Obračun advokatske tarife - online, besplatno

Traženo: tužba smetanje poseda

Ukupno nađeno: 43 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 33 pronadjenih primera ovde je prikazano 20 nasumice izabranih.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Zakon o sudskim taksama (KS)

(4) Za tužbu zbog smetanja posjeda plaća se taksa u iznosu od 100 KM.

Zakon o stvarnim pravima (FBiH)

(4) Posjedovnom tužbom posjednik traži da se utvrdi čin smetanja posjeda , naredi uspostava posjedovnog stanja kakvo je bilo u času smetanja posjeda , te zabrani takvo ili slično smetanje ubuduće.

Zakon o parničnom postupku pred sudom Bosne i Hercegovine (BiH)

(2) O tužbenom zahtjevu Sud odlučuje presudom, a u postupku zbog smetanja posjeda rješenjem.

Pri određivanju rokova i ročišta po tužbama zbog smetanja posjeda Sud će uvijek obraćati posebnu pažnju na potrebu hitnog rješavanja prema prirodi svakoga pojedinog slučaja. Pri tome, Sud može odrediti i rokove kraće od onih predviđenih odredbama ovog zakona o redovnom postupku.

Raspravljanje o tužbi zbog smetanja posjeda ograničit će se samo na raspravljanje i dokazivanje činjenica posljednjeg stanja posjeda i nastalog smetanja . Isključeno je raspravljanje o pravu na posjed , o pravnoj osnovi, savjesnosti ili nesavjesnosti posjeda ili o zahtjevima za naknadu štete.

Tužilac gubi pravo da u izvršnom postupku zahtijeva izvršenje rješenja kojim se tuženom po tužbi zbog smetanja posjeda nalaže izvršenje određene radnje, ako nije zahtijevao izvršenje u roku od 60 dana nakon proteka roka koji je rješenjem određen za izvršenje te radnje.

Zakon o parničnom postupku (RS)

O tužbenom zahtjevu sud odlučuje presudom, a u postupku zbog smetanja posjeda rješenjem.

Pri određivanju rokova i ročišta po tužbama zbog smetanja posjeda sud će uvijek obraćati naročitu pažnju na potrebu hitnog rješavanja prema prirodi svakog pojedinog slučaja. Pri tome, sud može odrediti i rokove kraće od onih predviđenih odredbama ovog zakona o redovnom postupku.

Raspravljanje o tužbi zbog smetanja posjeda ograničiće se samo na raspravljanje i dokazivanje činjenica posljednjeg stanja posjeda i nastalog smetanja . Isključeno je raspravljanje o pravu na posjed , o pravnom osnovu, savjesnosti ili nesavjesnosti posjeda ili o zahtjevima za naknadu štete.

Tužilac gubi pravo da u izvršnom postupku zahtijeva izvršenje rješenja kojim se tuženom po tužbi zbog smetanja posjeda nalaže izvršenje određene radnje, ako nije zahtijevao izvršenje u roku od 60 dana po proteku roka koji je rješenjem određen za izvršenje te radnje.

Pravilnik o unutrašnjem sudskom poslovanju (BiH)

(2) Pismenu čije je podnošenje vezano za rok (žalba, tužba za smetanje posjeda i dr.) obavezno se prilaže omot u kojem je stiglo. Ako u jednom omotu ima više pismena, omot se prilaže jednom pismenu, a na drugom se, ako je to potrebno, ispod bilješke o prijemu označava gdje se nalazi omot.

Zakon o sudskim taksama (TK)

(4) Za tužbu zbog smetanja posjeda , plaća se taksa u iznosu od 50 KM.

Zakon o stvarnim pravima (RS)

(4) Posjedovnom tužbom držalac traži da se utvrdi čin smetanja državine, naredi uspostavljanje stanja državine kakvo je bilo u času smetanja državine, te zabrani takvo ili slično smetanje ubuduće.

Zakon o parničnom postupku (BD)

(2) O tužbenom zahtjevu sud odlučuje presudom, a u postupku zbog smetanja posjeda rješenjem.

Raspravljanje o tužbi zbog smetanja posjeda ograničit će se samo na raspravljanje i dokazivanje činjenica posljednjeg stanja posjeda i nastalog smetanja . Isključeno je raspravljanje o pravu na posjed , o pravnom osnovu, savjesnosti ili nesavjesnosti posjeda ili o zahtjevima za naknadu štete.

