Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu člana 26. Zakona o Vojsci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 116/07 i 88/09) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07, 65/08 i 16/11),
Vlada donosi

UREDBU

O VRŠENjU VERSKE SLUŽBE U VOJSCI SRBIJE

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 22 od 31. marta 2011)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuje se vršenje verske službe u Vojsci Srbije, kao i druga pitanja od značaja za vršenje verske službe.

Član 2.

Pojmovi koji se koriste u ovoj uredbi imaju sledeća značenja:
1) verska služba je organizovan vid delatnosti tradicionalnih crkava i verskih zajednica u vojnoj sredini i obuhvata bogosluženja, verske obrede i ostale verske delatnosti u Vojsci Srbije;
2) bogosluženja i verski obredi su bogoslužbene delatnosti koje javno za sve vernike vrše sveštenici, odnosno verski službenici, u skladu sa autonomnim propisima svojih tradicionalnih crkava i verskih zajednica, koristeći bogoslužbene predmete i bogoslužbenu literaturu;
3) bogoslužbeni prostor predstavljaju hramovi, drugi objekti i prostori u vlasništvu tradicionalnih crkava i verskih zajednica ili posebno određene i opremljene prostorije za bogosluženja u kasarnama, vojnim objektima i na drugim mestima na kojima se izvršavaju misije i zadaci Vojske Srbije;
4) ovlašćeni velikodostojnik je visokorangirani pripadnik tradicionalne crkve ili verske zajednice, kanonski nadležan sveštenicima, odnosno verskim službenicima koji vrše versku službu u Vojsci Srbije.

II. VRŠENjE VERSKE SLUŽBE

1. Verska služba

Član 3.

Verska služba u Vojsci Srbije se organizuje radi ostvarivanja slobode veroispovesti, jačanja duhovnih i moralnih vrednosti pripadnika Vojske Srbije, negovanja vojničkih vrlina i patriotizma, kao i oblikovanja građanske odgovornosti.
Verska služba organizuje se u Vojsci Srbije u funkciji razvoja, izgradnje, održavanja i povećanja njenih operativnih sposobnosti prilikom izvršavanja svih definisanih misija i zadataka.
Vršenje verske službe u Vojsci Srbije ne može se organizovati radi vršenja misionarstva crkava i verskih zajednica u vojnoj sredini.
Komandanti, načelnici jedinica, odnosno direktori ustanova Ministarstva odbrane i Vojske Srbije odgovorni su za organizaciju verske službe u svojim sastavima i omogućavanje ostvarivanja slobode veroispovesti pripadnika Vojske Srbije, kao i za logističku podršku u vršenju delatnosti verske službe.

2. Ostvarivanje slobode veroispovesti

Član 4.

Pretpostavljene starešine su dužne da pripadniku Vojske Srbije omoguće ostvarivanje slobode veroispovesti, u skladu sa Ustavom Republike Srbije i zakonom.
Pripadnici Vojske Srbije učestvuju u delatnostima verske službe isključivo po sopstvenoj volji i ubeđenju, uz uvažavanje obaveza koje proističu iz vojne službe.

3. Zaštita vernika

Član 5.

Pripadnici Vojske Srbije ne mogu biti podvrgnuti prinudi koja bi mogla ugroziti njihovu slobodu veroispovesti i ne mogu biti prisiljeni da se izjasne o svojoj veroispovesti i verskim uverenjima ili njihovom nepostojanju, u skladu sa zakonom.
Pripadnici Vojske Srbije ne mogu biti uznemiravani, diskriminisani ili privilegovani zbog svojih verskih uverenja, pripadanja ili nepripadanja crkvi, odnosno verskoj zajednici, učestvovanja ili neučestvovanja u bogosluženju i verskim obredima i korišćenja ili nekorišćenja zajemčenih verskih sloboda i prava, u skladu sa zakonom.

Član 6.

Pripadnici Vojske Srbije svojim postupcima i izjavama ne mogu povređivati verska osećanja drugih pripadnika Vojske Srbije i pogrdno se izražavati o verskim vrednostima koje drugim pripadnicima Vojske Srbije predstavljaju svetinju.

Član 7.

Pripadnici Vojske Srbije ne mogu se baviti aktivnostima koje za cilj imaju uticaj na druge pripadnike Vojske Srbije da prihvate njihovu veru.

4. Vojni sveštenici, odnosno verski službenici

Član 8.

Versku službu u Vojsci Srbije vrše sveštenici, odnosno verski službenici tradicionalnih crkava i verskih zajednica koji obavljaju bogoslužbene i ostale verske delatnosti, u skladu s njihovim autonomnim propisima.
Sveštenici, odnosno verski službenici tradicionalnih crkava i verskih zajednica koji vrše versku službu u Vojsci Srbije jesu profesionalna vojna lica visoke stručne spreme u statusu oficira Vojske Srbije, u skladu sa zakonom.
Sveštenici, odnosno verski službenici iz stava 2. ovog člana, u zavisnosti od toga kojoj tradicionalnoj crkvi, odnosno verskoj zajednici pripadaju jesu: vojni sveštenik, vojni kapelan, vojni imam i vojni rabin (u daljem tekstu: vojni sveštenici, odnosno verski službenici).
Vojni sveštenik, odnosno verski službenik ima pomoćnika.
Pomoćnici vojnih sveštenika, odnosno verskih službenika su profesionalna vojna lica u statusu podoficira Vojske Srbije, u skladu sa zakonom.
Pomoćnici vojnih sveštenika, odnosno verskih službenika ne mogu da obavljaju bogoslužbene delatnosti.

Član 9.

Vojni sveštenici, odnosno verski službenici i pomoćnici vojnih sveštenika, odnosno verskih službenika ostvaruju pravo na zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, pravo na platu, naknade i druga primanja, kao i ostala prava po osnovu njihovog statusa, u skladu sa zakonom.

Član 10.

Ocenjivanje rada vojnih sveštenika, odnosno verskih službenika vrše pretpostavljene starešine, u skladu sa zakonom i drugim propisima, uz prethodno pribavljeno mišljenje ovlašćenog velikodostojnika.
Mišljenje iz stava 1. ovog člana pribavlja i dostavlja komandama jedinica ili ustanova za sve vojne sveštenike, odnosno verske službenike nadležna organizaciona jedinica Generalštaba Vojske Srbije.
Ocenjivanje rada pomoćnika vojnih sveštenika, odnosno verskih službenika vrše neposredno pretpostavljeni vojni sveštenici, odnosno verski službenici, u skladu sa zakonom i drugim propisima kojima se u Vojsci Srbije uređuje ova oblast.

5. Princip zastupljenosti

Član 11.

Ako u ukupnom broju pripadnika Vojske Srbije ima od 100 do 500 vernika tradicionalne crkve, odnosno verske zajednice, versku službu u Vojsci Srbije obavljaće jedan vojni sveštenik, odnosno verski službenik te tradicionalne crkve, odnosno verske zajednice.
Ako u ukupnom broju pripadnika Vojske Srbije ima od 500 do 1000 vernika određene tradicionalne crkve, odnosno verske zajednice, versku službu u Vojsci Srbije obavljaće dva vojna sveštenika, odnosno verska službenika te tradicionalne crkve, odnosno verske zajednice.
Na svakih sledećih 1000 pripadnika Vojske Srbije vernika određene tradicionalne crkve, odnosno verske zajednice, versku službu u Vojsci Srbije obavljaće još po jedan vojni sveštenik, odnosno verski službenik te tradicionalne crkve, odnosno verske zajednice.
Ako broj pripadnika određene konfesionalne zajednice ili druge verske organizacije dostigne broj koji je utvrđen u st. 1. i 2. ovog člana, sa tom konfesionalnom zajednicom, odnosno verskom organizacijom Ministarstvo odbrane će zaključiti sporazum o vršenju verske službe.
Vojnom svešteniku, odnosno verskom službeniku određuje se pomoćnik koji je vernik njegove tradicionalne crkve, odnosno verske zajednice.
Pomoćnici vojnih sveštenika, odnosno verskih službenika određuju se iz redova pripadnika podoficirskog kora Vojske Srbije, uz njihov pristanak, a na predlog vojnih sveštenika, odnosno verskih službenika.

6. Prijem i prestanak profesionalne vojne službe

Član 12.

Sveštenici, odnosno verski službenici tradicionalnih crkava i verskih zaje
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: