OPIS
Ovaj program predstavlja jedini stvarni on-line obračun Advokatske tarife za Federaciju BiH.
Programsko rješenje je jedinstveno pošto je kompletan tekst Advokatske tarife integrisan u matematički model. Jedina intervencija u tekstu je pregrupisavanje pasusa, da bi se dobilo jednostavno i logično manipulisanje pri korišćenju.
Idealan je za korisnike koji ne barataju Tarifom svakodnevno, kao i za korisnike koji rade raznovrsne pravne usluge.
Takođe, interesantan je kao kratka i brza informacija onima koji koriste ili će koristiti usluge advokata.
Postupak
Postupak se sastoji u izboru odgovarajuće stavke u meniju i klika na dugme 'Obračun'.
Izbor odgovarajuće stavke se vrši u tri koraka:
1) Izbor VRSTE OBRAČUNA odnosno vrste postupka,
2) U odnosu na vrstu obračuna formira se lista za izbor OSNOVICE OBRAČUNA; lista sadri sve različito tarifirane poslove u okviru iste vrste postupka (obračuna), sa vrenodšću, odnosno brojem poena koji odgovara vrednosti usluge; svaki izbor je definisan u 2 ili 3 nivoa,
3) U trećoj listi vrši se izbor FAKTORA VREDNOSI USLUGE, odnosno iznosa sa kojim se osnovica uvećava (umanjuje) u određenom slučaju; izbor u 2 ili 3 nivoa.
U koracima 2) i 3), kada su potrebne dopunske informacija - broj dokumenata, sati, ročišta itd, otvara se poseban dijalog koji se zaključuje dugmetom 'Prihvati'.
Izborom "Obračun" vrši se obračun za odabranu uslugu i upis obračuna u izveštaj.
Izbor 'Izvještaj' daje prikaz za svaku obračunatu stavku (po jedna stavka za svaki izbor 'Obračun'), sa svim odabranim elementima i formulom za obračun.
Pri izboru faktora vrednosti usluge voditi računa da postoje posebne stavke za jednu pojedinačnu radnju (dokument), kao i za isto, ali ponovljeno više puta. Ponovljene stavke se najčešće uračunavaju sa po 50% vrednosti osnovne, tako da treba voditi računa da li se unose pojedinačno ili u grupi.
Napomena: brojne vrednosti unositi bez tačaka ili zareza između cifara.
Zakonske pretpostavke
Obračun je urađen na osnovu UREDBE O ODREĐIVANJU NAGRADA I NAKNADA NOTARIMA U REPUBLICI SRPSKOJ koja glasi:
Na osnovu člana 123. stav 1. Zakona o notarima ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 86/04, 2/05, 74/05, 76/05, 91/06, 37/07, 50/10 i 78/11) i člana 43. stav 2. Zakona o Vladi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/08), Vlada Republike Srpske, na sjednici od 31. maja 2012. godine, donijela je
UREDBU
O ODREĐIVANJU NAGRADA I NAKNADA NOTARIMA U REPUBLICI SRPSKOJ
(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 54 od 13 juna 2012, 103/13)
Član 1.
Ovom uredbom određuju se način vrednovanja notarskog posla i obračunavanje nagrade za rad notara i naknade troškova u vezi sa obavljenim radom notara.
Član 2.
(1) Notaru pripada pravo na nagradu za svoj rad i naknadu troškova u vezi sa obavljenim radom u visini i na način kako je uređeno Tarifom o određivanju nagrada i naknada notarima u Republici Srpskoj (u daljem tekstu: Tarifa).
(2) U nagradi za notarski posao iz stava 1. ovog člana vrednovani su i pripremni poslovi koji su u vezi sa notarskim poslom (kao što su savjetovanja sa strankom i drugim učesnicima u poslu, sastavljanje, čitanje i obrazloženje notarske isprave).
Član 3.
(1) Prilikom obavljanja notarske djelatnosti, notar je dužan da postupa na način koji je ekonomski najpovoljniji za stranku, osim ako stranka nakon odgovarajuće pouke notara zahtijeva da se drugačije postupi.
(2) Notar je dužan da u notarskoj kancelariji jasno istakne obavezne notarske radnje sa cijenom notarske usluge, kao i ukupne troškove notarskih usluga u postupku registracije poslovnih subjekata, te navede one usluge koje stranka dodatno po svojoj volji može zahtijevati od notara.
Član 4.
(1) Za posao koji notar na zahtjev stranke ili iz opravdanih razloga obavi izvan radnog vremena propisanog odlukom nadležnog organa ili neradnim danima nagrada se povećava za 25%, s tim da povećanje ne može biti manje od 25 bodova.
(2) Za posao koji na zahtjev stranke ili s obzirom na vrstu posla obavi izvan notarske kancelarije notar ima pravo na dodatnu nagradu zbog odsustva iz kancelarije u visini od 50 bodova za svaki započeti sat odsustva iz kancelarije, ukoliko drugačije nije određeno Tarifom.
(3) Ako notar posao obavlja izvan radnog vremena i izvan kancelarije, ima pravo na nagrade iz st. 1. i 2. ovog člana.
(4) Ako prilikom zaključivanja pravnih poslova čiji je predmet prenos ili sticanje vlasništva ili drugih stvarnih prava na nepokretnostima, kao i prilikom zaključivanja pravnih poslova iz oblasti prava privrednih društava, na zahtjev stranke, notar bude angažovan radi izvršenja (upisa) toga posla u javnim registrima (a naročito uključuje sastavljanje prijedloga, odnosno prijave za upis i podnošenje registru prijedloga, odnosno prijave za upis), notar ima pravo na dodatnu nagradu u visini 25% nagrade koja se plaća za notarsku obradu tog posla. Prilikom upisa pravnog posla u javni registar o nepokretnostima dodatna nagrada ne može biti manja od 100 bodova, a prilikom upisa pravnog posla iz oblasti prava privrednih društava u registar dodatna nagrada ne može biti manja od 200 bodova.
(5) Ako u sastavljanju notarski obrađene isprave učestvuje više od dvije stranke, notar ima pravo na dodatnu nagradu za treću i svaku narednu stranku u visini od 10% pune nagrade po jednoj stranci, ali najviše 50% pune nagrade.
(6) Ako u sastavljanju notarski obrađene isprave učestvuju pozvani svjedoci ili tumači, notar ima pravo na dodatnu nagradu od 10 bodova po svakom svjedoku i 25 bodova po svakom tumaču.
(7) Za notarsku obradu pravnih poslova kod kojih učestvuje pravno lice ili preduzetnik odrediće se dodatna nagrada u visini od 30 bodova po svakoj stranci.
Član 5.
(1) Stranka je dužna da notaru nadoknadi sudske i upravne troškove, nagrade za vještačenja, procjene, izdatke za čuvanje stvari, te sve druge nužne troškove u vezi sa obavljanjem notarskih poslova.
(2) Stranka je dužna da nadoknadi notaru troškove za PTT usluge, obrasce, bankovne poslove, uključujući i troškove povjerilačkog računa, fotokopiranje dokumentacije i druge troškove koji se obračunavaju u stvarnoj visini.
(3) Notar ima pravo na naknadu troškova prevoza, dnevnica i slično, ako su ti troškovi povezani sa obavljanjem notarskih poslova:
a) dnevnica se obračunava u visini dnevnice sudije okružnog suda na području gdje se nalazi notarska kancelarija,
b) notaru pripadaju troškovi prevoza u visini cijene karte ili drugog prevoznog sredstva koje koristi,
v) za upotrebu vlastitog automobila notaru pripada naknada od 35% važeće cijene benzina za jedan litar, za svaki pređeni kilometar.
(4) Notar ima pravo na naplatu dnevnice i troškova hotelskog smještaja, osim u hotelu L kategorije.
Član 6.
Nagrade za notarski posao određuju se po sljedećim osnovima:
a) prema vrijednosti predmeta,
b) u stalnom iznosu i
v) prema utrošenom vremenu.
Član 7.
(1) Za obradu notarskih isprava i za obavljanje drugih notarskih poslova kod kojih je vrijednost predmeta poznata ili se može utvrditi, nagrada se određuje prema vrijednosti predmeta na koji se posao odnosi. Za određivanje vrijednosti mjerodavno je vrijeme preduzimanja notarskog posla.
(2) Osnov za određivanje nagrade je stvarna tržišna vrijednost stvari koja je predmet notarske isprave bez odbitaka dugova.
(3) Stvarnu tržišnu vrijednost pravnog posla koji je predmet notarske isprave notar utvrđuje na osnovu visine procijenjene vrijednosti nepokretnosti navedene u fiskalnom registru nepokretnosti Poreske uprave (lista nepokretnosti) ili poreskom računu koji je izdat u skladu sa članom 14. Zakona o porezu na nepokretnosti ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 110/08 i 118/09).
(4) Ako je vrijednost nepokretnosti, koju su stranke ili drugi učesnici u poslu naznačili i usaglasili, veća od procijenjene vrijednosti nepokretnosti navedene u fiskalnom registru nepokretnosti Poreske uprave (lista nepokretnosti) ili poreskom računu koji je izdat u skladu sa članom 14. Zakona o porezu na nepokretnosti ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 110/08 i 118/09), notar kao osnov za obračun visine nagrade uzima vrijednost koju su stranke usaglasile i naznačile.
(5) Ako nepokretnosti koje su predmet pravnog posla nisu unesene u fiskalni registar nepokretnosti, pa se tržišna vrijednost predmeta pravnog posla ne može utvrditi pod uslovima iz stava 3. ovog člana, notar će tržišnu vrijednost pravnog posla odrediti koristeći vrijednost koeficijenata Poreske uprave za korekciju procijenjene tržišne vrijednosti nepokretnosti, te uzimajući u obzir i vrijednost stvari koja se postiže u uobičajenom pravnom prometu, s obzirom na svojstva stvari i službeno poznate činjenice (kao što su ranije procijene nadležnog poreskog organa za tu stvar ili slične stvari na tom području), podatke drugih organa uprave, cijene koje se za slične stvari postižu na javnoj licitaciji i slično.
(6) Ako je predmet pravnog posla potraživanje, uzima se samo glavno potraživanje bez sporednih potraživanja (kao što su kamata, ugovorna kazna, troškovi postupka i slično). Za pravni posao zasnivanja hipoteke kao osnov za određivanje nagrade uzima se iznos tražbine koja se osigurava bez sporednih tražbina (kao što su kamata, troškovi postupka i slično).
(7) Prilikom podjele zajedničke imovine, ugovora o diobi ili zamjeni i sličnih pravnih poslova kao osnov za određivanje nagrade uzima se vrijednost ukupne imovine koja je predmet pravnog posla.
(8) Za sastavljanje notarskih isprava u privrednim ugovorima osnov za određivanje nagrade je vrijednost predmeta određena u ugovoru.
(9) Za obradu akata o osnivanju društva i drugih pravnih lica, te za potvrđivanje odluka organa upravljanja, osnov za određivanje nagrade je vrijednost osnovnog kapitala, a prilikom izmjene osnovnog kapitala osnov za određivanje nagrade je vrijednost izmijenjenog kapitala, u skladu sa Tarifom.
(10) Prilikom prenosa udjela u privrednom društvu mjerodavna je vrijednost prenesenog udjela ako je viša od protivčinidbe, a ako je niža, mjerodavna je vrijednost protivčinidbe.
(11) Kod ugovora o spajanju ili pripajanju privrednih društava osnov za određivanje nagrade je ukupna vrijednost osnovnog kapitala svih društava.
(12) Ako su predmet pravnog posla vrijednosni papiri koji kotiraju na berzi, osnov za određivanje nagrade izračunava se po berzanskom kursu važećem na dan prije sklapanja pravnog posla.
Član 8.
Nagrade u stalnom iznosu određuju se za sljedeće notarske poslove:
a) za izdavanje ponovnog prepisa notarske isprave,
b) za dozvolu da se izvrši uvid u original notarske isprave,
v) za izdavanje potvrde o postojanju originala,
g) za izdavanje ponovnog otpravka originala u svrhu izvršenja i
d) za ovjeru potpisa osnivača ili ovlašćenog lica prilikom osnivanja, kao i izmjena i dopuna osnivačkog akta, kod jednočlanog društva sa ograničenom odgovornošću koje uplaćuje propisani minimalni novčani dio osnovnog kapitala.
Član 9.
(1) Ako se nagrada za obavljeni notarski posao ne može odrediti prema vrijednosti predmeta niti u stalnom iznosu, određuje se prema utrošenom vremenu.
(2) Pri određivanju vremena pogrebnog za pojedinačni notarski posao, pored vremena koje je potrebno za sastavljanje notarske isprave ili za drugi notarski posao, uzima se u obzir i vrijeme koje je notar utrošio za savjetovanje sa strankom i drugim učesnicima, vrijeme za druge pripremne poslove notara i vrijeme odsustvovanja iz kancelarije, ako se posao obavlja izvan notarske kancelarije.
(3) Notar je dužan obavijestiti Notarsku komoru Republike Srpske (u daljem tekstu: Notarska komora) o svakom pojedinačnom poslu za koji je nagradu obračunao u skladu sa stavom 1. ovog člana.
(4) U slučaju učestalosti notarskih poslova ili različitosti u visini nagrada obračunatih za iste ili slične poslove u skladu sa stavom 1. ovog člana, Notarska Komora je dužna bez odlaganja o tome obavijestiti Ministarstvo pravde (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Član 10.
