Na osnovu člana 39. stav 2. Zakona o platnom prometu ("Službeni list SRJ", br. 53/92 i 16/93), savezni ministar za finansije propisuje
PRAVILNIK
O NAČINU I POSTUPKU IZVRŠENjA PLATNOG PROMETA
(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 25/93, 5/94, 7/94, 30/94, 42/94)
OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se način i postupak izvršenja platnog prometa u zemlji za pravna lica, radnje bez svojstva pravnog lica koje su dužne da vode poslovne knjige i fizička lica koja vrše plaćanje preko računa u dinarima (u daljem tekstu: učesnici u platnom prometu).
Platni promet obavljaju Služba za platni promet, Narodna banka Jugoslavije, banke i druge finansijske organizacije i preduzeća PTT saobraćaja (u daljem tekstu: nosioci platnog prometa).
Član 2.
Izvršenje platnog prometa čine plaćanja između učesnika u platnom prometu preko računa koji se vode kod nosilaca platnog prometa obračunom, prenosom novčanih sredstava s računa na račun, naplatom, uplatom i isplatom.
Član 3.
Za plaćanja preko računa upotrebljavaju se jedinstven plan računa i jedinstveni instrumenti platnog prometa.
Plaćanje preko računa vrši se ispostavljanjem naloga na jedinstvenim instrumentima platnog prometa, na magnetnim nosiocima podataka, odnosno računarskom komunikacijom.
Član 3a.
Banka i Poštanska štedionica izvršavaju naloge za uplate na tekuće račune, odnosno na štedne uloge, samo po osnovu: zarada (uključujući i naknade članovima omladinskih zadruga), penzija, stipendija, naknada i ličnih primanja iz radnog odnosa; polaganja gotovog novca; ličnih primanja poslodavca do iznosa utvrđenog propisima; prenosa sa tekućih računa na dinarske štedne uloge i obrnuto; prenosa dinarske protivvrednosti za otkup stranih sredstava plaćanja koji vrše banke i po drugim osnovama po kojima je dozvoljena isplata u gotovu prema propisima Narodne banke Jugoslavije.
Nosilac platnog prometa ne izvršava naloge za prenos sredstava sa žiro-računa na tekuće račune i štedne uloge koji nisu dati po osnovima iz stava 1. ovog člana.
Član 3b.
Nosilac platnog prometa otvara žiro-račun vlasniku radnje koji nije obavezan da vodi poslovne knjige i drugom fizičkom licu koje ostvaruje prihode van redovnog radnog odnosa u skladu sa zakonom.
Nosilac platnog prometa može licu iz stava 1. ovog člana otvoriti samo jedan žiro-račun, prema mestu, odnosno opštini prebivališta.
Nosilac platnog prometa, prilikom otvaranja žiro-računa, pribavlja izjavu lica iz stava 1. ovog člana, da nema otvoren žiro-račun kod drugog nosioca platnog prometa.
Nosilac platnog prometa vodi jedinstvenu evidenciju o otvorenim žiro-računima, o čemu izveštava Službu za platni promet.
Član 3v.
Učesnici u platnom prometu izmiruju obaveze po osnovu prometa robe i vršenja usluga samo bezgotovinski, prenosom sredstava sa svog računa na žiro-račun drugog učesnika u platnom prometu.
ZAJEDNIČKE ODREDBE
Član 4.
Nosioci platnog prometa dostavljaju učesnicima u platnom prometu podatke o promenama i stanju sredstava na njihovim računima.
Nosioci platnog prometa mogu se dogovoriti međusobno i sa učesnicima platnog prometa o elektronskoj razmeni instrumenata platnog prometa, podataka platnog prometa, kao i razmeni instrumenata i podataka platnog prometa na magnetnim nosiocima podataka.
Član 5.
Nosioci platnog prometa primaju od učesnika u platnom prometu naloge za plaćanje ako su ispostavljeni u skladu s propisima.
