VANREDNI PRAVNI LEKOVI
Pravilnik o disciplinskom postupku i disciplinskoj odgovornosti sudija (RS)Vanredni pravni lekovi
Zakon o republičkim administrativnim taksama (RS)Za vanredni pravni lek - 1.870
Zakon o parničnom postupku (RS)5. Odnos između predloga za ponavljanje postupka i drugih vanrednih pravnih lekova
Zakon o javnom beležništvu (RS)Protiv odluke suda iz stava 1. ovog člana dopuštena je žalba u roku od 15 dana od dana dostavljanja odluke, a vanredni pravni lekovi nisu dopušteni, izuzev predloga za ponavljanje postupka, pod uslovima određenim zakonom koji uređuje parnični postupak i to samo iz razloga što je javnobeležnička isprava sačinjena uz izvršenje krivičnog dela javnog beležnika, javnobeležničkog pomoćnika ili javnobeležničkog pripravnika, zamenika javnog beležnika ili vršioca dužnosti javnog beležnika, odnosno stranke, njenog
Zakon o izvršenju i obezbeđenju (RS)Za odlučivanje u postupku izvršenja i obezbeđenja stvarno je nadležan osnovni i privredni sud, u skladu sa zakonom koji određuje nadležnost sudova, izuzev za odlučivanje po vanrednim pravnim lekovima, u kom slučaju se nadležnost suda određuje u skladu sa zakonom.
Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma (RS)- sudije vrhovnog i ustavnog suda ili drugog sudskog organa na visokom nivou, protiv čije presude, osim u izuzetnim slučajevima, nije moguće koristiti redovni ili vanredni pravni lek;
Pravilnik o upravi u javnim tužilaštvima (RS)5. Upisnik za predmete po vanrednim pravnim lekovima
Zakonik o krivičnom postupku (RS)(2) U postupku povodom vanrednog pravnog leka, pravnosnažna sudska odluka se ne može izmeniti na štetu okrivljenog.
4) da izjavljuje žalbe protiv nepravnosnažnih sudskih odluka i da podnosi vanredne pravne lekove protiv pravnosnažnih sudskih odluka;
(4) Ako okrivljeni u slučajevima obavezne odbrane iz prethodnih stavova ne uzme sam branioca, predsednik suda će mu postaviti branioca po službenoj dužnosti za dalji tok krivičnog postupka do pravnosnažnosti presude, a ako je izrečena kazna zatvora od četrdeset godina - i za postupak po vanrednim pravnim lekovima. Kad se okrivljenom po službenoj dužnosti postavi branilac posle podignute optužnice, obavestiće se o tome okrivljeni, zajedno sa dostavljanjem optužnice. Ako optuženi u slučaju obavezne odbrane
(1) Pravo na naknadu štete zbog neosnovane osude ima lice prema kome je bila pravnosnažno izrečena krivična sankcija ili koje je oglašeno krivim a oslobođeno od kazne, a docnije je povodom vanrednog pravnog leka novi postupak pravnosnažno obustavljen ili je pravnosnažnom presudom oslobođeno od optužbe ili je optužba odbijena, osim u sledećim slučajevima:
(3) Nezavisno od uslova predviđenih u članu 556. ovog zakonika, zahtev iz stava 1. ovog člana može se podneti i kad je povodom vanrednog pravnog leka izmenjena pravna kvalifikacija dela, ako je usled pravne kvalifikacije u ranijoj presudi bio teže povređen ugled osuđenog lica.
Žalbeni razlozi na koje se upućuje u reviziji ne mogu istovremeno biti i revizijski razlozi, jer revizija kao vanredni pravni lek mora da sadrži sve ono što je u članu 357. ZPP propisano za sadržinu žalbe.
Zakonik o krivičnom postupku (RS)Zahtev za vanredno preispitivanje sudske odluke podnet posle stupanja na snagu ZUS-a ("Sl. glasnik RS", broj 111/09) nije dozvoljen, jer ovim zakonom nije propisan kao pravni lek koji se može izjaviti protiv pravnosnažne odluke donete u upravnom sporu.
3Kž.768/09 (RS)Zahtev za ispitivanje zakonitosti pravnosnažne presude, kao vanredni pravni lek, shodno čl. 430. ZKP, ne može se podneti zbog osporavanja činjeničnog stanja.
3Kž.768/09 (RS)Podnošenje vanrednog pravnog leka protiv odluke koja predstavlja izvršnu ispravu nije razlog za odlaganje izvršenja.
3Rev.3170/03 (RS)Stranka, kao supsidijarni podnosilac zahteva za zaštitu zakonitosti, može sama upotrebiti ovaj vanredni pravni lek samo ukoliko ce prethodno obraćala javnom tužiocu i u roku od 30 dana od dana prijema obaveštenja, da javni tužilac neće izjaviti zahtev za zaštitu zakonitosti i iz razloga navedenih u odredbi čl. 417. Zakona o parničnom postupku.
3Rev.493/08 (RS)Kada revident u sporu radi utvrđivanja udela bračnih drugova u zajedničkoj imovini, ukazuje u reviziji na vreme dobijanja kredita i na izvore sredstava iz kojih je kupljen stan, tada on napada presudu zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, što nije razlog zbog koga se može izjaviti ovaj vanredni pravni lek, a kod utvrđenja svih potrebnih elemenata, parametara i činjenica nije potrebno stručno znanje sudskog veštaka za procenu doprinosa sada pokojnih bračnih drugova u sticanju
3Rev.493/08 (RS)Stupanje umešača u postupak nakon pravosnažnosti odluke o tužbenom zahtevu je propisano odredbom čl. 209. Zakona o parničnom postupku, s tim što je u tom slučaju umešač dužan da prvostepenom sudu dostavi podnesak sa izjavom o stupanju u parnicu i vanredni pravni lek protiv pravosnažne odluke. Izjava o stupanju umešača i vanredni pravni lek moraju se istovremeno dostaviti prvostepenom sudu.
3Rev.493/08 (RS)Ponavljanje postupka kao vanredni pravni lek može se dozvoliti samo ako postoji pravnosnažna odluka u tom sporu, a ako odluka suda nije na zakonom predviđeni način dostavljena strankama nisu se stekli uslovi za nastupanje pravnosnažnosti iste, pa se ista i ne može osporavati ovim pravnim lekom.
3PsPs./99 (RS)Sudski postupak radi naplate potraživanja obuhvaćenih Zakonom o izmirenju obaveza po osnovu devizne štednje građana, započet pre stupanja na snagu ovog zakona (11.12.1998. godine), računajući pored izvršnog i postupak po vanrednim pravnim lekovima, obustaviće sud po službenoj dužnosti, neposredno primenjujući odredbe člana 22. stav 1. ovog zakona
3PsPs./99 (RS)OSUDA u smislu čl. 93. KZ SFRJ je svaka sankcija izrečena od strane suda kao rezultat pravnosnažne presude i postupka po redovnim i vanrednim pravnim lekovima, a tako i svaka sankcija do koje je došlo u aktima amnestije ili pomilovanje
3PsPs./99 (RS)Branilac u postupku po vanrednim pravnim lekovima
3PsPs./99 (RS)Dozvoljenost vanrednih pravnih lekova protiv presuda donetih na osnovu člana 520. stav 2. ZKP
3PsPs./99 (RS)Pri ponovnom suđenju po ukidanju po redovnom ili vanrednom pravnom leku, prvostepeni sud nije ovlašćen da proverava i menja vrednost predmeta spora označenu u tužbi, OSIM kada je prvostepena presuda ukinuta zbog bitne povrede koja se odnosi na pripremno ročište
3PsPs./99 (RS)Protiv pravnosnažne presude domaćeg suda donete na osnovu člana 520. ZKP, ukoliko međunarodnim ugovorom nije drukčije predviđeno, nije dozvoljen zahtev za ponavljanje krivičnog postupka iz razloga predviđenih u članu 404. ZKP, dok su ostali vanredni pravni lekovi predviđeni u ZKP, kao i preinačenje presude bez ponavljanja krivičnog postupka iz člana 401. ZKP dozvoljeni i o njima odlučuje domaći sud.