Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu člana 33. Ustavne povelje državne zajednice Srbija i Crna Gora, a u vezi sa čl. 10, 11, 17, 52, 53. i 54. Zakona o putnim ispravama jugoslovenskih državljana ("Službeni list SRJ", br. 33/96, 49/96, 12/98, 44/99, 71/2001, 23/2002 i 5/2003), Savet ministara donosi

UREDBU

O LICIMA KOJIMA SE IZDAJE DIPLOMATSKI I SLUŽBENI PASOŠ, NAČINU IZDAVANjA I VOĐENjA EVIDENCIJE O IZDATIM DIPLOMATSKIM I SLUŽBENIM PASOŠIMA I VIZAMA

(Objavljena u "Sl. listu SCG", br. 37 od 29. avgusta 2003)

Član 1.

Ovom uredbom određuju se lica kojima se izdaje diplomatski službeni pasoš, način izdavanja i vođenja evidencije o izdatim diplomatskim i službenim pasošima i vizama.
Ovom uredbom nisu obuhvaćeni funkcioneri i zaposleni u ministarstvu spoljnih poslova i članovi diplomatskih i vojnih misija Srbije i Crne Gore u inostranstvu.
Za lica iz stava 2. ovog člana postupak izdavanja diplomatskih i službenih pasoša urediće svojim aktom ministar spoljnih poslova.

Član 2.

Diplomatski pasoš izdaje se licima koja obavljaju sledeće funkcije, i to:
1) predsedniku Srbije i Crne Gore;
2) predsedniku Skupštine Srbije i Crne Gore;
3) predsedniku Suda Srbije i Crne Gore,
4) ministru u Savetu ministara;
5) zameniku ministra u Savetu ministara;
6) načelniku Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore;
7) predsedniku Republike Srbije;
8) predsedniku Republike Crne Gore;
9) predsedniku Vlade Republike Srbije;
10) predsedniku Vlade Republike Crne Gore;
11) ministru u Vladi Republike Srbije;
12) ministru u Vladi Republike Crne Gore;
13) predsedniku Narodne skupštine Republike Srbije;
14) predsedniku Skupštine Republike Crne Gore;
15) predsedniku Ustavnog suda Republike Srbije;
16) predsedniku Ustavnog suda Republike Crne Gore;
17) predsedniku Vrhovnog suda Republike Srbije;
18) predsedniku Vrhovnog suda Republike Crne Gore;
19) guverneru Narodne banke Srbije;
20) predsedniku saveta Centralne banke Crne Gore.

Član 3.

Diplomatski pasoš, po prestanku funkcije, izdaje se licu koje je obavljalo sledeće funkcije iz člana 2. ove uredbe, i to:
1) predsedniku Srbije i Crne Gore;
2) predsedniku Skupštine Srbije i Crne Gore;
3) ministru spoljnih poslova u Savetu ministara;
4) predsedniku države članice Srbije i Crne Gore;
5) predsedniku vlade države članice Srbije i Crne Gore.

Član 4.

Radi obavljanja poverene misije u inostranstvu, po odluci nadležnog organa državne zajednice ili države članice, diplomatski pasoš se izdaje:
1) poslaniku u Skupštini Srbije Crne Gore i poslaniku u skupštini države članice;
2) funkcioneru koji rukovodi organom državne zajednice, odnosno organizacijom van sastava ministarstava državne zajednice;
3) generalu i admiralu Vojske Srbije i Crne Gore;
4) predsedniku Srpske akademije nauka i umetnosti;
5) predsedniku Crnogorske akademije nauka i umetnosti;
6) predsedniku Privredne komore Srbije;
7) predsedniku Privredne komore Crne Gore;
8) komesaru za izbeglice Republike Srbije;
9) komesaru za izbegla i raseljena lica Republike Crne Gore;
10) državnom tužiocu Republike Srbije;
11) državnom tužiocu Republike Crne Gore;
12) specijalnom tužiocu Republike Srbije;
13) predsednicima skupština i izvršnih veća autonomnih pokrajina Republike Srbije;
14) rukovodiocu civilne, vojne uprave bezbednosti i obaveštajne uprave;
15) savetniku za spoljnu politiku u najvišim organima Srbije i Crne Gore i država članica.

