ZAKON

O NACIONALNIM PARKOVIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 39/93, 44/93, 53/93, 67/93 i 48/94)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Područje posebnih prirodnih vrednosti i odlika od ekološkog, naučnog, kulturnog, obrazovnog i zdravstveno-rekreativnog značaja stavlja se, kao dobro od opšteg interesa, pod zaštitu države kao nacionalni park.

Član 2.

Nacionalni park je područje koje po svojim ekološkim biogeografskim i drugim karakteristikama predstavlja prirodnu celinu izuzetnog značaja sa ekosistemima i predelima posebne vrednosti u pogledu izvornosti i raznovrsnosti vegetacije, flore i faune i ako ima jednu ili više sledećih odlika: reprezentativne biološke, geomorfološke, geološke, hidrološke i druge pojave i procese kulturno-istorijske vrednosti nastalih u interakciji čoveka i njegovog prirodnog okruženja.
Predlog za stavljanje određenog područja pod zaštitu kao nacionalni park, sadrži dokumentaciju o prethodnim naučnim i stručnim istraživanjima vrednosti i odlika područja, ocenu o ispunjenosti uslova iz stava 1. ovog člana, podatke o površini područja, kriterijume za određivanje zona različitih režima zaštite, predlog granica nacionalnog parka, podatke o vlasništu i kartografski prikaz odgovarajuće razmere.

II. ZAŠTITA, RAZVOJ I UPRAVLjANjE NACIONALNIM PARKOM

1. Zaštita i razvoj nacionalnog parka

Član 3.

Na području nacionalnog parka sprovode se mere zaštite i razvoja koje obuhvataju:
1) sprečavanje aktivnosti koje mogu narušiti osnovna obeležja i druga svojstva nacionalnog parka;
2) zaštitu, očuvanje unapređivanje: biogeografskih obeležja područja, ekosistema i raznovrsnosti izvorne flore i faune; genetskog fonda i njegovog obnavljanja (obnavljanjem potencijalne vegetacije i ponovnim unošenjem vrsta flore i faune koje su živele na području nacionalnog parka, izdavanjem i uzgajanjem semenskih objekata formiranje semenskih plantaža i dr.) reprezentativnih bioloških, geomorfoloških, geoloških, hidrografskih i pejsažnih obeležja; reprezentativnih oblika etnološkog nasleđa i drugih kulturno-istorijskih vrednosti;
3) naučnoistraživačku aktivnost;
4) kulturno-obrazovnu aktivnost;
5) prezentaciju i popularizaciju vrednosti nacionalnog parka;
6) uređivanje područja i izgradnju objekata u svrhe očuvanja, obnavljanja i unapređivanja prirodnih i kulturno-istorijskih vrednosti i njihove prezentacije, kao i sanacije i revitalizacije ugroženih delova nacionalnog parka;
7) ispostavljanje i razvoj turističkih, rekreativnih i drugih razvojnih funkcija u korišćenju prirodnih i kulturno-istorijskih vrednosti nacionalnog parka u granicama i na način kojim će se obezbediti zaštita, očuvanje i unapređivanje tih vrednosti.

Član 4.

Zaštita i razvoj nacionalnog parka sprovodi se prema programu zaštite i razvoja područja nacionalnog parka, u skladu sa prostornim planom tog područja i drugim aktima donetim na osnovu zakona.
Programom iz stava 1. ovog člana utvrđuju se naročito: ciljevi, prioritetni zadaci i aktivnosti na ostvarivanju obaveza zaštite i razvoja određenih u članu 3. ovog zakona; zadaci u zaštiti šuma, uređenju voda, građevinskog zemljišta, lovstva i ribarstva u nacionalnom parku i drugih posebnih programa za ostvarivanje zaštite i razvoja; materijalne i organizacione pretpostavke za sprovođenje programa.
Program iz stava 1. ovog člana donosi se za vreme od pet godina a ostvaruje se godišnjim programima, koji se donese najkasnije do 30. novembra tekuće, za narednu godinu, a obuhvataju aktivnosti s dinamikom izvršavanja poslova i visinom potrebnih sredstava.

Član 5.

Zaštita i unapređivanje flore, faune (posebno lovne i ribolovne) i vegetacije, šuma i voda, kao i uređivanje građevinskog i poljoprivrednog zemljišta u nacionalnom parku sprovodi se prema posebnim programima i osnovama, u skladu sa zakonom.
Programi i osnove iz stava 1. ovog člana moraju biti usaglašeni sa programom zaštite i razvoja nacionalnog parka.
Na akta iz stava 1. ovog člana saglasnost daju ministar nadležan za poslove zaštite životne sredine i ministar nadležan za poslove poljoprivrede, šumarstva, lovstva, ribarstva, vodoprivrede i građevinskog zemljišta.

Član 6.

Na području nacionalnog parka, zabranjeno je:
1) seći ili uništavati drveće, žbunje, i ostalu vegetaciju, kad se time ugrožava gornja granica šume i narušava zaštita zemljišta od erozije kao i na obalama i priobalju jezera, reka i njihovih pritoka gde su mrestilišta riba, osim sanitarne seče;
2) unositi neautohtone divlje biljne vrste izuzev za potrebe sprečavanja erozije i klizišta u zoni režima zaštite III stepena, unositi neautohtone divlje životinjske vrste koje slobodno žive, kao i lov divljači izuzev sanitarnog i uzgojnog odstrela u zoni režima zaštite II i III stepena;
3) graditi objekte ili izvoditi druge radove kojima se zagađuje vazduh i zemljište, pogoršava kvalitet voda, menja njihova količina, prostorni i vremenski raspored, osim objekata i radova za zaštitu od erozije, bujica i poplava i objekata za potrebe vodosnabdevanja i hidroenergije u zoni režima zaštite III stepena;
4) graditi nadzemne energetske i druge vodove u zoni režima zaštite I i II stepena i podzemne vodove u zoni zaštite I stepena sa statusom rezervata prirode;
5) graditi nuklearne objekte, deponovati komunalne i industrijske otpatke, radioaktivne i druge opasne otpadne materije;
6) eksploatisati mineralne sirovine, osim za privremena pozajmišta u zoni režima zaštite III stepena, ako je to određeno prostornim planom područja nacionalnog parka;
7) graditi magistralne i regionalne puteve u zoni režima zaštite I i II stepena osim kada je to predviđeno prostornim planom područja nacionalnog parka;
8) koristiti šumske puteve za javni saobraćaj;
9) obavljati delatnosti i preduzimati druge radnje kojima se uništava priroda, odnosno ugrožavaju obeležja nacionalnog parka i aktivnosti određene u članu 3. ovog zakona.
Izgradnja objekata za deponovanje radioaktivnog i drugog opasnog otpada i drugih objekata kojima bi se mogao zagaditi vazduh, voda i zemljište, ugroziti flora i fauna na području nacionalnog parka, kao obavljanje delatnosti radnji iz stava 1. tačka 9. ovog člana zabranjene su i u zaštitnoj zoni nacionalnog parka.

Član 7.

U nacionalnom parku uspostavljaju se režimi zaštite I, II i III stepena, u skladu sa zakonom.
Za područje nacionalnog parka donose se prostorni plan kojim se utvrđuju zone sa režimima zaštite I, II i III stepena i drugi uslovi i mere, u skladu sa zakonom.
Prostornim planom nacionalnog parka određuju se granice zaštitne zone nacionalnog parka.
Urbanistički planovi na području nacionalnog parka i zaštitne zone, donose se po pribavljenoj saglasnosti ministra nadležnog za poslove zaštite životne sredine, ako zakonom nije drukčije određeno.
Do donošenja urbanističkih planova iz stava 4. ovog člana, uslovi za uređenje, pojedinačnih lokacija utvrđuju se po pribavljenoj saglasnosti ministra nadležnog za poslove urbanizma i ministra nadležnog za poslove zaštite životne sredine.
Organ nadležan za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju objekta u nacionalnom parku dostavlja jedan primerak dozvole javnom preduzeću koje upravlja nacionalnim parkom.

2. Upravljanje nacionalnim parkom

Član 8.

Poslovi zaštite, razvoja i upravljanja nacionalnim parkom su poslovi od opšteg interesa.
Nacionalnim parkom upravlja javno preduzeće.
Javno preduzeće sprovodi režim zaštite u nacionalnom parku i upravlja prirodnim vrednostima, građevinskim zemljištem koje mu je preneto na korišćenje i upravljanje, objektima koji služe upravljanju prirodnim vrednostima, kao i drugim nepokretnostima koje mu se povere na upravljanje, ako zakonom nije drukčije određeno.
Nad javnim preduzećem ne može se voditi postupak stečaja.

Član 9.

Javno preduzeće koje upravlja nacionalnim parkom u okviru zaštite i unapređivanja prirodnih vrednosti nacionalnog parka obavlja i poslove:
1) gazdovanja šumama;
2) zaštite, gajenja unapređivanja i korišćenja lovne i ribolovne faune;
3) upravljanja građevinskim zemljištem koje mu je preneto na korišćenje;
4) organizovanja istraživanja u oblasti zaštite i razvoja nacionalnog parka;
5) prezentacije i popularizacije nacionalnog parka i njegovih prirodnih vrednosti i kulturnih dobara;
6) projektovanja, izgradnje i održavanja objekata koji su u funkciji zaštite, unapređivanja i prezentacije prirodnih i kulturnih dobara nacionalnog parka.
Javno preduzeće može obavljati i druge poslove određene statutom, pod uslovom da to ne ometa obavljanje delatnosti iz stava 1. ovog člana.

Član 10.

U obavljanju poslova zaštite i razvoja nacionalnog parka javno preduzeće:
1) utvrđuje način i uslove korišćenja prirodnih dobara, daje na korišćenje prirodna dobra kojima upravlja, odnosno gazduje, daje saglasnost za obavljanje naučnih istraživanja, izvođenja istražnih radova, snimanje filmova, postavljanje privremenih objekata na površinama u nacionalnom parku i daje druga odobrenja utvrđena zakonom;
2) obavlja stručne poslove koji se odnose na zaštitu životne sredine na području nacionalnog parka za potrebe: vođenja podataka od značaja za planiranje i uređenje prostora u nacionalnom parku; izrade analiza i druge dokumentacione osnove iz okvira svoje delatnosti za pripremanje prostornih i urbanističkih planova za područje nacionalnog parka; pripremanja uslova za uređenje lokacija na građevinskom zemljištu koje je preneto na korišćenje i upravljanje javnom preduzeću;
3) daje u zakup zemljište i objekte kojima upravlja;
4) vodi podatke o: zaštićenim prirodnim vrednostima i kulturnim dobrima; vrstama flore i faune u nacionalnom parku; izvršenim naučnoistraživačkim projektima i istražnim radovima (geološkim hidrološkim i dr.) od interesa za zaštitu i razvoj nacionalnog parka.
Podatke iz stava 1. tačka 4. ovog člana javno preduzeće dostavlja nadležnim ustanovama za zaštitu prirode i za zaštitu kulturnih dobara.

Član 11.

Javna preduzeća mogu organizovati zajedničko obavljanje određenih stručnih poslova na zaštiti i razvoju nacionalnih parkova od interesa za više nacionalnih parkova.

Član 12.

Sredstva za zaštitu i razvoj nacionalnog parka javno preduzeće stiče i pribavlja:
1) iz prihoda ostvarenih obavljanjem delatnosti, od zakupa, pružanjem usluga i ostalih prihoda koje ostvari svojim poslovanjem;
2) iz budžeta Republike, prema godišnjem programu zaštite i razvoja;
3) iz drugih izvora, u skladu sa zakonom.
Neutrošena sredstva iz stava 1. tačka 2. ovog člana, prenose se u narednu godinu.

Član 13.

Javno preduzeće u obavljanju poslova zaštite i razvoja nacionalnog parka obezbeđuje unutrašnji red u nacionalnom parku, u skladu sa aktom koji donosi.
Aktom iz stava 1. ovog člana uređuju se pravila za sprovođenje režima zaštite i razvoja, a naročito: način i uslovi kretanja i boravka posetilaca u nacionalnom parku; način i uslovi korišćenja lovne i ribolovne faune pašnjaka, lekovitog bilja, šumskih plodova, rekreativnih i drugih javnih površina; uslovi kretanja i parkiranja vozila; uslovi i način postavljanja reklamnih informativnih i drugih oznaka korisnika nacionalnog parka; mere zaštite prilikom obavljanja naučnih istraživanja i izvođenja istražnih radova; obavljanje turističkih, ugostiteljskih usluga i drugih delatnosti; pravila za održavanje čistoće u nacionalnom parku; posebne zabrane i ograničenja u sprovođenju režima zaštite; način davanja saglasnosti, odnosno odobrenja, u skladu sa ovlašćenjima javnog preduzeća i drugi uslovi obezbeđenja režima zaštite i razvoja u nacionalnom parku, u skladu sa zakonom.
Pravila određena aktom iz stava 1. ovog člana i druge neophodne informacije za sprovođenje režima zaštite u nacionalnom parku javno preduzeće je dužno da na pogodan način javno oglasi tako da budu dostupna korisnicima i posetiocima nacionalnog parka.
Javno preduzeće utvrđuje oblik, sadržinu i način postavljanja informativnih i drugih obeležja u nacionalnom parku.
Javno preduzeće je dužno da čuva, održava i obnavlja oznake koje postavlja.

Član 14.

Javno preduzeće organizuje službu nadzora radi obezbeđenja unutrašnjeg reda u nacionalnom parku.
Nadzornik nacionalnog parka kontroliše sprovođenje pravila unutrašnjeg reda u nacionalnom parku, stara se o postavljenim oznakama u nacionalnom parku i obavlja poslove čuvanja šuma, lovišta i ribolovnog područja nacionalnog parka i obavlja i druge poslove, u skladu sa zakonom.

Član 15.

Kada nadzornik nacionalnog parka, u vršenju službe, ustanovi da je učinjena radnja suprotna pravilima unutrašnjeg reda ili druge, zakonom utvrđene, zabrane kršenja režima zaštite ili kad postoji opravdana sumnja da je učinjen prekršaj, odnosno krivično delo, ovlašćen je i dužan da:
1) legitimiše lica u nacionalnom parku;
2) izvrši pregled svih vrsta vozila ili tovara;
3) izvrši svaki pregled, osim stanova i drugih prostorija, za čiji je pregled potreban sudski nalog;
4) privremeno oduzme predmete kojima je izvršen prekršaj ili krivično delo i predmete koji su nastali ili pribavljeni izvršenjem takvog dela, kao i da ove predmete, bez odlaganja, preda nadležnoj službi javnog preduzeća;
5) lice bez ličnih isprava, zatečeno u vršenju prekršaja ili krivičnog dela, privede nadležnom organu unutrašnjih poslova;
6) na licu mesta naplati novčanu kaznu, propisanu za učinjeni prekršaj.
U vršenju službe, nadzornik nacionalnog parka je dužan da pokaže legitimaciju nadzornika nacionalnog parka.
Legitimaciju nadzornika nacionalnog parka izdaje javno preduzeće na obrascu koji propisuje ministar nadležan za poslove zaštite životne sredine.

Član 16.

Nadzornik nacionalnog parka mora imati najmanje srednju stručnu spremu i ispunjavati propisane uslove za nošenje oružja i druge uslove, utvrđene aktom javnog preduzeća.
Za vreme službe, nadzornik nacionalnog parka nosi službeno odelo i naoružan je oružjem koje odredi javno preduzeće.
Javno preduzeće je dužno da obezbediti stručnu obuku nadzornika nacionalnog parka po posebnom programu koji donosi.

Član 17.

Organi javnog preduzeća jesu upravni odbor, nadzorni odbor i direktor koje imenuje Vlada Republike Srbije (u daljem tekstu: vlada).

Član 18.

Upravni odbor javnog preduzeća:
1) utvrđuje poslovnu politiku;
2) donosi statut i usvaja plan razvoja i program rada;
3) odlučuje o osnivanju novih preduzeća;
4) usvaja izveštaje o poslovanju preduzeća, periodične obračune i godišnji obračun;
5) odlučuje o povećanju i smanjenju kapitala i o raspodeli dobiti;
6) donosi investicione odluke;
7) donosi srednjoročni i godišnji program zaštite i razvoja nacionalnog parka, program uređivanja građevinskog zemljišta koje je preneto na korišćenje i upravljanje javnom preduzeću, programe i osnove iz člana 5. ovog zakona;
8) donosi akt o sistematizaciji poslova javnog preduzeća;
9) donosi akte o unutrašnjem redu i o službi nadzora;
10) odlučuje o davanju u zakup zemljišta i objekata kojima upravlja, o visini i načinu plaćanja zakupa i drugih naknada;
11) odlučuje o organizovanju zajedničkog obavljanja određenih stručnih poslova na zaštiti i razvoju nacionalnih parkova, u smislu člana 11. ovog zakona;
12) obavlja i druge poslove utvrđene zakonom i statutom.
Upravni odbor ima sedam članova, od kojih se tri člana imenuju iz reda predstavnika javnog preduzeća.
Na statut, srednjoročni program zaštite i razvoja nacionalnog parka i odluke iz stava 1. tačka 3, 5, i 10. ovog člana, saglasnost daje Vlada. Na godišnji program zaštite i razvoja nacionalnog parka i akte iz stava 1. tačka 8. i 9. ovog člana saglasnost daje ministar nadležan za poslove zaštite životne sredine.

Član 19.

Nadzorni odbor vrši nadzor nad poslovanjem javnog preduzeća, pregleda godišnji izveštaj, periodične obračune, godišnji obračun i predlog za raspodelu dobiti i vrši druge poslove, u skladu sa zakonom.
Nadzorni odbor javnog preduzeća ima pet članova.
Dva člana nadzornog odbora imenuju se iz reda predstavnika javnog preduzeća.

Član 20.

Radom javnog preduzeća rukovodi direktor.
Direktor javnog preduzeća predstavlja i zastupa preduzeće; predlaže poslovnu politiku, vodi poslovanje preduzeća i organizuje proces rada; samostalno donosi odluke i odgovara za zakonitost rada preduzeća; izvršava odluke upravnog odbora, imenuje i razrešava lica sa posebnim ovlašćenjima i odgovornostima i obavlja druge poslove određene zakonom i statutom.

Član 21.

Statutom javnog preduzeća uređuju se pitanja unutrašnje organizacije, delokrug rada organa preduzeća, prava i obaveze delova preduzeća u prometu, ovlašćenja u raspolaganju sredstvima i druga pitanja od značaja za poslovanje javnog preduzeća.

III. NACIONALNI PARKOVI NA TERITORIJI REPUBLIKE SRBIJE

Član 22.

Nacionalni parkovi na teritorije Republike Srbije jesu:
1) Nacionalni park Fruška Gora,
2) Nacionalni park Đerdap,
3) Nacionalni park Tara,
4) Nacionalni park Kopaonik, i
5) Nacionalni park Šar planina.
Područja nacionalnih parkova Fruška gora, Đerdap, Tara i Kopaonik i granice tih područja, kao i privremeni opis područja i granica Nacionalnog parka Šar planina, dati su u Opisu područja nacionalnih parkova, koji je sastavni deo ovog zakona.

Član 23.

Za upravljanje nacionalnim parkovima iz člana 22. ovog zakona osnivaju se javna preduzeća i to :
1) Javno preduzeće "Nacionalni park Fruška gora", sa potpunom odgorovnošću, sa sedištem u Sremskoj Kamenici, grad Novi Sad - za upravljanje Nacionalnim parkom Fruška gora;
2) Javno preduzeće "Nacionalni park Đerdap", sa potpunom odgovornošću, sa sedištem u Donjem Milanovcu, opština Majdanpek - za upravljanje Nacionalnim parkom Đerdap;
3) Javno preduzeće "Nacionalni park Tara", sa potpunom odgovornošću, sa sedištem u Bajinoj Bašti, opština Bajina Bašta - za upravljanje Nacionalnim parkom Tara;
4) Javno preduzeće "Nacionalni park Kopaonik", sa potpunom odgovornošću, sa sedištem na Kopaoniku, opština Raška - za upravljanje Nacionalnim parkom Kopaonik;
5) Javno preduzeće "Nacionalni park Šar planina", sa potpunom odgovornošću, sa sedištem u Štrpcu, opština Štrbac - za upravljanje Nacionalnim parkom Šar planina.
Sredstva javnih preduzeća iz stava 1. ovog člana u državnoj su svojini.

Član 24.

Sredstva za osnivanje i rad javnog preduzeća iz člana 23. stav 1. tačka 1. ovog zakona čine sredstva Javnog preduzeća Nacionalni parka Fruška gora, a javnih preduzeća iz tačka 2, 3. i 4. istog člana, čine sredstva odgovarajućih preduzeća za zaštitu i razvoj nacionalnih parkova Đerdap, Tara i Kapaonik, utvrđena bilansom stanja na dan 30. juna 1993. godine. Sredstva za osnivanje i rad Javnog preduzeća Nacionalni park Šar planina čine sredstva Javnog preduzeća "Srbijašume", koja su služila gazdovanju šumama i šumskim zemljištem u državnoj svojini na području Nacionalnog parka Šar planina, utvrđena bilansom stanja na dan 31. decembra 1993. godine.

IV. VRŠENjE NADZORA

Član 25.

Upravni nadzor nad primenom ovog zakona vrši ministarstvo nadležno za poslove zaštite životne sredine.

Član 26.

Inspekcijski nadzor nad primenom ovog zakona vrši inspektor za zaštitu životne sredine.
U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor za zaštitu životne sredine ovlašćen je i dužan da:
1) ostvaruje neposredan uvid i traži potrebne podatke i izveštaje o izvršavanju zakona, drugih propisa i opštih akata;
2) naredi da se utvrđene nepravilnosti i nedostaci otklone u određenom roku;
3) zabrani vršenje radnji koje su suprotne zakonu i drugim propisima;
4) naredi da se u određenom roku izvrši propisana obaveza koja nije izvršena.
Kada inspektor zaštite životne sredine nađe da neprimenjivanje mera iz nadležnosti drugih inspekcija utiče na zaštitu i razvoj nacionalnih parkova, dužan je da o tome odmah obavesti nadležnu inspekciju.

V. KAZNENE ODREDBE

Član 27.

Novčanom kaznom najmanje od 15.000 novih dinara kazniće se za privredni prestup preduzeće ili drugo pravno lice ako:
1) ne donese programe zaštite i razvoja nacionalnog parka u skladu sa odredbama ovog zakona (član 4);
2) ne donose akta iz člana 5. ovog zakona i ne gazduje na području nacionalnog parka u skladu sa odredbama tih akata;
3) gradi objekte, puteve, izvodi druge radove, deponije radioaktivne i druge opasne materije, odnosno vrši njihov transport, i ako eksploatiše mineralne sirovine suprotno odredbama člana 6. stav 1. tačka 3. do 9. i stav 2. istog člana ovog zakona;
4) ne pribavi prethodne saglasnosti (član 7);
5) ne donese akt o unutrašnjem redu i ako javno ne oglasi pravila određena tim aktom (član 13);
6) ne organizuje poslove nadzora u nacionalnom parku (član 14);
7) ne donese projekt sanacije, odnosno rekultivacije u propisanom roku i ako sanaciju, odnosno rekultivaciju ne izvrši po dinamici određenoj tim projektom (član 39).
Novčanom kaznom najmanje od 500 novih dinara kazniće se za privredni prestup iz stava 1. ovog člana i odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu.
Novčanom kaznom najmanje od 500 novih dinara kazniće se za privredni prestup iz stava 1. tačka 4. ovog člana odgovorno lice u organu uprave, odnosno organizaciji koja vrši javna ovlašćenja.

Član 28.

Novčanom kaznom najmanje od 1.000 novih dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ili drugo pravno lice ako:
1) seče drveće i žbunje suprotno članu 6. stav 1. tačka 1. ovog zakona;
2) unese neautohtone divlje biljne, odnosno životinjske vrste i lovi divljač suprotno odredbama člana 6. stav 1. tačka 2. ovog zakona;
3) koristi puteve suprotno odredbama člana 6. stav 1. tačka 8. ovog zakona;
4) ne dostavi primerak građevinske dozvole javnom preduzeću (član 7. stav 6);
5) ne vrši obeležavanje granica i posebno zaštićenih lokaliteta i objekata i ne postavlja druga obeležja u nacionalnom parku, odnosno ne čuva, ne održava i ne obnavlja postavljene oznake (član 13).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u preduzeću, drugom pravnom licu ili organu uprave novčanom kaznom najmanje od 100 novih dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom najmanje od 500 novih dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom najmanje od 100 novih dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, pored izrečene novčane kazne, učiniocu će se izreći i zaštitna mera oduzimanja predmeta nastalih izvršenjem prekršaja ili predmeta kojim je prekršaj izvršen.

Član 29.

Novčanom kaznom od 100 novih dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice na licu mesta, a preduzetnik novčanom kaznom od 1.000 novih dinara, ako na području nacionalnog parka koristi lekovito bilje, šumske plodove, pašnjake i druga prirodna dobra, postavlja reklame, informativne i druge oznake i privremene objekte, izvodi istražne radove bez saglasnosti, odnosno odobrenja javnog preduzeća i ako obavlja turističko-ugostiteljske i druge delatnosti suprotno pravilima režima zaštite (član 10. i 13).
Kaznu iz stava 1. ovog člana ovlašćen je da naplaćuje nadzornik nacionalnog parka.

VI. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 30.

