Na osnovu člana 122. Zakona o državnom premeru i katastru u upisima prava na nepokretnostima ("Službeni glasnik RS", br. 83/92, 53/93, 67/93, 48/94 i 12/96) u vezi sa članom 71. stav 1. Zakona o državnoj upravi ("Službeni glasnik RS", br. 20/92 i 48/93),
Direktor Republičkog geodetskog zavoda donosi

PRAVILNIK

O IZLAGANjU NA JAVNI UVID PODATAKA O NEPOKRETNOSTIMA I PRAVIMA NA NjIMA U UTVRĐIVANjU PRAVA NA NEPOKRETNOSTIMA U POSTUPKU IZLAGANjA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 34/96)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se način i postupak izlaganja na javni uvid podataka o nepokretnostima i pravima na njima i utvrđivanja prava na nepokretnostima u postupku izlaganja.

Član 2.

Izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima i pravima na njima i utvrđivanje prava u postupku izlaganja obavlja komisija za izlaganje podataka o nepokretnostima i pravima na njima (u daljem tekstu: komisija).

Član 3.

Pre početka izlaganja, organizaciona jedinica Republičkog geodetskog zavoda u opštini (u daljem tekstu: služba) dostavlja komisiji popunjene listove nepokretnosti, u koje su, saglasno odredbama ovog pravilnika, uneti podaci sadržani u katastru zemljišta, zemljišnoj knjizi, odnosno knjizi tapija i naknadno prikupljeni podaci koje ne sadrži katastar zemljišta.
U slučajevima utvrđenim ovim pravilnikom izrađuje se i dostavlja komisiji skica uz V list.
Listovi nepokretnosti (A, B, V i G list) i skica uz V list odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo (prilog 1).

Član 4.

Komisija vrši kontrolu podataka unetih u listove nepokretnosti i utvrđuje da li su u skladu sa Zakonom o državnom premeru i katastru i upisima prava na nepokretnostima ("Službeni glasnik RS", br. 83/92, 53/93, 67/93, 48/94 i 12/96, u daljem tekstu: Zakon) i ovim pravilnikom, pravilno formirani i popunjeni listovi nepokretnosti.
Kad komisija utvrdi da listovi nepokretnosti nisu formirani na način iz stava 1. ovog člana, služba je dužna da utvrđene nedostatke otkloni.

Član 5.

Posle izvršene kontrole i otklanjanja utvrđenih nedostataka komisija izlaže na javni uvid podatke privremeno upisane u listove nepokretnosti.
U postupku izlaganja koriste se i podaci sadržani u elaboratu premera i drugoj dokumentaciji, utvrđenoj ovim pravilnikom, koja sadrži podatke o nepokretnostima.

Član 6.

U postupku izlaganja podataka, komisija na osnovu podataka izloženih u smislu člana 5. ovog pravilnika i naknadno dostavljenih, odnosno prikupljenih podataka, utvrđuje podatke o nepokretnostima i prava na njima, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom.

Član 7.

U postupku izlaganja i utvrđivanja podataka o nepokretnostima i pravima na njima, upis podataka u list nepokretnosti vrši se na način kojim se obezbeđuje da se katastarski operat izrađuje i održava automatskom obradom podataka.

II. FORMIRANjE LISTOVA NEPOKRETNOSTI

Član 8.

List nepokretnosti formira se tako da obuhvata sve katastarske parcele koje pripadaju istom nosiocu prava (odnosno držaocu) na zemljištu, u okviru istog oblika svojine, zajedno sa objektima na tim parcelama.
Istim oblikom svojine, u smislu stava 1. ovog člana, smatra se i mešovita svojina.
Na način iz stava 1. ovog člana postupiće se i u slučaju kad na zemljištu postoji susvojina sa istim međusobnim odnosom udela suvlasnika (npr. 1/6, 2/6, 3/6 i dr.), ili zajednička svojina sa istim nosiocima prava.
Na gradskom građevinskom zemljištu u državnoj svojini list nepokretnosti formira se prema nosiocu prava korišćenja na zemljištu, primenom odredaba st. 1. i 3. ovog člana. Kad je reč o zemljištu na kome postoje zgrade sa više posebnih delova čiji su vlasnici različita lica, ako je investitor, odnosno suinvestitor tih zgrada isto lice (lica na čije su ime izdate građevinske dozvole), list nepokretnosti obuhvata parcelu sa zgradom, odnosno zgradama na parceli.
Na neizgrađenom gradskom građevinskom zemljištu koje je oduzeto od ranijeg sopstvenika, a nije dato na korišćenje radi privođenja planiranoj nameni, formira se list nepokretnosti, čiji je nosilac prava grad, odnosno opština na čijoj se teritoriji zemljište nalazi. Na isti način postupiće se i sa izgrađenim gradskim građevinskim zemljištem koje prema rešenju o dodeli zemljišta nije opredeljeno kao građevinska parcela za izgradnju, odnosno korišćenje određene zgrade.
Za dobra u opštoj upotrebi u državnoj svojini formiraju se posebni listovi nepokretnosti, koji obuhvataju sve nepokretnosti iste vrste, a naročito: magistralne i regionalne puteve, računajući tu i delove ulica kroz koje ovi putevi prolaze; lokalne i nekategorisane puteve; železničke pruge; vodno zemljište i vodoprivredne objekte.

Način unošenja podataka

Član 9.

List nepokretnosti izrađuje se u dva primerka, od kojih se jedan izlaže na javni uvid, a drugi dostavlja licu upisanom u B list nepokretnosti.
Kad je u B list nepokretnosti upisano više lica, za svako od njih izrađuje se po jedan primerak lista nepokretnosti, osim za lica koja su nosioci prava na posebnim delovima zgrade izgrađene na gradskom građevinskom zemljištu kojima nije dato zemljište na korišćenje radi izgradnje, za koja se izrađuje samo odgovarajući izvod iz B lista nepokretnosti.
U obrazac lista nepokretnosti podaci se unose:
1) ručno - štampanim slovima (crnim tušem) ili pisaćom mašinom - na unapred odštampanom obrascu;
2) automatskim putem - na način koji obezbeđuje primenu propisanog obrasca lista nepokretnosti.

Član 10.

Na naslovnoj strani omota lista nepokretnosti, koji se štampa na papiru formata A3 i presavija po sredini, tako da se dobiju dva sastavljena lista formata A4, u koji se ulažu A, B, V i G list nepokretnosti i skica uz V list, unose se identifikacioni podaci za katastarsku opštinu (u daljem tekstu: KO), sadržaj lista nepokretnosti i broj lista nepokretnosti (privremeni i konačni).
Podatak o matičnom broju KO preuzima se iz evidencije republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
Privremeni broj lista nepokretnosti unosi se na osnovu brojeva posedovnih listova iz katastra zemljišta, a konačan broj se upisuje po okončanju postupka izlaganja (član 69e Zakona), pre nego što komisija overi listove nepokretnosti.
Konačni broj utvrđuje se tako što se, po pravilu, zadržava privremena numeracija, s tim što u slučaju formiranja novog lista u toku izlaganja taj list dobija prvi naredni broj nakon poslednjeg, a u slučaju gašenja određenog lista u toku izlaganja, vrši se pomeranje privremenih brojeva, tako što se u konačnoj numeraciji formira neprekidni niz brojeva od 1 do n.
U slučaju kad se izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima i pravima na njima vrši za deo katastarske opštine, numeracija listova nepokretnosti vršiće se tako što će se za deo katastarske opštine koji se prvi izlaže listovi nepokretnosti numerisati od 1 do n, a zatim se ostavlja dovoljno rezervnih brojeva za održavanje katastra nepokretnosti formiranog za taj deo katastarske opštine. Ovako utvrđeni brojevi listova nepokretnosti smatraju se privremenim do završetka izlaganja za celu katastarsku opštinu, kada će se izvršiti utvrđivanje konačnih brojeva listova nepokretnosti.
Sadržaj lista nepokretnosti popunjava se tako što se na odgovarajućoj liniji upiše broj strana A, B, V i G lista nepokretnosti, odnosno skice u V list, a u slučaju kada nije popunjen V, odnosno G list, ili nije izrađena skica uz V list, na odgovarajućoj liniji upisuje se reč: "NEMA".

Član 11.

U A list nepokretnosti podaci se unose na sledeći način:
1) u zaglavlju A lista na odgovarajućoj liniji upisuje se naziv KO, matični broj statističkog kruga kome pripadaju sve, odnosno pretežni broj parcela, prema podatku iz evidencije republičkog organa nadležnog za poslove statistike, matični broj KO, oznaka rednog broja strane A lista i privremeni broj lista nepokretnosti;
2) u kolonu 1 upisuje se broj parcele (osnovni broj i podbroj), prema podacima iz posedovnog lista, a ako je bilo promena u pogledu broja parcela i prema podacima iz spiska prijava (novog stanja) po rastućem redu brojeva; kad se uneta parcela koristi na različite načine (postojanje objekata na parceli, postojanje više kultura, odnosno katastarskih klasa), broj parcele ponovo se upisuje u kolonu 1 u visini poslednjeg upisa načina korišćenja (stavke) u koloni 5, a broj sledeće parcele upisuje se tako što se preskoči jedan red koji je rezervisan za iskazivanje ukupne površine parcele u koloni 8;
3) u kolonu 2 unose se brojevi delova parcela koji se koriste na različit način (stavke iz kolone 5) od 1 do n, tako što se prvo upisuju delovi parcele pod zgradama, računajući prema broju zgrade na parceli, a zatim preostali deo uz zgradu kao dvorište ako je reč o ograđenom dvorištu do 500 m2, odnosno o građevinskoj parceli formiranoj u skladu sa odgovarajućim planskim aktom; u slučaju kada dvorište nije formirano na ovaj način preostali deo parcele numeriše se prema kulturama (i klasama);
4) u kolonu 3, u redu u kome je upisan broj parcele, unosi se broj plana, skice (skice detalja ili fotoskice) ili manuala - skice održavanja premera, na kojima je parcela prikazana (u celini ili većim delom), kao i godina izrade skice, odnosno manuala;
5) u kolonu 4 unosi se naziv potesa, odnosno ulice ili trga kome pripada parcela; u naseljenim mestima parcela dobija naziv ulice kojoj pripada, bez obzira da li na parceli postoji objekat; kad se parcela graniči sa više ulica, dobija naziv ulice u kojoj se nalazi objekat na parceli, a kad objekta nema ili ima više objekata sa različitom adresom, parcela dobija naziv jedne od ulica; kad se parcela nalazi van naseljenog mesta, pripada određenom potesu;
6) u kolonu 5 upisuje se način korišćenja zemljišta sa katastarskom klasom, prema podacima iz posedovnog lista, ili spiska prijava, odnosno spiska površina;
7) u kolonu 6, ako je izvršeno bonitiranje, unosi se oznaka bonitetne klase i potklase, prema nazivima i šiframa za katastar nepokretnosti koje utvrđuje direktor Republičkog geodetskog zavoda (u daljem tekstu: Nomenklatura);
8) u kolonu 7 unosi se matični broj statističkog kruga samo za parcele koje (u celini ili većim delom) ne pripadaju statističkom krugu označenom u zaglavlju A lista ((tačka 1) ovog stava); ako više parcela pripada istom statističkom krugu, onda se pri ručnom popunjavanju u ovoj koloni upisuje matični broj samo jednom po vertikali, tako da obuhvata sve te parcele;
9) u kolonu 8 upisuje se površina parcele, odnosno površine delova parcela koji se koriste na različite načine (kolona 5), prema podacima iz posedovnog lista, odnosno spiska, prijava ili spiska površina, tako što u ovoj koloni ima onoliko stavki koliko ima različitih načina korišćenja; u sledeći red se upisuje ukupna površina parcele, koja se uokviruje sa dve horizontalne linije u širini kolone; po upisu svih parcela u A list vrši se sabiranje ukupnih površina parcela upisanih na određenoj strani; na poslednjoj strani lista vrši se rekapitulacija površina po stranama i utvrđuje ukupna površina parcela u A listu;
10) kolona 9 ne popunjava se u postupku izlaganja;
11) u kolonu 10 unosi se oznaka vrste zemljišta, prema Nomenklaturi;
12) u kolonu 11 upisuje se privremeni broj lista nepokretnosti u koji je određena parcela preneta (pod "otpis"), odnosno iz koga je određena parcela preneta u predmetni list nepokretnosti (pod "pripis"); ova kolona popunjava se samo tokom postupka izlaganja.

Član 12.

U B list nepokretnosti podaci se unose tako što se u zaglavlju B lista na odgovarajućoj liniji upisuje naziv i matični broj KO, privremeni broj lista nepokretnosti i strana B lista.
U prvom delu kolone 1 upisuje se matični broj nosioca prava (jedinstveni matični broj građana - za fizička lica, odnosno matični broj pravnog lica ili državnog organa), prema podacima iz evidencije nadležnih organa, a u toku izlaganja preuzima se iz lične karte, odnosno iz rešenja o upisu u odgovarajući registar; za lica, odnosno organe koji nemaju matični broj, ili se taj broj ne može na pouzdan način utvrditi, u ovu kolonu upisuje se privremeni identifikacioni broj, koji se sastoji od 13 (za fizička lica), odnosno 8 (za pravna lica i organe) cifara, prema Nomenklaturi. U drugom delu ove kolone upisuje se oznaka za lice (nosilac prava na zemljištu), prema Nomenklaturi.
U kolonu 2 upisuje se nosilac prava na zemljištu, prema članu 42. stav 3. Zakona (vlasnik zemljišta: nosilac prava korišćenja na zemljištu u državnoj svojini; nosilac prava u pogledu raspolaganja, korišćenja i upravljanja - na zemljištu u društvenoj svojini), odnosno držalac zemljišta (član 69a st. 5. i 6. Zakona).
Za zemljište u državnoj svojini u ovoj koloni upisuje se: REPUBLIKA SRBIJA, odnosno SAVEZNA REPUBLIKA JUGOSLAVIJA, a zatim nosilac prava korišćenja, odnosno korisnik zemljišta ili držalac zemljišta.
Nosilac prava korišćenja, odnosno korisnik zemljišta u državnoj svojini, u smislu stava 4. ovog člana, jeste državni organ i organizacija, organ i organizacija jedinice teritorijalne autonomije i lokalne samouprave (u daljem tekstu: organ teritorijalne jedinice), javna služba (javno preduzeće i ustanova) i druga organizacija čiji je osnivač Savezna Republika Jugoslavija, republika, pokrajina, grad Beograd, grad ili opština, koji koriste zemljište u državnoj svojini, kao i drugo lice koje na osnovu zakona ima pravo korišćenja zemljišta u državnoj svojini.
U slučaju kad zemljište u državnoj svojini koriste državni organi i organizacije, organi teritorijalne autonomije ili organi lokalne samouprave, u ovoj koloni korisnik zemljišta označava se na jedan od sledećih načina:
1) državni organi i organizacije;
2) organi teritorijalne autonomije;
3) organi lokalne samouprave.
U slučaju kad zemljište u državnoj svojini koriste druga lica (osim organa iz stava 6. ovog člana), kao nosilac prava korišćenja u koloni 2 upisuje se lice koje ima pravo korišćenja na tom zemljištu u skladu sa zakonom, i to:
1) raniji sopstvenik gradskog građevinskog zemljišta, odnosno lice na koje je raniji sopstvenik, u skladu sa zakonom, preneo pravo korišćenja tog zemljišta;
2) lice kome je aktom nadležnog organa dato na korišćenje gradsko građevinsko zemljište radi privođenja planiranoj nameni;
3) lice kome je dato na korišćenje gradsko građevinsko zemljište na ime naknade za eksproprisanu nepokretnost ili za oduzeto gradsko građevinsko zemljište;
4) lice koje je vlasnik objekta na gradskom građevinskom zemljištu - ako je pravo korišćenja na tom zemljištu steklo u skladu sa propisima;
5) lice koje je na drugi propisani način steklo pravo korišćenja na gradskom građevinskom zemljištu u državnoj svojini.
U slučaju kad je na gradskom građevinskom zemljištu u državnoj svojini izgrađena zgrada sa više posebnih delova, čiji su vlasnici različita lica, u kolonu 2, kao nosilac prava na zemljištu, upisaće se lice koje je investitor zgrade i vlasnici posebnih delova zgrade (odnosno zgrada) upisani u V list, na koje je ovo pravo preneto u skladu sa zakonom.
Za zemljište u društvenoj svojini u kolonu 2 unose se podaci o pravnom licu koje na zemljištu ima prava u pogledu raspolaganja, korišćenja i upravljanja.
Kad se u kolonu 2 upisuje držalac zemljišta, pre unošenja podataka o tom licu upisaće se reč: "DRŽALAC".
U kolonu 3, u redu u kome je upisan nosilac prava (kolona 2), unosi se vrsta prava na zemljištu, prema Nomenklaturi.
U kolonu 4 unosi se oblik svojine, prema Nomenklaturi.
U prvom delu kolone 5 unose se podaci o udelu nosioca prava na zemljištu i to:
1) u slučaju kad je jedno lice nosilac prava, odnosno držalac - upisuje se oznaka 1/1;
2) u slučaju kad su više lica nosioci prava, odnosno držaoci, kod svakog od njih upisuje se oznaka njihovog udela, i to:
(1) u idealnim delovima (susvojina) - upisuje se oznaka udela (npr. 1/6, 2/6, 3/6);
(2) u realnim delovima - upisuje se oznaka realnih delova (npr. 65/650, 65/650, 520/650);
3) u slučaju kad su udeli nosilaca prava, odnosno držalaca neopredeljeni (zajednička svojina, odnosno zajedničko pravo korišćenja ili zajednička državina) - kod svakog od tih lica u kolonu 5 upisuje se oznaka 3S.
U drugom delu kolone 5 unosi se oznaka udela, prema Nomenklaturi.
Ako nema podataka o nosiocu prava, odnosno držaocu zemljišta, kolona 2 ostaje prazna.

Član 13.

U V list nepokretnosti - 1. deo, podaci se unose na sledeći način:
1) u zaglavlju na odgovarajućoj liniji upisuje se naziv KO, matični broj KO, odnosno redni broj strane V lista i privremeni broj lista nepokretnosti;
2) u kolonu 1 upisuje se broj parcele (osnovni broj i podbroj), prema podacima iz A lista, na kojoj se nalaze zgrade ili drugi građevinski objekti;
3) u kolonu 2 upisuje se broj dela parcele pod zgradom, odnosno drugim građevinskim objektom, prema podacima iz A lista (kolona 2);
4) u kolonu 3 upisuje se, u odgovarajućoj potkoloni, broj etaža zgrade, odnosno drugog odgovarajućeg objekta;
5) u kolonu 4 unosi se šifarska oznaka pravnog statusa objekta, prema Nomenklaturi - ovaj podatak utvrđuje se i unosi u postupku izlaganja podataka na javni uvid u skladu sa ovim pravilnikom;
6) u kolonu 5 upisuje se način korišćenja, prema Nomenklaturi i naziv zgrade, odnosno drugog građevinskog objekta, (npr. železnička pruga Beograd - Niš, podzemna železnička stanica "Vukov spomenik", magistralni put Beograd - Niš, fudbalski stadion "Crvena zvezda", crkva "Svete Bogorodice");
7) u kolonu 6 upisuje se adresa objekta tako što se upiše naziv ulice i kućni broj, a ako ulica nema naziva upisuje se naziv naselja i kućni broj, a ako se objekat nalazi izvan naselja upisuje se naziv potesa u kome se objekat nalazi;
8) u kolonu 7, u prvom delu unose se matični broj i oznaka lica (nosilac prava na zgradi ili drugom građevinskom objektu), shodnom primenom odredbe člana 12. stav 2. ovog pravilnika, a u drugom delu ove kolone unose se podaci o nosiocu prava na zgradi ili drugom građevinskom objektu, shodnom primenom odredaba člana 12. stav 3. ovog pravilnika; u slučaju iz člana 58z st. 1, 3. i 5. Zakona ispred podataka o određenom licu upisaće se: "DRŽALAC:";
9) u kolonu 8, u redu u kome je upisan nosilac prava (kolona 7), unosi se vrsta prava na zgradi ili drugom građevinskom objektu, prema Nomenklaturi;
10) u kolone 9 i 10 unose se podaci o obliku svojine, odnosno o udelu nosioca prava na gradi, ili drugom građevinskom objektu (obim i šifra), shodnom primenom odredaba člana 12. ovog pravilnika kojima se uređuje način unošenja podataka u kolone 4 i 5 B lista nepokretnosti.
U B list nepokretnosti - 2. deo, podaci se unose na sledeći način:
1) u zaglavlje ovog dela kao i u kolone 1 i 2 podaci se unose na isti način kao i u zaglavlje i kolone 1 i 2 V lista nepokretnosti - 1. deo;
2) u kolonu 3 unosi se (od 1 do n) evidencijski (redni) broj posebnog dela objekta, prema redu upisa u koloni 4;
3) u kolone 4 do 9 unose se podaci o broju posebnog dela, njegovoj korisnoj površini i načinu korišćenja, spratu i sobnosti posebnog dela;
4) u kolonu 10 unose se podaci o nosiocu prava, odnosno držaocu na način iz stava 1. tačka 8) ovog člana;
5) u kolonu 11 unosi se vrsta prava na posebnom delu zgrade, odnosno drugom građevinskom objektu, prema Nomenklaturi;
6) u kolone 12 i 13 unose se podaci o obliku svojine i udelu nosioca prava na zgradi, odnosno drugom građevinskom objektu na način iz stava 1. tačka 10) ovog člana.

