hor001

WEB PROPISI - Delimični pregled pojmova po propisima i tekstovima prakse

Traženo: deca adaptacija

Ukupno nađeno: 28 primera (stranica je generisana 25.02.2014)



hor002

U dokumentima tipa propisi od ukupno 27 pronadjenih primera svi su prikazani.   Više informacija    OSTALI PRIMERI    Besplatno 3 dana  

Pravilnik o standardima kvaliteta rada ustanove (RS)

2.6. U ustanovi se timski stvaraju optimalni uslovi za adaptaciju dece .

2.6.1. Plan adaptacije pravi se u saradnji sa roditeljima pre polaska deteta u vrtić.

Pravilnik o ostvarivanju obrazovno-vaspitnog rada u inostranstvu (RS)

<sup>5</sup> Preporučuju se adaptirani odlomci narodnih bajki u kojima bi se izbegle arhaične reči i oblici. Zanimljivo je proučavati i prevedene tekstove stranih autorskih bajki (na srpskom jeziku) sa tekstovima na jeziku kojim se dete služi u inostranstvu.

Uredba o Nacionalnom programu zdravstvene zaštite žena, dece i omladine (RS)

Posle otkrivanja HIV pozitivnih žena u ranoj trudnoći započinje se antiretrovirusna terapija koja efikasno sprečava stepen vertikalne transmisije sa 40% na manje od 2%. Takođe, elektivni carski rez utiče na smanjenje stepena vertikalne transmisije HIV virusa na novorođeno dete . Prekidom laktacije kod HIV pozitivnih majki sprečava se postnatalna transmisija virusa putem mleka, a odojčetu se mora obezbediti dostupnost adaptiranog mleka za ishranu u prvim mesecima života.

Odluka o mreži ustanova socijalne zaštite koje osniva Republika (RS)

Zavod za vaspitanje dece i omladine 80 Adaptacija radi povećanja

Uredba o privremenom finansiranju Republike Srbije za period januar-mart 2007. godine (RS)

4. Adaptacija i rekonstrukcija Dečjeg pozorišta u

6. Adaptacija i rekonstrukcija Dečjeg pozorišta u

Pravilnik o opštim osnovama predškolskog programa (RS)

Pre svega, treba uvažavati navike sa kojima je dete došlo iz porodice u periodu adaptacije na novu sredinu, ne insistirajući na trenutnom usvajanju novoga.

Dolazak u predškolsku ustanovu izvesnom broju dece najteže pada zbog straha od novih lica i nove sredine. Neophodno je preduzeti niz mera koje će stvoriti sigurnost kod roditelja da će njihovom detetu biti dobro. Treba imati dovoljno strpljenja u informisanju roditelja o boravku dece , o ponašanju deteta u adaptacionom periodu i odgovarati na sva pitanja, čak i ako izgledaju besmislena i suvišna; pokazati dovoljno strpljenja u razgovoru i vedro raspoloženje.

ne znači da će vaspitač sa svakim detetom raditi individualno! S druge strane, on treba da se zainteresuje ko su ti pojedinci i njihovi roditelji, da bi mogao da poštuje uzrasne i razvojne mogućnosti i smisaono se približi osobenostima dece koja u grupi borave. Deca se razlikuju ne samo po mogućnostima, potrebama i interesovanjima, nego i po temperamentu, kulturološkim specifičnostima, navikama, stilovima učenja itd. Centralna ideja procesa individualizacije je adaptiranje ...

Programi koji individualizuju svoj rad pogodniji su za integraciju dece sa posebnim potrebama, jer se ionako suština rada u grupi svodi na pažljivu adaptaciju svakog plana osobenostima dece , a ne na uklapanje dece u postojeći program.

Ukoliko vaspitači žele podstaknuti uspešnu saradnju sa školom i roditeljima, potreban je poseban trud da bi se inicirala aktivna, stalna, fleksibilna i dobra komunikacija. Roditelji su jedina stalna lica koja su sa decom sve vreme tokom tranzitivnog perioda i adaptiranja dece na dve različite sredine, te je potrebno da se aktivno uključe u program saradnje sa školom.

roditelja, vaspitača i učitelja moraju se odvijati češće kako bi bila osigurana stalna komunikacija. Za roditelje i buduće učitelje potrebno je organizovati tribine, panel-diskusije, posete aktivnostima dece (kako u vrtiću, tako i u školi) cirkularna pisma, postere, izložbe radova i druge forme saradnje koje će pružiti priliku za razmenu iskustava. Problemi adaptacije , način na koji deca stiču iskustva i uče, zrelost potrebna za polazak u školu, način organizovanja škole i različiti

... deci i roditeljima tokom celoga dana, predškolska ustanova bi trebalo da prostorno i organizaciono razreši mogućnost boravka drugih odraslih: trebalo bi npr. predvideti sobu za posetioce u kojoj bi bila biblioteka, igračkoteka, tabla na kojoj bi se planirale zajedničke akcije, sto i stolice za radionice i sastanke u maloj grupi, kutak za stručne članke i brošure; adaptirati ... adaptirati ... dece ...

... dece je pod uticajem brojnih faktora. Neki od njih su: detetov porodični život i odnos s ljudima s kojima živi, kako odrasli reaguju na dete ; dečje fizičke osobine (one mogu postati socijalni nedostaci ukoliko deci ne pomognemo da se adaptiraju na njih); mesto gde dete ... dečje ...

kulture, ali sa sposobnošću kritičke analize i preispitivanja kako sebe, tako i programa koji realizuje. Rad u ustanovi potrebno je organizovati kao skup odraslih, zrelih ljudi čiji je posao dogovaranje i preispitivanje u traganju za novim vrednostima i značenjima. Vaspitač mora biti svestan da će kvalitet njegovog rada zavisiti od mogućnosti kontakata sa osobama drugih profila i profesija. Njemu svakako preostaje posao da dobijene informacije sa različitih strana adaptira svojim i potrebama dece ...

Ukoliko se ne uskladi delovanje škole i predškolske ustanove, može doći do zanemarivanja, pa i poništavanja rezultata ostvarenih na predškolskom stupnju, a bitno različita sredina i zahtevi stvoriti teškoće u adaptaciji kod dece koja su pohađala ustanovu. Naglašavanjem specifičnosti predškolskog stupnja ne bi trebalo ugroziti kontinuitet procesa vaspitanja i obrazovanja, koji mora postojati u svim njegovim etapama. Otuda je potrebno predškolsko vaspitanje i obrazovanje sagledavati unutar dugoročne

Jedna od osnovnih funkcija pripremanja dece za školu je da učini što neprimetnijim i olakša im prelaz iz jedne institucije u drugu kao i da ubrza proces adaptacije novim uslovima života i rada.

Pravilnik o programu pripreme za usvojenje (RS)

Cilj koji se postiže obrađivanjem tematske celine "Dolazak deteta u porodicu" jeste priprema budućih usvojitelja za dolazak deteta u njihovu porodicu u cilju brže i uspešnije adaptacije deteta .

Pravilnik o pripravničkom stažu i načinu polaganja stručnog ispita psihologa (RS)

... adaptacioni period i tok adaptacije - dete u školi, adolescenti u školi, vršnjačke grupe i interpersonalni odnosi, stavovi roditelja prema školi i školovanju deteta , praćenje kako dete ... deteta ... deteta ...

Pravilnik o sadržaju obrazaca i načinu vođenja evidencije o ostvarivanju vaspitno-obrazovnog rada u predškolskoj ustanovi (RS)

Posete porodici treba da imaju unapred osmišljen i određen cilj (usklađivanje pravilnog ritma budnog stanja i sna, adaptacija , zdravstveno stanje deteta , higijensko i socijalno stanje, promene u ponašanju i sl.). Ako postoje uslovi, prvu posetu porodici treba planirati zavisno od uočenih potreba. Evidenciju poseta voditi upisivanjem datuma posete, imena deteta , ostvarenosti cilja i datih sugestija.

- deo sobe, hodnika ili sale adaptiran za fizičke aktivnosti, dogovore, bučne aktivnosti, izložbu projekata i radova dece i slično.

... dece . On tada pravi nacrt razvijene teme imajući u vidu pojmove, veštine; sadržaje i ciljeve koje će sa decom ... dečja ... adaptirati ... deca ...

Planiraju se aktivnosti koje mogu na najbolji način da doprinesu uključivanju dece u kolektiv, adaptaciji životu u ustanovi kao i njihovom boljem upoznavanju, što je potrebno da bi se odredio nivo vaspitne grupe. Predviđaju se i aktivnosti koje podrazumevaju obnavljanje i rekapitulaciju najvažnijih dostignuća u ostvarivanju Osnova programa prethodne školske godine i uvod u aktivnosti koje predstoje.

Pravilnik o osnovama programa socijalnog rada u predškolskim ustanovama (RS)

4) rad sa celom porodicom i kontakti i saradnja sa drugim stručnim institucijama i humanitarnim organizacijama na obezbeđivanju pomoći (materijalne i nematerijalne prirode) deci pogođenoj nepovoljnim prilikama i dr. u saradnji sa vaspitačima i drugim stručnim saradnicima, u slučajevima otežane adaptacije dece na boravak u predškolskoj ustanovi.

Pravilnik o osnovama programa vaspitno-obrazovnog rada sa decom uzrasta do tri godine (RS)

Vaspitni rad, u ovom uzrastu, ostvaruje se najvećim delom kroz stručnu negu deteta . Nega obuhvata: negu kože, kose, održavanje zdravlja, boravak na vazduhu - izbor odgovarajuće odeće i obuće, individualni ritam namirenja potreba, mere aktivnosti u adaptacionom periodu, uzimanje hrane, navikavanje na čistoću, kontrolu sfinktera i sl.

ogl1
ogl2

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 1 pronadjenog primera 1 je prikazan.   Više informacija    OSTALI PRIMERI    Besplatno 3 dana  

...

U sporu po tužbi za vršenje roditeljskog prava, u interesu maloletnog deteta je poštovanje prava deteta na održavanje ličnih odnosa, neposrednih kontakata sa oba roditelja, a zavisno od uzrasta deteta sud će odrediti adaptacioni period za kontakt sa roditeljem sa kojim dete ne živi.

hor003