Na osnovu člana 21. stav 1. Zakona o Narodnoj banci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 72/2003 i 55/2004), člana 52. stav 3. i člana 56. stav 3. Zakona o bankama ("Službeni glasnik RS", broj 107/2005),
Guverner Narodne banke Srbije donosi
ODLUKU
O SPOLjNOJ REVIZIJI BANAKA
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 41 od 9. maja 2007, 59/08)
1.
Ovom odlukom propisuju se kriterijumi na osnovu kojih Narodna banka Srbije utvrđuje i objavljuje listu spoljnih revizora koji mogu vršiti reviziju finansijskih izveštaja banke (u daljem tekstu: Lista), kao i minimalan obim i sadržaj izveštaja spoljnog revizora o reviziji finansijskih izveštaja banke.
I. KRITERIJUMI ZA UTVRĐIVANjE I OBJAVLjIVANjE LISTE SPOLjNIH REVIZORA
2.
Kriterijumi koje moraju ispunjavati spoljni revizori da bi mogli vršiti reviziju finansijskih izveštaja banke su sledeći:
1) da ispunjavaju uslove koji su za preduzeće za reviziju propisani zakonom kojim se uređuju računovodstvo i revizija;
2) da najmanje dva zaposlena lica u preduzeću za reviziju imaju stručno zvanje ovlašćenog revizora i najmanje tri godine iskustva u obavljanju poslova revizije finansijskih izveštaja banaka;
3) da je najmanje petoro zaposlenih u preduzeću za reviziju steklo stručno, odnosno profesionalno zvanje u skladu sa zakonom kojim se uređuju računovodstvo i revizija i da imaju najmanje dve godine iskustva u obavljanju poslova revizije finansijskih izveštaja banaka ili stranih banaka;
4) da preduzeće za reviziju ima najmanje 20 zaposlenih u organizacionom delu u čijem su delokrugu poslovi revizije;
5) da Narodna banka Srbije nije u prethodnoj godini odbila da prihvati izveštaj preduzeća za reviziju.
3.
Radi stavljanja na Listu, preduzeće za reviziju podnosi Narodnoj banci Srbije pismeni zahtev, uz koji prilaže dokumentaciju kojom dokazuje ispunjenost kriterijuma iz tačke 2. ove odluke.
O zahtevu iz stava 1. ove tačke, Narodna banka Srbije odlučuje u roku od 30 dana od dana prijema urednog zahteva.
U postupku odlučivanja o zahtevu iz stava 1. ove tačke, preduzeće za reviziju je dužno da, na zahtev Narodne banke Srbije, obavi prezentaciju metodologije revizije finansijskih izveštaja banke koju primenjuje u svom poslovanju.
4.
Utvrđenu Listu Narodna banka Srbije objavljuje u "Službenom glasniku RS" i na svojoj Internet prezentaciji, i to najkasnije do 30. juna tekuće godine.
5.
Ako se posle objavljivanja Liste promene podaci koji utiču na ispunjenost kriterijuma iz tačke 2. ove odluke - spoljni revizor je dužan da o tome bez odlaganja obavesti Narodnu banku Srbije.
Narodna banka Srbije može od spoljnog revizora koji je na Listi zahtevati da joj dostavi dokumentaciju kojom dokazuje da i dalje ispunjava kriterijume iz tačke 2. ove odluke.
U slučaju da spoljni revizor ne postupi u skladu sa st. 1. i 2. ove tačke, Narodna banka Srbije će ga brisati s Liste.
Narodna banka Srbije će brisati s Liste spoljnog revizora i ako ne postupi u skladu s članom 58. stav 1. Zakona o bankama (u daljem tekstu: Zakon), kao i u slučaju iz člana 62. Zakona.
6.
Spoljni revizor koji je na Listi ne može u istoj godini obavljati reviziju finansijskih izveštaja banke i pružati joj konsultantske usluge (npr. usluge u vezi s vođenjem poslovnih knjiga i sastavljanjem finansijskih izveštaja, usluge procene vrednosti, usluge interne revizije, usluge u oblasti informacione tehnologije, pravne usluge, usluge u okviru poslovnih finansija, saveta ili pomoći, odnosno druge usluge), niti može obavljati reviziju za poslovnu godinu u kojoj joj je pružao ove usluge. Ovaj spoljni revizor ne može obavljati ni reviziju finansijskih izveštaja banke za poslovnu godinu u kojoj je njegov zaposleni bio privremeno angažovan u toj banci, ili je u banci privremeno angažovan u vreme obavljanja revizije.
7.
Predstavnici Narodne banke Srbije i spoljni revizori mogu održavati sastanke u vezi sa obavljanjem poslova revizije finansijskih izveštaja banke - i to pre početka revizije, u toku revizije i nakon obavljene revizije.
Sastancima iz stava 1. ove tačke prisustvuju predstavnici banke kod koje je vršena revizija finansijskih izveštaja ili ih o sadržaju tih sastanaka obaveštava spoljni revizor.
II. MINIMALNI OBIM I SADRŽAJ IZVEŠTAJA SPOLjNOG REVIZORA O REVIZIJI FINANSIJSKIH IZVEŠTAJA BANKE
8.
Izveštaj spoljnog revizora o obavljenoj reviziji godišnjih finansijskih izveštaja banke (u daljem tekstu: izveštaj o reviziji) sačinjava se u skladu sa zakonom kojim se uređuju računovodstvo i revizija, Međunarodnim standardima revizije i ovom odlukom.