Nalozima za plaćanje koji nisu ispostavljeni u skladu s propisima smatraju se i nalozi na kojima je vršeno precrtavanje, dopisivanje i ispravljanje i ako su netačno i nepotpuno popunjeni.
Član 6.
Nosioci platnog prometa otklanjaju propuste i greške u obavljanju platnog prometa bez odlaganja, odnosno ukazuju učesnicima u platnom prometu na njihovo postojanje, radi otklanjanja.
Nosioci platnog prometa postupaju po zahtevu učesnika u platnom prometu za otklanjanje grešaka i propusta (u daljem tekstu: reklamacija), ako je zahtev podnet u roku do kojeg se po propisima čuvaju isprave platnog prometa.
SLUŽBA ZA PLATNI PROMET
Član 7.
U obavljanju platnog prometa organizaciona jedinica Službe prima naloge za plaćanje uz obračunski dokument od drugih nosilaca platnog prometa, i to:
- stanje kase sa dnevnikom, odnosno mašinskom trakom uplata i isplata, kao dokument za dnevni obračun svih uplata i isplata između organizacione jedinice Službe i jedinice preduzeća PTT saobraćaja (u daljem tekstu: pošta);
- dnevnik uplata, odnosno mašinsku traku uplata kao dokument za praćenje i obračun uplata fizičkih lica izvršenih u bankama u korist računa učesnika u platnom prometu.
Nalozi za plaćanje i obračunska dokumenta iz alineja 1. i 2. stava 1. ovog člana organizacione jedinice Službe mogu primati i na magnetnim nosiocima podataka, kao i računarskom komunikacijom.
Organizaciona jedinica Službe prima od drugih organizacionih jedinica Službe podatke iz naloga, odnosno naloge za plaćanje sa podacima za obračun i kontrolu izvršenog platnog prometa između organizacionih jedinica Službe (zbirna viza).
Član 8.
Kontrola zakonitosti i ispravnosti naloga za plaćanje koje Služba prima od drugih nosilaca platnog prometa odnosno organizacionih jedinica Službe obuhvata i proveru ispravnosti obračunskog dokumenta, odnosno podataka koji se dostavljaju uz naloge za plaćanje.
Član 9.
Učesnici u platnom prometu koji obavljaju delatnost razvrstanu u oblasti 01 do 13 prema Odluci o jedinstvenoj klasifikaciji delatnosti ("Službeni list SFRJ", br. 34/76, 62/77, 72/80, 77/82, 71/83, 68/84, 76/85, 28/86, 72/86, 78/87, 63/88, 6/89, 29/90 i 47/90), obavezni su da organizacionoj jedinici Službe prijavljuju neizmirene obaveze koje dospevaju do dana određenog za sprovođenje obavezne multilateralne kompenzacije (u daljem tekstu: OMK).
Obaveze, u smislu stava 1. ovog člana su obaveze nastale po osnovu prometa robe i usluga, druge ugovorene obaveze (po osnovu osiguranja, kreditnih odnosa i dr.), obaveze po osnovu raspoređivanja prihoda od prodaje proizvoda i usluga povezanih preduzeća i rasporeda prihoda po osnovu objedinjene naplate, obaveze za čije je plaćanje učesnik u platnom prometu izdao naloge za plaćanje Službi pre prijavljivanja obaveza za OMK a ti nalozi nisu izvršeni u nedostatku sredstava na računu i obaveze po izdatim nalozima koje su evidentirane u Službi.
Član 10.
Izuzetno od odredbe člana 9. ovog pravilnika, učesnici u platnom prometu ne prijavljuju sledeće obaveze:
1) obaveze iz člana 25. Zakona o platnom prometu;
2) obaveze čije je plaćanje obezbeđeno instrumentima plaćanja;
3) obaveze pravnih lica nad kojima je otvoren postupak stečaja;
4) obaveze za koje u vreme sprovođenja OMK nemaju potraživanja od drugih učesnika u OMK;
5) obaveze po kojima se vodi spor kod nadležnog suda (osporene obaveze).
