Na osnovu člana 9. stav 3. i 4. Zakona o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 36/91, 79/91, 33/93, 53/93, 67/93, 46/94, 48/94, 52/96, 29/2001, 84/2004, 101/2005 i 115/2005), i člana 24. tačka 7. Statuta Grada Novog Sada - prečišćen tekst ("Službeni list Grada Novog Sada", broj 43/2008), Skupština Grada Novog Sada naXVIII sednici 30. oktobra 2009. godine, donosi
ODLUKU
O OSTVARIVANjU PRAVA U OBLASTI SOCIJALNE ZAŠTITE
(Objavljena u "Sl. listu grada Novog Sada", br. 46 od 3. novembra 2009, 60/10)
I. OSNOVNA ODREDBA
Član 1.
Ovom odlukom uređuje se obim, uslovi i način ostvarivanja prava u socijalnoj zaštiti utvrđenih Zakonom, o čijem se obezbeđivanju stara Grad Novi Sad (u daljem tekstu: Grad), utvrđuju druga prava u oblasti socijalne zaštite i posebni oblici socijalne zaštite, i obim, uslovi i način njihovog ostvarivanja.
II. PRAVA U OBLASTI SOCIJALNE ZAŠTITE
Član 2.
Prava u oblasti socijalne zaštite, utvrđena Zakonom, o čijem se obezbeđivanju stara Grad, su:
1. dnevni boravak,
2. pomoć u kući,
3. jednokratna pomoć,
4. oprema korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu porodicu,
5. privremeni smeštaj u prihvatilište i prihvatnu stanicu,
6. usluge socijalnog rada Savetovališta za brak i porodicu.
Druga prava u oblasti socijalne zaštite su:
1. naknada troškova sahranjivanja,
2. mesečna novčana pomoć,
3. izuzetna ili interventna jednokratna pomoć,
4. besplatan boravak u osnovnoj školi za decu predškolskog uzrasta sa smetnjama u razvoju,
5. naknada troškova za vantelesnu oplodnju,
6. privremeno stanovanje dece i omladine bez roditeljskog staranja u stanovima kojima raspolaže Grad.
Posebni oblici socijalne zaštite su:
1. socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima,
2. pomoć za direktno ublažavanje siromaštva,
3. besplatan obrok u kuhinji za socijalno ugrožene građane,
4. letovanje dece palih boraca, dece ratnih vojnih invalida i dece građana Novog Sada civilnih žrtava rata,
5. letovanje dece iz hraniteljskih porodica,
6. klimatski rehabilitacioni oporavak invalidnih lica, zavisnika i drugih lica,
7. edukacija za integraciju u radnu i životnu sredinu,
8. drugi oblici socijalne zaštite kojima se doprinosi zaštiti, rehabilitaciji i socijalizaciji lica u stanju socijalne potrebe.
Član 3.
Prava i posebne oblike socijalne zaštite iz člana 2. ove odluke mogu da ostvare:
- deca bez roditeljskog staranja,
- deca sa smetnjama u razvoju i omladina sa invaliditetom,
- deca i omladina sa poremećajima u društvenom ponašanju,
- deca čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama,
- deca palih boraca, civilnih žrtava rata i deca ratnih vojnih invalida,
- materijalno neobezbeđena i za rad nesposobna lica,
- invalidna lica,
- stara lica i lica bez porodičnog staranja,
- zavisnici,
- žene i deca ugrožena porodičnim nasiljem,
- druga lica koja se nađu u stanju socijalne potrebe ili drugoj izuzetno teškoj situaciji koju ne mogu samostalno da prevaziđu.
Član 4.
Prava i posebne oblike socijalne zaštite iz člana 2. ove odluke mogu da ostvare lica koja imaju prebivalište na teritoriji Grada.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, pravo na privremeni smeštaj u prihvatilište i prihvatnu stanicu mogu da ostvare i lica koja nemaju prebivalište na teritoriji Grada, ako se nađu na teritoriji Grada u stanju trenutne i izuzetno teške situacije koja zahteva neodložno obezbeđenje ovog oblika zaštite.
Član 5.
Sredstva za finansiranje prava i posebnih oblika socijalne zaštite iz člana 2. ove odluke obezbeđuju se u budžetu Grada, učešćem korisnika prava i njihovih srodnika obaveznih na izdržavanje, od sponzora, donatora, kao i iz drugih izvora.
III. PRAVA U OBLASTI SOCIJALNE ZAŠTITE UTVRĐENA ZAKONOM, O ČIJEM SE OBEZBEĐIVANjU STARA GRAD
1. DNEVNI BORAVAK
1.1. Dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju i omladinu sa invaliditetom
Član 6.
Dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju i omladinu sa invaliditetom organizuje se, u skladu sa Zakonom, u:
- Školi za osnovno i srednje obrazovanje "Milan Petrović", Novi Sad, i
- Domu za decu i omladinu ometenu u razvoju, Veternik.
Član 7.
U okviru Dnevnog boravka deci sa smetnjama u razvoju i omladini sa invaliditetom obezbeđuje se ishrana, zdravstvena zaštita, vaspitno-obrazovani rad, osposobljavanje za rad i radne aktivnosti, radna i okupaciona terapija i kulturno-zabavne i rekreativne aktivnosti, prema njihovim sposobnostima i sklonostima.
Član 8.
Smeštaj dece sa smetnjama u razvoju u dnevni boravak vrši se ka osnovu rešenja o vrsti i stepenu ometenosti u razvoju koje, na osnovu nalaza i mišljenja komisije za pregled dece ometene u razvoju, donosi nadležna gradska uprava.
Smeštaj omladine sa invaliditetom u dnevni boravak vrši se na osnovu nalaza i mišljenja komisije za pregled dece ometene u razvoju.
1.2. Dnevni boravak za decu i omladinu sa poremećajem u društvenom ponašanju
Član 9.
Dnevni boravak dece; i omladine sa poremećajem u društvenom ponašanju organizuje se u Centru za socijalni rad Grada Novog Sada, Novi Sad (u daljem tekstu: Centar za socijalni rad).
Član 10.
U Centru za socijalni rad licima iz člana 9. ove odluke obezbeđuje se dnevni boravak, ishrana, zdravstvena zaštita, vaspitno-obrazovni rad, osposobljavanje za rad, kulturno-zabavne i rekreativne aktivnosti i savetodavno-terapijske usluge radi otklanjanja poremećaja u ponašanju, kao i intenzivan rad sa maloletnim učiniocima krivičnih dela kojima je od strane suda izrečena vaspitna mera pojačanog nadzora uz dnevni boravak u odgovarajućoj ustanovi za vaspitavanje i obrazovanje maloletnika, u cilju njihove resocijalizacije i uspešnog uključivanja u društvenu sredinu.
1.3. Dnevni boravak za odrasla i stara lica
Član 11.
Dnevni boravak za odrasla i stara lica organizuje se i sprovodi u klubovima za odrasla i stara lica (u daljem tekstu: klubovi) i dnevnom boravku, u okviru Gerontološkog centra "Novi Sad", Novi Sad (u daljem tekstu: Gerontološki centar).
Član 12.
Klubovi obezbeđuju svojim korisnicima zadovoljavanje svakodnevnih životnih potreba, a naročito: druženje, odnosno socijalnu integraciju i rehabilitaciju, razvijanje solidarnosti, odnosno samopomoći, kulturno-zabavne, rekreativne i duhovne potrebe.
Klubovi, u skladu sa svojim mogućnostima i interesovanjima korisnika, mogu da organizuju radne i proizvodne aktivnosti, kućnu radinost, ishranu, pranje i peglanje rublja i druge usluge u klubu ili u stanu korisnika.
Dnevni boravak obezbeđuje svojim korisnicima ishranu, odgovarajuće usluge zdravstvene zaštite, radnu i okupacionu terapiju, kulturno-zabavne i rekreativne aktivnosti i druge usluge, zavisno od potreba korisnika.
Korisnici prava na dnevni boravak i njihovi srodnici koji imaju obavezu da ih izdržavaju učestvuju u troškovima koji nastaju obezbeđivanjem ovog o