Traženo: vađenje krompira

Ukupno nađeno: 9 primera



U dokumentima tipa propisi od ukupno 9 pronadjenih primera svi su prikazani.
 Više informacija    OSTALI PRIMERI  

Pravilnik o uslovima korišćenja ostalih šumskih proizvoda i načinu sakupljanja njihovih nadoknada (RS)

ž) podzemni organi višegodišnjih biljaka - rizom (<lat>rhizom</lat>), korijen (<lat>radidž</lat>), krtola (<lat>tuber</lat>) ili lukovica (<lat>bulbus</lat>), vade se u jesen, kad opadne lišće ili rano u proljeće, rjeđe u doba cvjetanja biljke. Podzemni biljni organi poslije vađenja iz zemlje treba da se očiste od natrulih dijelova, dobro operu, razastru u tankom sloju, suše na suncu ili vjetru i zatim stavljaju u pogodnu ambalažu.

Instrukcija za uzorkovanje i zdravstveni pregled krompira (BiH)

(5) Pregled biljaka (korijena) na prisustvo ženki ili cista KCN vrši se u vrijeme cvatnje (precvjetavanja) krompira na način da se cijela biljka pažljivo izvadi , zemlja lagano protrese i lupom pregleda cijeli korjenov sistem i zemlja na korijenu. Ciste su vidljive na korijenju biljaka gdje su "prikačene" u vidu sićušnih "perli" tokom jula i augusta.

(4) Uzorkovanje tokom vegetacije može se vršiti i sa parcela na kojima se gaje kulture koje su dobri domaćini ( krompir , mrkva i <lat>Scorzonera hispanica</lat> (crni korijen, turovac, kozje brada, crni turovac). U tom slučaju sa 1 ha nasumično se odabere 60 biljaka koje se izvade iz zemlje zajedno sa korjenovim sistemom. Vizuelnim pregledom se utvrđuje da li su prisutne gale na korijenu. U slučaju prisustva gala uzorak se šalje u laboratoriju na identifikaciju vrste. Često se gale ne

Pravilnik o mjerama za sprječavanje širenja i kontrole krompirovih cistolikih nematoda (BiH)

(3) Službeno istraživanje iz stava (1) ovoga člana provodi se u razdoblju poslije berbe, žetve ili vađenja posljednjega usjeva u polju, a prije sadnje bilja ili sjemenskog krompira iz stava (1) ovoga člana. Rezultati službenog istraživanja koje je provedeno prethodnih godina prihvataju se ukoliko postoji pisani dokaz o rezultatima tog istraživanja kojim se potvrđuje da nisu nađene krompirove cistolike nematode, te da krompir i druge biljke domaćini navedeni u Prilogu

- uzimanje uzoraka od najmanje 400 ml tla koje je bilo u doticaju s krompirom nakon vađenja pod uvjetom da je moguće ući u trag polju na kojem je uzgajan krompir .

Pravilnik o provođenju sistemske kontrole i preduzimanju mjera u cilju sprječavanja unošenja, širenja i kontrole prstenaste truleži krtola krompira koju uzrokuje bakterija (BiH)

Ukoliko vlasnik ili bilo koje lice koje posumnja na prisustvo štetnog organizma na krompiru koji raste ili koji je izvađen , uskladišten ili se nalazi u prodaji, obavezno je bez odlaganja izvijestiti nadležnog fitosanitarnog inspektora.

a) označi kao zaražene krtole ili biljke, pošiljke ili partije, mašine, prijevozna sredstva, skladišta ili njegove dijelove ili bilo koje druge objekte i predmete uključujući materijale za pakiranje iz kojih je uzet uzorak, kao i, gdje je to praktično, mjesta proizvodnje i polja sa kojih su krtole ili biljke izvađene ;

Uprava, u saradnji sa fitosanitarnim službama, na osnovu podataka zasnovanih na naučnim principima i biologiji štetnog organizma, kao i podataka o sistemu proizvodnje, marketinga i prerade, utvrđuje obim moguće zaraze, na osnovu informacija o mogućem kontakatu krtola s utvrđenom zarazom prije i poslije njihovog vađenja ili tokom njihove proizvodnje, uzimajući u obzir:

Pravilnik o mjerama za sprječavanje unošenja, širenja i kontrole krompirove cistolike nematode (dera rostochiensis Njoll.) i (dera pallida Stone) u Bosni i Hercegovini (BiH)

b) fitosanitarni inspektor rješenjem može dozvoliti uzgoj krompira , osim sjemenskog krompira , kada je sigurno da će se takav krompir izvaditi prije nego što ciste cistolikih krompirovih nematoda sazriju;