Skupština grada Beograda na sednici održanoj 29. septembra 2005. godine, na osnovu člana 9. stav 4. Zakona o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana ("Službeni glasnik RS", br. 36/91, 79/91, 33/93, 53/93, 67/93, 46/94, 48/94, 52/96, 29/01 i 84/04) i člana 31. Statuta grada Beograda ("Službeni list grada Beograda", br. 14/04 i 30/04), donela je
ODLUKU
O PRAVIMA U SOCIJALNOJ ZAŠTITI BEOGRADA
(Objavljena u "Sl. listu grada Beograda", br. 23 od 30. septembra 2005, 4/07, 61/09, 37/10)
I - OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovom odlukom utvrđuju se prava i posebni oblici socijalne zaštite građana na teritoriji grada Beograda.
Prava i posebne oblike socijalne zaštite iz stava 1. ovog člana ostvaruje pojedinac i porodica u visini, pod uslovima i na način utvrđen ovom odlukom.
Sredstva za finansiranje prava i posebnih oblika socijalne zaštite obezbeđuju se u budžetu grada Beograda, učešćem korisnika i lica koja su u skladu sa zakonom dužna da učestvuju u njihovom izdržavanju, od donatora, sponzora i drugih izvora u skladu sa zakonom.
Član 2.
Prava utvrđena ovom odlukom su:
1. jednokratne pomoći,
2. stalne novčane pomoći,
3. pomoć u kući,
4. dnevni boravak,
5. oprema korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili u drugu porodicu,
6. besplatni obrok,
7. stipendija,
8. privremeni smeštaj u prihvatilište i prihvatnu stanicu.
Posebni oblici socijalne zaštite su:
1. stanovanje uz podršku,
2. privremeno stanovanje,
3. socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima.
Član 3.
Prava i posebne oblike socijalne zaštite utvrđene ovom odlukom mogu da ostvare lica koja imaju prebivalište na teritoriji grada Beograda i stranci sa stalnim nastanjenjem na teritoriji grada Beograda.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, pravo na uvećanu jednokratnu novčanu pomoć i pravo na stalnu novčanu pomoć iz člana 11. odluke, pod uslovom da su korisnici prava na materijalno obezbeđenje po odredbama Zakona o socijalnoj zaštiti i obezbeđenju socijalne sigurnosti građana utvrđenu ovom odlukom mogu da ostvare i raseljena lica sa Kosova i Metohije, koja imaju boravište na teritoriji grada Beograda.
Izuzetno od stava 1. ovog člana pravo na socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima mogu ostvariti izbeglice i interno raseljena lica koja imaju boravište na teritoriji grada Beograda.
Lice koje je zaključilo ugovor o doživotnom izdržavanju ne može da ostvari prava utvrđena ovom odlukom i prava na dnevni boravak odraslih lica.
II - PRAVA
1. Jednokratne pomoći
Član 4.
Pravo na jednokratne pomoći imaju pojedinci i porodice koje se nalaze u stanju trenutne izuzetno teške situacije koju ne mogu samostalno prevazići, naročito u slučajevima: otklanjanja posledica elementarnih nepogoda; zadovoljavanja osnovnih životnih potreba; postpenalne zaštite; prihvata po prestanku smeštaja i u drugim situacijama prema proceni Gradskog centra za socijalni rad.
Zadovoljavanjem osnovnih životnih potreba smatra se naročito: nabavka namirnica i plaćanje komunalnih troškova pojedinca ili porodice, nabavka udžbenika i školskog pribora za decu, nabavka ogreva, zimnice i neophodne garderobe, neophodnih stvari za domaćinstvo, kao i zadovoljavanje drugih potreba izazvanih specifičnim stanjem ili situacijom (bolest, teška invalidnost, trudnoća i dr.).
Član 5.
Jednokratna pomoć pruža se u novčanom iznosu ili obezbeđivanjem potrebnih stvari.
Pravo na jednokratnu pomoć pojedinac ili porodica mogu da ostvare najviše dva puta u kalendarskoj godini, s tim što pojedinačni iznos ovog prava ne može biti viši od prosečne zarade po zaposlenom u gradu Beogradu (u daljem tekstu: grad) u prethodnom mesecu, a određuje se prema stvarnim potrebama u konkretnom slučaju.
Pod zaradom iz stava 2. ovog člana smatra se prosečna zarada po zaposlenom bez poreza i doprinosa u gradu Beogradu (u daljem tekstu: zarada).
Izuzetno od stava 2. ovog člana pojedinac ili porodica može pravo na jednokratnu pomoć koristiti i više puta u kalendarskoj godini, s tim da ukupna sredstva ostvarena po osnovu ovog prava ne prelaze dvostruki iznos prosečne zarade po zaposlenom u gradu u prethodnom mesecu.
Prethodnim mesecom smatra se mesec za koji je u momentu podnošenja zahteva poznat podatak o isplaćenoj prosečnoj zaradi u gradu.
Član 6.
Izuzetno od odredaba člana 5. ove odluke pravo na uvećanu jednokratnu novčanu pomoć imaju:
1. pojedinac i porodica kojima je u požaru, poplavi, zemljotresu ili u drugim nepogodama potpuno ili znatno oštećen stan koji koriste po osnovu vlasništva ili po osnovu zakupa na neodređeno vreme, bez obzira na visinu prihoda pojedinca odnosno porodice - u iznosu od dve do pet prosečnih zarada isplaćenih u gradu u prethodnom mesecu;
2. porodica u kojoj je nesrećnim slučajem nastupila smrt jednog ili više članova porodice, a čiji prihodi za prethodna tri meseca ne prelaze jednu prosečnu zaradu u gradu isplaćenu u prethodnom mesecu - u iznosu do pet prosečnih zarada isplaćenih u gradu u prethodnom mesecu;
3. pojedinac i porodica u kojoj je član porodice potpuno nesposoban za rad, a čiji prihod za prethodna tri meseca ne prelazi jednu prosečnu zaradu u gradu isplaćenu u prethodnom mesecu.
Pravo iz stava 1. ove tačke u iznosu do pet prosečnih zarada isplaćenih u gradu u prethodnom mesecu, pojedinac, odnosno porodica ostvaruje pod uslovom da ne poseduje nepokretnost veću od 0,5ha.
4. pojedinac i porodica koja je stambeno ugrožena, i to za poboljšanje uslova stanovanja ili plaćanja zakupnine najduže do šest meseci, a čiji prihodi za prethodna tri meseca ne prelaze jednu prosečnu zaradu u gradu isplaćenu u prethodnom mesecu - u iznosu do pet prosečnih zarada isplaćenih u gradu u prethodnom mesecu;
5. deca bez roditeljskog staranja koja su na evidenciji Gradskog centra za socijalni rad, za troškove ekskurzije i rekreativne nastave - u ukupnom iznosu do 50% prosečne zarade isplaćene u gradu u prethodnom mesecu;
6. deca koja pohađaju pripremne predškolske programe, učenici osnovnih i srednjih škola, studenti na studijama u trajanju od dve i tri godine, studenti na studijama u trajanju od najmanje četiri godine čiji je osnivač grad odnosno republika, čije su porodice korisnici prava na materijalno obezbeđenje i deca bez roditeljskog staranja koja su na evidenciji Gradskog centra za socijalni rad, za troškove nabavke udžbenika, u odgovarajućem procentu od prosečne zarade isplaćene u gradu u junu mesecu tekuće godine i to:
a) 5 % za pripremne predškolske programe,
b) 10% za osnovno i srednje obrazovanje,
v) 15% za više i visoko obrazovanje;
7. učenici osnovnih i srednjih škola i deca i omladina ometena u razvoju:
- čije su porodice korisnici prava na materijalno obezbeđenje pod uslovom da postoje zdravstvene indikacije utvrđene nalazom i mišljenjem odgovarajućeg lekara specijaliste,
- koja koriste pravo na smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili u drugu porodicu,
- deca i omladina - korisnici prava na dnevni boravak, za troškove letovanja i zimovanja - u ukupnom iznosu do 50% prosečne zarade isplaćene u gradu u prethodnom mesecu;
8. učenici osnovnih i srednjih škola i deca i omladina ometena u razvoju čije su porodice korisnici prava na materijalno obezbeđenje ili koja koriste pravo na smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili u drugu porodicu, za troškove prevoza - do visine stvarnih troškova prevoza.
Pod prihodima pojedinca i porodice podrazumevaju se prihodi ostvareni u prethodna tri meseca po svim osnovima izuzev prihoda po osnovu dečijeg dodatka, roditeljskog dodatka, dodatka za negu i pomoć drugog lica, naknade za telesno oštećenje, primanja po osnovu nagrada i otpremnina za odlazak u penziju i primanja po osnovu učeničkog i studentskog standarda.
Pod prethodna tri meseca podrazumevaju se tri meseca koja prethode mesecu u kome je zahtev podnet.
Potpuna nesposobnost za rad dokazuje se nalazom i mišljenjem organa veštačenja penzijsko-invalidskog osiguranja, odlukom suda o potpunom lišavanju poslovne sposobnosti ili produženju roditeljskog prava.
Stambeno ugroženim smatra se pojedinac i porodica pod uslovom da nema stan ili kuću u vlasništvu na teritoriji Republike Srbije, da ne koristi društveni stan po osnovu zakupa na teritoriji grada Beograda, da nema mogućnosti da reši stambeno pitanje na drugi način, da ne ispunjava uslove za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili u drugu porodicu i da je on ili član porodice potpuno nesposoban za rad.
St