Član 5.

Ministar spoljnih poslova može, izuzetno, odobriti izdavanje diplomatskog ili službenog pasoša licu zaposlenom u organu Srbije i Crne Gore ili države članice na obrazloženi pismeni zahtev nadležnog organa koji licu poverava obavljanje određenog posla u inostranstvu, kao i licima koja su u okviru administrativne zastupljenosti Srbije i Crne Gore, zaposlena u međunarodnim organizacijama i telima.

Član 6.

Diplomatski pasoš izdaje se licu, koje je odlukom Saveta ministara imenovano za ambasadora dobre volje Srbije i Crne Gore.
Lice iz stava 1. ovog člana dužno je da diplomatski pasoš vrati Ministarstvu spoljnih poslova po prestanku funkcije ambasadora dobre volje.

Član 7.

Pasoši lica iz čl. 4. i 5. ove uredbe posle obavljenog službenog puta deponuju se kod nadležnog organa - podnosioca zahteva za izdavanje diplomatskog ili službenog pasoša.
Lica, nosioci diplomatskih i službenih pasoša dužna su da po prestanku funkcije, odnosno radnog odnosa koji je bio osnov za izdavanje ove vrste pasoša, te pasoše vrate organu iz stava 1. ovog člana.
O prestanku funkcije ili radnog odnosa koji su bili osnov za izdavanje diplomatskih ili službenih pasoša, za svako lice za koje je podnet zahtev za izdavanje pasoša nadležni organ - podnosilac zahteva odmah će obavestiti Ministarstvo spoljnih poslova i dostaviće njegov pasoš tom ministarstvu radi poništenja.

Član 8.

Zahtev za izdavanje diplomatskog ili službenog pasoša i vize na te pasoše (u daljem tekstu: zahtev) podnosi se Ministarstvu spoljnih poslova sa popunjenim propisanim obrascem.
Zahtev podnosi generalni sekretar Saveta ministara, sekretar nadležnog organa Srbije i Crne Gore ili države članice, odnosno generalni sekretar Ministarstva inostranih poslova Republike Crne Gore.
Uz zahtev se prilažu dve fotografije dimenzija 3,5x4,5cm koje verno prikazuju lik lica za koje se zahtev podnosi. Zahtev se, po pravilu, podnosi najmanje tri dana pre dana planiranog putovanja, a u slučaju potrebe za pribavljanje viza stranih država - najmanje sedam dana pre dana planiranog putovanja.

Član 9.

Diplomatski i službeni pasoš izdaju se sa rokom važenja od pet godina.

Član 10.

Na diplomatske i službene pasoše stavlja se diplomatska, odnosno službena viza u obliku nalepnice, koja je propisana u Odluci o obrascima putnih isprava i viza ("Službeni list SRJ", br. 57/96, 14/97, 4/98 i "Službeni list SCG", br. 18/2003).
Rok važenja vize, broj putovanja i države putovanja određuju se zavisno od predviđene misije ili službenog posla u inostranstvu i njihovog trajanja, prema uputstvu ministra spoljnih poslova.
Za lica iz čl. 2. i 6. ove uredbe viza na diplomatske pasoše izdaje se sa rokom važenja od jedne godine.

Član 11.

U slučaju nestanka diplomatskog ili službenog pasoša, Ministarstvo spoljnih poslova može, na zahtev nadležnog organa - podnosioca zahteva, izdati novi pasoš, pošto utvrdi okolnosti nestanka, identitet lica, sprovede postupak proglašenja nevažećim i obavesti inostrana diplomatsko-konzularna predstavništva o nestanku ili gubitku pasoša.
Imalac diplomatskog i službenog pasoša kome pasoš nestane prilikom boravka u inostranstvu obratiće se najbližem diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Srbije i Crne Gore i zatražiti put
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: