveze na radu i po osnovu rada, osim prava na zdravstveno osiguranje i drugih prava utvrđenih zakonom i kolektivnim ugovorom.
Rešenje o prestanku radnog odnosa (RS)Zaposleni se u navedenom periodu nije pridržavao uputstava lekara, odnosno svesno je odlagao svoje ozdravljenje, odnosno osposobljavanje za rad, što je utvrđeno . Zbog toga mu je uskraćena naknada zarade zbog privremene sprečenosti za rad, koja mu pripada po Zakonu o zdravstvenom osiguranju. Time su se stekli uslovi da se zaposlenom otkaže ugovor o radu zbog zloupotrebe bolovanja.
Ugovor o radu van radnog odnosa (RS)Direktor ima pravo na naknadu za rad. Naknada za rad ima karakter zarade iz koje se uplaćuju doprinosi za obavezno zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i osiguranje za slučaj nezaposlenosti.
Poslenik ima pravo na zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, u skladu sa zakonom, a obaveznik uplate doprinosa je poslodavac.