Član 14.

Skica uz V list predstavlja grafički prikaz posebnog dela u okviru zgrade, odnosno u okviru pojedine etaže zgrade, izrađuje se u pogodnoj razmeri, s tim što se pregradni zidovi posebnog dela ne prikazuju na skici.
Skica uz V list izrađuje se u sledećim slučajevima:
1) na zahtev nosioca prava, odnosno držaoca posebnog dela zgrade - o njegovom trošku;
2) kad posebni delovi zgrade čiji su nosioci prava, odnosno držaoci različita lica, nisu numerisani;
3) kad se u postupku ustrojavanja katastra nepokretnosti numeracija posebnih delova zgrade vrši prvi put;
4) u slučajevima kad je na posebnim delovima zgrade izvršena rekonstrukcija, dogradnja, nadziđivanje;
5) u drugim slučajevima kad se sa sigurnošću ne može utvrditi položaj posebnog dela zgrade u okviru zgrade.

Član 15.

U G list nepokretnosti upisuju se stvarne i lične službenosti, hipoteka, određena obligaciona prava (pravo dugoročnog zakupa - koji traje 10 ili više godina, ustanovljeno u skladu sa zakonom, ugovorno pravo preče kupovine, pravo otkupa i prekupa), pravne činjenice koje se odnose na vlasnika nepokretnosti (maloletstvo, starateljstvo, lišenje poslovne sposobnosti) ili na samu nepokretnost (pokretanje spora za utvrđivanje prava na nepokretnosti, odnosno za brisanje izvršenog upisa, pokretanje postupka eksproprijacije, postojanje zabrane otuđenja ili opterećenja nepokretnosti i pokretanje postupka izvršenja na nepokretnosti u slučajevima propisanim zakonom kojim se uređuje izvršni postupak), kao i zabeleška iz člana 58z stav 4. Zakona (objekat izgrađen bez dozvole ili prekoračenjem ovlašćenja iz dozvole, odnosno da za objekat nije izdata upotrebna dozvola), kao i odgovarajuća zabeleška za privremene objekte.
Upis tereta i ograničenja u postupku izlaganja vrši se preuzimanjem odgovarajućih upisa iz zemljišne knjige, odnosno knjige tapija, ili na osnovu podobne isprave podnete u postupku izlaganja, a zabeleška o objektu - nakon utvrđivanja u postupku izlaganja: da za objekat nije izdata građevinska, odnosno upotrebna dozvola, ili je izgrađen prekoračenjem ovlašćenja iz dozvole, ako je dozvola bila uslov za gradnju, odnosno da je reč o privremenom objektu.
U G list nepokretnosti podaci se unose na sledeći način:
1) u zaglavlju G lista na odgovarajućoj liniji upisuje se naziv i matični broj KO, oznaka strane G lista i privremeni broj lista nepokretnosti;
2) u kolonu 1 unosi se broj parcele (osnovni i podbroj), na kojoj postoji teret, odnosno ograničenje, ili na kojoj se nalazi zgrada, poseban deo zgrade i drugi građevinski objekat sa teretom, odnosno ograničenjem;
3) u kolonu 2 unosi se broj zgrade, odnosno drugog građevinskog objekta na parceli, a zatim, u kolone 3 i 4 podaci o posebnim delovima na kojima postoji teret, odnosno ograničenje (broj posebnog dela i način njegovog korišćenja); ako se teret, odnosno ograničenje odnosi samo na zgradu tada se kolone 3 i 4 ne popunjavaju;
4) u kolonu 5 unosi se matični broj i oznaka lica (u čiju se korist teret upisuje, odnosno na koje se ograničenje odnosi), shodnom primenom člana 12. stav 2. ovog pravilnika, a zatim opis tereta, odnosno ograničenja (vrsta tereta i ograničenja, odnosno zabeleške navedene u stavu 1. ovog člana, kao i ime, odnosno naziv lica na koje se određeni upis odnosi);
5) u kolonu 6 unosi se datum upisa tereta, odnosno ograničenja i to:
(1) preuzimanjem datuma upisa iz zemljišne knjige, odnosno knjige tapija - za upise preuzete iz pomenutih knjiga;
(2) datum početka primene katastarskog operata - za upise izvršene na osnovu podobne isprave u postupku izlaganja; ovaj podatak unosi služba u opštini po objavljivanju rešenja o potvrdi izrađenog katastarskog operata;
6) u kolonu 7 upisuje se vreme trajanja tereta, odnosno ograničenja, ako se iz isprave na osnovu koje se vrši upis može zaključiti da je teret, odnosno ograničenje ustanovljen na određeno vreme (npr. 31. decembar 2005);
7) u kolonu 8 upisuje se datum brisanja tereta, odnosno ograničenja - samo u postupku održavanja katastra nepokretnosti.

Član 16.

Po upisivanju podataka u listove nepokretnosti na način iz čl. 9. do 15. ovog pravilnika, radi provere da li su sve parcele upisane u listove nepokretnosti, vrši se registrovanje podataka za svaku parcelu u koloni "primedba" spiska površina, odnosno spiska parcela, tako što se kod svake parcele upisuje privremeni broj lista nepokretnosti u koji je parcela upisana.

Član 17.

Kad je ustanovljeno da su sve parcele u katastarskoj opštini upisane u listove nepokretnosti, izrađuje se Sumarnik površina A listova nepokretnosti, na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo (prilog 2). Površina u Sumarniku mora da se složi sa ukupnom površinom katastarske opštine.

III. IZLAGANjE NA JAVNI UVID PODATAKA O NEPOKRETNOSTIMA I PRAVIMA NA NjIMA

1. Priprema za izlaganje

Član 18.

Republički geodetski zavod preko nadležnog centra i službe u opštini na čijoj teritoriji se vrši izlaganje, pre početka izlaganja obezbeđuje neophodne materijalne, tehničke i organizacione uslove za izlaganje, i to:
1) elaborat za izlaganje;
2) obrazovanje komisije za izlaganje;
3) pogodne prostorije u kojima će se vršiti izlaganje, uz obezbeđenje zaštite dokumentacije u cilju sprečavanja uništenja (od požara i dr.), falsifikovanja i zloupotrebe podataka, odnosno u cilju čuvanja podataka u skladu sa važećim propisima;
4) ormane, stolove, stolice, pisaće mašine i dr.;
5) pečat i štambilj;
6) pozivara i daktilografa;
7) ekipe za dopunski premer i prikupljanje drugih potrebnih podataka za kojima se pojavi potreba u toku izlaganja;
8) druge uslove, u zavisnosti od načina izlaganja (korišćenje računara na mestu izlaganja i dr.).
Služba dostavlja direktoru Zavoda predlog za obrazovanje komisije za izlaganje, sastavljen u saradnji sa izvršnim organom skupštine opštine, koji sadrži i podatke o licima koja se predlažu za predsednika i članove komisije i njihove zamenike.

Član 19.

Elaborat za izlaganje obuhvata dokumentaciju koja se izlaže na javni uvid i prateću dokumentaciju koja sadrži određene podatke u vezi sa nepokretnostima.
Na javni uvid izlažu se:
1) popunjeni listovi nepokretnosti;
2) skice premera;
3) geodetski planovi (radni originali i kopije planova premera ili obnove premera).
Prateća dokumentacija koja čini elaborat za izlaganje obuhvata: spisak kućnih brojeva, azbučni spisak lica privremeno upisanih u B i V list nepokretnosti; spisak površina parcela; tehnički izveštaj o izvršenoj obnovi premera sa analizom odstupanja površina parcela starog i novog premera; dokumentaciju katastra zemljišta na osnovu koje je izvršeno popunjavanje listova nepokretnosti; izveštaj opštinske, odnosno gradske uprave o datumu stupanja na snagu propisa kojima je na području katastarske opštine utvrđena obaveza pribavljanja građevinske dozvole za izgradnju zgrada i drugih građevinskih objekata - po vrstama objekata; odluke i druga akta kojima je određeno gradsko građevinsko zemljište, građevinsko zemljište u građevinskom području, zemljište za posebne namene i dr.; elaborat o granicama statističkih krugova sa matičnim brojevima; zemljišne knjige i knjige tapija, odnosno njihove delove; registre ulica, trgova, potesa i komasacionih tabli za teritoriju opštine; ostalu dokumentaciju koja se može koristiti u postupku izlaganja i utvrđivanja prava na nepokretnostima.

Član 20.

Vreme i mesto izlaganja određuje služba u opštini na čijoj teritoriji se vrši izlaganje.
Služba objavljuje javni oglas, koji se ističe na vidnim mestima u mestu izlaganja, a može se objaviti i na drugi način (u lokalnom listu, na radio-stanici i sl.).
Javni oglas obavezno sadrži elemente navedene u članu 62. Zakona.

Član 21.

Služba, po potrebi, inicira održavanje zborova građana sa područja za koje se vrši izlaganje u cilju upoznavanja građana sa svrhom izlaganja i uspostavlja saradnju sa organima lokalne samouprave, pravosudnim i drugim organima i organizacijama u cilju obezbeđivanja neophodne dokumentacije, blagovremenog okončanja postupaka koji se pred tim organima vode u vezi sa nepokretnostima i pravima na njima i stvaranje drugih pretpostavki za efikasan rad komisije.

Član 22.

Pre početka izlaganja komisija utvrđuje plan izlaganja i redosled pozivanja lica upisanih u B i V listove nepokretnosti.

2. Pozivanje

Član 23.

Pre pozivanja izvršiće se formiranje upravnih predmeta za svaki list nepokretnosti, u skladu sa propisima kojima se uređuje kancelarijsko poslovanje organa državne uprave. List nepokretnosti ulaže se u omot upravnog predmeta kao prvi akt. Za svaki novoformirani list u postupku izlaganja formira se novi upravni predmet.
Pozivanje lica upisanih u B i V listove nepokretnosti vrši komisija prema redosledu pozivanja za člana 22. ovog pravilnika u skladu sa zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Poziv naročito sadrži:
1) naziv i sedište organa (komisije koja poziva);
2) broj upravnog predmeta;
3) ime i prezime, odnosno naziv, prebivalište, odnosno sedište i adresu lica koje se poziva;
4) mesto i vreme u koje pozvano lice treba da dođe, odnosno da se odazove pozivu;
5) poziv da se pribave i donesu originali i prepisi, odnosno fotokopije ugovore, sudskih odluka, odluka drugih državnih organa i druge isprave kojima se dokazuju prava na nepokretnostima i isprave (građevinska dozvola, upotrebna dozvola ili uverenje opštinske, odnosno gradske uprave da je zgrada izgrađena u vreme kada za njenu izgradnju nije bila obavezna građevinska dozvola, projekat zgrade i dr.) na osnovu kojih se mogu utvrditi određeni podaci koji se evidentiraju u katastru nepokretnosti;
6) napomenu da se donese lična karta ili druga lična isprava na osnovu koje se utvrđuje identitet i matični broj fizičkog lica, odnosno ovlašćenje za zastupanje i rešenje o upisu pravnog lica u registar kod nadležnog organa, sa matičnim brojem.
Poziv se neće dostaviti nosiocu prava upisanom u zemljišnoj knjizi, odnosno knjizi tapija, ako se podaci iz zemljišne knjige, odnosno knjige tapija, slažu sa podacima iz katastra zemljišta, ali, ako imalac pravnog interesa ospori te podatke, poziv će se dostaviti i takvom nosiocu prava (član 69v stav 4. Zakona).
Uz poziv licu upisanom u B list nepokretnosti dostaviće se popunjen list nepokretnosti, a G list samo u slučaju ako se teret, odnosno ograničenje odnosi na to lice ili na njegovu nepokretnost. Ali, ako je ovo lice u V list nepokretnosti upisano kao nosilac prava (odnosno držalac) na zgradi na parceli na kojoj postoji više zgrada ili kao nosilac prava (odnosno držalac) na zgradi sa više posebnih delova čiji su vlasnici, odnosno držaoci različita lica, pored A i B lista tom licu dostaviće se i odgovarajući izvod iz V, odnosno G lista nepokretnosti.
Ako je jedno lice upisano u više listova nepokretnosti, uz poziv mu se dostavljaju svi ti listovi.
Vraćena dostavnica ulaže se u spise predmeta. Kad je jednim pozivom izvršeno pozivanje lica upisanog u više listova nepokretnosti, dostavnica se ulaže u spise jednog od predmeta (predmet koji je formiran za list nepokretnosti u koji je upisano jedino to lice, a ako takvog lista nema - u bilo koji predmet), a kod ostalih predmeta u napomeni na prvoj unutrašnjoj strani omota spisa navodi se broj predmeta u kome se dostavnica nalazi.

3. Izlaganje podataka

Član 24.

Postupkom izlaganja rukovodi predsednik komisije, odnosno njegov zamenik.
Predsednik komisije proverava identitet pozvanih lica - uvidom u ličnu kartu ili drugu ličnu ispravu na osnovu koje se utvrđuje identitet fizičkog lica, odnosno uvidom u ovlašćenje za zastupanje i lične isprave zastupnika.
Po izvršenoj identifikaciji pozvanih lica upisuje se njihov matični broj, odnosno privremeni identifikacioni broj u odgovarajući list nepokretnosti (za lica čiji matični, odnosno privremeni identifikacioni broj nije unet u list nepokretnosti).
Na isti način izvršiće se i identifikacija imaoca pravnog interesa koji zatraži da učestvuje u postupku izlaganja.

Član 25.

Prisutna lica upoznaće se sa podacima upisanim u listu nepokretnosti, uz objašnjenje na koji su način ti podaci prikupljeni i upisani u list nepokretnosti.
Prisutnim licima staviće se na uvid i skice premera i geodetski plan, a na njihov zahtev i prateća dokumentacija iz člana 19. stav 3. ovog pravilnika.

Član 26.

O postupku izlaganja na javni uvid podataka premera i katastarskog klasiranja zemljišta i utvrđivanja prava na nepokretnostima komisija vodi zapisnik koji sadrži elemente navedene u članu 64. Zakona.
Zapisnik o izlaganju vodi se i u slučaju kad se saglasno članu 23. stav 4. ovog pravilnika, poziv ne dostavi nosiocu prava, odnosno kad se uredno pozvano lice ne odazove pozivu.

Član 27.

Po izvršenom uvidu u dokumentaciju iz člana 25. ovog pravilnika, od prisutnih lica će se zatražiti da se izjasne o podacima sadržanim u listu nepokretnosti.
Od lica koje stavi prigovor na podatke iz stava 1. ovog člana komisija će zatražiti podobne isprave, odnosno druge relevantne dokaze na osnovu kojih se može utvrditi osnovanost prigovora.
Ako je komisiji podnet prepis ili kopija isprave, predsednik komisije uporediće prepis, odnosno kopiju sa originalom i kad utvrdi njihovu potpunu istovetnost, izvršiće overu kojom potvrđuje da je prepis, odnosno kopija u potpunosti istovetna sa originalom. U tom slučaju original se vraća podnosiocu, a overen prepis, odnosno kopija zadržava u spisima predmeta, odnosno za zbirku isprava.
O prigovoru iz stava 2. ovog člana rešava se u skladu sa čl. 65. i 66. Zakona.
Prigovori i žalbe evidentiraju se u obrascu "Spisak prigovora i žalbi" koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo (prilog 3).
Prigovori za čije je rešavanje neophodan uviđaj na terenu evidentiraju se u spisku prijava, tako što se ispod poslednje parcele upisane u postupku prikupljanja podataka podvuče linija i upišu reči: SNIMANjA PO PRIGOVORIMA U POSTUPKU IZLAGANjA.

Član 28.

Po prigovoru na granice i površine parcela, kulturu i klasu postupa se na jedan od sledećih načina:
1) po prigovoru u kome se ukazuje na nastalu promenu - određuje se, po potrebi, uviđaj i snimanje na licu mesta;
2) po prigovoru kojim se traži provođenje konstatovane promene od podnosioca prigovora zahteva se isprava podobna za provođenje promene;
3) po prigovoru u kome se ukazuje na neslaganje podataka stanja starog i novog premera (u slučaju obnove premera) - određuje se ponovno vršenje, odgovarajućih radnji u cilju utvrđivanja pravog stanja (ponovno snimanje, računanje površina i dr.).
Na način iz stava 1. tačka 1) ovog člana postupiće se i u slučaju kad se u prigovoru ukazuje na postojanje objekata na parceli, odnosno na drugu promenu za čije je utvrđivanje neophodno snimanje na licu mesta.
U slučaju iz stava 1. tač. 1) i 2) ovog člana, kad postoji neznatno odstupanje u pogledu granica parcela i njihovih površina (do 5% površine manje parcele) u odnosu na prethodno stanje u katastru zemljišta, novoutvrđeno stanje će se provesti u elaboratu za izlaganje, ako o tome postoji saglasnost nosilaca prava, odnosno korisnika graničnih parcela, bez obzira da li postoji isprava podobna za provođenje promene.
U slučaju iz stava 3. ovog člana, komisija će, saglasno članu 151b st. 2. i 3. Zakona, obavestiti državni organ nadležan za utvrđivanje i naplatu javnih prihoda, odnosno državni organ nadležan za poslove poljoprivrede, radi utvrđivanja poreza na prenos apsolutnih prava, odnosno naknade zbog promene namene poljoprivrednog zemljišta.

Član 29.

Kad je reč o prigovoru u pogledu podataka o nosiocu prava, odnosno držaocu nepokretnosti, komisija će prigovor rešiti saglasno odredbama čl. 69a i 69v Zakona, zavisno od toga da li u katastarskoj opštini za koju se vrši izlaganje postoji samo katastar zemljišta ili i zemljišna knjiga, odnosno knjiga tapija.
U cilju utvrđivanja lica koje je u posedu nepokretnosti (držalac nepokretnosti) i drugih relevantnih činjenica koje se u prigovoru osporavaju, komisija će odrediti izvođenje dokaza uviđajem na licu mesta, veštačenjem, saslušanjem svedoka i drugih dokaza, u skladu sa zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak.

Član 30.

Komisija će po prigovoru doneti rešenje, osim u slučaju kad oceni da je prigovor privremeno upisanog lica u list nepokretnosti osnovan, a ne postoji imalac pravnog interesa (član 66. stav 3. Zakona).

Član 31.

Komisija za izlaganje odluke po prigovoru donosi većinom glasova svojih članova.
O većanju i glasanju komisije sastavlja se poseban zapisnik (član 79. Zakona o opštem upravnom postupku "Službeni list SFRJ", broj 47/86 i "Službeni list SRJ", broj 24/94).
Kad je odluka komisije o prigovoru jednoglasna, ne sastavlja se zapisnik iz stava 2. ovog člana, već se o tome sastavlja odgovarajuća zabeleška na zapisniku o izlaganju.

Član 32.

U slučaju kad se izlaganje ne okonča u roku predviđenom u javnom oglasu iz člana 20. ovog pravilnika, novim javnim oglasom objaviće se da se produžava vreme izlaganja podataka do dana navedenog u oglasu.

IV. UTVRĐIVANjE PRAVA NA NEPOKRETNOSTIMA

Član 33.

Po izvršenom izlaganju i izvođenju potrebnih dokaza, komisija utvrđuje lice koje određuje za nosioca prava, odnosno držaoca nepokretnosti, što se konstatuje u zapisniku o izlaganju iz člana 26. ovog pravilnika.
Podaci o licu iz stava 1. ovog člana ne mogu biti u suprotnosti sa podacima sadržanim u rešenju donetom po prigovoru u smislu člana 30. ovog pravilnika.

1. Utvrđivanje prava na zemljištu

Član 34.

U katastarskoj opštini u kojoj postoji katastar zemljišta komisija će za nosioca prava na zemljištu odrediti lice koje je poslednje upisano u katastar zemljišta, ako je reč o jednom od lica iz člana 69a stav 3. Zakona.
Ako nema lica iz stava 1. ovog člana, komisija će za nosioca prava na zemljištu odrediti lice koje nije upisano u katastar zemljišta u smislu člana 69a stav 3. Zakona, ako se za to lice komisiji priloži isprava podobna za sticanje, odnosno upis prava u smislu Zakona, ako se to pravo izvodi od lica koje je moglo biti određeno za nosioca prava u smislu pomenute zakonske odredbe (član 69a stav 4. Zakona).
Ako nema lica iz st. 1. i 2. ovog člana, komisija će lice koje je poslednje upisano u katastar zemljišta odrediti za držaoca zemljišta, ako je u njegovom posedu (na primer, to lice upisano je po osnovu revizije ili obnove premera, bez odgovarajuće isprave iz stava 2. ovog člana - član 69a. stav 5. Zakona).
Ako nema lica iz st. 1. do 3. ovog člana, komisija će za držaoca zemljišta odrediti lice koje nije upisano u katastar zemljišta, ako se iz prikupljenih podataka, u skladu sa Zakonom, utvrdi da je u posedu zemljišta, nezavisno od osnova za državinu (član 69a, stav 6. Zakona).
Odredba stava 4. ovog člana neće se primenjivati u slučaju određivanja držaoca gradskog građevinskog zemljišta. U tom slučaju za držaoca zemljišta odrediće se lice koje je poslednje upisano u katastar zemljišta, nezavisno od toga da li je u njegovom posedu.

Član 35.

U katastarskoj opštini u kojoj pored katastra zemljišta postoji i zemljišna knjiga, odnosno knjiga tapija, komisija će za nosioca prava odrediti lice koje je poslednje upisano u zemljišnoj knjizi, odnosno knjizi tapija, odnosno lice za koje se komisiji priloži isprava podobna za sticanje prava u skladu sa Zakonom, na osnovu koje se to pravo izvodi od lica koje je poslednje upisano (član 69v, stav 5. Zakona).

Član 36.

Smatra se da postoji pravni kontinuitet sa prethodnikom, u smislu čl. 34. i 35. ovog pravilnika, i u slučaju sticanja svojine na zemljištu po osnovu komasacije i vraćanja zemljišta ranijim sopstvenicima, odnosno njegovim pravnim sledbenicima, u skladu sa zakonom, kao i u drugim slučajevima utvrđenim zakonom, ako o tome postoji pravosnažna odluka nadležnog organa.
Smatra se da postoji pravni kontinuitet sa prethodnikom u smislu stava 1. ovog člana i u slučaju kad je u postupku komasacije određenom licu, prema zapisniku o utvrđivanju faktičkog stanja sastavljenom u skladu sa zakonom, priznata svojina na zemljištu u komasacionom području po osnovu razmene za zemljište izvan komasacionog područja u istoj katastarskoj opštini, pa će se u tom slučaju držalac zemljišta izvan komasacionog područja koje je predmet razmene odrediti za nosioca prava na tom zemljištu.

2. Utvrđivanje prava na zgradama, posebnim delovima zgrada i drugim građevinskim objektima

Član 37.

Za nosioca prava na zgradi, posebnom delu zgrade i drugom građevinskom objektu (u daljem tekstu: građevinski objekat) komisija će odrediti lice koje je kao nosilac prava na tom građevinskom objektu poslednje upisano u zemljišnoj knjizi, odnosno knjizi tapija, odnosno lice za koje se komisiji priloži isprava podobna za sticanje prava na tom objektu u skladu sa zakonom, na osnovu koje se to pravo izvodi i prava lica koje je poslednje upisano.

Član 38.

Za nosioca prava svojina na građevinskom objektu izgrađenom na zemljištu izvan područja gradskog građevinskog zemljišta (član 58z stav 2. Zakona), komisija će odrediti lice koje je izgradilo objekat na zemljištu na kome ima svojinu, odnosno lice koje je pravni sledbenik graditelja.
Ako graditelj objekta na zemljištu iz stava 1. ovog člana nema svojinu na zemljištu, odrediće se za držaoca građevinskog objekta.
Ako je za izgradnju objekta iz st. 1. i 2. ovog člana, u vreme njegove izgradnje, bila obavezna građevinska dozvola, u G list nepokretnosti staviće se zabeleška da je objekat izgrađen bez dozvole ili prekoračenjem ovlašćenja iz dozvole, ili prekoračenjem ovlašćenja iz dozvole, odnosno da za objekat nije izdata upotrebna dozvola.

Član 39.

Na građevinskim objektima izgrađenim na gradskom građevinskom zemljištu u vreme kad građevinska dozvola nije bila uslov za gradnju, za nosioca prava svojine odrediće se graditelj objekta, odnosno njegov pravni sledbenik, ako je graditelj imao pravo svojine, odnosno pravo korišćenja na zemljištu.
Na način iz stava 1. ovog člana postupiće se i u slučaju postojanja objekta na gradskom građevinskom zemljištu izgrađenom u skladu sa građevinskom dozvolom za koji je izdata upotrebna dozvola.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, za nosioca prava svojine odrediće se i lice koje je izgradilo objekat na gradskom građevinskom zemljištu na osnovu građevinske dozvole, odnosno njegov pravni sledbenik iako za objekat nije izdata upotrebna dozvola, pod uslovom da su na objektu izvedeni znatniji radovi (objekat stavljen pod krov), u skladu sa građevinskom dozvolom (član 69a stav 9. Zakona).
U slučaju iz stava 3. ovog člana, u G list nepokretnosti upisaće se zabeleška da će se, u slučaju nepribavljanja upotrebne dozvole u roku od godinu dana od dana početka primene katastra nepokretnosti (član 69a stav 10. Zakona) izvršiti brisanje prava svojine na objektu i izvršiti upis držaoca objekta.
Za objekte za koje ne postoji građevinska dozvola, kada je dozvola uslov za gradnju, odnosno kad je objekat izgrađen prekoračenjem ovlašćenja iz dozvole ili za objekat nije izdata upotrebna dozvola (član 58z stav 1. Zakona), staviće se odgovarajuća zabeleška u G list nepokretnosti.

Član 40.

Na zgradi ili drugom građevinskom objektu izgrađenom na gradskom građevinskom zemljištu bez građevinske dozvole, kada je dozvola uslov za gradnju, ili prekoračenjem ovlašćenja iz dozvole (član 58z stav 1. Zakona), do upisa prava svojine, kao držalac tog građevinskog objekta upisaće se njegov graditelj, odnosno lice koje je držalac objekta na osnovu pravnog posla zaključenog sa graditeljem, odnosno njegovim pravnim sledbenikom, ili na osnovu odgovarajuće isprave o sticanju državine na objektu.

Član 41.

Ako nije poznat graditelj zgrade sa više posebnih delova, čiji su vlasnici, odnosno držaoci različita lica, niti se može, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, utvrditi vlasnik, odnosno držalac zgrade, u V list nepokretnosti neće se, do konačnog utvrđivanja podataka (član 49) upisati vlasnik, odnosno držalac zgrade.

Član 42.

Za nosioca prava svojine na posebnom delu zgrade komisija će odrediti lice za koje se priloži isprava podobna za sticanje prava svojine na posebnom delu zgrade, na osnovu koje se to pravo izvodi od graditelja zgrade, odnosno njegovog pravnog sledbenika na zgradi ili na posebnom delu zgrade.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, kad je graditelj zgrade nepoznat ili ne postoji pravni kontinuitet lica u posedu posebnog dela zgrade sa graditeljem zgrade, odnosno njegovim pravnim sledbenikom, komisija će lice u posedu posebnog dela zgrade odrediti za držaoca tog dela.

Član 43.

Status objekata za koje ne postoji građevinska, odnosno upotrebna dozvola, kao i vreme njegove izgradnje, utvrđuje se na osnovu izveštaja opštinske, odnosno gradske uprave o datumu stupanja na snagu propisa kojim je na području katastarske opštine utvrđena obaveza pribavljanja građevinske dozvole za izgradnju zgrada i drugih građevinskih objekata - po vrstama objekata (član 19. stav 3. ovog pravilnika) i uverenja opštinske, odnosno gradske uprave da je zgrada izgrađena u vreme kada za njenu izgradnju nije bila obavezna građevinska dozvola (član 23. stav 3. tačka 5) ovog pravilnika).
Na zahtev lica koje traži upis prava svojine, odnosno svojstva držaoca objekta, komisija će odrediti izvođenje i drugih neophodnih dokaza.
Za objekte snimljene pre stupanja na snagu propisa navedenog u izveštaju opštinske, odnosno gradske uprave iz stava 1. ovog člana, neće se zahtevati podnošenje uverenja o vremenu gradnje objekta u smislu tog stava.

Član 44.

Kod privremenih objekata komisija će lice na čije je ime izdata privremena građevinska dozvola, odnosno koje je pravni sledbenik tog lica, odrediti za držaoca objekta.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, u G list nepokretnosti upisaće se zabeleška da je za objekat izdata privremena građevinska dozvola i upisati datum do koga ta dozvola važi.

3. Prigovori u pogledu određivanja lica za nosioca prava, odnosno držaoca nepokretnosti

Član 45.

Prigovori podneti na podatke o licu koje je komisija odredila za nosioca prava, odnosno držaoca nepokretnosti, sadržane u zapisniku o izlaganju (član 64. stav 2. Zakona) rešavaju se shodnom primenom odredaba čl. 25, 27, 28. i 29. ovog pravilnika.

4. Razvrgnuće imovinske zajednice

Član 46.

U slučaju kad komisija, u skladu sa članom 69đ Zakona, izvrši razvrgnuće imovinske zajednice, sastavlja poseban zapisnik koji naročito sadrži: podatke o nepokretnostima koje su predmet razvrgnuća, podatke o licima koja su nosioci prava, odnosno držaoci tih nepokretnosti, sa udelom prava (idealni ili realni delovi), odnosno državine, način razvrgnuća imovinske zajednice, uz precizno navođenje podataka o nepokretnostima koje pripadaju svakom od ovih lica po razvrgnuću imovinske zajednice.
Pre donošenja odluke komisije o razvrgnuću imovinske zajednice, izvršiće se, po potrebi, neophodni stručno-geodetski radovi na terenu.

Član 47.

Ako nema saglasnosti nosilaca prava na zemljištu koje je predmet razvrgnuća, ostaviće se na snazi nova parcelacija i izvršiti upis udela nosilaca prava na svakoj novoformiranoj parceli, prema postojećem stanju udela, s tim što se sve novoformirane parcele upisuju u jedan list nepokretnosti.

5. Posebni slučajevi upisa prava na novoformiranim parcelama

Član 48.

Ako je od delova jedne parcele upisanih u različitim posedovnim listovima formirano dve ili više katastarskih parcela, takav slučaj neće se smatrati razvrgnućem imovinske zajednice, već će se novoformirane parcele, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, upisati u odgovarajuće listove nepokretnosti, nezavisno od toga da li postoji saglasnost korisnika novoformiranih parcela.
Ako je došlo do formiranja novih parcela usled pregrupisavanja, a reč je o području na kome postoji samo katastar zemljišta, zadržaće se novoutvrđeno stanje, ako o tome postoji saglasnost korisnika novoformiranih parcela. Za nosioce prava na novoformiranim parcelama odrediće se lica koja ispunjavaju uslove za nosioce prava na prethodnim parcelama.
U slučaju iz stava 2. ovog člana komisija će državnom organu nadležnom za utvrđivanje i naplatu javnih prihoda dostaviti kopiju zapisnika o izlaganju.
Ako u slučaju iz stava 2. ovog člana ne postoji saglasnost korisnika novoformiranih parcela poništiće se nova parcelacija i pitanje nosilaca prava raspraviti u odnosu na staro stanje.

6. Konačno utvrđivanje podataka i overa listova nepokretnosti

Član 49.

Ako u postupku izlaganja, u propisanom roku, nije bilo prigovora na podatke sadržane u listu nepokretnosti, smatra se da su ti podaci konačno utvrđeni.
Ako do okončanja postupka izlaganja nisu utvrđeni podaci o nosiocu prava, odnosno držaocu nepokretnosti (ako nema ovih podataka), u kolonu 2 B lista, odnosno u kolonu 9 V lista nepokretnosti, upisaće se, saglasno članu 1. tačka 5) Zakona o sredstvima u svojini Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 53/95 i 3/96), reči: REPUBLIKA SRBIJA.
Promene podataka izvršene na osnovu prigovora podnetih u postupku izlaganja konstatuju se u zapisniku o izlaganju.
Promene izvršene na osnovu prigovora iz stava 3. ovog člana i na osnovu rešenja Republičkog geodetskog zavoda donetih po žalbama na rešenja komisije po prigovorima sprovode se tako što se crvenim tušem precrtavaju početni podaci i upisuju novoutvrđeni podaci.
Ako je na mestu izlaganja obezbeđena primena računara sa bazom podataka na osnovu koje su izrađeni listovi nepokretnosti, promene iz stava 4. ovog člana mogu se, umesto precrtavanjem početnih podataka crvenim tušem, izvršiti neposredno - ažuriranjem odgovarajućih podataka u bazi podataka, s tim što se mora obezbediti odgovarajući način praćenja izvršenih promena. U tom slučaju, na kraju izlaganja, štampa se obrazac lista nepokretnosti sa konačno utvrđenim podacima i ulaže u spise predmeta zajedno sa početnim obrascem.
Podaci utvrđeni rešenjem komisije donetim po prigovoru protiv koga nije izjavljena žalba i podaci utvrđeni rešenjem Republičkog geodetskog zavoda donetim po žalbi protiv rešenja komisije, unose se u listove nepokretnosti kao konačni.

Član 50.

Listove nepokretnosti koji sadrže konačno utvrđene podatke o nepokretnostima i pravima na njima, u smislu člana 49. ovog pravilnika, pošto prethodno utvrdi konačne brojeve listova nepokretnosti, komisija overava svojim pečatom i predaje službi, zajedno sa ostalom dokumentacijom elaborata za izlaganje.

V. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 51.

Izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima i pravima na njima i utvrđivanje prava na nepokretnostima započeto do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, okončaće se u skladu sa ovim pravilnikom.
Ako su do dana stupanja na snagu ovog pravilnika popunjeni listovi nepokretnosti, podaci sadržani u njima uskladiće se sa ovim pravilnikom, nezavisno od toga da li je okončan postupak izlaganja, tako što će se u obrascima listova nepokretnosti crvenim tušem precrtati podaci koji nisu predviđeni ovim pravilnikom, a crnim tušem u postojeće obrasce uneti novi podaci predviđeni ovim pravilnikom, koji nisu sadržani u popunjenim obrascima. Ako su ispravke većeg obima, tako da se popunjeni obrasci ne mogu koristiti, popuniće se novi obrasci, u skladu sa ovim pravilnikom.
Ako je u postupku usklađivanja podataka u smislu stava 2. ovog člana, došlo do toga da se, saglasno odgovarajućim odredbama Zakona o izmenama i dopunama Zakona o državnom premeru i katastru i upisima prava na nepokretnostima ("Službeni glasnik RS", broj 12/96), lice koje je određeno za nosioca prava na nepokretnosti sada određuje za držaoca nepokretnosti, ili da se umesto jednog lica sada drugo lice određuje za nosioca prava na nepokretnosti, komisija će o tome pismeno obavestiti ova lica, sa poukom da na novoutvrđene podatke mogu staviti prigovor u roku od osam dana od dana dostavljanja pismenog obaveštenja.
Uz obaveštenje iz stava 3. ovog člana dostaviće se i prepis, odnosno kopija lista nepokretnosti, odnosno njegovog dela, u koji su uneti novoutvrđeni podaci u smislu stava 2. ovog člana.

Član 52.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".