Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu člana 9. stav 3. i 4 Zakona o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana ("Službeni glasnik RS", br. 36/91, 33/93, 67/93, 46/94, 52/96, 29/01, 84/04, 101/05 i 115/05), člana 21. stav 1. tačka 17. Statuta opštine Bela Palanka ("Službeni list Grada Niša", br. 67/08) i člana 23. Odluke o ostvarivanju prava u socijalnoj zaštiti iz nadležnosti opštine Bela Palanka ("Službeni list Grada Niša", br. 101/08), Opštinsko veće opštine Bela Palanka, na sednici održanoj 11. maja 2009.godine, donelo je

ODLUKU

O OBEZBEĐIVANjU PRAVA NA POMOĆ U KUĆI GRAĐANA I NORMATIVIMA I STANDARDIMA ZA OBAVLjANjE DELATNOSTI

(Objavljena u "Sl. listu grada Niša", br. 33 od 20. maja 2009)

OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovom Odlukom utvrđuje se pravo na pomoć u kući kao poseban oblik vaninstitucionalne socijalne zaštite građana opštine Bela Palanka i normativi i standardi za obavljanje poslova i delatnosti pružanja usluga pomoći u kući.

Pravo na pomoć u kući

Član 2.

Pravo na pomoć u kući je poseban vaninstitucionalni oblik socijalne zaštite na koje ima pravo pojedinac u skladu sa uslovima i u obimu propisanim ovom Odlukom.

Obezbeđivanje sredstava

Član 3.

Finansijska sredstva za ostvarivanje prava na pomoć u kući obezbeđuju se u budžetu opštine
Bela Palanka, učešćem korisnika, lica koja su u skladu sa zakonom dužna da učestvuju u izdržavanju korisnika, donatora, sponzora i drugih izvora u skladu sa zakonom.

Korisnici prava na pomoć u kući

Član 4.

Pravo na pomoć u kući utvrđeno ovom Odlukom mogu da ostvare lica, odnosno građani koji imaju prebivalište na teritoriji opštine Bela Palanka i to:
1. Stara samohrana lica iznad 65 godina života koja zbog svog zdravstvenog stanja i stanja pokretljivosti ne mogu samostalno obavljati osnovne svakodnevne životne aktivnosti, kao npr. poslove nabavke i pripremanja hrane, održavanje lične higijene, higijene stana, itd;
2. Odrasla samohrana lica sa invaliditetom koja su teže i teško pokretna i koja iz tog razloga ne mogu samostalno obavljati osnovne svakodnevne životne aktivnosti, kao npr. poslove nabavke i pripremanja hrane, održavanja lične higijene, higijene stana, itd:
3. Druga stara i odrasla lica koja, s obzirom na zdravstveno stanje i stepen invaliditeta žive u porodičnom domaćinstvu sa srodnicima i drugim licima koja im ne mogu obezbediti celovitu i kontinuiranu podršku u obavljanju osnovnih svakodnevnih životnih aktivnosti, kao npr. poslove nabavke i pripremanja hrane održavanja lične higijene, higijene stana itd.
Pravo na pomoć u kući mogu ostvariti i druga lica koja imaju prebivalište na teritoriji opštine ili na njoj borave u dužem vremenskom periodu, ako bi usluge iz sadržaja prava na pomoć u kući, po posebnoj proceni Centra za socijalni rad, doprineli poboljšanju kvaliteta života tog lica.

Usluge koje se obezbeđuju u okviru prava na pomoć u kući

Član 5.

U okviru prava na pomoć u kući, korisnicima se obezbeđuju sledeće usluge:
1. pomoć u obezbeđivanju ishrane (nabavka namirnica, serviranje i pomoć pri uzimanju hrane, priprema obroka, priprema napitaka, održavanje higijene posuđa);
2 pomoć u održavanju lične higijene (pomoć pri umivanju, kupanju, pranje i češljanje kose.pomoć pri brijanju i sečenje noktiju);
3 pomoć u održavanju odevnih predmeta i posteljine (nabavka odeće, obuće i posteljine, pranje, popravka i održavanje odeće, obuće i posteljine);
4. pomoć u održavanju higijene stana (održavanje čistoće prostorija, održavanje čistoće bele tehnike, održavanje čistoće podnih površina i prostirki);
5. pomoć u zagrevanju prostorija (loženje vatre, čišćenje peći, nabavka ogrevnog materijala);
6. posebna pomoć u zadovoljavanju drugih egzistencijalnih i socijalnih potreba (pomoć pri kretanju u stanu i dvorištu, pomoć u nabavci knjiga, novina pomoć u uspostavljanju socijalne dobrosusedske pomoći, pomoć u ostvarivanju kontakata sa drugim humanitarnim organizacijama koje se bave pružanjem socijalne podrške starijim licima, pomoć u nabavci lekova, odvođenje na lekarske preglede, pomoć u plaćanju stanarine, električne energije, grejanja, i drugih komunalnih usluga);
7. posebna pomoć u obezbeđivanju servisnih usluga (popravka vodovodne i kanalizacione mreže, popravka nameštaja i stolarije, popravka aparata za domaćinstvo, popravka brava itd). Usluga se pruža angažovanjem lica po ugovoru o delu.
Korisnicima se u okviru prava na pomoć u kući mogu obezbeđivati i druge usluge (u daljem tekstu Odluke vanstandardne usluge) u skladu sa njihovim potrebama i mogućnostima službe da takve usluge u okviru svoje osnovne delatnosti ili korišćenjem drugih službi, korisnicima obezbede.
Učestalost pružanja usluga u okviru prava na pomoć u kući

Član 6.

Kontinuitet i učestalost pružanja usluga u invidividualnom programu pružanja usluga utvrđuju se na osnovu procenjenog stanja i potreba svakog korisnika i može biti:
1. 7 dana u nedelji po 3 sata dnevno za staro i odraslo lice sa invaliditetom koje je samohrano, nepokretno, egzistencijalno i zdravstveno ugroženo, a za koje nije moguće organizovati privremenu susedsku ili srodničku podršku;
2. 5 dana u nedelji po 2 sata dnevno za staro i odraslo lice sa invaliditetom koje je nepokretno, zdravstveno ugroženo, a za koje je moguće organizovati povremenu susedsku ili srodničku podršku;
3. 3 dana u nedelji po 2 sata ili dva dana u nedelji po 3 sata za staro i odraslo lice sa invaliditetom koje je samohrano pokretno ili polupokretno, zdravstveno ugroženo, a za koje je moguće organizovati susedsku ili srodničku podršku.
Kontinuitet i učestalost pružanja usluga u individualnom programu pružanja usluga može se utvrditi i na drugačiji način nego što je određeno u stavu 1. ovog člana, ukoliko procenjeno stanje i potrebe korisnika to zahtevaju.

Prioritet reagovanja u pružanju usluga

Član 7.
Prioritet reagovanja u pružanju usluga određuje se u skladu sa zdravstvenim stanjem i porodičnim prilikama korisnika, kao i mogućnošću da se korisniku obezbedi srodnička ili susedska podrška.
Prioritet reagovanja u pružanju usluga određuje se na nivo tri stepena hitnosti i može biti:
1. prvi stepen hitnosti - rok 24 sata za staro i odraslo lice sa invaliditetom koje je samohrano, nepokretno, egzistencijalno i zdravstveno ugroženo,a za koje nije moguće organizovati privremenu susedsku ili srodničku podršku i za koje bi svako odlaganje obezbeđivanja pomoći u kući uzrokovalo značajno pogoršanje relevantnih statusa;
2. drugi stepen hitnosti - rok 7 dana, za staro i odraslo lice sa invaliditetom koje je nepokretno, zdravstveno ugroženo, a za koje je moguće organizovati povremenu susedsku ili srodničku podršku i za koje privremeno odlaganje obezbeđivanja pomoći u kući ne bi uzrokovalo značajnije pogoršanje relevantnih statusa;
3. treći stepen hitnosti - 15 dana za staro i odraslo lice sa invaliditetom koje je samohrano, pokretno ili polupokretno, zdravstveno ugroženo, a za koje je moguće organizovati susedsku ili srodničku podršku, i za koje privremeno odlaganje obezbeđivanja pomoći u kući, izvesno ne bi uzrokovalo pogoršanje relevantnih statusa.
Prilikom određivanja prioriteta reagovanja u pružanju usluga, Centar za socijalni rad i služba pomoći u kući moraju uzeti u obzir mišljenje korisnika.
Uslovi u pogledu organizacije rada, prostora, opreme i zaposlenih radnika u obezbeđivanju prava na pomoć u kući

Uslovi u pogledu organizacije rada i prostora

Član 8.

Služba pomoći u kući organizovana je kao samostalna radna jednica pri Centru za socijalni rad i obavlja poverene poslove lokalne samouprave iz nadležnosti socijalne zaštite.
Za pružanje usluga pomoći u kući potrebno je obezbediti poslovni prostor službe bez obzira da li se pružanje usluga organizuje kao posebna ustanova ili se pružanje usluga organizuje u okviru postojećih ustanova Socijalne i zdravstvene zaštite ili kao delatnost fizičkih i drugih pravnih lica.
Poslovni prostor službe koja organizuje pružanje usluga pomoći u kući u svojoj strukturi mora imati posebnu prostoriju u kojoj će se organizovati radni i stručni sastanci zaposlenih, odlagati evidencija i dokumentacija o korisniku i radu sa korisnikom, poseban prostor za odlaganje radne odeće i neophodnih sredstva za izvršenje usluga, i toaletni prostor.

Uslovi u pogledu opreme

Član 9.

Poslovni prostor službe koja organizuje pružanje usluga pomoći u kući mora biti opremljen radnim stolom, dovoljnim brojem stolica, kancelarijskim ormarom za odlaganje dokumentacije o korisniku i radu sa korisnikom, i telefonom.
Ukoliko postoje mogućnosti služba pomoći u kući može biti opremljena računarom i putničkim vozilom za prevoz korisnika, gerontodomaćicom i potrebnim sredstvima za izvršenje usluga.

Struktura neposrednih pružalaca usluga

Član 10.

Rukovodilac ili organizator službe pomoći u kući koji mora imati višu ili visoku stručnu spremu u oblasti društvenih nauka po propisima iz socijalne zaštite na način kako je uređeno Zakonom o socijalnoj zaštiti. predsednik opštine, Rešenjem određuje rukovodioca službe iz reda radnika Centra za socijalni rad u Beloj Palanci.
Usluge neposrednog pružaoca usluga - gerontodomaćice, mogu obavljati lica koja imaju završenu najmanje srednju stručnu spremu bez obzira na usmerenje.
Vozač za prevoz korisnika i gerontodomaćica do korisnika, može biti angažovan i na poslovima gerontodomaćice.

Broj neposrednih pružalaca usluga

Član 11.

Broj i struktura neposrednih pružalaca usluga-gerontodomaćica iz okvira prava na pomoć u kući određuje se na osnovu broja korisnika usluga pomoći u kući, vrste i broja usluga koje gerontodomaćica u okvuru individualnog programa pruža korisniku i udaljenosti i dostupnosti korisnika i u službi pomoći u kući mora biti zaposlena:
1. Jedna gerontodomaćica koja pruža mesečno usluge za 3 korisnika ukoliko se korisniku obezbeđuje pun individualni program iz delatnosti pomoći u kući.pet puta u toku nedelje.
2. Jedna gerontodomaćica koja pruža mesečno usluge za 5 korisnika ukoliko se korisniku obezbeđuju redukovan individualni program iz delatnosti pomoći u kući, pet puta u toku nedelje
Jedan vozač za prevoz korisnika i gerontodomaćica do korisnika u službi pomoći u kući, ukoliko na teritoriji opštine nema redovnog javnog prevoza.
Jedan rukovodilac ili šef službe pomoći u kući.

Postupak ostvarivanja prava na usluge iz sadržaja pomoći u kući

Član 12.

Postupak za ostvarivanje prava na pomoć u kući vodi Centar za socijalni rad prema mestu prebivališta odnosno boravišta lica kojem je takvo pravo potrebno u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku i ovim Pravilnikom.

Pravo na podnošenje zahteva

Član 13.

Pravo na podnošenje zahteva za priznavanje prava na pomoć u kući ima samo lice kojem je pomoć potrebna, njegov zakonski zastupnik ukoliko je lice pod starateljstvom, kao i srodnik sa kojim isti živi u zajedničkom domaćinstvu.
Postupak za priznavanje prava na pomoć u kući može po službenoj dužnosti pokrenuti Centar za socijalni rad i to na inicijativu drugih organa, organizacija ustanova i građana ili ako je do saznanja da je nekom licu potrebna takva vrsta pomoći došao neposredno u vršenju svojih ovlašćenja.

Postupak u Centru za socijalni rad

Član 14.

U postupku po zahtevu za ostvarivanje prava na pomoć u kući, Centar za socijalni rad pribavlja dokaze o mestu prebivališta, javne isprave kojima se dokazuje identitet i starost, dokaze o redovnim ili vanrednim prihodima, dokumentaciju o opštem zdravstvenom statusu i specifičnim karakteristikama zdravlja podnosioca zahteva i druge dokaze za koje se u postupku oceni da su neophodni radi donošenja odluke o priznavanju prava, kao i procene stručnjaka centra o opštim i specifičnim potrebama podnosioca zahteva.

Rešenje Centra za socijalni rad

Član 15.

Centar za socijalni rad o priznavanju prava na pomoć u kući ili o odbijanju zahteva donosi rešenje.
Centar za socijalni rad dužan je odmah po donošenju rešenja da isto dostavi stranci i službi pomoći u kući, a službi pomoći u kući dužan je dostaviti i primerak procene stanja i potreba korisnika sa određenjem stepena hitnosti i individualni plan zaštite, u slučaju priznavanja prava na pomoć u kući.
O žalbi na doneto rešenje o priznavanju ili dobijanju zahteva za priznavanje prava na pomoć u kući odlučuje rukovodilac službe lokalne samouprave u čiju nadležnost spadaju poslovi socijalne zaštite.
Postupak u službi za pomoć u kući
Član 16.
Služba pomoći u kući, dužna je odmah po prijemu rešenja u skladu sa naznakom stepena hitnosti i izvršenom procenom Centra za socijalni rad, da organizuje pružanje pomoći u kući.
Služba pomoći u kući je dužna da prati način i rok organizovanja pružanja pomoći u kući i vrši evaluaciju pruženih usluga:
1. za lica iz grupe prvog stepena hitnosti jedanput mesečno;
2. za lica iz grupe drugog stepena hitnosti jedanput u tri meseca;
3. za lica iz grupe trećeg stepena hitnosti jedanput u šest meseci.
Praćenje i evaluacija pruženih usluga pomoći u kući može se organizovati i češće za pojedinog korisnika ukoliko je takva potreba procenjena i utvrđena individualnim planom zaštite Centra za socijalni rad.
Služba pomoći u kući dužna je da pisanim putem izveštava Centar za socijalni rad odnosno, rukovodioca službe o stanju korisnika usluga pomoći u kući na način i dinamikom koja je određena u individualnom planu zaštite koju je sačinila služba za konkretnog korisnika.

Individualni program usluga u okviru prava na pomoć u kući

Član 17.

Služba koja obezbeđuje pružanje usluga iz okvira prava na pomoć u kući dužna je odmah, a najduže u roku od 5 dana, nakon što je korisniku priznato, da sačini Individualni program pružanja usluga.
Indivudualni program usluga služba pomoći u kući sačinjava na osnovu procene stanja i potreba korisnika koju je izvršio Centar za socijalni rad, sopstvene procene, ukoliko je u službi zaposlen stručnjak određene stručne osposobljenosti
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: