Traženo: obezvredjenje

Ukupno nađeno: 24 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 23 pronadjena primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Odluka o minimalnim standardima za upravljanje kreditnim rizikom u bankama (CG)

Utvrđivanje iznosa obezvređenja

Pravilnik o načinu obračuna margine solventnosti (CG)

Zbirom premija u smislu ove tačke smatra se veći od iznosa mjerodavne bruto premije i obračunate bruto premije u tekućem periodu. Zbir premija društvo umanjuje za obezvrijeđeni iznos premije. Za osiguranje iz člana 3 tač. 11, 12 i 13 pravilnika kojim se uređuje raspored vrsta rizika po vrstama osiguranja zbir premija se uvećava za 50%.

Odluka o minimalnim standardima za upravljanje rizicima u mikrokreditnim finansijskim institucijama (CG)

Procjenu obezvređenja stavki bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po vanbilansnim stavkama <lat>MFI</lat> vrši primjenom sopstvene metodologije.

Uputstvo o načinu evidentiranja rezervacija za potencijalne kreditne gubitke, ispravki vrijednosti i otpisanih stavki bilansne aktive pri utvrđivanju početnog stanja u poslovnim knjigama banaka (CG)

Troškovi obezvređenja i Ispravke vrijednosti za pozicije

Ispravke vrijednosti za pozicije Troškovi obezvređenja i rezervisanja

Odluka o minimalnim standardima za upravljanje kreditnim rizikom u bankama (CG)

Banka je dužna da, za stavke bilansne aktive i vanbilansne stavke po osnovu kojih je izložena kreditnom riziku, vrši procjenu obezvređenja (za stavke bilansne aktive), odnosno procjenu vjerovatnog gubitka (za vanbilansne stavke), kao i da te stavke klasifikuje u odgovarajuću klasifikacionu grupu, u skladu sa ovom odlukom.

Banka je dužna da utvrdi metodologiju za procjenu obezvređenja bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po vanbilansnim stavkama.

1) kriterijumi za identifikaciju potraživanja za koje se procjena iznosa obezvređenja stavki bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki vrši na pojedinačnoj osnovi;

2) postupci za procjenu iznosa obezvređenja stavki bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki, kao i obaveze i odgovornosti u tom procesu;

1) da sve analize, pretpostavke, procjene i ostali postupci u procesu procjene iznosa obezvređenja stavki bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki budu detaljno objašnjeni i dokumentovani;

2) da procjena iznosa obezvređivanja stavki bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po vanbilansnim stavkama bude zasnovana na tačnim i ažurnim podacima i da uzima u obzir sve značajne interne i eksterne faktore koji mogu uticati na naplativost potraživanja.

Banka je dužna da najmanje tromjesečno procjenjuje kvalitet aktive, utvrđuje da li postoji objektivni dokaz o obezvređenju stavki bilansne aktive, odnosno vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki i da obračunava adekvatni iznos tog obezvređenja , odnosno vjerovatnog gubitka.

Objektivnim dokazom o obezvređenju stavki bilansne aktive, odnosno vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki, smatraju se podaci o jednom ili više nastalih događaja koji negativno utiču na sposobnost dužnika da uredno izvršava svoje obaveze prema banci.

Pri obračunavanju iznosa obezvređenja stavki bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki, banka može da uzme u obzir i novčane tokove po osnovu kolaterala.

Procjenu obezvređenja stavki bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki za pojedinačno značajna potraživanja, banka je dužna da vrši na pojedinačnoj osnovi.

Procjena obezvređenja bilansne aktive na pojedinačnoj osnovi obuhvata utvrđivanje postojanja objektivnog dokaza o obezvređenju , procjenu sadašnje vrijednosti budućih novčanih tokova i obračun iznosa tog obezvređenja , za svako pojedinačno potraživanje koje je uključeno u ovu procjenu.

Smatra se da postoji objektivan dokaz o obezvređenju bilansne aktive na pojedinačnoj osnovi, ako:

Iznos obezvređenja stavke bilansne aktive utvrđuje se kao razlika između knjigovodstvene vrijednosti potraživanja i sadašnje vrijednosti očekivanih budućih novčanih tokova po tom potraživanju

Izuzetno od stava 1 ovog člana, ako je za određeno potraživanje rok u kojem se očekuju budući novčani tokovi kraći od godinu dana, banka nije dužna da izračunava sadašnju vrijednost očekivanih budućih novčanih tokova, već može da iznos obezvređenja te stavke bilansne aktive utvrdi kao razliku između knjigovodstvene vrijednosti potraživanja i očekivanih budućih novčanih tokova po tom potraživanju.

Procjenu obezvređenja stavki bilansne aktive, odnosno vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki na grupnoj osnovi banka je dužna da vrši za sva potraživanja kod kojih se obezvređenje , odnosno vjerovatni gubici, ne mogu direktno povezati sa tim potraživanjima, ali se na osnovu iskustva može procijeniti da obezvređenje , odnosno gubici, postoje u okviru kreditnog portfolia.

1) za koja pri procjeni na pojedinačnoj osnovi utvrdi da ne postoji objektivni dokaz o obezvređivanju , odnosno vjerovatni gubitak, odnosno ako procjenom na pojedinačnoj osnovi nije utvrđen iznos obezvređivanja bilansne aktive, odnosno iznos vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki;

Banka može procjenu obezvređenja bilansne aktive i vjerovatnog gubitka po osnovu vanbilansnih stavki, za potraživanja koja ne predstavljaju pojedinačno značajna potraživanja, vršiti na pojedinačnoj osnovi.

Obračunati iznos obezvređenja stavki bilansne aktive banka knjigovodstveno evidentira na teret rashoda, a u korist ispravke vrijednosti tih stavki aktive.

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 1 pronadjenog primera 1 je prikazan.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Kada je zbog visoke inflacije ranije dosuđeni iznos obezvrijeđen , tužiocu pripada pravo na valorizaciju iznosa dosuđene naknade počev od nastanka obaveze do dana padanja dužnika u docnju, i zatezna kamata na valorizovani iznos od dana kada je valorizacija izvršena, po stopi određenoj Zakonom o visini stope zatezne kamate