(1) Vrijednost predmeta i nagrada za notarski posao s brojem bodova propisana je Tarifom.
(2) Nagrada za obavljeni posao notara određuje se tako što se zbir bodova za pojedini notarski posao pomnoži s vrijednošću boda.
(3) Vrijednost boda bez poreza na dodatnu vrijednost iznosi 0,50 KM.
(4) Pored nagrade za obavljeni posao, notar je dužan da obračuna strankama i porez na dodatnu vrijednost, osim ukoliko u zakonom predviđenim slučajevima ne postoji obaveza plaćanja ovog poreza.
Član 11.
(1) Visine nagrade i naknade obračunate suprotno odredbama ove uredbe i Tarife je ništava, a izvršenim obračunom notar čini povredu službene dužnosti iz člana 116. stav 1. tačka 3. Zakona o notarima.
(2) Notarska komora je dužna, bez odlaganja, obavijestiti Ministarstvo o svakom saznanju za eventualnu povredu službene dužnosti notara iz stava 1. ovog člana.
Član 12.
(1) Ako notar na zahtjev stranke sačini nacrt neke isprave, pripada mu 50% nagrade predviđene za notarsku obradu.
(2) Notaru pripada nagrada u iznosu od 50% nagrade predviđene za notarsku obradu ako stranka za vrijeme dogovora o izradi notarske isprave odustane.
(3) Notar nema pravo na nagradu za savjete koje daje u pripremi ili u vezi sa glavnim poslom za koji naplaćuje nagradu.
(4) Notar ima pravo na nagradu za savjete koje daje na zahtjev stranaka, osim za savjete iz stava 3. ovog člana, i to u visini od 30 do 300 bodova, u zavisnosti od vrijednosti predmeta za koji daje savjet, utrošenog vremena i mjesta gdje je radnja preduzeta.
(5) Ako notar u roku od godinu dana izvrši obradu isprave na osnovu nacrta iz st. 1. i 2. ovog člana ili na osnovu savjetovanja iz stava 4. ovog člana, u nagradu za notarsku obradu isprave uračunava se nagrada plaćena za izradu nacrta, odnosno savjetovanja.
Član 13.
Za notarsku ispravu za koju se utvrdi da je zbog greške u formi isprave ili je krivicom notara nevažeća, a prepisi, potvrde i ovjere neupotrebljivi zbog formalnih nedostataka za koje je odgovoran notar, nagrada se ne isplaćuje, a već plaćenu nagradu notar je dužan da vrati.
Član 14.
Ako je više stranaka učestvovalo u zaključivanju pravnog posla pred notarom ili je notar izvršio jednu radnju za više stranaka, stranke solidarno duguju nagradu i naknadu troškova notaru ako se stranke drugačije ne dogovore.
Član 15.
(1) Notar ima pravo na nagradu neposredno nakon obavljenog posla.
(2) Obveznik plaćanja notarskog posla dužan je da plati uslugu prema tarifi koja je na snazi u vrijeme kada je notar posao obavio, pri čemu se uzima u obzir vrijednost boda koja važi u vrijeme kada se posao plaća.
(3) Notar može zahtijevati da mu stranka prilikom preuzimanja posla plati primjeren iznos predujma za potrebne izdatke i troškove, te za nagradu u iznosu od 50% od očekivane nagrade.
(4) Ako predujam nije plaćen odmah ili u roku koji notar odredi, notar je dužan da posao obavi tek nakon prijema predujma.
Član 16.
Učesnici pravnog posla dužni su da plate i troškove svjedoka i sudskog tumača, te nagradu koja pripada sudskom tumaču.
Član 17.
(1) Notar je dužan da preda stranci ili drugim učesnicima notarsku ispravu, odnosno prepise, potvrde, ovjere, te ostale isprave namijenjene strankama i učesnicima tek nakon što su mu troškovi, izdaci i nagrade plaćeni u cijelosti.
(2) Notar je obavezan da stranci izda specifikacionu potvrdu o plaćenoj nagradi i naknadi troškova.
Član 18.
Ako stranka nije saglasna sa nagradom i naknadom troškova koje je odredio notar, ona ili notar mogu zahtijevati rješavanje spora mirnim putem kod nadležnog organa Notarske komore.
Član 19.
Tarife iz člana 2. ove uredbe nalaze se u Prilogu, koji je sastavni dio ove uredbe.
Član 20.
U slučaju pogrešne primjene ove uredbe u radu notara, Notarska komora je dužna bez odlaganja o tome obavijestiti Ministarstvo.
Član 21.
Obavezuje se Notarska komora da Tarifu o visini nagrade i naknade troškova notara kao povjerenika suda u ostavinskom postupku ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 63/10) stavi van snage stupanjem na snagu ove uredbe.
Član 22.
Stupanjem na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o određivanju nagrada i naknada notarima u Republici Srpskoj ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 21/08).
Član 23.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srpske".
Broj: 04/10-12-2-1257/12
31. maja 2012. godine, Banja Luka
Predsjednik Vlade,
Aleksandar DŽombić, s.r.
Prilog
TARIFA O ODREĐIVANJU NAGRADA I NAKNADA NOTARIMA U REPUBLICI SRPSKOJ
Tarifni broj 1.
(1) Za sastavljanje notarske isprave koja ne pripada tarifnom broju 2. do tarifnog broja 17. nagrada s obzirom na vrijednost predmeta iznosi:
Vrijednost predmeta nagrada
od KM do KM (bodova)
0 1.000 120
1.001 2.500 180
2.501 5.000 250
5.001 10.000 300
10.001 20.000 400
20.001 30.000 500
30.001 40.000 550
40.001 50.000 600
50.001 60.000 650
60.001 80.000 700
80.001 100.000 750
100.001 150.000 850
150.001 200.000 900
200.001 250.000 1.000
250.001 300.000 1.200
300.001 400.000 1.400
400.001 500.000 1.600
500.001 750.000 2.000
750.001 1.000.000 2.500
(2) Pri vrijednosti predmeta preko 1.000.000 KM za svakih početih 100.000 KM nagrada se povećava za 100 bodova, ali najviše može iznositi 4.000 bodova.
Tarifni broj 2.
(1) Za notarsku obradu isprave koja za predmet ima pravo na buduća davanja koja se ponavljaju nagrada notara odmjerava se prema vrijednosti svih davanja za vrijeme ukupnog ugovornog perioda, ali najviše do iznosa koji odgovara zbiru vrijednosti tih davanja za vrijeme od pet godina.
(2) Za notarski obrađenu ispravu ugovora o zakupu odrediće se nagrada prema vrijednosti zakupnine za dogovoreni period, ali najviše za period od tri godine, a kod ugovora o zakupu ili podzakupu koji se odnose na stambene prostorije za period najviše od jedne godine. Nagrada se obračunava po tarifnom broju 1, ali najviše 500 bodova.
Tarifni broj 3.
Za notarsku obradu:
a) testamenta, odrediće se 50% nagrade po tarifnom broju 1, od 300 do 600 bodova,
b) punomoći i za jednostrane izjave u pogledu stvarnih prava na nepokretnostima, osim založnih izjava (dozvole, knjiženja, brisovne dozvole i slično), odrediće se 25% nagrade po tarifnom broju 1, od 50 do 150 bodova,
v) založne izjave, odrediće se 80% nagrade po tarifnom broju 1, ali najmanje 200 bodova,
g) ugovora o sticanju i prenosu stvarnih prava na nepokretnostima, odrediće se nagrada po tarifnom broju 1, ali ne manje od 400 bodova,
d) ugovora o otpisu stanova na kojima postoji stanarsko pravo, odrediće se 50% nagrade po tarifnom broju 1, od 200 do 600 bodova,
đ) predugovora, odrediće se 50% nagrade po tarifnom broju 1, od 120 do 1.000 bodova,
e) aneksa ugovora, odrediće se 50% nagrade po tarifnom broju 1, od 120 do 600 bodova,
ž) sporazumnog raskida ugovora, odrediće se 50% nagrade po tarifnom broju 1, od 200 do 600 bodova,
z) ugovora o zasnivanju zabilježbe prvenstvenog reda za uknjižbu založnog prava na nepokretnosti koja je u izgradnji, odrediće se 50% nagrade po tarifnom broju 1, od 200 do 600 bodova,
i) ugovora o zabilježbi promjene činjenica u hipoteci upisanoj na nepokretnosti na osnovu rješenja suda, odrediće se 50% nagrade po tarifnom broju 1. od 200 do 600 bodova.
Tarifni broj 4.
(1) Za notarski obrađenu ispravu bračnog ugovora odrediće se nagrada prema vrijednosti imovine ugovornih strana koja je predmet ugovora. Nagrada se obračunava po tarifnom broju 1, ali ne manje od 300 bodova.
(2) Ako se kod bračnog ugovora ne može odrediti nagrada prema vrijednosti imovine, notar ima pravo na nagradu prema utrošenom vremenu, od 300 do 500 bodova.
(3) Za notarsku obradu izjave o priznanju materinstva ili očinstva i o pristanku majke na priznanje očinstva notar ima pravo na nagradu u visini od 200 bodova.
(4) Za notarsku obradu sporazuma roditelja o visini, odnosno povećanju doprinosa za izdržavanje djeteta odrediće se nagrada prema vrijednosti jednogodišnjeg iznosa doprinosa za izdržavanje. Nagrada se obračunava po tarifnom broju 1, od 150 do 300 bodova.
Tarifni broj 5.
(1) Za notarsku obradu:
a) ugovora o raspolaganju imovinom u slučaju smrti, nagrada se određuje prema vrijednosti imovine ostavioca koja je predmet raspolaganja. Nagrada se obračunava prema tarifnom broju 1, ali ne manje od 300 bodova;
b) isprave o ustupanju i raspodjeli imovine za života, nagrada se određuje prema vrijednosti ukupne imovine koja se ustupa i dijeli. Nagrada se obračunava prema tarifnom broju 1, od 300 do 2.500 bodova;
v) sporazuma o odricanju od nasljedstva, nagrada se određuje prema vrijednosti nasljednog dijela za koji se vrši odricanje i obračunava se prema tarifnom broju 1, od 200 do 600 bodova;
g) nasljedničke izjave, nagrada se određuje u iznosu od 60 bodova po nasljedniku.
(2) Za povjerene poslove popisa i procjene imovine u ostavinskom postupku nagrada se određuje prema ukupnoj vrijednosti te imovine i obračunava se prema tarifnom broju 1, od 300 do 600 bodova.
Tarifni broj 6.
(1) Za notarsku obradu privrednih ugovora odrediće se nagrada po tarifnom broju 1.
(2) Kod privrednih ugovora kod kojih se vrijednost ne može utvrditi nagrada za notarsku obradu utvrđuje se prema utrošenom vremenu, po tarifnom broju 1, od 250 do 2.500 bodova.
Tarifni broj 7.
(1) Za notarsku obradu osnivačkih akata privrednih društava, ustanova i ostalih poslovnih subjekata koji se osnivaju odrediće se nagrada po tarifnom broju 1, ne manje od 400 bodova.
(2) Za potvrdu statuta postojećih akcionarskih društava nastalih u postupku svojinske transformacije, koja nemaju osnivački akt i koja statut zadržavaju kao obavezni opšti akt, odrediće se nagrada po tarifnom broju 1, od 300 do 600 bodova.
(3) Za potvrdu statuta akcionarskih društava, koja pored osnivačkog akta mogu imati i statut, odrediće se nagrada po tarifnom broju 1, od 300 do 600 bodova.
(4) Za potvrdu izmjene osnivačkog akta akcionarskih društava odrediće se nagrada po tarifnom broju 1, od 300 do 600 bodova.
(5) Za potvrdu izmjene osnivačkog akta društva sa ograničenom odgovornošću, ustanova i drugih poslovnih subjekata (kao i usklađivanja sa odredbama Zakona o privrednim društvima, Zakonom o klasifikaciji djelatnosti i drugim propisima) nagrada se određuje po tarifnom broju 1, od 300 do 600 bodova.
(6) Za saradnju notara kod notarskih poslova za privredna društva, ustanove i druge poslovne subjekte odrediće se nagrada prema vrijednosti osnovnog kapitala, i to tako što se:
a) za sastavljanje zapisnika kojim notar svjedoči o odlukama koje osnivač donosi u vršenju poslova iz nadležnosti skupštine društva, a u vezi sa izmjenama i dopunama osnivačkog akta kod jednočlanih društava sa ograničenom odgovornošću i ustanova čiji osnivač je jedno lice, nagrada određuje po tarifnom broju 1, od 100 do 200 bodova,
b) za sastavljanje zapisnika kojim notar svjedoči o odlukama koje osnivač donosi u vršenju poslova iz nadležnosti skupštine društva, a u vezi sa izmjenama i dopunama osnivačkog akta kod jednočlanih akcionarskih društava, nagrada određuje po tarifnom broju 1, od 360 do 500 bodova.
