Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu člana 4. Zakona o kolektivnim ugovorima ("Službeni glasnik RS", br. 6/90 i 45/91), člana 2. Opšteg kolektivnog ugovora ("Sl. glasnik RS", br. 18/90, 10/92 i 34/93) i člana 9. i 10. Posebnog kolektivnog ugovora za komunalne delatnosti, Izvršni odbor Skupštine grada Beograda u ime grada Beograda, kao osnivača, Gradski odbor sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Beograda i direktori javnih komunalnih preduzeća na području grada Beograda, zaključuju

ZAJEDNIČKI

KOLEKTIVNI UGOVOR ZA JAVNA PREDUZEĆA U KOMUNALNO-STAMBENOJ DELATNOSTI KOJIMA JE OSNIVAČ GRAD BEOGRAD

(Objavljen u "Sl. listu Grada Beograda", br. 14/94 i 22/94)

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim kolektivnim ugovorom, u skladu sa Zakonom, Opštim i Posebnim kolektivnim ugovorom za komunalne delatnosti uređuju se: prava, obaveze i odgovornosti radnika (u daljem tekstu: radnik), javnih preduzeća u komunalno stambenoj delatnosti (u daljem tekstu: poslodavac), zaštita radnika na radu, zarade i druga novčana primanja radnika, prava sindikata i poslodavca, kao i međusobne odnose Osnivača i poslodavca.
Ovaj kolektivni ugovor zaključuje se između Osnivača i Gradskog odbora sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Beograda u ime svih zaposlenih u preduzećima komunalno stambene delatnosti na teritoriji grada.

Član 2.

Osnivačem, u smislu ovog kolektivnog ugovora, smatra se Skupština grada Beograda.
Radnikom, u smislu ovog kolektivnog ugovora, smatra se lice koje je u skladu sa Zakonom, zasnovalo radni odnos sa poslodavcem koji u skladu sa Zakonom, obavlja komunalnu delatnost.
Poslodavac, u smislu ovog kolektivnog ugovora, je javno komunalno preduzeće, odnosno preduzeće koje je osnovano za vršenje komunalne i proizvodne delatnosti (proizvodnja vode i toplote) i javna služba koja je obrazovana za obavljanje komunalne delatnosti.

Član 3.

Komunalne delatnosti, u smislu ovog kolektivnog ugovora, su delatnosti koje su kao takve određene Zakonom o javnim preduzećima i Zakonom o komunalnim delatnostima.

Član 4.

Ovaj ugovor je obavezan za Osnivača poslodavaca i sve zaposlene u javnim komunalnim preduzećima iz člana 1. stav 2. ovog ugovora.

II RADNI ODNOSI

Član 5.

Preduzeće je dužno da radniku omogući da, pod uslovima i na način propisan zakonom i kolektivnim ugovorima, štiti svoja prava koja mu pripadaju na radu i u vezi sa radom.
Preduzeće je dužno da po zahtevu radnika za zaštitu prava, omogući sindikatu u preduzeću ili van preduzeća, uvid u primenu kolektivnih ugovora i ostvarivanje prava radnika.

Član 6.

O pojedinačnim pravima, obavezama i odgovornostima radnika u preduzeću odlučuje direktor preduzeća.
Protiv svake odluke kojom se odlučuje o pravu, obavezi i odgovornosti radnika, radnik ima pravo prigovora u zakonskom roku komisiji, čiju jednu trećinu članova predlaže ovlašćena organizacija sindikata.

Član 7.

Direktor preduzeća, pored prava i obaveza koje vrši u skladu sa zakonom, Opštim i Posebnim kolektivnim ugovorom, u skladu sa ovim ugovorom, odlučuje i o:
1. zasnivanju radnog odnosa bez javnog oglasa na osnovu sporazuma o preuzimanju radnika uz njegovu saglasnost,
2. privremenom raspoređivanju radnika na drugo radno mesto bez njegove saglasnosti u skladu sa postupkom utvrđenim ovim ugovorom,
3. raspoređivanju radnika iz jednog mesta u drugo mesto u okviru istog stepena stručne spreme bez saglasnosti radnika,
4. odlučuje o upućivanju radnika na plaćeno odsustvo u skladu sa kriterijumima utvrđenim u Opštem i Pojedinačnom kolektivnom ugovoru,
5. odlučuje o svim drugim pitanjima u oblasti rada i radnih odnosa u skladu sa zakonom, Opštim kolektivnim ugovorom i ovim ugovorom.

1. Zasnivanje radnog odnosa

Član 8.

Radnik može da zasnuje radni odnos na neodređeno vreme i određeno vreme.

Član 9.

Odluku o potrebi zasnivanja radnog odnosa kod poslodavca, u skladu sa opštim aktom o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta na obrazložen predlog direktora poslodavca, u skladu sa planom rada, donosi Upravni odbor poslodavca.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, direktor poslodavca može odlučiti o zasnivanju radnog odnosa na određeno vreme u slučajevima predviđenim zakonom najduže do 30 dana a ukoliko postoji potreba da se takav rad produži, prethodnu saglasnost daje Upravni odbor poslodavca.

Član 10.

Postupak za oglašavanje slobodnog radnog mesta sprovodi se u skladu sa zakonom.
Odluku o izboru između prijavljenih kandidata donosi direktor poslodavca na predlog Komisije za radne odnose koju on imenuje pre raspisivanja oglasa.
U sastav Komisije imenuje se jedna trećina članova na predlog ovlašćene organizacije sindikata.
Komisija je sastavljena najmanje od tri člana u odgovarajućem stepenu stručne spreme u odnosu na oglašene uslove za popunu upražnjenog radnog mesta a po mogućnosti i odgovarajućeg profila stručnosti.

Član 11.

Ukoliko Upravni odbor poslodavca odluči da se kao uslov za zasnivanje radnog odnosa vrši prethodna provera radne sposobnosti kandidata, ovu proveru vrši stručna komisija sastavljena od tri člana, koju imenuje direktor poslodavca, s tim da jednog člana predlaže ovlašćena organizacija sindikata.
Komisija iz stava 1. ovog člana na osnovu izvršene stručne provere prijavljenih kandidata daje svoju ocenu o postignutim rezultatima u pismenoj formi.

Član 12.

Komisija za zasnivanje radnog odnosa poslodavca sačinjava rang listu prijavljenih kandidata koji ispunjavaju oglašene uslove i pri tom uzima u obzir i postignute rezultate stručne provere kandidata i isti dostavlja poslovodnom organu u roku od 15 dana od dana zaključenja oglasa.
Poslovodni organ u izboru kandidata je dužan da se pridržava utvrđenog redosleda sa rang liste komisije, a u slučaju odstupanja u izboru kandidata koji nije po tom redosledu, dužan je da svoju odluku posebno obrazloži.

Član 13.

Radnik može biti preuzet na rad iz drugog preduzeća odnosno organizacije u slučajevima:
1. ako je utvrđen kao tehnološki višak,
2. ako je takav radnik neophodan i
3. ako se na raspisani oglas ne prijavi radnik sa potrebnim uslovima.

Član 14.

Za radno mesto za koje je pravilnikom o sistematizaciji radnih mesta to predviđeno, radnik se prima na probni rad najduže 6 meseci.
Probni rad, u smislu stava 1. ovog člana, ne može se utvrditi za pripravnika.

Član 15.

Probni rad radnika prati i ocenjuje komisija koju obrazuje direktor poslodavca, s tim da jednu trećinu članova predlaže ovlašćena organizacija sindikata.
Radniku koji na probnom radu ne postigne odgovarajuće rezultate u radu, prestaje radni odnos u skladu sa zakonom.

Član 16.

Na radna mesta utvrđena pravilnikom o sistematizaciji radnih mesta, radnik se prima u radni odnos u svojstvu pripravnika na neodređeno ili na određeno vreme.
Pripravnički staž za radnike sa visokom stručnom spremom traje 12 meseci, za radnike sa višom školskom spremom 9, a za radnike sa srednjom stručnom spremom 6 meseci.
Na kraju pripravničkog staža pripravnik polaže stručni ispit pred komisijom za polaganje stručnog ispita.
Komisiju za polaganje stručnog ispita pripravnika obrazuje direktor poslodavca a sastavljena je od najmanje tri člana odgovarajuće školske spreme i struke, u odnosu na pripravnika koji polaže pripravnički ispit.

Član 17.

Prava i obaveze lica na volonterskom radu za vreme volonterskog rada uređuju se ugovorom o volonterskom radu, u skladu sa zakonom koji potpisuje direktor poslodavca i lice na volonterskom radu.

Član 18.

Odluku o potrebi prijema pripravnika na određeno ili neodređeno vreme, kao i volontera, donosi Upravni odbor poslodavca na predlog direktora poslod
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: