Traženo: obligacije izjava volje

Ukupno nađeno: 161 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 110 pronadjenih primera ovde je prikazano 14 nasumice izabranih.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Zakon o izvršenju i obezbeđenju (RS)

IZDEJSTVOVANjE IZJAVE VOLjE

Porodični zakon (RS)

Različitost polova, izjava volje i nadležnost

Zakon o obligacionim odnosima (SCG)

Izjava volje

Jednostrana izjava volje

Pravilnik o javnobeležničkom ispitu (RS)

ugovor kao izvor obligacije (pojam, vrste, zaključenje, izmene, prestanak); jednostrana izjava volje kao izvor obligacije ; prestanak obligacija (ispunjenje i ostali načini prestanka); razne vrste obligacija (novčane i nenovčane; kamata, obligacija sredstva i obligacija rezultata; obligacija s trenutnim ispunjenjem, periodične i trajne itd.); obligacije s više subjekata i s više predmeta; lična obezbeđenja obligacija (jemstvo, bankarska

Zakon o obligacionim odnosima (SCG)

Ovim zakonom uređuju se obligacioni odnosi koji nastaju iz ugovora, prouzrokovanja štete, sticanja bez osnova, poslovodstva bez naloga, jednostrane izjave volje i drugih zakonom utvrđenih činjenica.

Zakon o elektronskoj trgovini (RS)

Ponuda i prihvat ponude, kao i druge izjave volje učinjene elektronskim putem, smatraju se primljenim kada im lice kome su upućene može pristupiti.

Pravilnik o sadržaju zahteva, odnosno dokumentacije za odobrenje kliničkog ispitivanja leka i medicinskog sredstva, kao i način sprovođenja kliničkog ispitivanja leka i medicinskog sredstva (RS)

... svojevoljni ... izjave ...

Sudski poslovnik (RS)

Poštu, koja prema spoljnoj oznaci na omotu sadrži izjavu poslednje volje ili se odnosi na prethodni postupak, otvara nadležni sudija.

Zakon o javnoj svojini (RS)

O davanju na korišćenje nepokretnosti oduzete u skladu sa članom 22. st. 7. i 9. ovog zakona, kao i nepokretnosti koju Republika Srbija stekne nasleđem, poklonom ili jednostranom izjavom volje , ili na drugi zakonom određen način, odlučuje Vlada, ako zakonom nije drukčije određeno.

O davanju na korišćenje nepokretnosti oduzete u skladu sa članom 22. stav 10. ovog zakona, kao i nepokretnosti koju autonomna pokrajina, odnosno jedinica lokalne samouprave stekne nasleđem, poklonom ili jednostranom izjavom volje , ili na drugi zakonom određen način, odlučuje nadležni organ autonomne pokrajine, odnosno jedinice lokalne samouprave.

Nepokretne stvari se mogu pribavljati u javnu svojinu besteretnim pravnim poslom (nasleđe, poklon ili jednostrana izjava volje ), kao i eksproprijacijom na osnovu posebnog zakona.

Zakon o parničnom postupku (RS)

Ako je tužilac u tužbi tražio da mu se preda određena stvar ili tuženom naloži ispunjenje neke činidbe, a istovremeno je u tužbi ili do zaključenja glavne rasprave izjavio da je voljan da umesto stvari primi neku drugu činidbu ili novčani iznos, sud će, ako usvoji tužbeni zahtev, da izrekne u presudi da tuženi može da se oslobodi od davanja stvari ili činidbe čije mu je ispunjenje naloženo, ako plati taj novčani iznos ili ispuni tu drugu činidbu.

Zakon o prekršajima (RS)

Lica iz stava 1. ovog člana mogu izjaviti žalbu u korist maloletnika i protiv njegove volje .

Zakon o vanparničnom postupku (RS)

(1) Kad sasluša kazivanje zaveštaoca, sudija će njegovu izjavu verno uneti u zapisnik, po mogućnosti rečima zaveštaoca, pazeći pri tome da volja zaveštaoca bude jasno izražena.

Pošto zaveštalac sam pročita zapisnik o sudskom testamentu i izjavi da je njegova poslednja volja u svemu verno uneta, sudija će ovo potvrditi na testamentu.

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 46 pronadjenih primera ovde je prikazano 11 nasumice izabranih.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Odredba opštih uslova, kao sastavnog dela ugovora, kojom se predviđa posebna forma za davanje otkaza ugovora, voljom naručioca ili iz razloga za koje on odgovara, uz obavezu plaćanja određenog novčanog iznosa, ne može se odnositi na davanje izjave o raskidu ugovora zbog neispunjenja obaveze. Na ono što ugovorom nije regulisano primenjuju se odredbe zakona, a Zakonom o obligacionim odnosima za davanje izjave o raskidu zbog neispunjenja nije predviđena posebna forma.

...

Zakupac ne može jednostranom izjavom volje raskinuti ugovor o zakupu, ako nije dokazao da zakupac ne ispunjava svoje ugovorom preuzete obaveze iz zaključenog ugovora (Čl. 124. i 126. Zakona o obligacionim odnosima)

...

Poništaj nasledničke izjave , zbog mana volje , može se tražiti u rokovima propisanim odredbama Zakona o obligacionim odnosima za rušljive ugovore

...