Izveštaj o reviziji sadrži:
a) izveštaj i mišljenje spoljnog revizora,
b) finansijske izveštaje koji su bili predmet ispitivanja i ocene (bilans stanja i bilans uspeha, izveštaj o novčanim tokovima, izveštaj o promenama na kapitalu, statistički aneks, kao i napomene uz te izveštaje),
v) pismo o prezentaciji finansijskih izveštaja,
g) analize i priloge.
Izveštaj spoljnog revizora sadrži mišljenje o tome da li su finansijski izveštaji banke koji su bili predmet revizije, sačinjeni u skladu s međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja, odnosno međunarodnim računovodstvenim standardima, zakonom kojim se uređuju računovodstvo i revizija i propisima Narodne banke Srbije i da li istinito i objektivno prikazuju finansijski položaj banke, rezultate poslovanja i novčane tokove po svim materijalno značajnim pitanjima.
Pismo o prezentaciji finansijskih izveštaja, koje potpisuju odgovorna lica u banci, potvrđuje da finansijski izveštaji istinito, objektivno i u skladu sa zakonom prikazuju finansijski položaj, rezultate poslovanja, novčane tokove i promene na kapitalu te banke za godinu na koju se finansijski izveštaji odnose.
Analize i prilozi sadrže: (A) Analizu bilansa stanja i bilansa uspeha banke, (B) Analizu kvaliteta poslovanja (boniteta) banke i (V) Priloge.
Analize i prilozi iz ove odluke sadrže i eventualne korekcije koje je izvršio ovlašćeni revizor, odnosno banka.
A. Analiza bilansa stanja i bilansa uspeha banke
Analiza bilansa stanja i bilansa uspeha banke sadrži kratak komentar spoljnog revizora o bilansu stanja i bilansu uspeha banke, njihovu strukturu, kao i svaku bilansnu poziciju, prema prilozima iz Uputstva o izveštajima banaka ("Službeni glasnik RS", br. 57/2006 i 116/2006) (u daljem tekstu: Uputstvo).
B. Analiza kvaliteta poslovanja (boniteta) banke
1) Kapital banke
Dati komentar kapitala banke pre i posle eventualnih korekcija koje izvrši ovlašćeni revizor ili banka na predlog ovlašćenog revizora, zatim navesti najveće akcionare banke, tj. lica koja imaju vlasništvo u banci koje im omogućava više od 5% glasačkih prava, promene u vlasničkoj strukturi banke u toku godine, kao i podatke o povezanosti akcionara.
2) Kvalitet aktive
Prikazati strukturu rizične i nerizične aktive nakon izvršenih korekcija, analizirati rizičnu aktivu i iskazati ispravku vrednosti kao indirektni otpis plasmana po bilansnoj aktivi, odnosno rezervisanja za gubitke po vanbilansnoj aktivi, analizirati kreditni portfelj (krediti, kamate, preuzete i potencijalne obaveze), materijalno značajne dužnike i njihovo finansijsko stanje, kredite date licima povezanim s bankom u smislu Zakona, kao i njihovo finansijsko stanje, zatim iskazati kamatonosnu i nekamatonosnu aktivu nakon izvršenih korekcija i analizirati njihov odnos, te prikazati strukturu i visinu potraživanja od drugih banaka i dati komentar stepena njihove naplativosti; analizirati poslove u ime i za račun pravnih i fizičkih lica, a ako su na tim računima knjiženi rizični plasmani - reklasifikovati ih na odgovarajuće račune.
3) Pokazatelji poslovanja i izloženost rizicima
Navesti da li je, koliko puta i u kom vremenskom periodu tokom godine, banka prekršila propisanu vrednost pokazatelja adekvatnosti kapitala, pokazatelja izloženosti, pokazatelja ulaganja banke, pokazatelja likvidnosti, pokazatelja deviznog rizika, obračunatih u skladu s propisima Narodne banke Srbije. Navesti da li banka ima usvojene procedure kojima se obezbeđuje kontrola i dosledna primena svih unutrašnjih procedura banke u vezi sa upravljanjem rizicima, i procedure za redovno izveštavanje organa banke i Narodne banke Srbije o upravljanju rizicima.
4) Adekvatnost kapitala
Navesti da li je tokom godine banka održavala adekvatan nivo kapitala - srazmerno obimu i vrsti poslovnih aktivnosti i izloženosti banke; da li je Narodna banka Srbije banci odredila pokazatelj adekvatnosti kapitala veći od propisanog s obzirom na vrstu i stepen rizika i poslovnih aktivnosti banke, kako bi se obezbedila stabilnost i sigurnost poslovanja banke i ispunjenje njenih obaveza prema poveriocima; da li banka primenjuje odgovarajuće procedure za praćenje i procenu potrebnog nivoa kapitala s obzirom na rizike kojima je izložena ili će biti izložena u budućem poslovanju.
5) Kreditni rizik
Navesti da li banka ima usvojenu politiku upravljanja kreditnim rizikom i komentarisati tu politiku, da li ima odgovarajuće interne procedure za identifikovanje, merenje i procenu kreditnog rizika i komentarisati ove procedure, da li ima plan mera kontrole i upravljanja kreditnim rizikom i interne procedure za implementaciju ovih mera. Takođe navesti da li banka ima adekvatne politike i procedure za naplatu dospelih potraživanja, za otpis potraživanja i naplatu otpisanih potraživanja.
6) Likvidnost
Analizirati ročnu (ne)usklađenost aktive i pasive; objasniti politiku banke u vezi sa upravljanjem rizikom likvidnosti (način na koji se obezbeđuje usklađenost, odnosno sprečava neusklađenost priliva i odliva gotovine), objasniti metode prać