Član 11.
Učesnik u platnom prometu prijavljuje neizmirene obaveze Službi jedanput mesečno, i to poslednje sedmice u mesecu u kojoj ponedeljak i petak pripadaju tom mesecu.
Prijava iz stava 1. ovog člana dostavlja se Službi prvog i drugog radnog dana u sedmici u kojoj se sprovodi OMK.
Član 12.
Služba evidentira rezultate OMK preko računa učesnika u platnom prometu, u roku od dva dana od dana utvrđenog za sprovođenje OMK.
Služba dostavlja učesniku u platnom prometu Izveštaj o izvršenoj obaveznoj multilateralnoj kompenzaciji, koji sadrži: naziv i operativni broj organizacione jedinice Službe, redni broj i datum sprovođenja OMK, firmu i sedište učesnika u platnom prometu - podnosioca prijave, pojedinačne iznose prijavljenih i kompenziranih obaveza na teret, odnosno u korist računa učesnika u platnom prometu, kao i ukupan iznos naplaćenih potraživanja i ukupan iznos izmirenih obaveza, koji moraju biti jednaki.
Izuzetno od odredbe stava 2. ovog člana, Služba ne dostavlja Izveštaj o izvršenoj obaveznoj multilateralnoj kompenzaciji učesniku u platnom prometu čija nijedna obaveza nije izmirena putem OMK, niti mu o tome dostavlja posebno obaveštenje.
Narednog radnog dana od dana prijema Izveštaja iz stava 2. ovog člana, učesnik u platnom prometu dužan je da obavesti Službu o obavezama izmirenim putem OMK, koje su evidentirane u Službi.
Učesnik u platnom prometu dužan je da svoje poverioce, prema kojima je izmirio obaveze u OMK, obavesti o vrsti i broju dokumenata po kome su te obaveze nastale u roku od 15 dana od dana prijema Izveštaja iz stava 2. ovog člana.
Član 13.
Obrada podataka iz naloga za plaćanje obuhvata: pripremu naloga, prenos, kontrolu i ispravku obuhvaćenih podataka, bilansiranje, razdvajanje i klasiranje naloga, praćenje likvidnosti banaka i uključivanje sredstava u račun banke i drugih depozitara, izradu dokumentacije za učesnike u platnom prometu i organizacione jedinice Službe, otpremanje podataka, odnosno naloga drugim organizacionim jedinicama Službe i evidentiranje plaćanja na računima učesnika u platnom prometu koji se vode u Službi.
Obrada podataka iz naloga za plaćanje vrši se na jedinstven način na teritoriji Savezne Republike Jugoslavije bez obzira na to da li se obrada vrši sredstvima za automatsku obradu podataka ili ručno.
Član 14.
Posle završene dnevne obrade podataka iz naloga za plaćanje utvrđuje se stanje sredstava na računu banke i drugih depozitara.
Stanje sredstava iz stava 1. ovog člana utvrđuje se na osnovu promena po nalozima za plaćanje na računu banke i drugih depozitara i na računima učesnika u platnom prometu - deponenata.
Ako se, u smislu stava 2. ovog člana, pri obradi podataka iz naloga za plaćanje, kojim su obuhvaćeni i nalozi po osnovu uključivanja sredstava u račun banke i drugih depozitara utvrdi da nema pokrića za obaveze u celini nalozi deponenata se izvršavaju delimično do iznosa raspoloživih sredstava na njihovim računima.
Član 15.
Nalozi za plaćanje, odnosno podaci iz naloga za plaćanje koji se odnose na račune učesnika u platnom prometu koji se vode u drugoj organizacionoj jedinici Službe, posle završene odgovarajuće obrade, otpremaju se odnosnoj organizacionoj jedinici Službe neodložno, elektronskim putem, teleksom, telefaksom, telefonom ili poštom.
Nalozi za plaćanje i druga propisana dokumentacija koji se otpremaju poštom pakuju se tako da se obezbede od oštećenja u toku prenosa i označavaju se oznakama radi što sigurnijeg i bržeg prenosa.
Član 16.
Dnevne promene po izvršenim nalozima za plaćanje po svakom računu učesnika u platnom prometu evidentiraju se na tim računima zbirno (ukupna zaduženja i ukupna odobrenja), uz obezbeđivanje podataka za potrebe informisanja.
Član 17.
Sredstva na računima učesnika u platnom prometu koja se kao depoziti po viđenju uključuju u račun banke i drugih depozitara utvrđuju se kao razlika (pozitivna ili negativna) između ukupnih dnevnih promena odobrenja i zaduženja na računima deponenata odnosne banke.
Uključivanje sredstava u račun banke i drugih depozitara vrši se nalogom za plaćanje (prenos) koji izdaje organizaciona jedinica Službe, na teret računa banke i drugih depozitara (za negativnu razliku), odnosno u korist tog računa (za pozitivnu razliku), uz paralelno evidentiranje na odgovarajućim obračunskim računima.
Član 18.
Dnevne promene po osnovu kretanja gotovog novca, zamene i povlačenja oštećenih i pohabanih novčanica i oštećenog kovanog novca, povlačenja gotovog novca iz opticaja; prodaje poreskih i taksenih vrednosnica i hartija od vrednosti; obračuni sa poštama, kao i po drugim osnovima, evidentiraju se na odgovarajućim računima.
Član 19.
Izveštaj o izvršenom platnom prometu, koji se dostavlja učesnicima u platnom prometu, sadrži:
- izveštaj o zaduženju (ako ga nalogodavac nije zadržao prilikom predaje naloga), odnosno izveštaj o odobrenju - originalan ili reprodukovan;
- popise pojedinačnih dnevnih promena, po računu, sa odgovarajućim podacima;
- podatke o stanju sredstava prethodnog dana, ukupnom iznosu dnevnih promena (duguje i potražuje) i o stanju sredstava tog dana, sa nazivom organizacione jedinice Službe, brojem izveštaja i datumom obrade.
Izveštaj iz stava 1. ovog člana za banku i drugog depozitara ovog člana sadrži i podatke o promenama i stanju sredstava na računima njenih deponenata, kao i primerak naloga za plaćanje (prenos) po osnovu uključivanja sredstava kao depozita po viđenju.
Član 20.
O nastaloj grešci učesnik u platnom prometu obaveštava onu organizacionu jedinicu Službe u kojoj se vodi njegov račun, a drugi nosioci platnog prometa - organizacionu jedinicu Službe kojoj su predali naloge za plaćanje i drugu dokumentaciju platnog prometa.
Obaveštenje iz stava 1. ovog člana sadrži: datum predaje Službi, iznos, naziv i broj računa nalogodavca i primaoca na koji je nalog izdat ili druge podatke koji mogu da doprinesu bržem otkrivanju i otklanjanju greške.
Član 21.
Organizaciona jedinica Službe je dužna da odmah pristupi ispitivanju nastalih grešaka i da po hitnom postupku preduzme mere za njihovo otklanjanje, kao i da o rezultatu ispitivanja obavesti podnosioca obaveštenja najdocnije u roku od dva dana od dana prijema.
O svim primljenim reklamacijama organizaciona jedinica Službe vodi evidenciju.
Član 22.
Služba može, na zahtev učesnika u platnom prometu, izdati prepis isprava platnog prometa. Troškove izdavanja prepisa snosi podnosilac zahteva, ako do izdavanja prepisa nije došlo greškom u radu Službe.
Član 23.
Kontrolu zakonitosti i ispravnosti naloga vrši organizaciona jedinica Službe po osnovu isplata i uplata u gotovom novcu, u smislu čl. 5. i 8. ovog pravilnika.
Nalozi za isplate koje se vrše poštom, odnosno preko druge organizacione jedinice Službe, posle izvršene kontrole iz stava 1. ovog člana i overe (likvidacije), kao i odgovarajuće obrade, dostavljaju se pošti ili Službi radi isplate.
Za naloge po kojima se isplata vrši u drugoj organizacionoj jedinici Službe ili pošti, sredstva se rezervišu, odnosno izdvajaju na poseban račun u organizacionoj jedinici Službe kod koje se vodi poslovni račun učesnika u platnom prometu.
Obaveza rezervisanja, odnosno izdvajanja sredstava odnosi se i na učesnike u platnom prometu koji naloge za plaćanje (uputnice) dostavljaju neposredno pošti na osnovu zaključenog ugovora (isplata penzija i drugih davanja).
Organizaciona jedinica Službe može da organizuje uplatu gotovog novca od učesnika u platnom prometu na njihov poslovni račun i putem dnevnog-noćnog trezora, posebnih šaltera i na drugi način.
Član 24.
Obveznice i druge hartije od vrednosti predstavljaju osnov za isplatu na teret računa izdavaoca, odnosno drugog računa, u skladu sa zakonom kojim se uređuje njihovo izdavanje.
Član 25.
Za sve promene koje se odnose na pohabane i oštećene novčanice i kovani novac (stanje u kasi, odnosno u trezoru, dostavljanje narodnoj banci i obračun sa istom, i slično), vode se evidencije na odgovarajućim računima kod Službe.
Član 26.
Učesnik u platnom prometu podnosi primljene čekove po tekućim računima građana, trasirane od strane banaka i Poštanske štedionice, na naplatu organizacionoj jedinici Službe kod koje se vodi njegov račun ili kod najbliže organizacione jedinice Službe.
Učesnik u platnom prometu može primljene čekove po tekućim računima građana, trasirane od strane Poštanske štedionice, podneti na naplatu i pošti.
Član 27.
Organizacionoj jedinici Službe se podnosi nalog za naplatu, po osnovu uplate pazara u čekovima građana za svakog trasata, sa sledećom dokumentacijom:
1) specifikacijom čekova građana za svakog trasanta (u daljem tekstu: specifikacija), u tri primerka;
2) čekove građana, sređene (sortirane) u skladu sa specifikacijom.
Nalog za naplatu se izdaje na teret računa trasanta a u korist računa uplatioca.
Član 28.
Organizaciona jedinica Službe vratiće čekove uplatiocu i u slučaju kad je u postupku kontrole utvrdila da su čekovi dostavljeni posle isteka propisanog roka.
Ako se u postupku kontrole uplate pazara u čekovima građana utvrde greške u specifikaciji, organizaciona jedinica Službe će omogućiti uplatiocu da izvrši ispravku. Izvršenu ispravku uplatilac overava svojim potpisom (parafom) i pečatom. Na pojedinačnim čekovima i na nalogu za naplatu ne mogu se vršiti nikakve ispravke.
Član 29.
Trasat može zahtevati ispravku zaduženja svog računa ako je zaduženje izvršeno na osnovu čekova koji nisu trasirani na odnosnog trasata, ako je zaduženje izvršeno na osnovu čekova koji nisu izdati u skladu sa zakonom kojim se uređuje ček i ako zbir čekova na specifikaciji ne odgovara iznosu iz naloga za naplatu.
Pismeni zahtev za rešavanje reklamacije trasat podnosi organizacionoj jedinici Službe kod koje je izvršena uplata pazara u čekovima građana. Uz zahtev se prilaže dokumentacija (čekovi, specifikacija i dr.).
Organizaciona jedinica Službe je obavezna da postupi po zahtevu za rešavanje reklamacije u roku od dva dana od dana prijema zahteva.
Ako se u postupku rešavanja utvrdi da je zahtev opravdan organizaciona jedinica Službe ispostavlja i izvršava interni nalog za prenos.
BANKE I DRUGE FINANSIJSKE ORGANIZACIJE
Član 30.
U obavljanju platnog prometa banka i druge finansijske organizacije primaju uplate fizičkih lica u gotovom novcu ili prijemom čeka po tekućem računu.
Banka potvrđuje prijem naloga za plaćanje i uplatiocu predaje overen primerak naloga za plaćanje.
Član 31.
Primljene uplate banka i druge finansijske organizacije unose u dnevnik uplata u pojedinačnim iznosima po redosledu prijema. Dnevnik uplata vodi se posebno za plaćanja u sedištu banke, a posebno za plaćanja izvan tog sedišta.
U dnevniku uplata se unosi: redni broj i iznos sa naloga za plaćanje. Redni broj naloga za plaćanje iz dnevnika uplata upisuje se na nalogu.
Član 32.
Za sve uplate primljene u toku dana banka dostavlja Službi narednog dana, a najdocnije u roku od dva dana, sledeću dokumentaciju:
1) naloge za uplatu u korist računa učesnika u platnom prometu primljene od fizičkih lica;
2) dnevnik uplata u koji su uneti svi primljeni nalozi;
3) nalog za plaćanje izdat na teret računa banke i druge finansijske organizacije, za ukupan iznos svih naloga za uplatu.
Član 33.
Organizaciona jedinica Službe prilikom prijema dokumentacije iz člana 32. ovog pravilnika vrši kontrolu.
Ako se utvrdi da iznos u dnevniku uplata ne odgovara zbiru pojedinačnih naloga dnevnik se ispravlja. Ako iznos iz naloga kojim se zadužuje račun banke ne odgovara zbiru iznosa iz pojedinačnih naloga, ili su pojedinačni nalozi neispravni tako da se na osnovu njih ne mogu izvršiti knjiženja na računima korisnika sredstava, banka i druga finansijska organizacija se poziva da odmah izda novi nalog, odnosno da greške otkloni.
Ako banka i druga finansijska organizacija ne podnese ispravan nalog i ne otkloni grešku, organizaciona jedinica Službe će vratiti neispravnu dokumentaciju, uz sprovođenje odgovarajućeg knjiženja na privremenom računu banke i druge finansijske organizacije kod Službe.
Član 33a.
Banke i druge finansijske organizacije, prilikom podizanja gotovog novca sa svog poslovnog računa podnose organizacionoj jedinici Službe kod koje se vodi taj račun stanje kase, koje sadrži iznos prethodnog salda, uplaćeni iznos po vrstama uplata (za ostale učesnike u platnom prometu, štednja, tekući računi, prodaja deviza i ostalo), isplaćeni iznos po vrstama isplata (štednja, tekući računi, žiro-računi, kupovina deviza i ostalo) i iznos novog salda kase.
PREDUZEĆA PTT SAOBRAĆAJA
Član 34.
U obavljanju platnog prometa pošta prima uplate fizičkih lica u gotovom novcu ili prijemom čeka po tekućem računu.
Pošta potvrđuje prijem naloga za plaćanje i uplatiocu predaje overen primerak naloga za plaćanje.
Član 35.
Pošta vrši isplate za račun učesnika u platnom prometu na osnovu naloga za plaćanje (uputnice) učesnika u platnom prometu.
Član 36.
Pošta vrši isplatu po osnovu uputnica iz člana 35. ovog pravilnika do kraja meseca koji sledi mesecu u kojem su uputnice ispostavljene.
Organizaciona jedinica Službe, koja je uputnicu obradila i dostavila pošti na isplatu, rok isplate iz stava 1. ovog člana izuzetno može produžiti u opravdanim slučajevima.
Uputnice koje iz bilo kojih razloga nisu isplaćene, pošta vraća preko Službe učesniku u platnom prometu.
Član 37.
Izvršene naloge za plaćanje po osnovu uplata, odnosno isplata u toku dana, pošta unosi u dnevnik uplata, odnosno isplata za Službu koji se posebno vodi za plaćanja u sedištu pošte, a posebno za plaćanja izvan tog sedišta.
Dnevnik uplata, odnosno isplata vodi se po redosledu unošenjem pojedinačnih iznosa iz naloga za uplatu, odnosno isplatu, odnosno zbirnog iznosa za uplate i isplate izvršene u ime i za račun istog pravnog lica (Poštanske štedionice, banke i dr.).
U dnevnik uplata, odnosno isplata, pored iznosa iz stava 2. ovog člana, unosi se i redni broj naloga za uplatu, odnosno isplatu, a ovaj redni broj se upisuje na nalogu koji je pod tim brojem uveden.
Član 38.
Stanje kase je dokument za dnevni obračun uplata i isplata između pošte i nadležne organizacione jedinice Službe. Obračun se vrši preko računa pošte koji je otvoren kod organizacione jedinice Službe za ove namene.
U stanje kase unosi se zbir dnevnih uplata, odnosno isplata, kao i iznosi primljenih dotacija, odnosno poslatih suvišaka izvršenih u toku jednog dana.
Član 39.
Stanje kase i dnevnike uplata odnosno isplata sa pratećom dokumentacijom (nalozi za uplatu, odnosno isplatu), odnosno prijave uplata i isplata na ukupan iznos izvršenih uplata i isplata po štednji i tekućim računima, pošta otprema nadležnoj organizacionoj jedinici Službe istog dana kada su uplate i isplate izvršene, a najdocnije narednog radnog dana.
Dokumenta za uplatu, odnosno isplatu po štednji i po tekućim računima sa prijavom uplata, odnosno isplata, pošta dostavlja neposredno Poštanskoj štedionici, banci, odnosno drugom učesniku u platnom prometu, u skladu sa ovim pravilnikom, odnosno ugovorom i slično.
Član 40.
Ako kontrolom primljene dokumentacije iz člana 38. ovog pravilnika organizaciona jedinica Službe utvrdi neispravnosti i greške preduzima mere za njihovo otklanjanje u saradnji sa poštom.
Ako su u pitanju računske greške organizaciona jedinica Službe ih ispravlja i o tome obaveštava odnosnu poštu.
Ako organizaciona jedinica Službe utvrdi stvarni manjak, odnosno višak po dokumentaciji primljenoj od pošte, o tome je odmah obaveštava i preduzima mere za otklanjanje manjka odnosno viška.
Ako primljeni nalozi za uplatu, odnosno isplatu ne sadrže podatke o uplatiocu, odnosno primaocu bez kojih se ne mogu sprovesti odgovarajuća knjiženja na računima učesnika u platnom prometu, nepotpuna dokumenta organizaciona jedinica Službe vratiće pošti uz sprovođenje odgovarajućih knjiženja na privremenom računu.
Član 41.
Učesnici u platnom prometu mogu uložiti reklamaciju zbog grešaka.
Reklamacija se podnosi pošti za uplate izvršene kod nje, odnosno organizacionoj jedinici Službe ako je od nje upućen dokument za isplatu preko pošte.
Reklamacija se može uložiti zbog neizvršene ili pogrešno izvršene uplate, odnosno isplate, kao i radi prepisa dokumenta.
Pošta, odnosno organizaciona jedinica Službe odmah pristupa utvrđivanju grešaka i preduzima mere za njihovo otklanjanje, u delu poslova koje je svaka od njih obavila i o tome obaveštava podnosioca reklamacije u roku od dva dana od dana prijema.
Učesnici u platnom prometu ne mogu tražiti od pošte ni od organizacione jedinice Službe povraćaj iznosa posle izvršenog knjiženja na računu učesnika u platnom prometu u čiju korist je uplata izvršena, ako je uplata izvršena u skladu sa podacima u nalogu za uplatu.
Član 42.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ", a primenjivaće se od 1. jula 1993. godine.