hor001

WEB PROPISI - Delimični pregled pojmova po propisima i tekstovima prakse

Traženo: apsolutna greška

Ukupno nađeno: 23 primera (stranica je generisana 17.12.2013)



hor002

U dokumentima tipa propisi od ukupno 23 pronadjena primera svi su prikazani.   Više informacija    OSTALI PRIMERI    Besplatno 3 dana  

Metrološko uputstvo za pregled i žigosanje (verifikaciju) etilometara (RS)

3) provjera tačnosti etilometara podrazumijeva određivanje apsolutne greške <lat>Delta i</lat> u tri tačke ravnomjerno raspoređene duž mjernog opsega. Apsolutna greška se izračunava prema formuli: <lat>Delta i = Ai - A0</lat> gdje su: <lat>Ai</lat> - rezultat mjerenja etilometrom,

Pravilnik o uslovima za obrazovanje laboratorija za pregled i žigosanje (verifikaciju) osnovnih časovnika u sklopu telefonskih centrala koji se koriste za obračun metodom zapisa podataka o pozivu (RS)

b) referentni časovnik sa apsolutnom greškom pokazivanja vremena manjom od 0,2 <lat>s</lat>: delta <lat>t</lat> 0,2 <lat>s</lat>,

Pravilnik o metrološkim uslovima za osnovne časovnike u sklopu telefonskih centrala koji se koriste za obračun metodom zapisa podataka o pozivu (RS)

(2) Apsolutna greška intervala vremena između početka i završetka poziva (vrijeme trajanja poziva):

(2) Apsolutna greška vremena trajanja poziva određuje se upoređivanjem vremena trajanja poziva iz zapisa podataka o pozivu, generisanog u telefonskoj centrali, sa odgovarajućim podatkom u fajlu iz analizatora protokola.

(3) Ispunjenost uslova iz člana 4. za apsolutnu grešku provjerava se na uzorku od najmanje 18.000 slučajno odabranih poziva, pri čemu se u obzir uzimaju samo oni pozivi koji su korektno registrovani i korektno izvršeni.

(5) Mjerenje apsolutne greške vremena trajanja poziva traje od 30 do 90 dana.

Pravilnik o metrološkim uslovima za mjerne pretvarače za mjerila mase (RS)

pri stalnom opterećenju mjernog pretvarača od 90% do 100% najvećeg opterećenja mjernog pretvarača, u toku narednih 30 minuta trajanja opterećenja, ne smije biti veće od 0,7 apsolutne vrijednosti najveće dozvoljene greške za dato opterećenje propisane u članu 10. ovog pravilnika. Razlika između očitavanja izlaznog signala mjernog pretvarača poslije 20 minuta trajanja opterećenja i očitavanja poslije 30 minuta ne smije biti veće od 0,15 od apsolutne vrijednosti najveće dozvoljene greške ...

(1) Najveća razlika između očitavanja izlaznog signala pri ponovljenih pet istih opterećenja za klasu tačnosti A i <lat>B</lat> ne smije biti veća od apsolutne vrijednosti najveće dozvoljene greške za dato opterećenje propisane u članu 10. ovog pravilnika.

(2) Najveća razlika između očitavanja izlaznog signala pri ponovljena tri ista opterećenja za klasu tačnosti <lat>C</lat> i <lat>D</lat> ne smije biti veća od apsolutne vrijednosti najveće dozvoljene greške za dato opterećenje propisane u članu 10. ovog pravilnika.

Pravilnik o metrološkim uslovima za registrujuća mjerila> pisače (RS)

(3) Za <lat>Dž-t</lat> pisače sa više opsega proizvođač može oznaci klase tačnosti dodati i apsolutnu grešku (izraženu npr. u <lat>mV</lat>), ili umjesto oznake klase tačnosti navesti apsolutnu grešku .

Pravilnik o metrološkim uslovima za mjerne pretvarače (transmitere) pritiska sa strujnim izlaznim signalom (RS)

4) osnovna greška pretvarača u referentnim uslovima, sa oznakom +/-, je greška pretvarača definisana kao zbir apsolutnih vrijednosti greške linearnosti, greške ponovljivosti i polovine greške histerezisa;

Pravilnik o metrološkim uslovima za protočna mjerila za zapreminu gasa (RS)

Srednja kriva grešaka utvrđena pri ispitivanju tipa gasomjera sa mjehovima, mora biti takva da apsolutna vrijednost odstupanja maksimuma od minimuma krive grešaka u obimu protoka od 0,1 <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> do <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> nije veća od 2%, u obimu protoka od <lat>Lj</lat><sub>min</sub> do 0,1 <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> nije veća od 3%, pri čemu padovi pritisaka nisu veći od

Srednja kriva grešaka , utvrđena pri ispitivanju tipa gasomjera sa tečnošću mora biti takva da apsolutna vrijednost odstupanja maksimuma od minimuma krive grešaka duž cijelog radnog obima od <lat>Lj</lat><sub>min</sub> do <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> ne bude veća od 1,5%.

3) za protoke od 0,5 <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> do <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> - unutar obima greške od +/- 1%, pod uslovom da apsolutna vrijednost odstupanja maksimuma od minimuma krive grešaka u ovom slučaju ne bude veća od 1%.

1) krivu grešaka čije odstupanje maksimuma od minimuma, po apsolutnoj vrijednosti, nije veće od 3% za gasomjere sa mjehovima, odnosno 2% za gasomjere sa tečnošću;

3) za protoke od 0,5 <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> do <lat>Lj</lat><sub>madž</sub> - unutar granica dozvoljene greške od +/-1%, pod uslovom da apsolutna vrijednost odstupanja maksimuma od minimuma krive grešaka ne bude veća od 1,5%.

Pravilnik o metrološkim uslovima za mikrometre za spoljašnja mjerenja mjernog obima od 500<`1>do 2000 (RS)

4) greška mjernog sklopa je zbir apsolutnih vrijednosti najvećeg pozitivnog i najvećeg negativnog odstupanja pokazivanja mikrometra od odgovarajuće stvarne, odnosno poredbene vrijednosti, na cijelom mjernom obimu mikrometra. Greška mjernog sklopa obuhvata greške koje potiču od mjernog vretena, navrtke mjerne čaure i podjele na mjernoj čauri i mjernom dobošu.

Pravilnik o metrološkim uslovima za mjerne satove - komparatere (RS)

1) greška pokazivanja komparatera pri uvlačenju mjernog pipka (<lat>Ru</lat>) jeste zbir apsolutnih vrijednosti najvećeg pozitivnog i najvećeg negativnog odstupanja od mjerene vrijednosti na cijelom mjernom obimu pri uvlačenju mjernog pipka komparatera (slika 2).

2) greška pokazivanja komparatera na dijelu mjernog obima (<lat>Rd</lat>) jeste zbir apsolutnih vrijednosti najvećeg pozitivnog i najvećeg negativnog odstupanja od mjerene vrijednosti na dijelu mjernog obima od 10 podjeljaka pri uvlačenju mjernog pipka (slika 3);

3 ukupna greška komparatera (<lat>R</lat>) jeste zbir apsolutnih vrijednosti najvećeg pozitivnog i najvećeg negativnog odstupanja od mjerene vrijednosti dobijenih pri uvlačenju i izvlačenju mjernog pipka (slika 2);

Pravilnik o metrološkim uslovima za vlagomjere za zrna žitarica i sjemenke uljarica (RS)

6) apsolutna greška vlagomjera je algebarska razlika rezultata mjerenja i prave vrijednosti sadržaja dobijene primjenom referentne metode date u <lat>ISO</lat> Međunarodnom standardu 712:1988 (za zrna žitarica) i <lat>ISO</lat> Međunarodnom standardu 665:1977 (za sjemenke uljarica).

Pravilnik o metrološkim uslovima za vlagomjere za drvo (RS)

Apsolutna greška vlagomjera definisana je izrazom:

Najveća apsolutna greška vlagomjera pri ispitivanju tipa u referentnim uslovima iznosi +/- 5 % mjerenog sadržaja, a pri prvom i periodičnim pregledima vlagomjera +/- 7 % mjerenog sadržaja.

ogl1
hor003