(7) Za prisustvovanje na skupštini akcionarskog ili višečlanog društva sa ograničenom odgovornošću i drugih poslovnih subjekata koji imaju više osnivača, uključujući i sastavljanje notarskog zapisnika, kao i sjednici upravnog odbora akcionarskog društva na kojoj se mijenja osnivački akt akcionarskog društva, nagrada se određuje po tarifnom broju 1. i iznosi:
a) pri vrijednosti osnovnog kapitala do 10.000 KM 200 bodova,
b) pri vrijednosti osnovnog kapitala od 10.001 KM do 50.000 KM 360 bodova,
v) pri vrijednosti osnovnog kapitala od 50.001 KM do 250.000 KM 400 bodova,
g) pri vrijednosti osnovnog kapitala od 250.001 KM do 300.000 KM 500 bodova,
d) pri vrijednosti osnovnog kapitala od 300.001 KM do 500.000 KM 700 bodova,
đ) pri vrijednosti osnovnog kapitala preko 500.001 KM do 2.000.000 KM 1.300 bodova,
e) pri vrijednosti osnovnog kapitala preko 2.000.001 KM 2.250 bodova.
(8) Ako notar prisustvuje skupštini duže od tri sata, dodatna nagrada pripada mu za svaki započeti sat po 75 bodova.
(9) Za prisustvovanje sjednici drugih organa i sastavljanje zapisnika sa tih sjednica notaru pripada nagrada po tarifnom broju 1, od 200 do 400 bodova.
(10) Za sastavljanje svake notarski obrađene isprave u postupku spajanja, podjele i odvajanja privrednog društva, ustanove i drugih poslovnih subjekata nagrada se određuje po tarifnom broju 1, od 400 do 1.000 bodova.
(11) Za potvrđivanje ugovora u postupku statusnih promjena (spajanje, podjela, odvajanje) privrednih društava, ustanova i drugih poslovnih subjekata, notaru pripada nagrada u iznosu od 300 do 600 bodova.
(12) Za ovjeru potpisa na ugovoru kojim se mijenjaju članski udjeli, kao i ugovora o istupanju, odnosno pristupanju člana društvu, nagrada se određuje po tarifnom broju 1, od 100 do 200 bodova.
(13) Za notarsku obradu izmjene osnivačkog akta ortačkog i komanditnog društva nagrada se određuje po tarifnom broju 1, od 350 do 600 bodova.
Tarifni broj 7a.
(1) Za ovjeru potpisa osnivača, ako je osnivač fizičko lice, kod jednočlanog društva sa ograničenom odgovornošću koje uplaćuje propisani minimalni novčani dio osnovnog kapitala, prilikom osnivanja, kao i izmjena i dopuna osnivačkog akta, notaru pripada nagrada u iznosu od sedam (7) bodova.
(2) Za ovjeru potpisa osnivača ili ovlašćenog lica, ako je osnivač pravno lice, kod jednočlanog društva sa ograničenom odgovornošću koje uplaćuje propisani minimalni novčani dio osnovnog kapitala, prilikom osnivanja, kao i izmjena i dopuna osnivačkog akta, notaru pripada nagrada u iznosu od 90 bodova.
Tarifni broj 8.
(1) Notar ima pravo na nagradu za svaku ovjeru fotokopija dokumenata u iznosu od šest bodova za prvu stranu, a za svaku sljedeću stranu notar ima pravo na nagradu od po tri boda.
(2) Za svaku ovjeru prepisa nagrada iznosi šest bodova za prvu stranu, a za svaku sljedeću stranu notar ima pravo na nagradu od po tri boda.
Tarifni broj 9.
Ovjera izvoda iz trgovačkih, poslovnih i drugih javnih registara naplaćuje se 10 bodova po stranici.
Tarifni broj 10.
(1) Za ovjeru potpisa sa najviše dva primjerka istovjetne isprave notar ima pravo na nagradu od sedam bodova po svakom potpisu, a za ovjeru potpisa na svakom sljedećem primjerku isprave notar ima pravo na dopunsku nagradu od po tri boda po svakom potpisu.
(2) Ako pri ovjeri potpisa učestvuju i svjedoci, notar ima pravo na dopunsku nagradu od sedam bodova za svakog svjedoka.
(3) Notar ima pravo na dopunsku nagradu od sedam bodova ako pri ovjeri učestvuje tumač ili prevodilac.
(4) Ako je stranka slijepa ili nepismena, notar za čitanje isprave ima pravo na dopunsku nagradu od 12 bodova, a za svaku narednu stranicu po 4 boda.
(5) Ako se ovjerava potpis lica kao zastupnika pravnog lica, notar ima pravo na dopunsku nagradu od sedam bodova po svakom takvom potpisu.
Tarifni broj 11.
(1) Za potvrdu o vremenu kada mu je pismeno predočeno notar ima pravo na nagradu od 10 bodova.
