Traženo: teška diskriminacija

Ukupno nađeno: 24 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 24 pronadjena primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Zakon o zabrani diskriminacije (RS)

Teški oblici diskriminacije

Krivični zakonik (RS)

(2) Ko primenom sile, pretnje, ili na drugi nedozvoljeni način drugome nanese veliki bol ili teške patnje s ciljem da od njega ili od trećeg lica dobije priznanje, iskaz ili drugo obaveštenje ili da se on ili neko treće lice zastraši ili nezakonito kazni, ili to učini iz druge pobude zasnovane na bilo kakvom obliku diskriminacije , kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

Poslovnik o radu (RS)

(3) Godišnji izveštaj sadrži informacije o postupanju Poverenika po pritužbama, uključujući broj i vrste pritužbi po oblicima i osnovu diskriminacije , broj, sadržinu i obeležja donetih mišljenja, preporuka i mera, broj podnetih tužbi i prekršajnih prijava, podatke o najčešćim, tipičnim i teškim slučajevima diskriminacije i dr, kao i informacije o ostvarivanju ovlašćenja Poverenika da upozorava javnost o slučajevima diskriminacije , prati sprovođenje zakona, inicira donošenja ili izmene

(2) Poverenik će po sopstvenoj inicijativi podneti poseban izveštaj, naročito u slučaju učestale višestruke diskriminacije , diskriminacije koju vrše organi javne vlasti i u drugim slučajevima vršenja teških oblika diskriminacije .

(1) Sektor za unapređenje zaštite ravnopravnosti, međunarodnu saradnju i projekte, prati i analizira najčešće, tipične i teške slučajeve diskriminacije , na osnovu saznanja iz podnetih pritužbi, sredstava javnog informisanja i iz drugih izvora.

3. pojedince, odnosno grupe prema kojima su izvršeni najčešći, tipični i teški oblici diskriminacije , uz obaveznu zaštitu podataka o ličnosti;

5. posledice ili moguće posledice najčešćih, tipičnih i teških oblika diskriminacije ;

(1) Upozorenje javnosti na najčešće, tipične i teške slučajeve diskriminacije , objavljuje se na Internet stranici Poverenika i dostavlja sredstvima javnog informisanja.

Zakon o potvrđivanju Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom (mp)

(p) Zabrinute zbog teških uslova s kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom koje su izložene višestrukim i pogoršanim oblicima diskriminacije po osnovu rase, boje kože, pola, jezika, veroispovesti, političkog ili drugog ubeđenja, nacionalnog, etničkog, autohtonog ili socijalnog porekla, imovinskog stanja, rođenja, životnog doba ili drugog statusa;

Strategija za unapređivanje položaja Roma u Republici Srbiji (RS)

... diskriminatorskim ... teškom ...

prikupljeni tokom izrade Nacionalnog plana aktivnosti za poboljšanje položaja žena u Srbiji jasno govore o višestrukoj diskriminaciji koju trpe Romkinje. Romkinja nema ni na jednoj poziciji na kojoj se donose odluke, ni u državnom ni u privatnom sektoru. Imovina koja se vodi na ime Romkinje čini manje od 0,2% ukupne imovine koju poseduje porodica. Poslovi koje ona obavlja najmanje su plaćeni i ujedno su najteži ... diskriminacija ...

Zakon o zabrani diskriminacije (RS)

Teški oblici diskriminacije su:

7. diskriminacija koja dovodi do teških posledica po diskriminisanog , druga lica ili imovinu, a naročito ako se radi o kažnjivom delu kod koga je pretežna ili isključiva pobuda za izvršenje bila mržnja, odnosno netrpeljivost prema oštećenom koja je zasnovana na njegovom ličnom svojstvu.

Diskriminatorsko postupanje službenog lica, odnosno odgovornog lica u organu javne vlasti, smatra se težom povredom radne dužnosti, u skladu sa zakonom.

6. upozorava javnost na najčešće, tipične i teške slučajeve diskriminacije ;

Nacionalna strategija za mlade (RS)

Navedeni podaci upućuju na neophodnost većeg uključenja mladih na svim nivoima školovanja, kao i na neophodnost stvaranja uslova i mehanizama koji bi podsticali vraćanje u sistem onih koji su odustali od školovanja. Ova konstatacija je posebno značajna kada je reč o nemalom broju mladih koji žive u posebno teškim uslovima i kojima su obrazovne mogućnosti nedostupne, teško dostupne ili vrlo ograničene; ili su tokom školovanja izloženi različitim vrstama diskriminacije .(68)

Potrebno je posebno istaći i problem ekstremnih vidova diskriminacije i netolerancije.(85) Veoma je teško ustanoviti tačne razmere ovog problema, ali one se mogu naslutiti kada se uzme u obzir procena da se oko 90% ekstremnih vidova diskriminacije i netolerancije nikad ne prijavi iz straha od osvete, nepoverenja prema institucijama ili straha od obeleženosti.(86) Brojni izveštaji i istraživanja pokazuju da su incidenti motivisani mržnjom kao i govor mržnje veoma prisutni u našem

Zakon o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom (RS)

(3) Posebno težak oblik diskriminacije zbog invalidnosti jeste uznemiravanje, vređanje i omalovažavanje osoba sa invaliditetom od strane nosilaca javnih funkcija i lica zaposlenih u organima javne vlasti u toku postupka ostvarivanja prava osoba sa invaliditetom, zbog njene invalidnosti.

Posebno težak oblik diskriminacije zbog invalidnosti jeste uznemiravanje, vređanje i omalovažavanje osoba sa invaliditetom - korisnika usluge zbog njene invalidnosti, kada te radnje vrši lice koje neposredno pruža uslugu ili njemu nadređeno lice.

(1) Posebno težak slučaj diskriminacije zbog invalidnosti jeste svaka diskriminacija osoba sa invaliditetom prilikom pružanja zdravstvenih usluga.

Posebno težak oblik diskriminacije zbog invalidnosti jeste uznemiravanje, vređanje i omalovažavanje invalidnog deteta predškolskog uzrasta, učenika, odnosno studenta zbog njegove invalidnosti, kada te radnje vrši vaspitač, nastavnik ili drugo lice zaposleno u vaspitnoj, odnosno obrazovnoj ustanovi.

Posebno težak oblik diskriminacije zbog invalidnosti jeste uznemiravanje, vređanje i omalovažavanje zaposlenog sa invaliditetom od strane poslodavca, odnosno neposredno nadređenog lica u radnom procesu, zbog njegove invalidnosti.

Posebno težak oblik diskriminacije zbog invalidnosti predstavlja uznemiravanje, vređanje i omalovažavanje putnika sa invaliditetom u toku putovanja od strane posade prevoznog sredstva, zbog njegove invalidnosti.