(Objavljeno u "Sl. list grada Kragujevca", br. 20 od 21. decembra 2005, 35/08, 35/09, 29/10)
I OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovom Odlukom propisuju se opšti uslovi uređenja grada, uslovi za uređenje javnih površina i mere za njihovo sprovođenje, obaveze vlasnika i zakupaca objekata i korisnika zemljišta, u cilju korišćenja, čuvanja i održavanja objekata koji su postavljeni na javnim površinama, zaštite i uređenja područja grada Kragujevca.
Član 2.
Pod područjem grada Kragujevca podrazumeva se područje naseljenog mesta Kragujevac, u smislu Zakona o teritorijalnoj organizaciji RS.
Član 3.
Pod uređenjem grada, u smislu ove odluke, smatra se:
1. opšte uređenje koje obuhvata uređenje, održavanje i zaštitu javnih površina, obaveze vlasnika i zakupaca objekata i korisnika zemljišta;
2. privremeno zauzeće javnih površina radi postavljanja objekata i uređaja na javnim površinama, u skladu sa odobrenjem;
3. uređenje i održavanje javnih zelenih površina;
4. raskopavanje i dovođenje raskopanih ili na drugi način oštećenih javnih površina i objekata u ispravno stanje
5. plakatiranje i javna dekoracija,
6. osvetljavanje zgrada i objekata, uređenje izloga i postavljanje firmi,
7. obeležavanje ulica, trgova i zgrada.
Član 4.
Javna površina u smislu ove odluke jeste prostor utvrđen planom za objekte čije je korišćenje, odnosno izgradnja od opšteg interesa, u skladu sa zakonom, a koja može biti određena kao:
1. izgrađeno javno građevinsko zemljište koje je u opštoj upotrebi, i to:
- kolovozi, trotoari, pešačke staze, trgovi, prolazi, nadvožnjaci, stepeništa koja povezuju površine javnog saobraćaja, mostovi, kejovi;
- javne zelene površine između i oko zgrada, ulični travnjaci, javna dečija igrališta;
- parkovi, skverovi, park-šume;
- zajednička dvorišta u zgradama kolektivnog stanovanja, prolazi, i
- druge izgrađene površine namenjene za javno korišćenje.
2. Neizgrađeno javno građevinsko zemljište koje je odgovarajućim planskim aktom predviđeno za objekte čija je izgradnja od opšteg interesa, ili za objekte namenjene za javno korišćenje.
Član 5.
Objekti i uređaji koji se, na osnovu odobrenja nadležnog organa, mogu postavljati najavnim površinama su:
1. letnje bašte,
2. tende i nadstrešnice,
3. izložbeni pultovi za prodaju neprehrambenih proizvoda,
4. pultovi za prodaju knjiga, časopisa, drugih publikacija, kaseta, i dr.,
5. pultovi za izlaganju i prodaju ukrasnih predmeta,
6. slobodnostojeće ili zidne vitrine za izlaganje robe,
7. reklamne oznake,
8. rashladni uređaji za prodaju industrijskog sladoleda, kremova i osvežavajućih bezalkoholnih napitaka,
8a specijalizovana vozila za šaltersku prodaju robe,
9. aparati za kokice,
10. montažne ograde i žardinjere,
11. objekti za izvođenje zabavnih programa,
12. drugi objekti, uređaji i ostala zauzeća javnih površina.
Član 6.
Radi sprovođenja odredaba ove Odluke, Gradsko veće doneće Pravilnik o uslovima za postavljanje objekata na javnim površinama (u daljem tekstu: Pravilnik), na predlog Gradske uprave nadležne za inspekcijske poslove.
Pravilnik iz stava 1. ovog člana sadrži: tehničke i druge uslove (izgled, tip, lokaciju i drugo) u zavisnosti od vrste objekata koji se mogu postaviti.
II OPŠTE UREĐENjE GRADA
Član 7.
O uređenju grada, uređenju, održavanju i zaštiti javnih površina, komunalnih i drugih objekata i uređaja u urednom, čistom i ispravnom stanju, u skladu sa ovom odlukom, staraju se javna komunalna preduzeća, druga pravna lica, preduzetnici i fizička lica.
Član 8.
Nije dozvoljeno:
- stvaranje nečistoće ili oštećenje javne površine i ostavljanje stvari, drugih predmeta i raznog otpada, napuštenih vozila i školjki,
- odlaganje ambalaže na javnoj površini ispred poslovnog prostora,
- kampovanje i postavljanje šatora za obavljanje proslava,
- oštećenje, pisanje i crtanje po objektima i uređajima i
- neovlašćeno postavljanje, uklanjanje, premeštanje objekata i uređaja bez odobrenja i sprečavanje postavljanja tih objekata.
1. Uređenje i održavanje javnih površina
Član 9.
Uređenje i održavanje javnih površina obuhvata poslove na uređenju i održavanju kolovoza, trotoara, pešačkih staza, trgova, prolaza, nadvožnjaka, stepeništa koja povezuju površine javnog saobraćaja, mostova, kejova i drugih slobodnih površina u gradu.
Član 10.
Uređenje i održavanja javnih površina obavlja se u skladu sa Programom godišnjeg održavanja komunalne infrastrukture (u daljem tekstu: Program).
Program donosi Gradsko veće na predlog Gradske uprave nadležne za komunalne poslove.
Poslove iz Programa obavlja preduzeće koje je Grad osnovao ili drugo pravno lice odnosno preduzetnik sa kojima Grad zaključi ugovor po postupku propisanom posebnom odlukom Skupštine grada Kragujevca.
Vlasnici, odnosno korisnici poslovnog prostora dužni su da sami uređuju i održavaju površine u granicama dodeljenog građevinskog zemljišta, kao i da se staraju o delu javne površine koja je u funkciji obavljanja delatnosti.
Parterno uređenje
Član 11.
Parteri ispred ili između zgrada u naseljima, trgovi i druge javne i javne zelene površine uređuju se tako da se uklapaju u ambijent prostora i time doprinose estetskom izgledu grada.
Parterno uređenje u smislu ove Odluke predstavlja postavljanje parterne opreme (skulpture, žardinjere, klupe za sedenje, klackalice, ljuljaške, korpe za otpatke i slično) na javnim i javnim zelenim površinama.
Član 12.
Zainteresovano pravno ili fizičko lice (u daljem tekstu: zainteresovano lice) može podneti zahtev za uređenje javne površine Gradskoj upravi nadležnoj za komunalne poslove sa namenom vrstom, načinom i uslovima uređenja partera i sa predlogom Ugovora o donaciji i idejnim rešenjem zahvata u prostoru.
Idejno rešenje sadrži: grafički prikaz prostornih, funkcionalnih, oblikovnih i prema potrebi tehničko tehnoloških zahvata u prostoru.
Saglasnost za zaključivanje Ugovora o donaciji iz stava 1. ovog člana daje Gradsko veće i određuje lice za potpisivanje Ugovora.
Na osnovu zaključenog Ugovora o donaciji i idejnog rešenja Gradska uprava nadležna za komunalne poslove donosi rešenje o uređenju partera.
Komunalni i drugi objekti
Član 13.
Komunalni i drugi objekti u opštoj upotrebi mogu se postavljati na mestima koja su za to određena odgovarajućim planskim aktom, odnosno odobrenjem nadležnog organa.
Na javnim površinama i unutar javnih zelenih površina dozvoljeno je postavljanje novih električnih, telefonskih i drugih vodova samo podzemno (u kanalete, PVC cevi i dr.), u ekstra,IiII zoni, koje su određene Odlukom o merilima i kriterijumuma za utvrđivanje zakupnine i naknade za uređivanje građevinskog zemljišta.
Član 14.
Komunalni i drugi objekti u opštoj upotrebi su: javni satovi, fontane, javne česme, javne telefonske govornice, autobuska stajališta, poštanski sandučići, trafoi, hidranti i drugi slični objekti.
Pravna i fizička lica koja objekte iz stava 1. ovog člana postave ili kojima su povereni poslovi održavanja, dužna su da ih održavaju u urednom i ispravnom stanju.
Član 15.
Tereni za sport i rekreaciju, plaže, kupališta i dr. sa svim pratećim sanitarnim i drugim uređajima i opremom, kao i prostori u funkciji korišćenja ovih objekata održavaju se uredno i čisto, o čemu se staraju preduzeća, preduzetnici i druga pravna i fizička lica, koja te objekte i terene koriste.
Na prostorima i objektima iz stava 1. ovog člana, na vidnom mestu ističu se higijenska i tehnička uputstva i uputstvo o radu na ovim prostorima i objektima. Posetioci su dužni da se pridržavaju ovih uputstava.
Član 16.
Javni sanitarni i higijenski objekti moraju biti ispravni u tehničkom pogledu i ispunjavati higijenske uslove.
U ob