Javna preduzeća iz člana 23. tačka 1, 2, 3. i 4. ovog zakona, počeće sa radom 1. jula 1993. godine.
Danom početka rada javna preduzeća iz stava 1. ovog člana preuzimaju prava, obaveze, zaposlene i sredstva, i to :
1) Javno preduzeće iz člana 23. tačka 1. ovog zakona od Javnog preduzeća Nacionalni parka Fruška gora - Sremska Kamenica;
2) Javno preduzeće iz člana 23. tačka 2. ovog zakona od Preduzeća za zaštitu i razvoj Nacionalnog parka Đerdap - Donji Milanovac;
3) Javno preduzeće iz člana 23. tačka 3. ovog zakona od Preduzeća za zaštitu i razvoj Nacionalnog parka Tara - Bajina Bašta;
4) Javno preduzeće iz člana 23. tačka 4. ovog zakona od Preduzeća za zaštitu i razvoj Nacionalnog parka Kopaonik - Kopaonik.

Član 31.

Vlada će imenovati upravne odbore i direktore javnih preduzeća iz člana 23. stav 1. tačka 1, 2, 3. i 4. ovog zakona do dana početka rada tih preduzeća.

Član 32.

Danom stupanja na snagu ovog zakona, Javno preduzeće Nacionalni park Fruška gora, preduzeća za zaštitu i razvoj nacionalnih parkova Đerdap, Tara i Kopaonik ne mogu otuđivati ili opterećivati imovinu, niti zapošljavati nove radnike bez saglasnosti ministra nadležnog za poslove zaštite životne sredine.
Akti i radnje koje su preduzeća donela, odnosno preduzela suprotno stavu 1. ovog člana, ništavi su.

Član 33.

Javno preduzeće "Nacionalni park Šar planina" počeće sa radom 1. oktobra 1993. godine.
Vlada će imenovati vršioca dužnosti direktora i privremeni upravni odbor Javnog preduzeća "Nacionalni park Šar planina" najkasnije do 1. jula 1993. godine.

Član 34.

Javna preduzeća iz člana 20. ovog zakona doneće statut u roku od 60 dana od dana upisa u sudski registar.

Član 35.

Javno preduzeće "Nacionalni park Šar planina" preuzeće na korišćenje i upravljanje šumsko zemljište, šume, sredstva, prava i obaveze koje se odnose na delatnost gazdovanja tim šumama i šumskim zemljištem i zaposlene radnike koji su obavljali poslove gazdovanja tim šumama od Javnog preduzeća "Srbijašume" do 1. maja 1994. godine.
Ministar nadležan za poslove zaštite životne sredine će obrazovati komisiju od predstavnika tog ministarstva, ministarstva nadležnog za poslove finansija, ministarstva nadležnog za poslove šumarstva, Javnog preduzeća "Srbijašume", Javnog preduzeća "Nacionalni parka Šar planina", i Republičkog geodetskog zavoda, koja će izvršiti popis šumskog zemljišta, šuma i sredstava koja preuzima Javno preduzeće "Nacionalni park Šar planina", u skladu sa ovim zakonom.

Član 36.

Javna preduzeća dužna su da donesu srednjoročne programe zaštite i razvoja nacionalnih parkova u roku od jedne godine od dana početka rada. Do donošenja programa iz stava 1. ovog člana donose se godišnji programi zaštite i razvoja nacionalnog parka.

Član 37.

Javna preduzeća iz člana 33. stava 1. ovog zakona dužna su da donesu akte o unutrašnjem redu u roku od šest meseci od dana početka rada. Javno preduzeće "Nacionalni park Šar planina" dužno je da donese akt iz stava 1. ovog člana do 31. decembra 1994. godine.

Član 38.

Prostorni plan područja Naciolanog parka Fruška gora uskladiće se sa odredbama ovog zakona u roku od godinu dana od dana njegovog stupanja na snagu.
Područje i granice Nacionalnog parka Šar planina utvrdiće se na osnovu elemenata iz člana 2. stav 2. ovog zakona, najkasnije do 31. decembra 1993. godine, a prostorni plan doneće se u roku od jedne godine od dana utvrđivanja granica Nacionalnog parka.

Član 39.

Projekt sanacije, odnosno rekultivacije dela područja nacionalnog parka njegove zaštitne zone gde se vrši,odnosno gde je izvršena eksploatacija mineralnih sirovina, doneće se najkasnije u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, a sanacija, odnosno rekultivacija izvršiće se po dinamici određenoj tim projektom.

Član 40.

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe:
1) Zakon o Nacionalnom parku Tara ("Službeni glasnik SRS", broj 29/88);
2) Zakon o Nacionalnom parku Đerdap ("Službeni glasnik SRS", broj 29/88);
3) Zakon o Nacionalnom parku Kopaonik ("Službeni glasnik SRS, broj 29/88);
4) Zakon o proglašenju Fruške gore za nacionalni park ("Službeni glasnik NRS", broj 15/65);
5) Odluka o osnivanju Preduzeća za zaštitu i razvoj Nacionalnog parka Tara ("Službeni glasnik SRS", broj 6/89);
6) Odluka o osnivanju Preduzeća za zaštitu i razvoj Nacionalnog parka Kopaonik ("Službeni glasnik SRS", broj 6/89);
7) Odluka o osnivanju preduzeća za zaštitu i razvoj Nacionalnog parka Đerdap ("Službeni glasnik SRS", broj 6/89).

Član 41.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
OPIS PODRUČJA NACIONALNIH PARKOVA
1. NACIONALNI PARK FRUŠKA GORA
1. Područje Nacionalnog parka Fruška Gora nalazi se na teritorijama opština: Novi Sad, Sremski Karlovci, Beočin, Bačka Palanka, Šid, Sremska Mitrovica, Irig i Inđija.
Površina Nacionalnog parka iznosi 25.393 ha.
2. Granice Nacionalnog parka obuhvataju granične parcele koje su u okviru Nacionalnog parka, a to su: granice počinje parcelom broj 133 Katastarske opštine (u daljem tekstu: KO) Velika Remeta, odvaja se od Partizanskog puta i dalje ide putem južnim ivicama parcela broj 132, 126, 71/2, 71/1, 77, 78, 81, 81/1. Zatim ide oko naseljenog mesta Velika Remeta, prvo zapadnim ivicama parcela broj 84, 85, 86, odvaja se od puta i ide južnom ivicom parcele broj 65, kao i njenom zapadnom ivicom i dalje zapadnim ivicama parcela broj 99, 98, 109, 111, južnom ivicom parcela broj 114/l, 113, dalje putem, istočnom ivicom parcela broj 106/1, 106/2, 106/3. Zatim granica ide dalje južnom ivicom parcela broj 103/2, 155, 55, potom dalje istočnim ivicama parcele broj 156/1, severnom ivicom parcela broj 157/3, 157/2, dalje njenom istočnom ivicom i putem kao i istočnim ivicama parcela broj 157/1, 1. Granica ide dalje severnom ivicom parcele broj 2, obuhvata Manastir Velika Remeta i zaobilazi zapadnim ivicama parcela broj 205, 206, 207 i severnim ivicama parcela broj 207, 209/2. Granica ide dalje istočnom ivicom parcele broj 209/1, severnom ivicom parcela broj 211, 225, 23, 218/2, 218/1, dodiruje ugao parcele broj 219/1, obuhvata parcelu broj 219/2, zatim južnom ivicom parcela br. 219/1, obuhvata parcelu broj 219/2, zatim južnom ivicom parcela broj 219/1, 220/1, istočnom ivicom parcela broj 231, 232, 260, 256/1, 256/2, dolazi na put i ide dalje južnom ivicom parcela broj 256/2, 256/1, 255. Ovom parcelom odvaja se od puta i ide dalje istočnom ivicom parcela broj 272/1, 273/1, južnom ivicom parcela broj 273/1, 275/1. zatim stepenasto parcelom broj 281/2, dolazi na put i ide putem istočnom ivicom parcele broj 196, i dalje putem, južnim ivicama parcela broj 196, 7/2, 7/1, 8/5, 5/4. 180. Granica ponovo dolazi na put i ide južnom ivicom parcela broj 167/1, 167/2. Ovde granica prelazi u KO Grgeteg, preko puta koji ide na greben Fruške Gore i dalje ide putem prema naseljenom mestu Grgeteg, prvo južnom ivicom parcele broj 319, a zatim zapadnim ivicama parcela broj 317, 316, 310, 308, 307, 249, 251, 252, potom jugoistočnom ivicom parcele broj 189, 193, 199 i južnom ivicom parcela broj 194, 196, 210. Granica ide dalje zapadnom ivicom parcela broj 210, 171, 170, južnom ivicom parcela broj 133, 134, 570, 83, 82, prelazi put broj 611, ide dalje zapadnom ivicom parcele broj 3, zatim istočnom ivicom parcele broj 4/2, obuhvata parcelu broj 4/1 i ide dalje prema zapadu južnom ivicama parcela broj 542, 541,540, 539, 552. Ovde prelazi preko puta broj 3910 u KO Neradin i ide dalje južnim ivicama parcela broj 1090, 1091, 1092, 1093. Ovde granica prelazi put obuhvata parcelu broj 1137, i ide dalje južnim ivicama parcela broj 1135, 1296, prelazi put i negde dalje južnim ivicama parcela broj 1331, 1322, 1345, 1341, zatim putem jugozapadno 150 metara i obuhvata parcele broj 1359, 1360, 1362. Granica ide dalje severozapadno putem zapadnim ivicama parcela broj 1493, 1494, 1491, 1485, dodiruje parcelu broj 1476, napušta put i ide stepenasto prema zapadu graničnim parcelama broj 1410, 1469, 1472, 1395, 1465, 1463, 1458, 1456, 1457.Ovde dolazi na put ide njime jugozapadno 150 m istočnom ivicom parcele broj 1569, dodiruje ugao parcele broj 1559, i ide dalje prema zapadu južni
U sastavu Nacionalnog parka Fruška gora uključuju se i sledeći šumski kompleksi Fruške gore koji nisu obuhvaćeni graničnim linijama:
- Čortanovačka šuma - obuhvata kompleks šuma pored Dunava na području dve katastarske opštine u dužini 4.950 metara i prosečnoj širini 500 metara; granica se poklapa sa granicom poseda Nacionalnog parka a obuhvata katastarske čestice u KO Sremski Karlovci br. 3279, 3278, 3477/1, 3476, 6958; u KO Čortanovci brojevi katastarskih čestica su: 3349-3368, 3328-3337, 3325/1, 2, 3, 4;
- Kalište - obuhvata područje rimskih šuma pored Dunava u KO Sremski Karlovci, katastarske čestice broj 2166 u obliku trougla dimenzija strana 1500 metara i 1800 metara sa 1000 metara;
- Šidsko celje - odvojen šumski kompleks u obliku pravougaonika dužine 4600 metara a širine 650 metara; nalazi se u KO Šid a obuhvata katastarske čestice br. 5101/1, 5187, 5186, 5105, 5184, 5183, 5182, 5180, 5177, 5176, 5175, 5174.
- Krušedolska šuma (raj) - šumski kompleks koji se nalazi u KO Krušedol - Prnjavor sa katastarskim česticama br. 624 i 628/3 južno od Fruške gore; i
- Područje Koruška - područje pored Dunava u KO Susek sa katastarskim česticama br. 1017, 1018, 1019.
2. NACIONALNI PARK ĐERDAP
1. Područje Nacionalnog parka Đredap nalazi se na teritoriji opština Golubac, Majdanpek i Kladovo.
Površina Nacionalnog parka iznosi 63.608,45 ha.
2. Granica Nacionalnog parka na teritoriji opštine Golubac počinje od tromeđa parcela br. 850/25 (u Nacionalnom parku), 850/3 (van Nacionalnog parka) i magistralnog puta M-25 Golubac - Donji Milanovac i ide u pravcu jugoistoka granicom parcele broj 850/25 koja je u Nacionalnom parku i parcele broj 850/3 do seoskog puta broj 5775, odakle nastavlja u pravcu juga granicom puta broj 5775 do tromeđe parcele br. 893 (u Nacionalnom parku), i 896 (van Nacionalnog parka) i magistralnog puta M-25 Golubac - Donji Milanovac i ide u pravcu jugoistoka granicom parcele broj 850/25 koja je u Nacionalnom parku i parcele broj 850/3 do seoskog puta broj 5775. Odatle nastavlja u pravcu juga granicom puta 5775 do tromeđe parcela br. 893 (u Nacionalnom parku), 896 (van Nacionalnog parka) i seoskog puta broj 5775, ide dalje granicom parcela broj 893, i 894 koje su u Nacionalnom parku, seče parcelu broj 883/1 do seoskog puta broj 5767 i nastavlja u pravcu jugoistoka putem broj 5767 do raskrsnice sa seoskim putem broj 5845. Ovim putem ide do međa KO Golubac i KO Dvorište, nastavlja tom mećom, zapadnom granicom parcele broj 4707 (u Nacionalnom parku) ide do tromeđe KO Golubac, KO Dvorište i KO Krivača. Od ove tromeđe granica Nacionalnog parka nastavlja granicom KO Golubac i KO Krivača južnom granicom parcele broj 5765/4 do tromeđe KO Golubac, KO Krivača i KO Radenka (SO Kučevo). Od ove tromeđe granica Nacionalnog parka nastavlja u pravcu severoistoka granicom KO Golubac i KO Radenka sa severoistočne strane parcela broj 5765/4, 4717, do tromeđe KO Golubac, KO Vrnjica i KO Radenka (SO Kučevo) odakle ide u pravcu jugoistoka granicom KO Vrnjica i KO Radenka južnom granicom parcela koje pripadaju Nacionalnom parku br. 1783, 1937, 1936/1, 1936/2, 1932, 1919, 1930, 1929, (seče seoski put)1985, 1982/2, 1889/2, 1888, 1886, 1874, 1873 do granice sa potokom Velika Rakovica broj 1968. Granica ide putem broj 1968 do međe sa parcelom broj 1674 i nastavlja u pravcu istoka, južnom međom parcele broj 1674 do međe sa seoskim putem broj 1992, zatim ide u pravcu istoka, seoskim putem broj 1992 do međe sa parcelom broj 1382, nastavlja u pravcu jugoistoka južnom međom parcele broj 1382, seče seoski put broj 1976 i ide u pravcu istoka južnom međom parcela br. 1636, 1635, seoskim putem broj 1191, međom parcela br. 1925, 1464, seoskim putem broj 1990, do tromeđe KO Vrnjica, KO Dobra i KO Radenka (SO KUčevo). Od ove tromeđe granica Nacionalnog parka nastavlja se dalje u pravcu jugoistoka granicom KO Dobra i KO Radenka sa jugozapadne strane parcele br. 3880, 3997, 3998, 3999, 3880, nastavlja u pravcu istoka seoskim putem broj 4709, zatim istim putem broj 4708 do raskrsnice sa putem broj 4710 koja je ujedno i tromeđa KO Dobra, Radenka(SO Kučevo) i Duboka(SO Kučevo). Od ove tromeđe granica ide dalje u pravcu istoka seoskim putem broj 4710 do raskrsnice sa seoskim putem 4711 koja je ujedno i tromeđa KO Dobra, Duboka (SO Kučevo) i Boljetin (SO Majdanpek).
Kroz opštinu Majdanpek granica polazi od tromeđe KO Dobra, KO Boljetin i KO Voduja, pa ide zajedničkim putem, a granicom KO Voluja i KO Boljetin prema jugu do trigonometra broj 307 i mesta zvanog Crvena zemlja, dalje skreće na istok prateći zajednički put i granicu KO Voluja i Boljetin do Babinskog Mališa, gde skreće na jug, prateći granicu dveju opština do trigonometra broj 2 i dalje na jug zajedničkim putem do puta broj 3405, nastavlja granicom KO Voluja i Boljetin i ide do tromeđe KO Voluja, KO Majdanpek i KO Boljetin. Granica nastavlja prema jugu granicom KO Voluja i KO Majdanpek preko trigonometra broj 70 i mesta zvanog Prun, nastavlja na jug preko mesta zvanog Grlje i dalje prateći granicu KO Voluja i KO Majdanpek, preko mesta zvanog Čoksa Grljaj do trigonometra broj 180 nastavlja zajedničkim putem ka jugu, a i granicom ove dve opštine preko mesta zvanog Tilva Tome, pa preko mesta zvanog Ispod Čoka Frasen prateći i dalje zajednički put i granicu ovih dveju opština, silazi sa zajedničkog puta i odvaja se od granica opština i ide na istok preko mesta zvanog Čoka Fraseni Kulme Obra do puta broj 578. Dalje ide putem na jug preko trigonometra broj 784 do mesta zvanog Stacion Kapetanska, pa dalje istočno do mesta zvanog Kapetanske livade do puta II reda Majdanpek - Donji Milanovac.
Granica dalje ide putem do mesta zvanog Liškovac, nastavlja putem broj 700 i broj 1523, ide preko mesta zvanog Veliki Šopot, zatim zajedničkim putem i granicom KO Majdanpek i KO Rudna Glava pored mesta Mali Šopot i dalje, zajedničkim putem i granicom ovih dveju KO preko mesta zvanog Intra Kulme, ide do tromeđe KO Rudna Glava, KO Topolnica i KO Majdanpek. Odavde nastavlja na sever zajedničkim putem, i granicom KO Topolnica, KO Mosna i KO Majdanpek, onda skreće na istok i nastavlja zajedničkim putem granicom KO Mosna i KO Topolnica do mesta zvanog Laku Dragulje, gde skreće na jug i ide potokom Kosovica, preko mesta zvanog Dosu Kosovica, pa preko mesta zvanog Kulmea Topolnica i trigonometra broj 486, trigonometra broj 467 i mesta zvanog Čoka Kukulje, prateći put broj 5098, preko mesta zvanog Kulmea Topolnica, gde skreće na jugoistok putem broj 3427 i dalje jugozapadnom stranom parcela br. 1905/1,3428/1, 1906/3 1907/1, 3428/4, koje se nalaze u Nacionalnom parku. Onda skreće na severoistok severozapadnom stranom parcele broj 3428/4 do tromeđe parcela br. 3428/2, 3428/4 i 1906/2. Dalje skreće na jugoistok jugozapadnom stranom parcele broj 1906/2, nastavlja zapadnom stranom parcela br. 3445, 3446, 3450, gde skreće na istok južnom stranom parcela br. 3450, 3451/3, 3463, 3462, 3461, seče parcelu broj 3460, nastavlja južnom granicom parcele br. 3465/2, seče Porečku reku, dalje nastavlja južnom stranom parcela br. 3502, 3503, gde preseca regionalni put G 106, odakle u nastavku prati južnu stranu parcela br. 3842, 3841, 3839, 3844, 3836, 3837/1, 3837/2, gde skreće na jug zapadnom stranom parcele br. 1601/5, a zatim na istok južnom stranom iste parcele i parcela br. 1608 i 1606 do puta broj 1583. Onda skreće na jug do raskrsnice sa putem broj 5105 i dalje nastavlja istim putem na sever i dalje na istok, a preko mesta Kraku Vujenj do trigonometra broj 277. Dalje nastavlja prema jugoistoku ispod mesta zvanog Cigansko Groblje i sve do zajedničkog puta i međe sa KO Vratnom, nastavlja na sever zajedničkim putem i granicom KO Topolnica i KO Vratna preko kote 482, trigonometra broj 498 preko Kulmea Mare sve putem preko kote 475 i dalje putem na sever do tromeđe KO Urovica, KO Mosna i KO Topolnica, nastavlja zajedničkim putem prema severu i granicom KO Mosna i KO Urovica, ide zajedničkim putem na sever preko trigonometra broj 498 i kote 500 i trigonometra broj 484. Nastavlja prema severu zajedničkim putem i granicom KO Mosna i KO Miroč preko trigonometra broj 462 i preko mesta zvanog Šumljajka, gde skreće na istok preko kote 500 do sela Miroč, zatim skreće na sever do trigonometra broj 508 i nastavlja granicom KO Miroč i KO Golubinje do mesta zvanog Filipovo brdo i trigonometra broj 520. Dalje nastavlja severno do kote 498 i putem broj 5673, ide na sever do mesta zvanog Boljevine i istim putem preko mesta zvanog Golubinjska Glavica izlazi na put broj 5645, nastavlja putem na sever preko mesta zvanog Raskrsenica i trigonometra broj 503, ide dalje na sever preko kota 459 i 426 i preko mesta zvanog Rakinabara i Strainova bara i trigonometra broj 342, zatim preko mesta zvanog Mali Vis i trigonometra broj 524. Ide dalje na sever preko mesta zvanog Rajina bara i Kamenički Čukar i trigonometra broj 524 do mesta zvanog Kalafirov Čukar i trigonometra broj 647, gde skreće prema severoistoku i preko mesta zvanog Kotine i Balin Čuka i trigonometra bfoj 598 mesta zvanog Nezgodan Čukar i kota 462 i 425, izlazi na tromeđu KO Golubinje, KO Brza Palanka i KO Petrovo Selo.
Na teritoriji opštine Kladovo granica počinje kod kote 425 na mestu zvanom Štrbac, a predstavlja među između KO Golubinje i KO Petrovo Selo. Odavde granica ide kroz Petrovo Selo u pravcu istoka u dužini od 2250 metara broj 978/1 koju seče iznad trigonometrijske tačke broj 194, poligonske tačke broj 2600 i ide do Buljbinog brda i trigonometrijske tačke broj 27 (kota 503). Od trigonometrijske tačke broj 270 granica se blago lomi i ide u pravcu severoistoka u dužini od oko 400 metara do poligonske tačke broj 2082 (preko kote 484) koja se nalazi na među parcele broj 3369 i puta broj 3432, a predstavlja granicu između KO Petrovo Selo i KO Velika Kamenica. Ovde se granica lomi pod uglom od oko 160 stepeni i ide u pravcu severa zajedničkim putem Velika Kamenica Petrovo Selo koji nosi broj 3432 u dužini od oko 3150 metara do trigonometrijske tačke broj 259 (kota 489), preko nje i dalje zajedničkim putem u dužini od oko 700 metara do kote 472, pa tu skreće prema istoku u dužini od oko 1000 metara do tromeđe KO Petrovo Selo, KO Velika Kamenica i KO Podvrška. Odavde granica produžava zapadnom ivicom parcele broj 1 koja se nalazi u KO Podvrška, a predstavlja granicu između KO Petrovo Selo i KO Podvrška, do međe ove parcele sa potokom Valja Mare, nastavlja potokom Valja Mare u dužini od oko 5500 metara u pravcu istoka do vodenice (kota 249). Granica se ovde lomi pod uglom od oko 120 stepeni i ide u pravcu severoistoka jugozapadnim delom parcele broj 260 u dužini od oko 450 metara do tromeđe parcela br. 269, 481/2 i KO Petrovo Selo. Kod ove tromeđe granica se lomi pod opštim uglom i ide u pravcu jugoistoka u dužini od oko 800 metara obuhvatajući Kraku Balta, a onda u pravcu severozapada u dužini od oko 1000 metara do tromeđe parcela br. 428, 269 i KO Petrovo Selo. Odavde granica nastavlja u pravcu severoistoka u dužini od oko 600 metara granicom KO Petrovo Selo i Podrvška do tromeđe parcela br. 60 i 59 u KO Podvrška i KO Petrovo Selo. Zatim granica nastavlja u istom pravcu, seče parcele (u KO Podvrška) br. 60, 59, 47/1, 47/2, 47/3, 45, 44, 50, Banovinski put II reda br. 5479, 406/1, 406/2, 406/3, 405 i dolazi do graničnog kamena broj 2 koji predstavlja granicu između KO Podvrška i KO Manastirica. Od graničnog kamena broj 2 granica ide kroz KO Manastirica i dalje u pravcu severoistoka seoskim putem broj 2158 preko trigonometrijskih tačaka koje nose broj 215 (kota 433), 202 (kota 435), pored trigonometrijske tačke broj 186 (kota 422), mesta zvanog Kalfa koje ostaje zapadno od puta i dalje istim putem do četvoromeđe koju čini ovaj put sa parcelama br. 2, 5, i 7. Granica dalje nastavlja u istom pravcu u dužini od oko 200 metara, seče parcele br. 3 i 5 i ide do graničnog kamena broj 26 koji odvaja KO Manastirica od KO Kladušnica. Od graničnog kamena broj 26 ide dalje u pravcu severoistoka u dužini od oko 300 metara seoskim putem broj 4 kroz KO Kladušnica do četvoromeđe parcela broj 1 i 17 u Kladušnici i parcela br. 1241 i 1242 u Davidovcu, koja predstavlja granicu između KO Kladušnica i KO Davidovac. Granica dalje nastavlja u pravcu severistoka istim putem koji sada ima broj 1939 kroz KO Davidovac, prolazeći severno od oko 550 metara do četvoromeđe pomenutog puta i parcela br. 1258, 1259 i 1039. Od četvoromeđe nastavlja jugoistočnom ivicom parcele broj 1039 i to celom njenom dužinom do tromeđe parcela br. 1039, 867/1, i 867/2 (Cuca).Granica se sada povija i ide prema istoku u dužini od oko 450 metara severnim delom parcele broj 867/1, zatim kroz parcele br. 866, 855 i 853 i 853 do preseka sa seoskim putem broj 1935 u dužini od oko 600 metara do četvoromeđe pomenutog puta, seoskog puta koji novi broj 1935, i parcela br. 749 i 515/4 KO DAvidovca i nastavlja dalje u pravcu severoistoka jugoistočnom ivicom parcele broj 515/4 celom dužinom (oko 200 metara) do preseka sa seoskim putem broj 1934. Odavde granica ide ivicom parcele broj 376, 377/1, 379 KO Davidovac u dužini od oko 210 metara obuhvatajući ih, do četvoromeđe parcela broj 373, 379, 374, i 553)1 koja ujedno predstavlja i granicu između KO Davidovac i KO Sip. Nastavlja dalje granicom KO Davidovac i KO Sip u pravcu severoistoka u dužini od oko 230 metara ivicom parcela br. 374 i 371 KO Davidovac koje obuhvata do preseka sa putem broj 569 koji predstavlja tromeđu između pomenutog puta KO Sip i KO Davidovac. Ide dalje kroz KO Sip ivocom parcela br. 370/3 i 335 koje obuhvata u pravcu severoistoka u dužini od oko 200 metara do preseka sa putem broj 1931/1. N
3. NACIONALNI PARK TARA
1. Područje Nacionalnog parka Tara nalazi se na teritoriji opštine Bajina Bašta. Površina Nacionalnog parka iznosi 19.175 ha.
2. Granica Nacionalnog parka počinje od ušća Brusničkog potoka u reku Drinu i ide u pravcu njenog toka, istom dolazeći do parcele broj 1251/2 KO Rastište, a potom skreće u pravcu jugoistoka i to južnom stranom parcela br. 1251/2, 1251/2, 1253, 1254, 1255, 1258/3, 1258/1, 1263, 1266, 1267, 1275/1, gde izlazi na postojeći put Perućac - Mitrovac i istim ide u pravcu Perućca, dolazeći do parcele br. 1484/1 KO Rastište. Od ovog mesta, granica ide u pravcu jugoistoka južnom stranom parcela br. 1490 i 1491 dolazeći do KO Perućac, odakle skreće u pravcu severa i to granicom KO Rastište, dolazeći do parcele br. 1656, u istom pravcu granicom između parcela br. 31 i 873, gde skreće u pravcu juga granicom između parcela br. 34 i 873, potom skreće u pravcu istoka granicom između parcela br. 34, 24, 23, 35, 60, 61, 63, 65, 67 i 873. Zatim ide prema jugu granicom parcela br. 88, 97 i 873, dolazeći do poligone tačke 369 KO Perućac, gde skreće ka istoku granicom parcela br. 797 i 873 i preko poligonih tačaka br. 370 i 371 KO Perućac, a potom skreće ka severoistoku granicom parcela br. 97 i 93 dolazeći do četvoromeđe između parcela br. 93, 92, 98 i 873. Odatle skreće prema istoku granicom parcele broj 98, dolazeći do poligone tačke broj 362 KO Perućac, odakle skreće ka jugu, a zatim istoku granicom parcela br. 104 i 873, dolazeći do seoskog puta koji se vodi pod brojem 1047, odatle skreće ka jugu istim putem do krivine, odnosno do puta koji nose broj 110 , a odatle pravcem jugozapad - severoistok do parcele broj 774, onda ide granicom između parcela br. 774, 772, 770, 760, 759, 752/3, 752/2, 752/1, 742, 743 sa južne strane i parcele broj 653 sa druge strane, dolazeći na seoski put koji nosi broj 741, prema istoku u dužini od 30 metara, a onda skreće na jug međom između parcela br. 698 i 653. Zatim skreće na sever i ide međom parcela br. 652/1 i 4049. Onda pravi lom u pravcu severozapad - jugoistok i ide međom između parcela br. 693, 659, 694, 650, 655, 651 sa jedne strane i parcele broj 652/1 sa druge strane. Produžava prema istoku i ide međom između parcela br. 651, 654,625, 627, 628 sa jedne strane i parcele broj 650 sa druge strane. Tu skreće pravcem jugozapad - severoistok međom između parcela br. 621 i 650. Onda skreće na istok međom između parcela br. 634/1 i 634/2, sa jedne strane i parcela broj 650 sa druge strane. Tu skreće na jug međom između parcela br. 643 i 650. Onda ide prema istoku međom između istih parcela, tu skreće na jug, zatim istok, pa onda na sever između parcela br. 644, 646, 647 sa jedne strane i parcele broj 650 sa druge strane. Tu izlazi na seoski put koji nosi broj 604 i produžava na istok seoskim putem sve do kraja KO Perućac. Nastavlja istim pravcem putem koji se nastavlja na dosadašnji put, a ide kroz KO Beserovinu i ima broj 1588. Tim putem ide sve do drugog seoskog puta koji skreće na jug, pa onda severozapad-jugoistok, a nosi broj 1589. Ona dolazi na drugi seoski put koji nosi oznaku broj 1584, a sve u pravcu istoka. Tim putem ide sve do ulaska u KO Zaugline. Međa se odvaja od puta ovde pravcem severojug, međom između KO Beserovine i parcele broj 935 KO Zaugline. Tu se lomi i skreće na istok međom između parcela br. 935, 934, 933, 932, 931, 930, 929/2 sa severne strane i parcela br. 936, 927/1, 927/2 sa južne strane. Zatim se lomi, ide pravcem severoistok izlazi međom između parcela br. 929/2, i 928 i izlazi na seoski put koji nosi broj 945. Dalje nastavlja seoskim putem koji se lomi pravcem severozapad-jugoistok, potom se lomi prema zapadu, zatim južno od kraja puta broj 945, a zatim u istom pravcu preseca seoski put broj 1209 i produžava međom između parcela br. 984, 983, 985, 988, 982, 981, 980, 979, 1097/2 sa jedne strane i parcela br. 974/9, 974/8, 974/7, 974/6, 974/2, 974/3, 976, 978, 1128, 1121, 1116, sa druge strane, a sve u KO Zaugline. Dalje se lomi i ide pravcem jugozapad-severistok na istok i ide međom između KO Zaugline, odnosno parcele broj 1982/2 i KO Rače, sve do poligone tačke 136 KO Rača. Dalje kreće u pravcu juga i ide međom između parcela br. 1496 i 1495 sa jedne strane i parcele broj 1497 sa druge strane, a sve KO Rača, do izlaska na seoski put koji je označen kao broj 1991. Zatim ide navedenim seoskim putem prema istoku sve do drugog seoskog puta koji nosi broj 1986 i ide dalje prema istoku do drugog puta koji nosi broj 1592. Onda ide navedenim putem do tromeđe između parcela br. 1591, 1593, 1594, dalje ide i skreće u pravcu istoka, međom između parcela br. 1591 i 1593, preseca put koji nosi broj 1986 i dalje ide pravcem jug, zatim se lomi na istok, pa opet se lomi na jug sve do izlaska na seoski put br. 1993, a sve međom između parcela br. 1661, 1662, 1698/1, 1698/2, 1698/3, 1699/1, 1699/2 sa jedne strane i parcele broj 1544/1 sa druge strane. Zatim ide dalje seoskim putem prema jugu n
Granica Nacionalnog parka od postojeće brane ide preko KO Zaovine u pravcu zapada i to međom parcela br. 109/10, 100/11, 109/17,, 109/18, dolazeći do puta i istim ide u pravcu nove Vežanje, dolazeći do parcele broj 176/2 KO Zaovine. Tu skreće u pravcu severozapada granicom parcela br. 176/2, 109/1, 175 i 117, izlazeći na seoski put broj 6548/4 i istim, kreće ka jugozapadu,dolazeći do seoskog puta broj 172, gde skreće istim ka severu i izlazi na seoski put broj 171, gde skreće istim skreće ka zapadu, izlazeći na seoski put broj 6550 i produžava u pravcu zapada. Tu dolazi do tromeđe parcela broj 86/1; 440/1 i seoskog puta broj 6550, odakle skreće ka jugu i ide granicom parcela br. 86/1, 440/1, 442 i 1457/2, dolazeći do asfaltnog puta,a dalje nastavlja istim u pravcu nove Vežanje, zatim do reke Vežanje broj 6580/1, nastavlja u pravcu severozapada uzvodno, sve do parcele broj 483, odakle granica dalje nastavlja u istom pravcu granicom parcela br. 483, 484, 499 i 96/1, dolazeći do belege broj 1, gde skreće ka zapadu i ide granicom parcela br. 86/1, 499, 86/3, 503, 502, 506, 505, 507 i 86/2.Tu izlazi na put (seoski) broj 508, gde skreće ka jugu i izlazi na put broj 6551. Odatle ide u istom pravcu, do seoskog puta broj 6552, skreće u pravcu zapada istim putem, dolazeći do parcela br. 644 i 629 KO Zaovine. Granica Nacionalnog parka od ovog mesta nastavlja u pravcu zapada i to granicom parcela br. 644, 643, 629, 652, 653 i 65. Tu izlazi na seoski put koji nosi broj 6552 i ide u pravcu severozapada istim putem. Zatim dolazi do parcela broj 675 i 676, gde skreće u pravcu zapada i ide granicom parcela br. 675, 676, 674, 678, 677 i 670, a, potom u pravcu severozapada, granicom parcela br. 669, 679, 665, 668, 663, 660, 1, 654 i 14, dolazeći do granične belege broj 44.
Od belega broj 44, granica Nacionalnog parka ide u pravcu severa i to granicom KO Zaovine i KO Vlaović - opštine Višegrad, dolazeći do tromeđe KO Zaovine, KO Rastište, KO Vlaović - opština Višegrad. Od ove tromeđe granica ide dalje u pravcu severozapada granicom KO Rastište i KO Žljeb opštine Višegrad, dolazeći do tromeđe KO Rastište, KO Jagoštica i KO Višegrad. Od napred navedene tromeđe granica Nacionalnog parka produžava u istom pravcu i to granicom KO Jagoštica i KO Žljeb - opština Višegrad, dolazeći do tromeđe KO Jagoštice, KO Žljeb opštine Višegrad i Brusničkog potoka. Od ovog mesta granica nastavlja u istom pravcu Brusničkem potokom sve do ušća Brusničkog potoka, odakle je i počeo opis granica Nacionalnog parka.
4. NACIONALNI PARK KOPAONIK
1. Područje Nacionalnog parka nalazi se na teritoriji opštine Raška i Brus. Površina Nacionalnog parka iznosi 11.809,91 ha.
2. Granica područja Nacionalnog parka počinje od tromeđe opštine Raška, Brus i Leposavić i ide ka zapadu granicom opštine Račka i Leposavić do mesta gde se odeljenje 2. Šumske gazdinske jedinice (u daljem tekstu:ŠGJ) "Kopaonik" odvaja od opštinske granice, nastavlja dalje južnim obodom odeljenja 2. i presecajući regionalni put R 119a, nastavlja južnom stranom odeljenja 3, 4, i 5, (ŠGJ "Kopaonik") do dvomeđe odeljenja 5. i odeljenja 143. (ŠGJ "Jadovnik-Treska), obuhvatajući odeljenje 143. do njegove ponovne dvomeđe sa odeljenjem 5. Odatle nastavlja ka jugozapadu razvođem između Barske i Lisinske reke do trigonometarske tačke Čukara (1.267 m) obuhvatajući privatno zemljište, odakle skreće ka severu lokalnim putem do Barske reke. Potom skreće ka zapadu granicom 146. (ŠGJ "Kopaonik") do njegove dvomeđe sa odeljenjem 142. (ŠGJ"Jadovnik-Treska") i zahvatajući odeljenje 142. i manji deo odeljenja 124. (ŠGJ"Jadovnik-Treska). Nastavlja zapadnom granicom odeljenja 144, 145, i 143. (ŠGJ "Kopaonik") do dvomeđe odeljenja 143. (ŠGJ "Kopaonik") do dvomeđe odeljenja 143. sa odeljenjem 123. (ŠGJ "Jadovnik-Treska"). Dalje skreće ka severozapadu granicom odeljenja 123. i 119 (ŠGJ "Jadovnik-Treska") do dvomeđe 119. i 127. (ŠGJ "Kopaonik"), obilazi privatnu enklavu odeljenja 127. do dvomeđe sa odeljenjem 128. (ŠGJ "Kopaonik"), zatim obilazi privatnu enklavu u okviru odeljenja 128. (ŠGJ "Kopaonik") i dalje zapadnom granicom odeljenja 128, 126, i 125, (ŠGJ "Kopaonik") do regionalnog puta R 119a. Odatle granica skreće ka jugoistoku duž puta i granice odeljenja 34. (ŠGJ "Kopaonik") do dvomeđe sa odeljenjem 35. (ŠGJ "Kopaonik") i dalje krivuda ka istoku duž severnih granica odeljenja 35, 123, 111, 110, 107, 106, 105, 104, 91, 90, 89, i 88, (ŠGJ "Kopaonik") do dvomeđe sa odeljenjem 48. (ŠGJ "Jadovnik-Treska"), obuhvata odeljenje 48. do lokaliteta Šiljakovac, gde skreće ka jugoistoku za 400 metara, zaobilazeći privatno obradivo zemljište, a zatim ka severoistoku od najisturenijeg zapadnog dela odeljenja 47. (ŠGJ "Jadovnik-Treska"). Odatle granica nastavlja ka severoistoku duž granica odeljenja 47,46, 37, 38, i 39 (ŠGJ "Jadovnik-Treska" do granice između opština Raška i Brus. Od spoja granica opštine Brus i Raška granica Nacionalnog parka obuhvata odeljenja 151, 145, 150, 149, 148, i 147, (ŠGJ "Kopaonik",Brus), dalje prema jugu nastavlja granicom poseda PTK "Kopaonička" do Srebrnačke reke, a odatle skreće prema istoku Srebrnačkom rekom do odeljenja 108. (ŠGJ "Kopaonik",Brus), zatim severnom granicom odeljenja 108. i 106. (ŠGJ "Kopaonik", Brus)do granice odeljenja 106, 91, 90, i dela odeljenja 89. (ŠGJ "Kopaonik",Brus) do lokaliteta Goli Breg. Odatle nastavlja južnim obodom odeljenja 90. i istočnim obodom odeljenja 88. (ŠGJ "Kopaonik", Brus) do granice građevinskog područja naselja Brzeće po Urbanističkoj uređajnoj Brzeća. Odatle granica dalje vodi severnom stranom građevinskog područja Brzeća, preseca regionalni put R 218a i skreće ka jugoistoku i jugu granicom građevinskog područja Brzeća do Mramora, dalje nastavlja ka jugoistoku regionalnim putem R 218 do mesta gde istočna granica odeljenja 43. (ŠGJ "Kopaonik, Brus) preseca pomenuti put, a odatle vodi jugozapadu i zapadu granicama odeljenja 43, 1, 2, 3, 4, 5, 10, 11, i 12, (ŠGJ "Kopaonik", Brus)do granice između opština Brus i Leposavić i dalje granicom između ove dve opštine do tromeđe opština Brus, Raška i Leposavić, gde se završava.
5. NACIONALNI PARK ŠAR PLANINA
1. Privremeno područje Nacionalnog parka Šar planina nalazi se na teritoriji opština: Kačanik, Štrpce, Suva Reka i Prizren.
Površina Nacionalnog parka iznosi oko 39.000 ha.
2. Privremena granica Nacionalnog parka počinje u južnom i jugoistočnom delu i poklapa se s administrativnim granicama između Republike Makedonije i Republike Srbije i ide preko kota, odnosno vrhova najviših planina Šare počev od vrha Ljuboten (2.499 m), pa preko Kule(2.3l4 m), Livadice (2.491 m), Jezeračke Čuke (2.604 m), pa sve do Kara Nikole (2.106 m) u pravcu jugozapada, gde se spušta pokrajinska granica i granica Nacionalnog parka skreće severozapadno do kote 1.626 m. Od ove kote granica skreće na istok iznad sela Manastirica i izbija na kotu 1.071 m, odakle dalje ide do kote 1.310 me. Granica zatim skreće na severoistok do kote 1.485 m. (Javorovica), odatle skreće na istok do kote 1.765 m, (Mlake), odatle nastavlja na severoistok preko Misove planine do kote 1.522. Zatim granica skreće na severozapad do kote 1.271 m, pružajući se iznad Gornjeg Sela, gde granicu dalje čini put Prizren - Brezovica sve do Kraljevog dvora i kote 1.120 m. Od ove kote granica se proteže na zapad iznad sela Sveta Bogorodica izohipsom 1.212 m, do kote 1.130 m, odakle na zapad, preko kote 93l m izbija na kotu 1.507 m. Od ove kote granica skreće na severoistok do kote 1.656 m, obuhvativši Golem Bor sa zapadne strane i izbija na sever na kotu 1.509 m, a odatle se pruža na severoistok i izbija na kotu 1.598 m. (Granzon), na nastavlja dalje na sever do kote 1.931 m i dalje do kote 1.710 m, a odatle na severozapad do kote 1.465 m. (Rusenica). Dalje se granica spušta do kote 841. m, obuhvativši manastir Sveta Trojica, pa granica skreće na istok na kotu 1.498 m iznad S.Belovce, pa se pruža severno do Bolovan kamena, obuhvativši Carevu vodu i Bukaška bačila na istoku do kote 1.654 m. Od ove kote granica se pruža u pravcu jugoistoka do kote 1.441 m, iznad sela Gornja Bitinja. Popovce i Donja Bitinja, odavde skreće na jug i izbija na kotu 1.276 m (čuka), a potom se granica spušta iznad Orličeva na izbija na kotu 1.150 m, pa pod pravim uglom na jug penje se do kote 1.516 m (Malo Borče), a zatim skreće na zapad do kote 1.440 m (Svedske Livade), pa se zatim spušta na jug gde preseca reku Lepenac, pa se penje na Begovu glavu do izohipse 1.600 m. Odatle granica skreće na istok iznad sela Sevce i izbija na kotu 1.312 m. a odavde dalje ide na severoistok i izbija na kotu presecajući put Brezovica - Prizren 1.232 m (Burlji). Zatim skreće na jugoistok do kote 1.453 m gde nastavlja dalje na severoistok do kote 1.485 m, i dalje istim pravcem do kote 1.541 m, pa dalje nastavlja na istok do Crnog vrha (1.562 m), i kote 1.712 m, obuhvativši Tupan i Bačila, pa skreće na jugozapad do polazne tačke u opisu Ljuboten, gde se završava.