Javno obećanje nagrade, kao jednostrana izjava volje nekog lica, je izvor obligacionog odnosa u tom smislu što stvara obaveze za lice koje je dalo obećanje da ispuni obavezu.

...

Za zaključenje sporazuma o otpustu duga nije neophodan uslov da je sporazum zaključen u formi pravnog posla iz koga je obaveza nastala, ali je potrebno obezbediti dokaz kojim bi se mogla dokazati izričito izjavljena volja poverioca u vezi sa otpustom duga, kao i visina i vrsta potraživanja koje se otpušta.

...

Podnošenjem tužbe za iseljenje zakupodavac, konkludentnom radnjom, na vrlo jasan način, izražava svoju volju , odnosno daje izjavu da ugovor o zakupu raskida.

...

Testament (zaveštanje) je jednostrani pravni posao koji proizvodi pravno dejstvo izjavom samo jedne volje . Zajednički testament nije dopušten.

...

Odredba opštih uslova, kao sastavnog dela ugovora, kojom se predviđa posebna forma za davanje otkaza ugovora, voljom naručioca ili iz razloga za koje on odgovara, uz obavezu plaćanja određenog novčanog iznosa, ne može se odnositi na davanje izjave o raskidu ugovora zbog neispunjenja obaveze. Na ono što ugovorom nije regulisano primenjuju se odredbe zakona, a Zakonom o obligacionim odnosima za davanje izjave o raskidu zbog neispunjenja nije predviđena posebna forma.

...

Prigovor prebijanja je parnična radnja tuženog koja sadrži novi zahtev za presudu a izjava o kompenzaciji je materijalno pravna izjava o volji dužnika.

...

Za ostaviočevo zaveštanje značajno je da se radi o autentičnom tekstu ostavioca sa jasno izraženom namerom zaveštanja i nema ograničenja za ostavioca da izjavu svoje volje izrazi pisanjem svojeručno i štampanim slovima.

...

NASLEDNIČKA IZJAVA O USTUPANjU NASLEDNOG DELA DATA OD STRANE JEDNOG OD NASLEDNIKA PREDSTAVLjA I UGOVOR O POKLONU UČINjEN U KORIST DRUGOG NASLEDNIKA. STOGA USTUPILAC JE LEGITIMISAN DA TRAŽI PONIŠTENjE NASLEDNIČKE IZJAVE , AKO JE PRILIKOM DAVANjA IZJAVE BILO MANA U POGLEDU VOLjE STRANA.

...

Ugovor se raskida izjavom volje ugovorne strane, a ne sudskom odlukom. Ukoliko druga ugovorna strana osporava dejstvo izjave o raskidu, tužbom za utvrđenje se može tražiti da sud utvrdi da je ugovor raskinut.

...

Izjava o kompenzaciji je jednostrana materijalno pravna izjava volje koja ima preobražajni karakter.

...

Kad protivponuda, svojom sadržinom, odudara od izjave volje datoj u ponudi, onda se ona ima smatrati drugom ponudom učinjenoj ranijem ponudiocu.

...

Pojam &bdljuo;izuzetne prilike&ldljuo;, kod izjave posljednje, usmene volje zavještaoca iz člana 73. st. 1. Zakona o nasljeđivanju, obuhvata sve okolnosti objektivne i subjektivne prirode zbog kojih zavještalac nije bio u mogućnosti da sačini pismeni testament, čije postojanje ocjenjuje sud u svakom konkretnom slučaju.

U dokumentima tipa modelirana akta od ukupno 5 pronadjenih primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Pošto je neposredno pre smrti bio pri svesti, u pristustvu svedoka (predlagača) i imao dovoljno vremena da razložno iznese svoje usmeno zaveštanje, predlagači su u mogućnosti da ovu njegovu volju izlože pred sudom u formi izjave .

...

Međutim, prema smislu odredbe člana 85 Zakona o nasleđivanju po kojoj zaveštalac koji zna da čita i piše može zaveštanje sačiniti tako što će pred dva svedoka izjaviti da je već sačinjeno pismeno pročitao, da je to njegova poslednja volja i potom se na istu svojeručno potpisati, ovo zaveštanje je ništavo, jer konkretnom slučaju nije tako postupljeno,

Sporno pismeno zaveštanje pred svedocima od dana godine, ništavo je zbog nesposobnosti za rasuđivanje pokojnog iz člana 156 Zakona o nasleđivanju, jer je sačinjeno dva dana pre očeve smrti, a u to vreme ostavilac je bio potpuno nesposoban za rasuđivanje, tako da nije mogao pobijano zaveštanje svojim rečima iskazati, izjaviti svoju pravu volju , kao ni izjaviti da je to njegova poslednja volja , a pogotovo je nije mogao svojeručno potpisati.

Imajući u vidu da je shodno članu 85 stav 1 Zakona o nasleđivanju ("Sl. glasnik RS", br. 46/95) za punovažnost zaveštanja pred svedocima potrebno i da se zaveštalac, nakon što je pred dva svedoka izjavio da je već napisano pismeno pročitao i da je to njegova poslednja volja , na zaveštanju svojeručno potpiše, što u navedenoj situaciji nije slučaj, predmetno zaveštanje je ništavo.