INTELEKTUALAN - Koji se odnosi na intelekt, misaoni, duhovni. - U Tita Dorčića razvito pamćenje
u neobičnome razmjeru naprama drugim intelektualnim sposobnostima. Pri slabljenju života uopšte prvo nestaje intelektualnih sposobnosti. Učitelji ... se brinu o intelektualnom i moralnom vaspitanju dece. U Vasiljeva se veoma rano javlja intelektualna zrelost. Oni sami nisu imali intelektualne moći da učine sličan nastup.

Traženo: povreda intelektualne svojinu

Ukupno nađeno: 304 primera


U dokumentima tipa propisi od ukupno 250 pronadjenih primera ovde su prikazana 23 nasumice izabrana.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Uredba o uslovima i načinu primene mera za zaštitu prava intelektualne svojine na granici (RS)

<lat>IV</lat>. POSTUPANjE SA ROBOM ZA KOJU JE UTVRENO DA SE NjOME POVREUJE PRAVO INTELEKTUALNE SVOJINE

Carinski zakon (RS)

UVOZ, IZVOZ ILI TRANZIT ROBE KOJIM SE POVREUJU PRAVA INTELEKTUALNE SVOJINE

Zakon o oznakama geografskog porekla (RS)

Zaštita u slučaju povrede registrovane oznake geografskog porekla

Povreda registrovanog imena porekla , odnosno geografske oznake

Krivični zakonik (RS)

Povreda moralnih prava autora i interpretatora

Povreda pronalazačkog prava

Zakon o policiji (RS)

Ovlašćeno službeno lice ovlašćeno je da zaustavi i izvrši pregled lica, predmeta koje lice nosi sa sobom i saobraćajnog sredstva kada je to neophodno radi pronalaska predmeta podobnih za napad ili samopovređivanje .

Zakon o hemikalijama (RS)

Alternativni hemijski naziv može da se upotrebi ako korišćenje hemijskog naziva supstance može da dovede do povrede poslovne tajne ili prava na intelektualnu svojinu i ako alternativni hemijski naziv pruža dovoljno informacija za preduzimanje mera koje se odnose na bezbednost i zdravlje na radu i kontrolu rizika pri rukovanju smešom.

Pravilnik o obavezama operatora usluga sa dodatom vrednošću (RS)

Ukoliko nadležni organ konačnom odlukom naloži Operatoru Usluge ili licu iz člana 3. stav 3. ovog pravilnika da ukloni sadržaj za koji je ustanovljeno da je nedopušten, uvredljiv, štetan ili da povređuje zaštićena autorska i srodna prava , isti je dužan da bez odlaganja postupi prema takvoj odluci.

Zakon o uređenju sudova (RS)

sporovima kad vrednost predmeta spora omogućuje izjavljivanje revizije; u sporovima o osporavanju ili utvrđivanju očinstva i materinstva; o autorskim i srodnim pravima , zaštiti i upotrebi pronalazaka , modela , uzoraka , žigova i oznaka geografskog porekla ako nije nadležan drugi sud; u sporovima o objavljivanju ispravke informacije i odgovora na informaciju, zbog povrede zabrane govora mržnje, zaštite prava na privatni život, odnosno prava ...

Zakon o optičkim diskovima (RS)

4) u periodu od pet godina pre podnošenja zahteva, nije bilo pravnosnažno osuđeno za privredni prestup, odnosno da njegov direktor ili drugo odgovorno lice, u periodu od pet godina pre podnošenja zahteva za izdavanje licence, nije bilo pravnosnažno osuđeno za krivično delo kojim se povređuje pravo intelektualne svojine koje ga čini nedostojnim vršenja delatnosti proizvodnje optičkih diskova i proizvodnih delova (stamper), da se protiv navedenih lica ne vodi postupak za bilo koje od ovih dela i da nije na

4) je podnosilac zahteva bio pravnosnažno osuđen za privredni prestup, odnosno ako je direktor ili drugo odgovorno lice podnosioca zahteva bilo pravnosnažno osuđeno za krivično delo povrede prava intelektualne svojine koje ga čini nedostojnim vršenja delatnosti proizvodnje optičkih diskova i proizvodnih delova (stamper), u periodu od pet godina pre podnošenja zahteva;

1) protiv nosioca licence pokrenut postupak za privredni prestup, odnosno ako je protiv odgovornog lica nosioca licence pokrenut postupak za krivično delo povrede prava intelektualne svojine koje ga čini nedostojnim vršenja delatnosti proizvodnje optičkih diskova;

2) pokrenut postupak protiv pravnog lica za privredni prestup, odnosno protiv fizičkog lica za krivično delo za povredu prava intelektualne svojine koje ga čini nedostojnim vršenja delatnosti proizvodnje optičkih diskova, ako je povreda učinjena u licenciranim prostorijama.

1) nosilac licence pravnosnažno osuđen za privredni prestup, odnosno ako je odgovorno lice nosioca licence pravnosnažno osuđeno za krivično delo povrede prava intelektualne svojine koje ga čini nedostojnim vršenja delatnosti proizvodnje optičkih diskova;

2) pravno lice pravnosnažno osuđeno za privredni prestup, odnosno ako je fizičko lice pravosnažno osuđeno za krivično delo povrede prava intelektualne svojine koje ga čini nedostojnim vršenja delatnosti proizvodnje optičkih diskova, a koje je izvršeno u licenciranim prostorijama.

8) privremeno zadrži, do odluke suda, optičke diskove, proizvodne delove (stamper), sirovinu ili opremu za proizvodnju, odnosno umnožavanje optičkih diskova, ako izrazi sumnju da je učinjena povreda ovog zakona koja je propisana kao prekršaj ili povreda drugog zakona koja je propisana kao privredni prestup ili krivično delo povrede prava intelektualne svojine i da o tome obaveste nosioca prava intelektualne svojine , odnosno organizaciju;

Odredbe stava 2. ovog člana shodno se primenjuju i na druge prostorije i prevozna sredstva kada postoji osnovana sumnja da je u njima učinjena ili je u toku povreda ovog zakona, ili odredaba drugog zakona kojim se štiti pravo intelektualne svojine .

Pravilnik o postupku za rešavanje sporova povodom registracije> domena (RS)

Arbitražno veće razmatra i utvrđuje da li je registracijom i korišćenjem <lat>.rs</lat> domena registrant povredio pravo intelektualne svojine ili neko drugo subjektivno pravo tužioca, u skladu sa odredbama ovog pravilnika.

Pravilnik o klasifikaciji, pakovanju, obeležavanju i oglašavanju hemikalije i određenog proizvoda u skladu sa globalno harmonizovanim sistemom za klasifikaciju i obeležavanje UN (RS)

5) obrazloženje o opravdanosti upotrebe alternativnog hemijskog naziva, odnosno dokaz da upotreba hemijskog naziva te supstance na etiketi ili u bezbednosnom listu može da dovede do povrede poslovne tajne ili prava na intelektualnu svojinu ;

Uredba o uslovima i načinu primene mera za zaštitu prava intelektualne svojine na granici (RS)

Carinski organ, mere u vezi sa robom za koju se sumnja da povređuje pravo intelektualne svojine , preduzima kada:

2) se prilikom sprovođenja mera carinskog nadzora, prilikom unosa robe u carinsko područje Republike Srbije, u skladu sa članom 62. Carinskog zakona i prilikom napuštanja carinskog područja Republike Srbije, u skladu sa članom 214. Carinskog zakona, pronađe roba koja se unosi u ili iznosi iz carinskog područja Republike Srbije, za koju se sumnja da se njome povređuje pravo intelektualne svojine ,

U dokumentima tipa sudska praksa od ukupno 54 pronadjenih primera ovde su prikazana 22 nasumice izabrana.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

...

Prema odredbama Zakona o žigovima , aktivno legitimisan tužilac može tražiti da se uništi roba kojom je izvršena povreda njegovog žiga , ali ovaj tužbeni zahtev mora biti postavljen prema pravilima procesnog prava i to tako da usvajanjem zahteva tužilac može steći ispravu podobnu za prinudno izvršenje, ispravu u kojoj su označeni poverilac i dužnik obaveze, kao i njena sadržina.

...

U nadležnosti je Zavoda za intelektualnu svojinu ispitivanje uslova za priznanje žiga u postupku ispitivanja prijave, kao i u postupku za oglašavanje ništavim žiga koji je ranije priznat, a privredni sudovi, nadležni za rešavanje sporova zbog povrede žiga između određenih subjekata, po pravilima parničnog postupka, nisu ovlašćeni za ocenjivanje zakonitosti odluka Zavoda donetih u tim postupcima.

...

Postoji povreda moralnih autorskih prava tužioca, kada tuženi bez saglasnosti autora sakupi odlomke iz njegovih autorskih dela i objavi ih.