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 10 pronadjenih primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

POVRIJEENO JE PRAVO NA PRAVIČAN POSTUPAK U ODNOSU NA DONOŠENjE ODLUKE U RAZUMNOM ROKU IZ ČLANA II/3E) USTAVA BOSNE I HERCEGOVINE I ČLANA 6 STAV 1 EVROPSKE KONVENCIJE U SUDSKOM POSTUPKU PRED OPŠTINSKIM SUDOM KADA UKUPNO TRAJANjE POSTUPAKA U PERIODU OD ČETIRI GODINE I DEVET MJESECI, U KOM JOŠ NIJE DONIJETA ODLUKA PO TUŽBI RADI SMETANjA POSJEDA , MOŽE U GLAVNOM DIJELU DA SE STAVI NA TERET OPŠTINSKOM SUDU, JER TAJ SUD NIJE DAO VALjANE RAZLOGE KOJI BI MOGLI DA SE SMATRAJU RAZUMNIM I OBJEKTIVNIM

...

TUŽBA ZBOG SMETANjA POSJEDA NIJE TUŽBA ZA UTVRENjE VEĆ KONDEMNATORNA TUŽBA PO KOJOJ SE RJEŠENjEM SUDA TUŽENOM NALAŽE USPOSTAVA PREAŠNjEG POSJEDOVNOG STANjA I DA SE UBUDUĆE KANI SMETANjA , PA KAD SE NE MOŽE NAREDITI USPOSTAVA PREAŠNjEG POSJEDOVNOG STANjA, ODNOSNO IZREĆI ZABRANA BUDUĆEG SMETANjA , ONDA SE TUŽBENI ZAHTJEV MORA U CIJELOSTI ODBITI I NE MOŽE SE SAMO RJEŠENjEM UTVRDITI DA JE POČINjENO SMETANjE .

...

NE MOŽE SE USVOJITI TUŽBENI ZAHTJEV ZA UTVRENjE DA JE SAMO POČINjENO SMETANjE POSJEDA , BEZ ISTOVREMENOG IZRICANjA ZABRANE DALjEG SMETANjA , VRAĆANjA POSJEDA I SLIČNO.

...

RADNjE KOJE RADNICI NADLEŽNOG ORGANA UPRAVE PREDUZMU U OKVIRU SVOJIH SLUŽBENIH OVLAŠTENjA NE MOGU PREDSTAVLjATI ČIN SMETANjA POSJEDA , JER SU NA VRŠENjE OVAKVIH RADNjI PRVO I DRUGO TUŽENI BILI OVLAŠTENI NA OSNOVU ZAKONA O UPRAVNOM POSTUPKU I ZAKONA O PRESTANKU PRIMJENE ZAKONA O NAPUŠTENIM STANOVIMA.

...

KADA JE TUŽENI POSTUPAO PO NALOGU SUDSKIH IZVRŠITELjA ONDA U NjEGOVIM RADNjAMA NEMA ELEMENATA PROTIVPRAVNOSTI TE SAMIM TIME NEMA NI SMETANjA POSJEDA .

...

TUŽITELj GUBI PRAVO DA U IZVRŠNOM POSTUPKU ZAHTIJEVA IZVRŠENjE RJEŠENjA KOJIM SE TUŽENIKU PO TUŽBI ZBOG SMETANjA POSJEDA NALAŽE IZVRŠENjE ODREENE RADNjE (UVOENjE U POSJED U STAN), AKO NIJE ZAHTIJEVAO IZVRŠENjE U ROKU OD 30 DANA NAKON PROTEKA PARICIONOG ROKA KOJI JE RJEŠENjEM ODREEN ZA IZVRŠENjE TE RADNjE.

...

Tužioci su izgubili pravo svojine na zemljištu, koje je zbog proteka roka od 10 godina prešlo u društvenu svojinu, iako je ostavinski postupak dugo trajao, jer pravo vlasništva prelazi na nasljednike u času smrti ostavioca, pa ostavinski postupak nije predstavljao smetnju za podnošenje tužbe protiv društveno-pravnog lica koje je bilo u posjedu zemljišta od prvih godina iza drugog svjetskog rata.

...

Okolnost što je nosilac stanarskog prava podnio tužbu za utvrđenje da povjerilac u izvršnom postupku nema stanarsko pravo nije opravdan razlog za odgodu izvršenja useljenjem u stan na temelju pravomoćnog rješenja o smetanju posjeda , jer bi time petitorna parnica, koja po pravilu dugo traje, osujetila svrhu brze i efikasne zaštite posjeda (član 438. - 445. ZPP).

...

Bračni drug - sunosilac stanarskog prava koji je nasilno izbačen iz stana ili stan sam napusti, da bi izbjegao maltretiranja drugog bračnog druga, gubi pravo na zaštitu posjeda stana ako nije podnio tužbu zbog smetanja posjeda u roku iz člana 77. Zakona o osnovnim svojinsko-pravnim odnosima.

...

Pstoji pravni interes tužioca , posjednika koji je sam uspostavio prijašnje stanje posjeda , da se utvrdi čin smetanja posjeda i tuženom zabrani da ubuduće na "takav ili sličn način" smeta tužioca u mirnom posjedu .