Na osnovu člana 130. stav 1. tač. 1. i 8. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju vojnih osiguranika ("Službeni list SFRJ", br. 7/85, 74/87 i 20/89), Skupština Zajednice socijalnog osiguranja vojnih osiguranika propisuje

PRAVILNIK

O REŠAVANjU STAMBENIH POTREBA UŽIVALACA VOJNIH PENZIJA

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 57/91, 21/92 i 46/92)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se uslovi, način i postupak rešavanja stambenih potreba uživalaca vojnih penzija ustupanjem stanova uz obavezu otkupa, odnosno davanjem na korišćenje sa stanarskim pravom stanova pribavljenih sredstvima Zajednice socijalnog osiguranja vojnih osiguranika (u daljem tekstu: Zajednica) i stanova u društvenoj svojini na kojima Zajednica ima pravo davanja na korišćenje, iako nisu pribavljeni njenim sredstvima (u daljem tekstu: stanovi Zajednice), otkupom stanova Zajednice dodeljenih na korišćenje sa stanarskim pravom do stupanja na snagu ovog pravilnika, kao i davanje stambenih kredita iz sredstava Zajednice.

Član 2.

Poslove davanja stanova na korišćenje uživaocima vojnih penzija, kao i poslove otkupa stanova Zajednice obavljaju jedinice i ustanove Jugoslovenske narodne armije, određene posebnim naređenjem saveznog sekretara za narodnu odbranu.

Član 3.

Evidenciju o stanovima Zajednice i o podnetim molbama za dodelu, odnosno otkup stanova uživaocima vojnih penzija vode vojne jedinice i ustanove iz člana 2. ovog pravilnika (u daljem tekstu: stambeni organ garnizona).
Godišnje izveštaje o stanovima ustupljenim radi otkupa, odnosno datim na korišćenje i broju potrebnih stanova po garnizonima, međugarnizonske skupštine vojnih osiguranika podnose Skupštini Zajednice.

II. USTUPANjE STANOVA ODREĐENIH ZA OTKUP

Uslovi pod kojima se stanovi Zajednice ustupaju uz obavezu otkupa

Član 4.

Stanovi Zajednice određeni za otkup mogu se, uz obavezu otkupa, ustupiti:
1) uživaocima invalidske, odnosno starosne vojne penzije kojima je svojstvo aktivnog vojnog lica prestalo do 31. decembra 1959. godine;
2) uživaocima porodične penzije koji su pravo na tu penziju ostvarili po smrti aktivnog vojnog lica poginulog ili umrlog do 31. decembra 1959. godine, odnosno po smrti uživaoca invalidske ili starosne penzije kome je svojstvo aktivnog vojnog lica prestalo do 31. decembra 1959. godine;
3) uživaocima vojnih penzija koji su imali konačno rešeno stambeno pitanje u prebivalištu koje su, sa svim članovima porodičnog domaćinstva, bili prisiljeni da trajno napuste;
4) uživaocima vojnih penzija koji teže obole ili imaju teže obolelog člana porodičnog domaćinstva, a prema nalazu, oceni i mišljenju nadležne vojno-lekarske komisije neophodno je izdvajanje obolelog lica u posebnu prostoriju i po tom osnovu imaju pravo na stan veći od stana koji koriste;
5) uživaocima invalidske, odnosno starosne vojne penzije kojima se po prestanku aktivne vojne službe porodica uveća, a to uvećanje utiče na strukturu i veličinu stana koji bi mu pripadao po odredbama ovog pravilnika.

Član 5.

Licu iz člana 4. tač. 1, 2. i 3. ovog pravilnika može se ustupiti uz obavezu otkupa stan Zajednice ako nema na korišćenju stan sa stanarskim pravom, odnosno ako nema porodičnu stambenu zgradu ili stan u svojini, svojini bračnog druga ili maloletnog deteta i ako ispunjava uslove za sticanje svojine na nepokretnostima po republičkim propisima.
Licu iz stava 1. ovog člana ne može se ustupiti uz obavezu otkupa stan ako je u situaciju iz stava 1. ovog člana došao tako što je svojom voljom ili krivicom izgubio svojstvo nosioca stanarskog prava (otuđenjem, poklonom, odricanjem ili nekorišćenjem stambenog prostora iz stava 1. ovog člana).
Licu iz člana 4. tač. 4. i 5. ovog pravilnika može se ustupiti uz obavezu otkupa stan Zajednice pod jednim od ovih uslova:
1) ako kao nosilac stanarskog prava koristi stan iz stambenog fonda JNA ili Zajednice po strukturi manji od stana koji mu pripada po odredbama člana 21. ovog pravilnika, odnosno po odredbama propisa koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovog pravilnika, a odluči se da otkupi stan koji koristi i drugi stan kao razliku između pripadajućeg stana i stana koji koristi ili se odluči da otkupi stan pripadajuće strukture i obaveže se da vrati stan koji koristi;
2) ako kao nosilac stanarskog prava koristi stan u društvenoj svojini koji ne čini nepokretnosti JNA ili Zajednice ili stan u svojini građana po strukturi manji od stana koji mu pripada po odredbama člana 21. ovog pravilnika, odnosno po odredbama propisa koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovog pravilnika, a odluči se da otkupi stan kao razliku između pripadajućeg stana i stana koji koristi;
3) ako ima stan u svojini, svojini bračnog druga ili maloletnog člana porodičnog domaćinstva po strukturi manji od stana koji mu pripada po odredbama člana 21. ovog pravilnika, odnosno po odredbama propisa koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovog pravilnika, a odluči se da otkupi stan kao razliku između pripadajućeg stana i stana u svojini.

Podnošenje molbe

Član 6.

Molba za ustupanje stana određenog za otkup podnosi se stambenom organu garnizona u mestu u kome podnosilac molbe ima prebivalište, a ako u tom mestu nema garnizona, molba se podnosi stambenom organu najbližeg garnizona.
Molba lica iz člana 4. tač. 1, 2. i 3. za ustupanje stana određenog za otkup u drugom mestu može se podneti za garnizon, odnosno mesto u kome se pribavljaju stanovi za potrebe Zajednice.
Molba iz st. 1. i 2. ovog člana može se podneti stambenom organu samo jednog garnizona.

Član 7.

Molba za ustupanje stana Zajednice određenog za otkup podnosi se na propisanom obrascu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Za tačnost podataka navedenih u molbi odgovara podnosilac molbe.
Uz molbu treba priložiti overenu dokumentaciju kojom se dokazuju činjenice, odnosno podaci navedeni u molbi, s tim što lica iz člana 4. tačka 3. ovog pravilnika treba da prilože još i:
1) potvrdu Zavoda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika o prisilnom napuštanju prebivališta;
2) izjavu datu Zavodu za socijalno osiguranje vojnih osiguranika da on, kao ni bilo koji član njegovog porodičnog domaćinstva nije u mogućnosti da koristi stan ili stambenu zgradu u napuštenom prebivalištu;
3) uverenje o zajedničkom domaćinstvu izdato od nadležnog organa uprave.
Ako od podnošenja molbe do njenog rešenja, odnosno do useljenja u stan nastupe promene koje utiču na ustupanje stana, strukturu stana ili red prvenstva (brakorazvodna parnica, zasnivanje posebnog domaćinstva dece podnosioca molbe, sticanje drugog stana ili stambene zgrade u svojini podnosioca molbe, njegovog bračnog druga ili maloletnog deteta, po bilo kom osnovu i sl.), uživalac penzije koji je podneo molbu dužan je da odmah, a najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka tih promena pismeno obavesti nadležni stambeni organ garnizona.

Član 8.

Po podnesenoj molbi, stambeni organ garnizona ispituje da li su ispunjeni uslovi za dodelu stana predviđeni ovim pravilnikom (činjenice, odnosno podaci o stambenim prilikama podnosioca molbe, mogu se, prema potrebi, proveravati i na licu mesta) i priprema nacrt zaključka, odnosno rešenja koje treba da donese garnizonska stambena komisija.
Kad se utvrdi da lice iz člana 6. stav 2. ovog pravilnika ispunjava uslove za ustupanje stana u drugom mestu, stambeni organ garnizona kome je podneta takva molba dostaviće je nadležnom stambenom organu odmah po završenom postupku.

Član 9.

Garnizonska stambena komisija dužna je da u roku od 30 dana od dana kada je stambeni organ garnizona primio molbu donese zaključak kojim molbu razvrstava u odgovarajuću grupu iz člana 11. ovog pravilnika i utvrđuje vreme od kad se računa da podnosilac molbe ispunjava uslove za ustupanje stana (staž molbe).
Garnizonska stambena komisija rešenjem će odbiti molbu za stan ako se u toku prevedenog postupka utvrdi da podnosilac molbe ne ispunjava uslove za dobijanje stana propisane ovim pravilnikom.
U zaključku, odnosno rešenju daje se uputstvo o pravnom leku.

Podnošenje prigovora

Član 10.

Protiv zaključka, odnosno rešenja iz člana 9. ovog pravilnika može se podneti prigovor u roku od 15 dana od dana njegovog prijema. Prigovor se podnosi Višoj stambenoj komisiji, a predaje se stambenom organu garnizona neposredno ili poštom preporučeno.
Ako garnizonska stambena komisija prigovor ne usvoji i zaključak, odnosno rešenje ne zameni novim ili ga kao neblagovremenog odbaci, dužna je da ga što pre, a najkasnije u roku od 30 dana od njegovog prijema, zajedno sa spisima i, eventualno, svojim mišljenjem dostavi Višoj stambenoj komisiji.
Viša stambena komisija dužna je da po prigovoru donese rešenje što pre, a najdocnije u roku od 30 dana od dana prijema prigovora. Rešenje Više stambene komisije je konačno.
Protiv odluke kojom je konačno odbijena ili odbačena molba za dodelu stana može se, saglasno odredbi člana 113. stav 3. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju vojnih osiguranika, pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Vrhovnom vojnom sudu.

Razvrstavanje i staž molbi

Član 11.

Molbe lica iz člana 4. ovog pravilnika razvrstavaju se u:
1) I grupu: molbe lica koja nemaju na korišćenju stan, odnosno nemaju stambenu zgradu ili stan u svojini, svojini bračnog druga ili maloletnog deteta;
2) II grupu: molbe lica koja koriste stan po strukturi manji od pripadajućeg stana i po tom osnovu im se može ustupiti uz obavezu otkupa pripadajući - veći stan određen za otkup, uz obavezu da vrate stan koji imaju na korišćenju;
3) III grupu: molbe lica koja koriste stan po strukturi manji od pripadajućeg stana, a žele da otkupe stan koji koriste i drugi manji stan određen za otkup, kao razliku između stana koji koriste i pripadajućeg stana.

Član 12.

Molbama razvrstanim u grupe iz člana 11. ovog pravilnika određuje se staž, i to:
1) molbama iz I grupe - od dana kada podnosilac molbe živi pod uslovima propisanim za tu grupu;
2) molbama iz II i III grupe - od dana od kada je po bilo kom osnovu (uvećanje porodice, nastupanje težeg oboljenja) podnosilac molbe mogao, u smislu ovog pravilnika, da dobije veći stan od stana koji ima na korišćenju.

Red prvenstva

Član 13.

Prioritetno se rešavaju molbe lica iz člana 4. tač. 1, 2. i 3.
U okviru prioritetnog rešavanja molbi lica iz stava 1. ovog člana, molbe za ustupanje stana određenog za otkup lica iz člana 4. tačka 3. ovog pravilnika rešavaju se po sledećem redosledu:
1) uživaocu porodične vojne penzije čiji je bračni drug ili otac, kao uživalac lične vojne penzije, poginuo prilikom ratnih dejstava ili izvršavanja borbenog zadatka na kriznom području SFRJ;
2) uživaocu vojne penzije koji je usled ranjavanja ili povrede prilikom ratnih dejstava ili izvršavanja borbenog zadatka na kriznom području SFRJ postao invalid;
3) uživaocu vojne penzije koji je teže oboleo ili ima teže obolelog člana porodičnog domaćinstva;
4) ostali uživaoci vojne penzije koji su prisiljeni da trajno napuste prebivalište.
U okviru svake od grupa iz člana 11. prvenstvo u ustupanju stana određenog za otkup imaju lica čija molba ima duži staž u smislu člana 12. ovog pravilnika.
Pod jednakim uslovima u smislu st. 1, 2. i 3. ovog člana, prvenstvo u ustupanju stana određenog za otkup imaju lica sa većim brojem članova porodičnog domaćinstva ili decom različitog pola ili starijeg uzrasta.

Nadležnost komisije

Član 14.

Garnizonska stambena komisija ustupa uz obavezu otkupa stanove pribavljene sredstvima Zajednice određene za otkup.
Garnizonsku stambenu komisiju obrazuje garnizonska skupština vojnih osiguranika (u daljem tekstu: garnizonska skupština) od uživalaca vojnih penzija kojima je konačno rešeno stambeno pitanje i aktivnih vojnih lica.
Garnizonska stambena komisija može imati od pet do devet članova, od kojih je jedan predstavnik komande garnizona koga imenuje komandant garnizona.

Član 15.

Garnizonska stambena komisija proverava činjenice, odnosno podatke navedene u molbi, donosi zaključak, odnosno rešenje, određuje redosled za ustupanje stanova uz obavezu otkupa, donosi rešenja o ustupanju stanova uz obavezu otkupa i obavlja druge poslove predviđene ovim pravilnikom.

Član 16.

Za rešavanje po prigovorima protiv rešenja garnizonskih stambenih komisija i vršenje nadzora nad zakonitošću njihovog rada, rukovodilac Stručne službe Zajednice imenuje članove Više stambene komisije.
Viša stambena komisija ima 5 članova, od kojih 3 člana predlažu međugarnizonske skupštine vojnih osiguranika.
Viša stambena komisija odlučuje na osnovu poslovnika koji donosi rukovodilac Stručne službe Zajednice.

Član 17.

Članovi garnizonske, odnosno Više stambene komisije biraju se na četiri godine.

Član 18.

Prvu sednicu novoizabrane garnizonske komisije saziva član komisije, prvi po redosledu u odluci o izboru članova komisije.
Na prvoj sednici, stambena komisija iz stava 1. ovog člana iz reda svojih članova bira predsednika komisije i njegovog zamenika. Predsednik komisije mora biti delegat skupštine koja je komisiju obrazovala.
Stambena komisija donosi poslovnik o svom radu. Poslovnik odobrava predsedništvo skupštine koje je obrazovalo komisiju.

Član 19.

Stambena komisija, čije sednice saziva predsednik komisije, odnosno njegov zamenik, donosi odluke većinom glasova prisutnih članova.
Da bi odluke stambene komisije bile punovažne, sednici mora biti prisutna većina članova komisije.
Na sednici komisije vodi se zapisnik, u koji se obavezno unose: broj prisutnih članova, pitanja o kojima se raspravlja i odluke koje se donose.
Zapisnik potpisuju svi prisutni članovi komisije i zapisničar.

Merila za određivanje strukture stana

Član 20.

Prilikom odlučivanja o strukturi stana koji se ustupa sa obavezom otkupa uživaocu vojne penzije iz člana 4. ovog pravilnika, uzimaju se u obzir: podnosilac molbe, njegov bračni drug i deca do navršenih 26 godina života (rođena u braku, vanbračna, pastorčad i usvojena) koja sa podnosiocem molbe žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu - ako po osnovu radnog odnosa ili na drugi način nisu rešila svoje stambeno pitanje, kao i roditelji - pod uslovima iz stava 3. ovog člana.
Deca iz stava 1. ovog člana koja su posle podnošenja molbe za stan navršila 26 godina života ili koja su se zaposlila smatraju se i dalje članovima domaćinstva ako nisu dobila stan na korišćenje po drugom osnovu, odnosno ako su potpuno nesposobna za privređivanje.
Roditelji podnosioca molbe, odnosno roditelji njegovog bračnog druga prilikom donošenja odluke o strukturi stana uzimaju se u obzir ako ih stvarno izdržava, ako ti roditelji žive sa njim u zajedničkom domaćinstvu i ako na teritoriji SFRJ nemaju stanarsko pravo na stanu u društvenoj svojini, niti stan, odnosno porodičnu stambenu zgradu u svojini koje mogu da koriste za stanovanje.
Prilikom odlučivanja o strukturi stana uzima se u obzir čin - klasa podnosioca molbe.
Struktura stana utvrđuje se prema građevinskoj strukturi (broj stambenih prostorija), nezavisno od ukupne površine stana i pojedinih prostorija. Stanovi određene strukture, a manje površine, zavisno od stambene mogućnosti u garnizonu, ustupaju se prvenstveno licima koja imaju manji broj članova porodice, decu istog pola i dr.

Član 21.

U skladu sa uslovima iz člana 20. ovog pravilnika, penzionisanom vojnom licu može se ustupiti stan sa obavezom otkupa, sledeće strukture:

---------------------------------------------------------------------------------
Broj članova Grupa i struktura stana
porodice -----------------------------------------
I II III
---------------------------------------------------------------------------------
a) samac - samica jednosoban jednoiposoban dvosoban
b) lice sa bračnim drugom bez dece jednoiposoban dvosoban dvoiposoban
v) lice sa bračnim drugom i jednim
detetom dvosoban trosoban troiposoban
g) lice sa bračnim drugom i dvoje dece dvoiposoban troiposoban četvorosoban
d) lice sa bračnim drugom i troje dece trosoban troiposoban četvorosoban
đ) lice sa bračnim drugom i četvoro i
više dece troiposoban četvorosoban četvoroiposoban
------------------------------------------------------------------------------------

I grupu čine uživaoci vojnih penzija kojima je aktivna vojna služba prestala u činu mlađeg oficira, oficira čina potporučnika do kapetana I klase zaključno i vojnog službenika od DžII do IV klase zaključno.
II grupu čine uživaoci vojnih penzija kojima je aktivna vojna služba prestala u činu majora do pukovnika zaključno i vojnog službenika III do I klase.
III grupu čine uživaoci vojnih penzija kojima je aktivna vojna služba prestala u činu generala, odnosno admirala.

Član 22.

Stan veći za pola sobe od stana koji je predviđen odredbama člana 21. ovog pravilnika može se ustupiti sa obavezom otkupa licu koje je teže obolelo ili ima teže obolelog člana porodičnog domaćinstva, a prema nalazu, oceni i mišljenju nadležne vojno-lekarske komisije neophodno je izdvajanje obolelog lica u posebnu prostoriju, ili licu kome se roditelji uzimaju u obzir prilikom odlučivanja o strukturi stana koji se ustupa. Po ovom osnovu, veći stan se ne može ustupiti sa obavezom otkupa licu kome po odredbama ovog pravilnika pripada, i to:
1) samcu ili licu sa bračnim drugom bez dece - jednoiposoban ili veći stan;
2) licu sa bračnim drugom i jednim detetom ili dvoje dece - dvoiposoban ili veći stan;
3) licu sa bračnim drugom i troje i više dece - troiposoban i veći stan.

Član 23.

Licu koje nema bračnog druga, a ima jedno ili više dece sa kojima živi u zajedničkom domaćinstvu ustupa se sa obavezom otkupa stan koji je po strukturi manji za pola sobe od stana kakav bi mu da ima bračnog druga pripadao po odredbama čl. 20. i 21. ovog pravilnika - ako je to trosoban ili veći stan.
Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na lice kome je poginuo, odnosno umro bračni drug. Tom licu ustupa se sa obavezom otkupa stan kao da ima bračnog druga.

III. DAVANjE STANOVA ZAJEDNICE NA KORIŠĆENjE SA STANARSKIM PRAVOM

Član 24.

Stanovi Zajednice i stanovi u društvenoj svojini na kojima Zajednica ima pravo davanja na korišćenje daju se na korišćenje sa stanarskim pravom licima iz člana 4. tač. 1. i 2. ovog pravilnika pod uslovima iz člana 5. st. 1. i 2. ovog pravilnika ako ta lica ne žele da otkupe stan koji bi im bio ustupljen sa obavezom otkupa.

Član 25.

Podnošenje molbe, rad, nadležnost i postupak stambenog organa garnizona i komisije, podnošenje prigovora, razvrstavanje i staž molbi, red prvenstva i merila za određivanje strukture stana u vezi sa dodelom stana Zajednice na korišćenje sa stanarskim pravom vrše se na način propisan odgovarajućim odredbama čl. 6. do 23. ovog pravilnika.

IV. RASPODELA STANOVA ZAJEDNICE I POSTUPAK PRI DODELI STANA ZAJEDNICE

Rok za raspodelu stanova

Član 26.

Stanovi pribavljeni sredstvima Zajednice raspodeljuju se najdocnije tri meseca pre isteka roka koji je ugovorom između investitora i izvođača, odnosno kupca i prodavca određen kao rok završetka izgradnje, odnosno primopredaje stana.
Stanovi preneseni na Zajednicu posebnim ugovorom (pravo davanja na korišćenje ili imovinskopravni prenos) raspodeljuju se u roku od 30 dana od dana zaključenja ugovora o prenosu.
Stanovi iz kojih se iseljavaju dotadašnji nosioci prava korišćenja i korisnici raspodeljuju se zavisno od dana određenog za ispražnjenje, a najkasnije tri dana od dana ispražnjenja.

Donošenje odluke o raspodeli stanova i prioritet u dodeli stana

Član 27.

Zavisno od broja stanova za raspodelu, broja molbi za stan, težine stambenih problema i dužine staža molbi u pojedinim grupama, potreba za određenom strukturom stanova i drugih okolnosti, rukovodilac Stručne službe Zajednice na predlog Više stambene komisije, određuje za svaku godinu, odnosno za svaku raspodelu koliko će stanova garnizonske stambene komisije ustupiti sa obavezom otkupa, odnosno dati na korišćenje sa stanarskim pravom.
Pri svakoj raspodeli stanova, stanovi se najpre daju na korišćenje licima koja se nalaze u izuzetno teškoj stambenoj situaciji (požar, poplava i druge elementarne nepogode), odnosno koja su teže obolela ili imaju teže obolelog člana domaćinstva.

Postupak pri dodeli stana

Član 28.

Stan se ustupa sa obavezom otkupa, odnosno daje se na korišćenje (u daljem tekstu: dodela stana) rešenjem koje donosi garnizonska stambena komisija. Rešenje propisuje predsednik komisije, odnosno njegov zamenik.
Pre svake raspodele stanova, stambeni organ garnizona dužan je:
1) da na pogodan način proveri tačnost navoda u molbi za stan i utvrdi promene koje su nastale kod podnosioca molbe i da na osnovu toga ustanovi pravo na dodelu stana i pravo na odgovarajuću strukturu stana;
2) da od lica iz člana 4. tač. 1, 2. i 3. ovog pravilnika prethodno zatraži da se izjasne da li prihvataju ustupanje stana uz obavezu otkupa, odnosno u suprotnom da li ispunjavaju uslove za dodelu stana na korišćenje sa stanarskim pravom;
3) da na osnovu utvrđenih elemenata iz tač. 1. i 2. ovog stava ustanovi pravo na odgovarajuću dodelu i strukturu stana;
4) da anketom ili na drugi pogodan način zatraži da se lica čije su molbe na redu za rešavanje u predstojećoj raspodeli stana izjasne o lokaciji, spratu i drugim osobinama stana (radi što boljeg usklađivanja raspodele stanova sa željama lica kojima se stan dodeljuje), ako u garnizonu postoje takve mogućnosti.
Ako podnosilac molbe ne dostavi potrebna dokumenta kao dokaz za činjenice iz stava 2. ovog člana ni posle naknadnog zahteva stambenog organa garnizona dostavljenog pre donošenja odluke o dodeli stana, molba za stan tog lica neće se uzimati u obzir pri toj raspodeli.
Ako se podnosilac molbe ne odazove anketi ili odbije prijem anketnog lista, odnosno ako se ne izjasni o lokaciji, spratu i drugim osobinama stana, smatraće se da se to lice saglasilo sa dodelom stana na bilo kojoj lokaciji, odnosno na bilo kom spratu i da prihvata stan koji mu dodeli garnizonska stambena komisija.

Član 29.

Pregled izvoda iz donesenih rešenja ističe se na vidno mesto u sedištu stambenog organa garnizona, sa naznačenjem dana njegovog isticanja.
Stambeni organ garnizona dostavlja garnizonskim stambenim komisijama u mestima u kojima nema komande garnizona izvod iz pregleda iz stava 1. ovog člana, sa naznačenjem dana isticanja pregleda u sedištu tog stambenog organa.
Pregled izvoda iz donesenih rešenja sadrži: broj rešenja, prezime i ime lica kome se daje stan na korišćenje, broj i, eventualno, bolest članova porodice, staž i grupu u koju je bila razvrstana molba za stan, strukturu i bližu oznaku dodeljenog stana.
U pregledu se daje obrazloženje u kome se obavezno navode: ukupan broj molbi za stan (po grupama), ukupan broj i struktura stanova za raspodelu, broj i procent stanova određenih za raspodelu ustupanjem stana uz obavezu otkupa (po grupama), odnosno dodelom stana na korišćenje, bliži kriterijumi kojima se komisija rukovodila pri raspodeli, kao i drugi potrebni elementi.
Na kraju pregleda daje se pouka o pravu na podnošenje prigovora.

Član 30.

Protiv rešenja o dodeli stana prigovor može podneti lice kome je stan dodeljen, kao i lice kome molba za stan nije rešena ako smatra da stanovi nisu dodeljeni u skladu s odredbama ovog pravilnika.
Prigovor se podnosi u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja, odnosno od dana isticanja pregleda izvoda iz donesenih rešenja. Prigovor se podnosi Višoj stambenoj komisiji, a predaje se stambenom organu garnizona neposredno ili poštom preporučeno.

Član 31.

Garnizonska stambena komisija može prigovor usvojiti i svoje rešenje zameniti novim ako utvrdi da su rešenjem protiv koga je podnesen prigovor povređene odredbe ovog pravilnika. Ako utvrdi da je prigovor neblagovremen ili da ga je podnelo neovlašćeno lice, odbaciće ga.
Protiv rešenja iz stava 1. ovog člana može se podneti prigovor Višoj stambenoj komisiji u roku i na način koji su propisani odredbom člana 30. stav 2. ovog pravilnika.
Prigovor iz člana 30. stav 1. koji nije usvojila ili odbacila, odnosno prigovor iz stava 2. ovog člana, garnizonska stambena komisija odmah dostavlja Višoj stambenoj komisiji, zajedno sa stambenim dosijeom podnosioca prigovora i lica na koje se prigovor odnosi, kao i sa svojim obrazloženjem odluke.

Član 32.

Stručna služba Zajednice vodi postupak po prigovoru podnesenom protiv rešenja garnizonske stambene komisije i izrađuje nacrt drugostepenog rešenja koje donosi Viša stambena komisija.

Član 33.

Viša stambena komisija, rešavajući po prigovoru, svojim rešenjem:
1) odbacuje prigovor - ako utvrdi da je neblagovremen ili da ga je podnelo neovlašćeno lice, a to je propustila da učini garnizonska stambena komisija;
2) odbija prigovor - ako utvrdi da nisu povređene odredbe ovog pravilnika;
3) poništava napadnuto rešenje - ako utvrdi da su povređene odredbe ovog pravilnika, predmet vraća na ponovni postupak i daje uputstvo kako da se odluči u novom postupku.
Viša stambena komisija može, po pravu nadzora, da izmeni ili poništi rešenje garnizonske stambene komisije ako je stan dat suprotno odredbama ovog pravilnika.
Primedbe i uputstva Više stambene komisije obavezujući su za garnizonsku stambenu komisiju.
Viša stambena komisija dužna je da odluči po prigovoru u roku iz člana 10. stav 3. ovog pravilnika.
Protiv rešenja Više stambene komisije može se pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Vrhovnom vojnom sudu ako lice kome se može dodeliti stan Zajednice smatra da je davanjem stana na korišćenje drugom licu bitno povređen postupak za davanje stana propisan ovim pravilnikom, a povreda postupka je mogla bitno uticati na akt o davanju stana ili da lice koje je dobilo stan na korišćenje ne ispunjava uslove za dobijanje stana Zajednice.

Član 34.

Rešenje protiv koga prigovor nije podnesen u roku iz člana 30. stav 2. ovog pravilnika i rešenje kojim je odbijen, odnosno odbačen prigovor postaje konačno.
Rešenje iz stava 1. ovog člana uručuje se licu kome je stan dodeljen, i to: ako stan ne koristi - odmah kad stan postane useljiv, a ako stan koristi - kad zaključi ugovor sa nadležnim organom za upravljanje i održavanje stanova da će u roku od 14 dana predati stan. Rešenje se dostavlja i organizaciji koja upravlja stanovima Zajednice.
Ako lice kome je dat stan na korišćenje ima, kao nosilac stanarskog prava, stan u drugom garnizonu, odnosno mestu, primerak rešenja iz stava 1. ovog člana dostavlja se i stambenom organu tog garnizona.

Član 35.

Uživalac vojne penzije kome je uručeno konačno rešenje o dodeli stana zaključuje ugovor o otkupu stana sa nadležnim organom, odnosno zaključuje ugovor o korišćenju stana sa organizacijom nadležnom za upravljanje stanovima Zajednice.
Useljenjem u stan dodeljen na korišćenje, na osnovu zaključenog ugovora, stiču se stanarsko pravo i ostala prava i obaveze koji su za nosioca stanarskog prava propisani odredbama zakona.

Član 36.

Uživalac vojne penzije koji ne želi da prihvati stan koji mu je konačnim rešenjem dodeljen dužan je da o tome pismeno obavesti stambeni organ garnizona u roku od sedam dana od dana dostavljanja rešenja.
U molbi za stan uživaoca vojne penzije koji odbija da primi stan u smislu stava 1. ovog člana, odnosno koji se ne odazove pozivu da se izjasni da li prihvata stan koji mu je konačnim rešenjem dodeljen, određuje se novi staž od dana kada je odbio dodeljeni stan.

Član 37.

Ako se utvrdi da je konačan zaključak o prihvatanju molbe za stan, odnosno konačno rešenje o dodeli stana doneseno na osnovu neistinitih činjenica ili dokaza ili ako se utvrdi da bi na osnovu činjenica koje su postojale u vreme donošenja zaključka, odnosno rešenja ili koje su nastale posle njegovog donošenja, a pre useljenja u stan trebalo doneti drugi zaključak, odnosno rešenje, davalac stana će ga, po službenoj dužnosti ili po zahtevu zainteresovanog lica, poništiti ili zameniti novim u roku od jedne godine od dana saznanja za te činjenice, a najdocnije u roku od pet godina od dana useljenja u stan.
Zaključak, odnosno rešenje poništava ili menja organ koji ga je doneo.
Protiv zaključka, odnosno rešenja iz stava 1. ovog člana koje je donela garnizonska stambena komisija može se podneti prigovor Višoj stambenoj komisiji, a protiv rešenja koje je donela Viša stambena komisija može se pokrenuti upravni spor.

Rešavanje stambenog pitanja razvedenih bračnih drugova

Član 38.

U slučaju razvoda braka, razvedeni bračni drugovi mogu stan koji su koristili pre razvoda braka predati davaocu stana na korišćenje, s tim da im se umesto tog stana ustupe uz obavezu otkupa dva manja stana, približne površine stana koji su imali, pod uslovom da se o tome zaključi poravnanje pred nadležnim sudom.
Ako razvedeni uživalac vojne penzije ne reši svoje stambeno pitanje na način iz stava 1. ovog člana, već po pravosnažnosti rešenja nadležnog suda izgubi svojstvo nosioca stanarskog prava i pored učešća ovlašćenog organa Zajednice, odnosno nadležnog vojnog pravobranioca, kao umešača, može nadležnom stambenom organu garnizona podneti molbu za dodelu stambenog kredita, koja će se rešavati po odredbama ovog pravilnika. Staž molbe računa se od dana pravosnažnosti rešenja o određivanju nosioca stanarskog prava posle razvoda braka ili odluke o sudskom poravnanju.
U slučaju iz stava 2. ovog člana, kad raniji bračni drug uživaoca vojne penzije po odluci nadležnog organa ostane jedini nosilac stanarskog prava, nadležna garnizonska stambena komisija dužna je da tom licu ponudi uz obavezu otkupa drugi manji stan koji zadovoljava njegove potrebe i potrebe članova porodičnog domaćinstva.
Razvedeni uživalac vojne penzije dužan je da o pokretanju postupka pred nadležnim sudom za određivanje ko će ostati nosilac stanarskog prava pismeno obavesti Zajednicu, odnosno stambeni organ garnizona, kako bi mogli učestvovati u tom postupku u svojstvu umešača.
Razvedenom uživaocu vojne penzije kome je po osnovu stava 1. ovog člana rešeno stambeno pitanje, a kod koga naknadno nastupe novi uslovi (uvećanje porodice i sl.) stambeno pitanje se ne može ponovo rešavati po osnovu dodele stana sa stanarskim pravom. Ovo lice može ponovo rešavati stambene potrebe po odredbama ovog pravilnika o stambenim kreditima.

Zamena stana

Član 39.

Zamena stana između dva ili više nosilaca stanarskog prava, na pismeni zahtev nosioca stanarskog prava ili predlog stambenog organa garnizona, vrši se na osnovu zaključenog ugovora o zameni stanova na koji su dali saglasnost davaoci stanova na korišćenje.
Kao davalac saglasnosti za zamenu stana, u smislu stava 1. ovog člana, smatra se stambeni organ garnizona.
Ako stambeni organ garnizona uskrati davanje saglasnosti za zamenu stana, dužan je da o tome, u roku koji ne može biti duži od 30 dana od dana podnošenja zahteva, pismeno obavesti podnosioca zahteva i da navede razloge zbog kojih je uskratio davanje saglasnosti.

Ostale odredbe

Član 40.

Ako stambeno pitanje uživaoca vojne penzije, odnosno zaposlenog člana njegove porodice rešava drugi organ ili organizacija dodelom stana iz svog fonda, a uživalac vojne penzije koristi stan Zajednice koji po odredbama ovog pravilnika nije dovoljan, stan Zajednice, ako se to uslovljava, daće se na korišćenje licu koje predloži drugi organ ili organizacija pod uslovom da se pravo raspolaganja na stanu koji se daje uživaocu vojne penzije prenese na Zajednicu.

Član 41.

Ako uživalac vojne penzije koji koristi stan Zajednice na kome ima stanarsko pravo, njegov bračni drug ili maloletno dete ima ili stekne u svojinu useljivu stambenu zgradu ili stan u određenom naseljenom mestu u istoj ili susednoj opštini, odnosno gradu, obavezan je da se sa svim ostalim korisnicima iseli iz stana Zajednice i useli u zgradu ili stan u svojini, ako je ta zgrada (ili stan) uslovna za stanovanje i ako odgovara potrebama svih članova njegovog domaćinstva.
Šta se smatra stanom koji odgovara potrebama nosioca stanarskog prava i ostalih korisnika stana, odnosno naseljem utvrđuje se republičkim, odnosno pokrajinskim propisom i propisom opštine ili grada.

V. OTKUP STANOVA ZAJEDNICE

Član 42.

Zahtev za otkup stana Zajednice datog na korišćenje sa stanarskim pravom, odnosno ustupljenog uz obavezu otkupa podnosi uživalac vojne penzije u smislu ovog pravilnika nadležnom stambenom organu komande garnizona na čijoj se teritoriji stan nalazi, poštom ili neposredno na posebnom obrascu.

Član 43.

Otkup stanova iz člana 42. ovog pravilnika vrši se, u svemu, prema propisima o otkupu stanova iz stambenog fonda JNA.
Sredstva dobijena otkupom stanova Zajednice u smislu stava 1. ovog člana, saglasno članu 35. stav 2. Zakona o stambenom obezbeđivanju u JNA ("Službeni list SFRJ", br. 84/90), uplaćuju se na poseban račun kod Zajednice i koriste se za rešavanje stambenih potreba uživalaca vojnih penzija.

VI. DODELA STAMBENIH KREDITA ZAJEDNICE

Član 44.

Stambeni kredit uživaocima vojne penzije odobrava Narodna banka Jugoslavije - Vojni servis, Beograd (u daljem tekstu: Vojni servis) iz sredstava Zajednice deponovanih kod Vojnog servisa, na osnovu ugovora zaključenog između Zajednice i Vojnog servisa.
U ugovor iz stava 1. ovog člana, pored ostalog, unosi se i odredba da Vojni servis odobrava stambene kredite pod uslovom i u postupku koji su propisani ovim pravilnikom.
U sredstva Zajednice ulaze i otplate korisnika kredita.
Vojni servis, pored poslova iz stava 1. ovog člana, obavlja finansijske, pravne, administrativne i druge stručne poslove u vezi sa odobravanjem stambenih kredita, u skladu sa ugovorom iz stava 2. ovog člana.

Uslovi pod kojima se može odobriti kredit i namene kredita

Član 45.

Stambeni kredit može se odobriti:
1) uživaocima invalidske, odnosno starosne vojne penzije kojima je svojstvo aktivnog vojnog lica prestalo do 31. decembra 1959. godine;
2) uživaocima porodične penzije koji su pravo na tu penziju ostvarili po smrti aktivnog vojnog lica poginulog ili umrlog do 31. decembra 1959. godine, odnosno po smrti uživaoca invalidske ili starosne penzije kome je svojstvo aktivnog vojnog lica prestalo do 31. decembra 1959. godine;
3) uživaocima vojnih penzija koji su prisiljeni da trajno napuste prebivalište;
4) uživaocima invalidske, odnosno starosne vojne penzije kojima se po prestanku aktivne vojne službe porodica uveća, a to uvećanje utiče na strukturu stana koji bi mu pripadao po odredbama ovog pravilnika;
5) uživaocima vojnih penzija koji teže obole ili imaju teže obolelog člana porodičnog domaćinstva, a prema nalazu, oceni i mišljenju nadležne vojno-lekarske komisije neophodno je izdvajanje obolelog lica u posebnu prostoriju, a po odredbama čl. 21. i 22. ovog pravilnika imaju pravo na stan veći od stana koji koriste;
6) uživaocima invalidske, odnosno starosne vojne penzije koji bez svoje krivice izgube svojstvo nosioca stanarskog prava, po pravosnažnosti odluke nadležnog organa donesene u postupku i uz učešće ovlašćenog organa vojnog pravobranioca, odnosno Zajednice.

Član 46.

Stambeni kredit se može odobriti licu iz člana 45. ovog pravilnika pod uslovom:
1) da mu je molba za ustupanje stana Zajednice uz obavezu otkupa razvrstana u jednu od grupa iz lana 11. ovog pravilnika, odnosno da mu je izdato rešenje o pravu na kredit iz člana 52. stav 1. tačka 2. ovog pravilnika;
2) da pruži pismenu izjavu da dodelom kredita želi da konačno reši stambeno pitanje za sebe i članove svog porodičnog domaćinstva.

Član 47.

Članom porodičnog domaćinstva lica iz člana 45. ovog pravilnika smatraju se bračni drug, odnosno deca i roditelji u smislu člana 20. st. 2. i 3. ovog pravilnika.

Član 48.

Stambeni kredit se može odobriti licu iz člana 45. ovog pravilnika za sledeće namene:
1) za izgradnju ili kupovinu stana ili porodične stambene zgrade (u daljem tekstu: stan), i to:
a) ako nema stan u ličnoj svojini, svojini svog bračnog druga ili maloletnog deteta;
b) ako nema na korišćenju stan čiji je nosilac stanarskog prava on ili njegov bračni drug;
v) ako ima stan u ličnoj svojini, svojini svog bračnog druga ili maloletnog deteta, kao i ako ima na korišćenju stan Zajednice ili stan iz stambenog fonda Jugoslovenske narodne armije, odnosno stan u društvenoj svojini koji je manji od stana kakav mu pripada po odredbama čl. 21. do 23. ovog pravilnika i stekne pravo na veći stan po odredbama ovog pravilnika, pod uslovom da odustane od prava na veći stan;
g) ako ima porodičnu stambenu zgradu u ličnoj svojini, svojini svog bračnog druga ili maloletnog deteta za koju je nadležni opštinski organ utvrdio da je sklona rušenju i ako to potvrdi nadležna komisija komande garnizona;
2) za poboljšanje uslova stanovanja: modernizacijom, rekonstrukcijom, adaptacijom i sanacijom imajućeg stana, i to:
a) ako ima na korišćenju stan Zajednice ili stan iz stambenog fonda Jugoslovenske narodne armije, odnosno stan u društvenoj svojini i pravo na veći stan i ako odustane od tog prava;
b) ako ima stan u ličnoj svojini, svojini svog bračnog druga ili maloletnog deteta i pravo na veći stan i ako odustane od tog prava;
v) ako mu je aktivna vojna služba prestala pre 31. decembra 1959. godine, a nema pravo na stan Zajednice jer ima stan u ličnoj svojini, svojini svog bračnog druga ili maloletnog deteta, pod uslovima:
- da nadležna komisija komande garnizona utvrdi da je neophodno izvođenje radova za poboljšanje uslova stanovanja, shodno opštim propisima o poboljšanju uslova stanovanja;
- da posle penzionisanja nije koristio stan iz stambenog fonda Jugoslovenske narodne armije ili drugi društveni stan;
- da do podnošenja zahteva za dodelu kredita za poboljšanje uslova stanovanja nije koristio stambeni kredit kod Vojnog servisa.

Član 49.

Stambeni kredit za rekonstrukciju i sanaciju može se odobriti samo ako nadležna komisija komande garnizona utvrdi da je neophodno izvođenje radova koji po propisu o stambenim kreditima u Jugoslovenskoj narodnoj armiji spadaju u rekonstrukciju i sanaciju.

Član 50.

Namene stambenih kredita iz člana 48. ovog pravilnika u primeni imaju značenja koja su određena propisom o stambenim kreditima u Jugoslovenskoj narodnoj armiji.

Podnošenje molbe za kredit

Član 51.

Molba za dodelu kredita podnosi se Vojnom servisu, na propisanom obrascu, koji je sastavni deo ovog pravilnika.
Uživalac vojne penzije koji traži kredit dužan je da sve podatke u molbi tačno navede.
Molba se podnosi od 1. februara do 31. decembra tekuće godine.

Član 52.

Uživalac vojne penzije uz molbu za odobravanje kredita prilaže potrebnu dokumentaciju kojom se potvrđuju činjenice, odnosno podaci navedeni u molbi, a naročito:
1) zaključak nadležne garnizonske stambene komisije o razvrstavanju molbe za stan u odgovarajuću grupu iz člana 11. ovog pravilnika;
2) rešenje o pravu na kredit za lica koja stambeno pitanje rešavaju dodelom stambenog kredita prema odredbama člana 45. tačka 5. i člana 48. tačka 1. odredba pod d) i tačka 2. odredba pod v) ovog pravilnika;
3) tehničku dokumentaciju (plan - projekt, odnosno predmet i predračun radova, grafički prikaz, elaborat i druga dokumenta kojima se utvrđuju i razrađuju uslovi i način izvođenja radova na objektu);
4) odobrenje nadležnog opštinskog organa za izvođenje radova po tehničkoj dokumentaciji;
5) komisijski zapisnik komande garnizona o činjeničnom stanju, sa detaljnim opisom konkretnih stambenih uslova i neophodnih radova za koje se traži odobrenje kredita;
6) mišljenje komisije nadležne za ocenu uslovnosti stanova stambenog fonda Jugoslovenske narodne armije, kao i nalaz i mišljenje nadležnog opštinskog organa da je zgrada sklona rušenju;
7) saglasnost vojnog građevinskog organa nadležnog za stambenu izgradnju, odnosno vlasnika stana u društvenoj svojini za izvođenje radova na adaptaciji ili modernizaciji stana;
8) izvod iz zemljišnih knjiga, tapija ili izvod iz drugih javnih knjiga kojima se dokazuje pravo svojine, odnosno pravo korišćenja zemljišta;
9) izvod iz matične knjige venčanih ako je tehnička dokumentacija, odnosno dokaz o pravu vlasništva izdat na ime bračnog druga;
10) predugovor ili ugovor o kupovini stana ako se stan kupuje od društvenog pravnog lica, odnosno dokumentaciju navedenu u propisu o stambenom kreditu u Jugoslovenskoj narodnoj armiji, ako se stan kupuje od privatnog lica;
11) rešenje Zavoda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika o utvrđivanju prava na penziju;
12) izveštaj Poštanske štedionice o iznosu njegove penzije u mesecu u kome podnosi molbu za kredit.
13) lica iz člana 4. tačka 3. ovog pravilnika treba da dostave i dokumentaciju propisanu u članu 7. stav 3. ovog pravilnika.
Ako uz podnesenu molbu nije priložena kompletna dokumentacija, Vojni servis je dužan da u roku od 20 dana po prijemu molbe zatraži od podnosioca molbe da dokumentaciju kompletira u roku od dva meseca od dana dobijanja obaveštenja Vojnog servisa.
Ako podnosilac ne kompletira molbu u roku iz stava 2. ovog člana, Vojni servis će vratiti molbu i smatraće se kao da nije ni bila podnesena.

Nadležnost komisije

Član 53.

Radi davanja predloga rešenja po molbama za kredit, rukovodilac stručne službe za sprovođenje penzijskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika obrazuje komisiju (u daljem tekstu: Prvostepena komisija).
Aktom o obrazovanju komisije iz stava 1. ovog člana određuju se predsednik i njegov zamenik i određeni broj članova komisije i njihovih zamenika.
Prvostepena komisija može imati od tri do pet članova, a sačinjavaju je uživaoci vojnih penzija kojima je konačno rešeno stambeno pitanje i aktivna vojna lica. U sastav komisije ulazi i jedan predstavnik službe za sprovođenje penzijskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika i Vojnog servisa.

Član 54.

Za predlaganje rešenja po prigovorima protiv odluka po molbama za kredit, Skupština Zajednice obrazuje komisiju (u daljem tekstu: Drugostepena komisija) od uživalaca vojnih penzija kojima je konačno rešeno stambeno pitanje i lica iz službe za sprovođenje penzijskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika.
Drugostepena komisija može imati od tri do pet članova. Jedan član komisije je predstavnik Vojnog servisa.

Član 55.

Članovi komisije iz čl. 53. i 54. ovog pravilnika imenuju se na četiri godine.
Za članove komisije iz stava 1. ovog člana imenuju se, po pravilu, lica koja imaju prebivalište u Beogradu.

Član 56.

Prvostepena komisija donosi poslovnik o svom radu, koji odobrava rukovodilac stručne službe za sprovođenje penzijskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika, uz saglasnost rukovodioca Vojnog servisa.
Drugostepena komisija radi prema Poslovniku o radu Skupštine Zajednice.

Član 57.

Prvostepena komisija i Drugostepena komisija, čije sednice saziva predsednik komisije, odnosno njegov zamenik usvajaju predlog rešenja većinom glasova prisutnih članova.
Da bi predlog rešenja komisije bio punovažan, sednici mora prisustvovati većina članova komisije.
Na sednici komisije vodi se zapisnik, u koji se obavezno unose: broj prisutnih članova, pitanja o kojima se raspravlja i predlog odluke koju treba doneti.
Zapisnik potpisuju svi prisutni članovi komisije i zapisničar.

Postupak za odobravanje kredita

Član 58.

Kredit za pribavljanje stana ili porodične stambene zgrade odobrava se prema redosledu predaje kompletne dokumentacije, s tim što se prvenstveno rešavaju molbe lica bez stana, saglasno odredbama člana 13. ovog pravilnika.
Red prvenstva za davanje kredita određuje se od dana podnošenja kompletne dokumentacije uz molbu za kredit.
Ako se zbog nedostatka novčanih sredstava kredit ne odobri u godini u kojoj je molba podnesena, odobrava se u narednoj godini, i to prvenstveno u odnosu na novoprimljene molbe.
Ako se raspolaže novčanim sredstvima, molbe se mogu razmatrati i krediti odobravati i posle isteka roka iz člana 51. stav 3. ovog pravilnika.

Član 59.

Rešenje o odobravanju kredita, na predlog Prvostepene komisije, donosi nadležni organ odseka za kreditiranje stambene izgradnje Vojnog servisa.
Predlog Prvostepene komisije za odbijanje molbe za odobrenje kredita mora biti obrazložen.
Ako Prvostepena komisija oceni da je zaključak o prihvatanju i razvrstavanju molbe za stan dat protivno odredbama ovog pravilnika, dostaviće ga, s mišljenjem, nadležnom stambenom organu.

Član 60.

Protiv rešenja iz člana 59. stav 1. ovog pravilnika može se, u roku od 15 dana od njegovog prijema, podneti prigovor Vojnom servisu, neposredno ili poštom preporučeno.

Član 61.

Povodom podnesenog prigovora, nadležni organ za kreditiranje stambene izgradnje Vojnog servisa, na predlog Prvostepene komisije, može prigovor usvojiti i svoje rešenje zameniti novim ako utvrdi da su rešenjem protiv kog je prigovor podnesen povređene odredbe ovog pravilnika.
Nadležni organ odbaciće prigovor ako utvrdi da je neblagovremen ili da ga je podnelo neovlašćeno lice.
Protiv rešenja iz stava 1. ovog člana može se podneti prigovor, u roku i na način koji su propisani odredbom člana 60. ovog pravilnika.

Član 62.

Rešenje po prigovoru iz člana 60. i člana 61. stav 3. ovog pravilnika, na predlog Drugostepene komisije, donosi nadležni drugostepeni organ Vojnog servisa u roku od 30 dana od dana podnošenja prigovora, a ako je potrebno postupak dopuniti - u roku od 60 dana od dana podnošenja prigovora.
Nadležni drugostepeni organ Vojnog servisa kad rešava po prigovoru postupa u skladu sa odredbama člana 33. stav 1. ovog pravilnika.
Organ iz stava 2. ovog člana može, po pravu nadzora, da izmeni ili poništi rešenje iz člana 59. stav 1. ovog pravilnika.
Primedbe i uputstva organa iz stava 2. ovog člana obavezujuće su za organ iz člana 59. stav 1. ovog pravilnika.

Član 63.

Rešenje protiv koga nije podnesen prigovor i rešenje kojim je prigovor odbijen, odnosno odbačen postaje konačno.

Član 64.

Kredit se daje uživaocu vojne penzije u okviru njegove kreditne sposobnosti do jedne trećine ukupnog neto-primanja penzije u mesecu u kome je podneo molbu za kredit.

Visina kredita, kreditna sposobnost, rok korišćenja kredita, otplata kredita i kamatna stopa

Član 65.

Visina stambenog kredita koji se može odobriti, troškovi pribavljanja i komunalnog opremanja zemljišta, troškovi izrade investiciono-tehničke dokumentacije kao i način isplate ovih troškova, kreditna sposobnost, rok korišćenja kredita, kamatna stopa, utvrđivanje duga po odobrenom kreditu, kao i otplata kredita utvrđuju se po propisu o stambenim kreditima u Jugoslovenskoj narodnoj armiji i pratećim propisima za njegovu primenu.

Ugovor o kreditu

Član 66.

Prava i obaveze Vojnog servisa i korisnika kredita utvrđuju se ugovorom o kreditu.
Uživalac vojne penzije kome je odobren kredit dužan je da u roku od 30 dana od dana prijema konačnog rešenja o dodeli kredita zaključi ugovor sa Vojnim servisom. U protivnom, smatraće se da je odustao od molbe za odobrenje kredita.
Ugovor o kreditu sačinjava se u potrebnom broju primeraka, od kojih Vojni servis jedan obavezno dostavlja garnizonskoj stambenoj komisiji koja je korisniku kredita izdala zaključak o pravu na stan, radi skidanja molbe sa evidencije i uvođenja u evidenciju o dodeljenim kreditima.

Član 67.

Pored visine kredita, roka i načina korišćenja, visine kamatne stope i odredbe o njenoj promenljivosti, roka vraćanja i drugih elemenata značajnih za izvršenje ugovorenih obaveza, ugovorom o kreditu utvrđuju se sledeće obaveze lica kojima se kredit odobrava:
1) da u zemljišne ili druge javne knjige u koje se upisuje pravo svojine na nepokretnosti izvrši upis zabeležbe prava prvenstvenog reda, odnosno uknjižba založnog prava na nepokretnostima koje su predmet kreditiranja do visine iznosa kredita i pripadajuće kamate, u korist Zajednice socijalnog osiguranja vojnih osiguranika;
2) da pristane na stavljanje administrativne zabrane na svoja primanja iz penzijskog i invalidskog osiguranja u korist Vojnog servisa, prema opštim uslovima o obezbeđenju pokrića u iznosu utvrđene mesečne rate za obezbeđenje iskorišćenog kredita;
3) da obezbedi menični blanko-akcept sa potpisom dva žiranta kao menično pokriće;
4) da nakon zaključenja ugovora o odobrenom kreditu osigura objekt u privatnom vlasništvu, godišnje, do konačne otplate najmanje na iznos odobrenog kredita i da polisu Osiguravajućeg zavoda prenese na Narodnu banku Jugoslavije - Vojni servis;
5) da redovno svakog petog, a najkasnije do 10. u mesecu otplaćuje kredit prema otplatnom planu;
6) da neće otuđiti ili zameniti stan, odnosno stambenu zgradu koju je pribavio kreditom dok taj kredit u celosti ne otplati;
7) da u roku navedenom u molbi za dodelu kredita, odnosno najkasnije u roku od 30 dana od dana isteka ugovorenog roka u kome je bio dužan da pribavi stan isprazni svoj dosadašnji stan i preda nadležnom stambenom organu garnizona u ispravnom stanju, slobodan od lica i stvari, u skladu sa propisom o stambenim kreditima u Jugoslovenskoj narodnoj armiji.
Vojni servis ima pravo da jednostrano raskine ugovor o kreditu i traži naplatu ukupnog iznosa neotplaćenog iznosa kredita, u roku od 30 dana:
1) ako posle zaključenja ugovora o kreditu ustanovi da je korisnik kredita dao netačne podatke koji su bili značajni za odobrenje kredita i određivanje namene i iznosa kredita;
2) ako se u postupku kontrole namenskog korišćenja odobrenog kredita utvrdi da korisnik ta sredstva ne koristi namenski;
3) ako korisnik kredita ne plati tri mesečne rate uzastopno ili šest mesečnih rata za poslednje dve godine.
Ako se ispune uslovi iz stava 2. tač. 1. i 2. ovog člana, u ugovor o kreditu unosi se odredba da je korisnik kredita obavezan da vrati iznos revalorizovane vrednosti kredita utvrđen primenom propisa o stambenim kreditima u JNA, u trenutku raskida ugovora.

Član 68.

Potpis lica kome se odobrava kredit na ugovoru mora biti overen od nadležnog suda ili opštinskog organa nadležnog za overu potpisa.
Troškove overe potpisa snosi lice kome se odobrava kredit.

Dopunski kredit

Član 69.

Uživaocu vojne penzije kome je odobren kredit za namene iz člana 48. tačka 1. ovog pravilnika može se odobriti dopunski kredit ako zbog povećanja cene građevinskog materijala i usluga nije završio radove za koje mu je kredit odobren, odnosno ako zbog povećanja navedenih cena ne može da kupi stan ili porodičnu stambenu zgradu.
Molba za dopunski kredit može se podneti po isteku šest meseci, a najkasnije do isteka 18 meseci od dana zaključenja ugovora o kreditu.
Uz molbu za dopunski kredit treba priložiti komisijski zapisnik, sa predračunom nedovršenih radova koji su neophodni za korišćenje stana ili zgrade, odnosno za izmirenje kupoprodajne cene koji mora biti overen od nadležnog stambenog organa garnizona.
Dopunski kredit može iznositi najviše do visine predračuna nedovršenih radova koji su neophodni za korišćenje stana ili zgrade, odnosno za izmirenje kupoprodajne cene, a ukupni iznos kredita ne može biti veći od važećeg limita za tu namenu u vreme rešavanja molbe za dopunski kredit.
Izuzetno od odredbe stava 2. ovog člana, molba za dopunski kredit za kupovinu ili izgradnju stana ili porodične stambene zgrade preko stambene zadruge može se podneti i ranije ako obaveza plaćanja cene proizlazi iz ugovora, a visina kredita se utvrđuje primenom stava 4. ovog člana.
Korisniku kredita se, po odredbama ovog pravilnika, može odobriti samo jedan dopunski kredit.

Korišćenje kredita

Član 70.

Kredit se koristi stavljanjem na raspolaganje korisniku kredita, prema uslovima iz ugovora o kreditu.

Član 71.

Odobreni kredit koristi se u ratama, zavisno od visine kredita, zahteva korisnika kredita i tempa gradnje, a način korišćenja, rokovi i visina pojedinih tranši posebno se utvrđuju ugovorom o kreditu, tako da se poslednja tranša, u iznosu od najmanje 10% odobrenog kredita, mora odnositi na završne radove.

Član 72.

Korisnik kredita dužan je da kredit koristi u svrhe za koje je on odobren.
Ako se kredit koristi nenamenski ili ako se ne ispunjavaju obaveze iz ugovora, Vojni servis ima pravo da raskine ugovor o kreditu.
Namensko korišćenje stambenih kredita kontrolišu:
1) stručna služba Vojnog servisa, na osnovu dokumentacije o realizaciji sredstava odobrenog kredita, u toku korišćenja kredita;
2) garnizonska stambena komisija nadležna za teritoriju na kojoj se realizuje kredit, koja na zahtev Vojnog servisa, obavezno pre isplate poslednje tranše kredita, na licu mesta u prisustvu korisnika kredita, sačinjava zapisnik o namenskom korišćenju kredita.

Član 73.

Za skrivljeno neuredno otplaćivanje kredita plaća se zakonska zatezna kamata.

Član 74.

Po izvršenoj otplati kredita, Vojni servis je dužan da korisniku kredita izda ispravu na osnovu koje on može zahtevati brisanje hipoteke u zemljišnim i drugim knjigama u koje se upisuju pravo svojine i druga stvarna prava na nepokretnosti, kao i da vrati tehničku dokumentaciju na osnovu koje je odobreno korišćenje stambenog kredita.

VII. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 75.

Molbe lica za dodelu stana sa stanarskim pravom koje su prihvaćene i razvrstane u odgovarajuće grupe do stupanja na snagu ovog pravilnika, a po kojima nije doneto rešenje o dodeli konkretnog stana rešavaće se po odredbama ovog pravilnika o raspodeli i dodeli stanova Zajednice.
Licima čije su molbe za dodelu stana prihvaćene u smislu stava 1. ovog člana do stupanja na snagu ovog pravilnika može se dati stan Zajednice uz obavezu da zaključe i ugovor o otkupu tog stana. Ako ne žele da otkupe ponuđeni stan, ta lica mogu rešavati stambeno pitanje na drugi način predviđen ovim pravilnikom uz zadržavanje reda prvenstva koji su stekli do dana donošenja odluke o dodeli stana sa stanarskim pravom.
Lica iz stava 1. ovog člana i lica kojima je doneto rešenje o dodeli stana mogu se opredeliti da svoje stambene potrebe rešavaju na drugi način utvrđen ovim pravilnikom.

Član 76.

Stambeni organ garnizona dužan je da u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika anketom ili na drugi pogodan način zatraži da se lica čije su molbe za dodelu stana sa stanarskim pravom prihvaćene opredele na koji način, propisan ovim pravilnikom, žele da rešavaju svoje stambeno pitanje.
Neodazivanje anketi ili odbijanje prijema anketnog lista, odnosno neizjašnjavanje o načinu rešavanja stambenog pitanja smatraće se kao da je podnosilac molbe odustao od dodele stana na korišćenje sa stanarskim pravom.

Član 77.

Podneti zahtevi za stambeni kredit koji nisu rešeni do dana stupanja na snagu ovog pravilnika rešavaće se po odredbama ovog pravilnika o dodeli stambenih kredita Zajednice.

Član 78.

Objašnjenja za primenu odredaba ovog pravilnika davaće, po potrebi, rukovodilac stručne službe za sprovođenje socijalnog osiguranja vojnih osiguranika.

Član 79.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o davanju stanova na korišćenje i kredita za pribavljanje stanova uživaocima vojnih penzija ("Službeni list SFRJ", br. 38/87).

Član 80.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".

Obrazac br. 1
MOLBA ZA:
1) ustupanje stana određenog za otkup
2) stan sa stanarskim pravom
KOMANDI GARNIZONA .....................................................
----------------------------------------------------------------------
Redni Podaci broj
----------------------------------------------------------------------
1. PREZIME I IME, čin - klasa
---------------------------------------------------------------------
2. Mesto stanovanja, ulica i broj
----------------------------------------------------------------------
3. Broj rešenja po kome prima
penziju
----------------------------------------------------------------------
4. Datum penzionisanja (dan, mesec
i godina)
----------------------------------------------------------------------
5. Kada je stupio-la zaključio-la
brak - da li je u toku postupak
za razvod braka
--------------------------------------------------------------------
6. Naziv radne organizacije u kojoj
je zaposlen bračni drug i
od kada i da li je i kada podneo
molbu za stan
---------------------------------------------------------------------
7. PODACI O PORODICI
----------------------------------------------------------------------
Prezime i ime članova porodice Godina Srodstvo Zanimanje
koji se uzimaju u obzir u smislu rođenja
člana 20. Pravilnika o rešavanju
stambenih potreba uživalaca vojnih penzija
----------------------------------------------------------------
1)
----------------------------------------------------------------
2)
----------------------------------------------------------------
3)
----------------------------------------------------------------
4)
----------------------------------------------------------------
5)
----------------------------------------------------------------
8. Osnov po kome traži stan (bez
stana, koristi neodgovarajući
stan)
----------------------------------------------------------------------
9. Da li on ili njegov bračni
drug ima porodičnu stambenu
zgradu ili stan u ličnoj svojini ili u svojini maloletnog
deteta
----------------------------------------------------------------------