...

Nosilac žiga do pravnosnažnog okončanja spora po tužbi za osporavanje žiga , ima pravo da žig koristi u prometu, kao i na sudsku zaštitu podnošenjem tužbe zbog povrede . Ograničenje koje mora trpeti u ovom slučaju je odlaganje odluke o povredi žiga dok traje prekid postupka po tužbi zbog povrede . Ako u sporu zbog povrede uspe, on ima pravo i na naknadu štete koju je (i ako je) usled odlaganja odluke pretrpeo.

...

Pokretanje postupka radi oglašavanja ništavim rešenja o priznanju patenta , po Zakonu o patentima , nije razlog za obavezni prekid parničnog postupka po tužbi zbog povrede . Parnični sud može, ali ne mora taj postupak prekinuti. Nije celishodno prekidati postupak po predlogu za određivanje privremene mere, jer se uvek može podneti nov predlog, a u tom postupku ne postoje smetnje za odlučivanje, niti se može isticati prigovor presuđene stvari.

...

Zahtev za objavljivanje presude o trošku tuženog je tužbeni zahtev upravljen na otklanjanje stanja koje je nastalo povredom prava ( žiga ) i ima za cilj postizanje određene moralne satisfakcije tužioca, pa predstavlja vid naknade nematerijalne štete.

...

Intenzitet napada na povređeno dobro, način i sredstva kojima je povreda učinjena, količina robe kojom je učinjena, uslovi pod kojima pravni subjekti posluju, ponašanje onoga koji je povredu izvršio nakon izvršene povrede , negativne ekonomske posledice povrede na nosioca prava i slično, su bitne činjenice za odlučivanje o osnovanosti zahteva da se objavi izreka presude kojom je utvrđena povreda žiga , o trošku tuženog.

...

Tužbeni zahtev za uništenje robe kojom je izvršena povreda žiga ima prirodu zahteva za uspostavljanje stanja koje je postojalo pre učinjene povrede , jer je uspostava ranijeg stanja primarna obaveza lica odgovornog za štetu. Time spor zbog povrede prava ima i svojstvo spora o vanugovornoj odgovornosti za štetu, pa ima mesta primeni člana 45. Zakona o parničnom postupku, za zasnivanje mesne nadležnosti suda prema mestu gde je radnja preduzeta, odnosno gde je posledica nastupila.

...

Odluka suca o utvrđenju povrede žiga i uništenju proizvoda kojima je povreda učinjena, mora biti jasna i razumljiva i ne može ostavljati nedoumice koji se konkretno proizvodi imaju uništiti, a koji ne, ako je tužbeni zahtev delimično usvojen, a delimično odbijen. U suprotnom bi se utvrđenje ovih činjenica prepustilo organu koji je zbog sumnje u povredu prava zadržao svu robu, za koju sud nalazi da nije svakim pojedinačnim predmetom povreda izvršena. Time se spor pred parničnim sudom ne

...

Za određivanje privremene mere po Zakonu o žigovima dovoljno je da predlagač (tužilac) učini verovatnom povredu prava od strane protivnika (tuženog), ali sâmo pravo mora biti utvrđeno sa sigurnošću, mora biti nesumnjivo dokazano.

...

Novčani iznos naknade nematerijalne štete zbog povrede autorskih moralnih prava ne predstavlja procenu vrednosti rada autora , niti procenu umetničke, društvene ili kakve druge vrednosti samog autorskog dela. Naknada predstavlja satisfakciju autoru za duševne bolove pretrpljene zbog povrede njegovih moralnih prava , a cilj je naknade da "otkloni" posledice psihičkog stanja izazvanog povredom prava .

...

Nema osnova za određivanje privremene mere oduzimanja piratskog izdanja romana od strane suda zbog povrede autorskog prava njegovim neovlašćenim umnožavanjem i stavljanjem u promet ako su primerci tog romana već privremeno oduzeti i zadržani od strane tržišne inspekcije.

...

Tužilac po tužbi zbog povrede žiga ima pravni interes da sud odredi privremenu meru oduzimanja robe koja je već zadržana od strane carinskih organa, jer je to zadržavanje privremeno, vezano za rokove predviđene propisima o postupanju carinskih organa i uslovljeno donošenjem sudske odluke. Svrha određene privremene mere i jeste u tome da carinski organi, po proteku rokova, uprkos sumnji u povredu prava intelektualne svojine , ne budu u obavezi da spornu robu puste u promet.

...

U nadležnosti je suda da oceni faktičko pitanje da li ima identiteta ili bitne sličnosti između zaštićenog i upotrebljenog znaka , bez obzira što je tužilac od carinskih organa obavešten o zadržavanju robe zbog sumnje o postojanju povrede prava intelektualne svojine .

...

Uslov za određivanje privremene mere u postupku zbog povrede žiga je da je tužilac, nosilac žiga učinio verovatnim da je njegov žig povređen , a za ovaj stepen dokazanosti dovoljno je uverenje suda o verovatnosti povrede zasnovano na obaveštenju nadležnog carinskog organa da je na carinjenje prispela roba čije oznake odgovaraju oznakama i opisu robe iz rešenja Uprave carina kojim je usvojen opšti zahtev tužioca za zaštitu prava intelektualne svojine , čije stavljanje u

...

Upotreba u privredne svrhe je obeležje povrede prijavljenog ili zaštićenog izuma , bez obzira da li je ona neovlašćenom korisniku donela imovinsku korist.sledstveno tome i samo zaključivanje ugovora o tome da će neko lice, bez odobrenja izumitelja , drugom licu primenom izuma izraditi elaborat za neko tehničko rešenje, za proizvodnju ili slično - uz naknadu - predstavljanja, u smislu člana 99.Zakona o patentima i tehničkim unapređenjima, iskorišćavanje - upotrebu u privredne svrhe.

...

Ako se žig sastoji od reči, onda se pri oceni da li postoji povreda prava na žig , ima procenjivati da li osporavani žig predstavlja takvo podržavanje već zaštićenog verbalnog žiga da fonološki.auditivnim efektom može dovesti u zabludu prosečnog potrošača.kupca, ako ne obrati posebnu pažnju, a ne i da li ova posledica može nastupiti zbog grafičke ili neke druge sličnosti u pogledu oblika i boje slova kojima je znak napisan odnosno efekte na kojoj je napisan.

...

Smatra se da je izvršena povreda žiga u situaciji kada neko lice obavlja delatnost koja se može upodobiti delatnosti za koju je registrovan žig u korist nosioca prava na žig i kada se oglašava i reklamira u sredstvima javnog informisanja upravo za tu delatnost, koristeći pri tome i njegov zaštićeni znak za istu vrstu delatnosti i usluga.

...

PRAVILNA JE ODLUKA NIŽESTEPENOG SUDA KOJOM SE ODBIJA ZAHTEV ZA NAKNADU ZA TEHNIČKO UNAPREENjE KADA JE ZAHTEV ZASTAREO, PROTEKOM ROKOVA ZASTARELOSTI, TRI GODINE OD DANA KADA JE TUŽILAC SAZNAO ZA POVREDU PRAVA KOJIMA SE ŠTITE PRONALASCI I UČINIOCA I PROTEKU PET GODINA OD DANA UČINjENE POVREDE .

...

Naslednici umrlog titulara autorskog prava mogu ostvarivati pravo na naknadu neimovinske štete zbog povrede autorskih moralnih prava samo pod uslovima iz člana 204. Zakona o obligacionim odnosima (kad je priznato pravnosnažnom odlukom ili pismenim sporazumom).

...

... autorsko - pravne zaštite i radnji koje predstavljaju povredu autorskog prava , metode kojima se izračunava novčani iznos na ime naknade imovinske štete su raznovrsne . U praksi se prilikom veštačenja primenjuju tri takve metode: diferencijalna, metoda analogije sa naknadom za ustupanje prava i metoda protivpravne dobiti. Za izračunavanje visine štete u praksi se najčešće koristi kombinovani metod analogije sa diferencijalnim metodom. Zakon o autorskom ... pravima ...

...

SUD ĆE ODREDITI PRIVREMENU MERU U POSTUPKU ZAŠTITE AUTORSKOG PRAVA AKO NOSILAC PRAVA UČINI VEROVATNIM DA JE NjEGOVO AUTORSKO PRAVO POVREENO ILI DA ĆE BITI POVREENO I ISKLjUČIĆE IZ PROMETA PREDMET KOJIM SE VRŠI POVREDA , ODNOSNO ZABRANIĆE DALjU PRODAJU SPORNE KNjIGE ZA KOJU SE TVRDI DA JE OBJAVLjENA BEZ ZNANjA I ODOBRENjA AUTORA A SADRŽI DELOVE IZ NjEGOVIH AUTORSKIH DELA.