(2) Ukoliko stranka zahtijeva da notar utvrdi identitet lica koje je predočilo pismeno i lica kojem je pismeno predočeno, notar ima pravo na dopunsku nagradu od 20 bodova.
Tarifni broj 12.
Za potvrdu o životu nekog lica notar ima pravo na nagradu od 50 bodova.
Tarifni broj 13.
(1) Za izdavanje potvrde o činjenicama iz javnih registara notar ima pravo na nagradu od 50 bodova ako tu potvrdu izdaje na osnovu uvida u ovjereni izvod iz javnog registra koji mu je stranka predočila.
(2) Notaru pripada nagrada od 150 bodova ako je za izdavanje potvrde iz stava 1. ovog tarifnog broja izvršio neposredno uvid u javni registar, s tim da notar ima pravo na uvećanje te nagrade od 25 bodova za svaku sljedeću činjenicu (pod činjenicama se podrazumijeva vrsta upisanih podataka u odgovarajući javni registar), a najviše do 500 bodova.
Tarifni broj 14.
(1) Za potvrđivanje drugih činjenica notar ima pravo na nagradu od 150 bodova, uvećanu za utrošeno vrijeme preko dva sata, i to za svaki početi sat po 75 bodova.
(2) Ukoliko se posao iz stava 1. ovog tarifnog broja vrši izvan notarske kancelarije, notar ima pravo na dodatno uvećanje nagrade po 75 bodova za svaki početi sat odsustvovanja iz notarske kancelarije.
Tarifni broj 15.
(1) Za preuzimanje, čuvanje i predaju novca i vrijednosnih papira nagrada se određuje prema vrijednosti:
a) do 3.000 KM, nagrada je 100 bodova,
b) od 3.001 KM do 10.000 KM, nagrada za svakih početih 1.000 KM je po 10 bodova više,
v) od 10.001 KM do 100.000 KM, nagrada za svakih daljih 10.000 KM je po 10 bodova više i
g) preko 100.001 KM za svakih daljih 50.000 KM, nagrada je 15 bodova više, ali ne više od 500 bodova.
(2) Za preuzimanje isprava na čuvanje i sastavljanje notarskog zapisnika o preuzimanju isprave notaru pripada nagrada u iznosu od 100 bodova za jednu ispravu i po 50 bodova za svaku narednu ispravu.
Tarifni broj 16.
(1) Nagrada za sastavljanje zahtjeva za upis u javni registar o nepokretnostima iznosi 25% nagrade prema tarifnom broju 1, od 50 do 200 bodova.
(2) Nagrada za sastavljanje prijave za upis osnivanja privrednih društava u registru poslovnih subjekata, bez podnošenja prijave registru na upis, iznosi 25% nagrade prema tarifnom broju 1, od 300 do 500 bodova.
(3) Nagrada za sastavljanje prijava za upis promjene podataka bitnih za pravni promet u registar poslovnih subjekata iznosi 25% nagrade prema tarifnom broj 1, od 100 do 300 bodova.
Tarifni broj 17.
(1) Nagrada prema utrošenom vremenu, ako Tarifom nije drugačije određeno, iznosi 75 bodova za svaki početi sat rada i odrediće se za:
a) sastavljanje isprava, ako se vrijednost ne može odrediti,
b) notarske poslove, ako ih nije moguće ocijeniti prema drugim tarifnim stavkama i
v) pribavljanje raznih odobrenja saglasnosti, uvjerenja, izvoda iz javnih registara i slično.
Tarifni broj 18.
Nagrade u stalnom iznosu odrediće se za sljedeće notarske poslove:
a) za izdavanje ponovnog prepisa notarske isprave 50 bodova,
b) za dozvolu da se izvrši uvid u original notarske isprave 50 bodova,
v) za izdavanje potvrde o postojanju originala notarske isprave 50 bodova,
g) za izdavanje ponovnog otpravka originala u svrhu izvršenja 200 bodova.
Tarifni broj 19.
(1) Za izdavanje potvrde strankama o izvršnosti notarski obrađene isprave notar ima pravo na nagradu od 75 bodova.
(2) Ukoliko se, u skladu sa notarski obrađenom ispravom, vrši provjera ispunjenja uslova za davanje klauzule izvršnosti, nagrada iznosi 150 bodova.
Tarifni broj 20.
Za izradu otpravaka, ovjerenih prepisa i prepisa notarskog originala, te ovjerenih prepisa drugih notarskih isprava koje je istovremeno sa ispravom izdao notar, kao i za izradu fotokopija i prepisa drugih dokumenata, nagrada iznosi za svaku stranu jedan bod.