Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu čl. 9. i 29. Zakona o sredstvima u svojini Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 53/95, 3/96 - ispravka, 54/96, 32/97 i 101/05 - dr. zakon) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07 i 65/08),
Vlada donosi

UREDBU

O REŠAVANjU STAMBENIH POTREBA IZABRANIH, POSTAVLjENIH I ZAPOSLENIH LICA KOD KORISNIKA SREDSTAVA U DRŽAVNOJ SVOJINI

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 102 od 30. decembra 2010)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se uslovi i način rešavanja stambenih potreba izabranih, postavljenih, i zaposlenih lica u državnim organima i organizacijama, organima i organizacijama jedinica teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, javnim službama (javna preduzeća i ustanove) i drugim organizacijama čiji je osnivač Republika Srbija, odnosno teritorijalna jedinica (u daljem tekstu: korisnik državnih sredstava), osnovi i merila za utvrđivanje reda prvenstva, utvrđivanje reda prvenstva, postupak i organi odlučivanja i druga pitanja od značaja za rešavanje stambenih potreba navedenih lica.

Član 2.

Stambene potrebe u skladu sa odredbama ove uredbe mogu rešavati izabrana, postavljena i zaposlena lica koja su u radnom odnosu sa korisnikom državnih sredstava (u daljem tekstu: zaposleno lice).
Zaposlenom licu rešava se stambena potreba u mestu zaposlenja, odnosno u mestu koje gravitira mestu zaposlenja iz koga se može redovnim sredstvima javnog saobraćaja, svakodnevno uredno dolaziti na posao i odlaziti s posla.

Član 3.

Smatra se da ima rešenu stambenu potrebu zaposleno lice ako ono ili član njegovog porodičnog domaćinstva u mestu iz člana 2. stav 2. ove uredbe:
- ima u svojini useljiv stan ili porodičnu stambenu zgradu, koji je odgovarajući za njegovo porodično domaćinstvo u smislu ove uredbe;
- ako takav stan u društvenoj odnosno državnoj svojini, koristi po osnovu zakupa na neodređeno ili određeno vreme;
- ako je zaposleno lice ili član njegovog porodičnog domaćinstva iskoristilo maksimalni iznos stambenog kredita za rešavanje stambene potrebe za odgovarajući stan u skladu sa ovom uredbom.

Član 4.

Pod odgovarajućim stanom u smislu ove uredbe podrazumeva se stan koji po strukturi utvrđenoj ovom uredbom pripada zaposlenom licu i članovima njegovog porodičnog domaćinstva i koji ispunjava osnovne uslove stanovanja, odnosno ima električne, vodovodne i sanitarne instalacije a nalazi se u mestu iz člana 2. stav 2. ove uredbe.

Član 5.

Pod članovima porodičnog domaćinstva u smislu ove uredbe, podrazumevaju se članovi porodice zaposlenog lica koji žive sa njim u zajedničkom domaćinstvu i to:
1) bračni drug;
2) deca rođena u braku, van braka, usvojena i pastorčad;
3) druga lica koja je ono ili njegov bračni drug dužno po zakonu da izdržava a žive sa njim u zajedničkom domaćinstvu 5 i više godina.

II. NAČIN REŠAVANjA STAMBENIH POTREBA

Član 6.

Stambene potrebe zaposlenih lica mogu se rešavati na jedan od načina i to:
1) davanjem stanova u zakup na određeno vreme, i
2) davanjem stanova za službene potrebe.
Davalac stanova je korisnik državnih sredstava kod koga je lice kome se rešava stambena potreba, zaposleno, odnosno obavlja funkciju.
Korisnik državnih sredstava određuje način rešavanja stambenih potreba zavisno od sredstava kojima raspolaže.
Zaposlena lica u Ministarstvu unutrašnjih poslova, javnom tužilaštvu posebne nadležnosti i Bezbednosno-informativnoj agenciji, koja imaju status ovlašćenih službenih lica, mogu rešavati stambene potrebe i kupovinom stana.
Ovlašćena službena lica u javnom tužilaštvu posebne nadležnosti su specijalni tužilac za ratne zločine i specijalni tužilac za organizovani kriminal, kao i njihovi zamenici koji su izabrani na stalne funkcije na neodređeno vreme.

Član 7.

Ukoliko zaposleno lice ili član njegovog porodičnog domaćinstva ima u svojini neodgovarajući stan ili porodičnu stambenu zgradu, u smislu ove uredbe, može da dobije stan u zakup u skladu sa ovom uredbom, pod uslovom da stan, odnosno porodičnu stambenu zgradu koju ono ili član njegovog porodičnog domaćinstva ima ili stekne u svojinu, prenese u svojinu Republike Srbije, što se uređuje ugovorom o susvojini.
Ukoliko zaposleno lice podnese zahtev za kupovinu dela stana, iz stava 1. ovog člana, koji koristi po osnovu zakupa, cena tog dela stana utvrdiće se ugovorom po tržišnim uslovima.
Ukoliko je zaposleno lice ili član njegovog porodičnog domaćinstva zakupac stana u državnoj ili društvenoj svojini, može da reši stambenu potrebu u skladu sa ovom uredbom pod uslovom da taj stan vrati vlasniku stana.
Ugovor iz stava 1. ovog člana zaključuje u ime Republike Srbije, direktor Republičke direkcije za imovinu Republike Srbije ili drugo lice u Direkciji koje on za to ovlasti.

Član 8.

Pod neodgovarajućim stanom podrazumeva se stan odnosno porodična stambena zgrada, koji po strukturi ne odgovara stambenim potrebama zaposlenog lica i članova njegovog porodičnog domaćinstva, u smislu ove uredbe, ili odgovara po strukturi ali ne ispunjava osnovne uslove stanovanja iz člana 4. ove uredbe pa je nepodoban za stanovanje, kao i stan koji odgovara i po strukturi i po kvalitetu ali se nalazi van mesta iz koga zaposleno lice može uredno da dolazi na posao i odlazi s posla.

III. USLOVI ZA REŠAVANjE STAMBENIH POTREBA

Član 9.

Zaposlenom licu može se rešiti stambena potreba u skladu sa ovom uredbom pod uslovom:
1) da je bez stana ili da ima neodgovarajući stan u smislu ove uredbe;
2) da je podnelo pismeni zahtev korisniku državnih sredstava i
3) da je ostvarilo pravo prvenstva na listi reda prvenstva osim ako je ovom uredbom drugačije određeno.

Član 10.

Smatra se da je zaposleno lice bez stana ako ono ili član njegovog porodičnog domaćinstva nema stan, odnosno porodičnu stambenu zgradu u svojini, odnosno državni ili društveni stan koji koristi po osnovu ugovora o zakupu i:
1) stanuje kao podstanar;
2) stanuje u prostorijama za privremeni smeštaj koje se ne mogu smatrati stanom jer ne pružaju ni minimum uslova za stanovanje, odnosno za život čoveka (šupa, daščara, tavanska i podrumska prostorija, magacin i sl.);
3) koristi stan za službene potrebe;
4) koristi sobu ili ležaj u samačkom hotelu;
5) stanuje kod svojih roditelja ili roditelja svog bračnog druga (majka, otac, očuh, maćeha, usvojilac), dede, babe;
6) stanuje u bespravno podignutom objektu za koji je doneto pravnosnažno rešenje o rušenju i rušenje započeto;
7) ako je nosilac stanarskog prava, odnosno zakupac na neodređeno vreme stana u svojini građana ili sustanar.

IV. OSNOVI I MERILA ZA UTVRĐIVANjE REDA PRVENSTVA

Član 11.

Prvenstvo u rešavanju stambene potrebe ostvaruje se najvećim brojem bodova na listi reda prvenstva.
Ako dva ili više zaposlenih lica imaju isti broj bodova, prednost u rešavanju stambene potrebe ima zaposleno lice koje ima veći broj bodova po jednom od osnova po redosledu utvrđenim ovom uredbom, zatim zaposleno lice koje prenese stan ili porodičnu stambenu zgradu u svojinu Republike Srbije ili je ustupi na korišćenje.

Član 12.

Za utvrđivanje reda prvenstva određuju se sledeći osnovi:
1) značaj radnog mesta s obzirom na složenost poslova i zadataka, uslove rada i stručnu spremu (u daljem tekstu: značaj radnog mesta);
2) stambena ugroženost;
3) radni staž;
4) rezultat rada i kvalitet obavljenog posla;
5) zdravstveno stanje;
6) invalidnost;
7) telesno oštećenje;
8) broj članova porodičnog domaćinstva.
Konkretizacija osnova iz prethodnog stava, odnosno određivanje stepena njihovog uticaja na redosled u rešavanju stambenih potreba vrši se utvrđivanjem broja bodova po svakom od tih osnova.

Član 13.

Značaj radnog mesta vrednuje se do 250 bodova.
Prema značaju radnog mesta koji se utvrđuje na osnovu akta o izboru, postavljenju i raspoređivanju, zaposlenom licu u državnom organu i organizaciji pripada broj bodova i to:
1) predsedniku Republike, predsedniku Narodne skupštine, predsedniku Vlade, potpredsedniku Narodne skupštine, potpredsedniku Vlade, predsedniku Ustavnog suda, predsedniku Vrhovnog kasacionog suda, ministru, Republičkom javnom tužiocu i sudiji Ustavnog suda - 250 bodova;
2) direktoru Bezbednosno-informativne agencije, direktoru policije, tužiocu za ratne zločine i tužiocu za organizovani kriminal - 220 bodova;
3) predsedniku Privrednog apelacionog suda, predsedniku stalnog radnog tela Narodne skupštine, predsedniku poslaničke grupe, sudiji Vrhovnog kasacionog suda, zameniku Republičkog javnog tužioca, predsedniku Upravnog suda, sudiji Privrednog apelacionog suda, Republičkom javnom pravobraniocu, direktor posebne organizacije, Generalnom sekretaru predsednika Republike, sekretaru Narodne skupštine, Generalnom sekretaru Vlade i državnom sekretaru, zameniku direktora Bezbednosno-informativne agencije, zameniku
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: