Traženo: vađenje krompira

Ukupno nađeno: 24 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 24 pronadjena primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Naredba o sprovođenju posebnih fitosanitarnih pregleda radi otkrivanja štetnih organizama bledožute krompirove cistolike nematode i zlatnožute krompirove cistolike nematode, kao i o merama koje se preduzimaju u slučaju pojave tih štetnih organizama (RS)

... vađenja poslednjeg useva u polju, a pre sadnje ili skladištenja bilja namenjenog proizvodnji bilja za sadnju. Izuzetno se može sprovesti i ranije kada postoji pisani dokaz o rezultatima tog pregleda kojim se potvrđuje da krompirove cistolike nematode nisu nađene u tom polju, kao i da semenski i merkantilni krompir (u daljem tekstu: krompir ... krompirovih ... krompirovih ...

Pravilnik o metodama ispitivanja sorte krompira (um tuberosum L.) radi priznavanja sorte (RS)

7) datum vađenja krtole ;

8) broj praznih mesta u momentu vađenja krtole ;

Datum vađenja krtola u godini ispitivanja usklađuje se sa uobičajenim datumom vađenja krtola za pojedini lokalitet.

2) krtole se vade i ostavljaju na površini u kućicama, a pre merenja prinosa utvrđuje se:

U slučaju da je broj praznih mesta na parceli veći od 10%, u momentu vađenja krtola , ne vrši se obračun prinosa krtola sa te parcele.

Naredba o određivanju granica zaraženog i ugroženog područja štetnim organizmomonia solanacearum (Smith) yabuuchi et al. i merama koje se preduzimaju u slučaju njegove pojave (RS)

Najmanje tri vegetacione godine sprovodi se uklanjanje samoniklih biljaka glavnog domaćina i drugih biljaka domaćina štetnog organizma, pregled useva tokom proizvodnje u odgovarajućim vremenskim periodima, pregled svih polja na kojima se gaji krompir , kao i laboratorijsko ispitivanje izvađenih biljaka i krtola sa svakog polja.

Pravilnik o merama otkrivanja, sprečavanja širenja i suzbijanja štetnog organizmaonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al.prouzrokovača mrke truleži krtola krompira i bakterijskog uvenuća krompira i paradajza (RS)

U prvoj sezoni proizvodnje krompira ili paradajza koja sledi posle perioda iz stava 1. ovog člana, pod uslovom da na polju najmanje dve poslednje vegetacione godine tokom sprovođenja pregleda nisu pronađene samonikle biljke krompira i paradajza, kao i druge biljke domaćini, uključujući korove iz porodice Solanaceae, u slučaju proizvodnje krompira , dopušta se proizvodnja isključivo merkantilnog krompira i sprovodi laboratorijsko ispitivanje krtola prilikom vađenja .

Posle sprovođenja mera iz stava 1. tačka 2) ovog člana, u sledećoj vegetacionoj godini dozvoliće se proizvodnja semenskog ili merkantilnog krompira ili paradajza, uz laboratorijsko ispitivanje izvađenih biljaka i krtola , ako na polju koje je označeno kao zaraženo u toku sprovođenja pregleda nisu pronađene samonikle biljke krompira i paradajza, kao i drugih biljaka domaćina, uključujući korove iz familije Solanaceae, najmanje dve uzastopne vegetacione godine.

Ako je pre sadnje utvrđeno da je otklonjena opasnost od samoniklih biljaka domaćina štetnog organizma, može se dozvoliti sadnja sertifikovanog semenskog krompira namenjenog isključivo proizvodnji merkantilnog krompira , odnosno sadnja biljaka paradajza proizvedenih iz semena koje ispunjava uslove u pogledu zdravstvene ispravnosti. Tokom vegetacije mora se sprovoditi nadzor, kao i laboratorijsko ispitivanje, izvađenih biljaka i krtola na prisustvo štetnog organizma na način opisan u Prilogu.

Pored mera iz st. 1, 2. i 3. ovog člana na ostalim poljima unutar mesta proizvodnje koje je označeno kao zaraženo najmanje tri vegetacione godine sprovodi se uklanjanje samoniklih biljaka glavnog domaćina i drugih biljaka domaćina štetnog organizma i pregled useva tokom proizvodnje, u odgovarajućim vremenskim periodima, svih polja na kojima se gaji krompir kao i laboratorijsko ispitivanje izvađenih biljaka i krtola sa svakog polja.

2) vrši se sadnja unutar zaraženog i ugroženog područja isključivo sertifikovanog semenskog krompira i obavezno ispitivanje posle vađenja semenskog krompira koji je proizveden na moguće zaraženim mestima proizvodnje;

Pravilnik o kvalitetu voća, povrća i pečurki (SCG)

Mladi krompir se vadi pre pune zrelosti i odmah stavlja u promet. Krtole moraju imati tanku i nežnu pokožicu koja se lako skida pod pritiskom prsta.

Krompir se vadi u punoj fiziološkoj zrelosti a namenjen je za ljudsku ishranu.

Pravilnik o nastavnom planu i programu ogleda za obrazovni profil rukovalac - mehaničar poljoprivredne tehnike (RS)

mašina vadilice krompira

pridržava mera krompira (tehnički vađenje šećerne repe i

mašina vadilice krompira

kultura podešavanja na Vadilice krompira održavanje vadilice krompira

Rešenje o jedinstvenim statističkim standardima (definicijama, nomenklaturi, obrascu i uputstvu) za godišnji izveštaj industrije (SCG)

29320.34.05 Kombajni za vađenje krompira <lat>t</lat>/kom.

29320.34.07 Ostale mašine za vađenje korenastih ili krtolastih plodova <lat>t</lat>/kom.

Uredba o posebnim uslovima prometa poljoprivredne tehnike i poljoprivrednih proizvoda (RS)

193 Dvoredna vadilica za krompir VK-2 39.552 7.632 26,6 7.552 40,0 7.632 15,2 7.542 106,7 7.152 2,7 7.352 2,3

193 Dvoredna vadilica za krompir VK-2 39.552 7.584 14,8 7.552 16,0 6.852 1,5 8.192 1,4

Pravilnik o kontroli proizvodnje semena poljoprivrednog bilja (RS)

Kod krompira obavezna su tri pregleda, a u ravničarskim rejonima gde se vrši sadnja naklijalih krtola i rano vađenje 4 pregleda.

Prvi pregled obavlja se kada je biljka visoka 15 - 20 cm, drugi u punom cvetu, treći pre vađenja krompira ili prekida vegetacije (uništenja cime) prilikom kojeg se ujedno vade reprezentativni uzorci za laboratorijsku analizu zdravstvenog stanja, a četvrti pregled (ravničarski rejoni) vrši se u roku 5 - 8 dana posle datuma određenog za uništenje cime.