Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Zakon je ukinut na osnovu Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu ("Sl. glasnik S", br. 101/05)
-------------------

ZAKON

O ZAŠTITI NA RADU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 42/91, 53/93, 67/93, 48/94 i 42/98)

Deo prvi

OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Zaposleni (u daljem tekstu: radnik) ostvaruje zaštitu na radu u skladu sa ovim zakonom, propisima o merama i normativima zaštite na radu, opštim aktom i kolektivnim ugovorom.
Zaštitu na radu obezbeđuju i sprovode preduzeća, udruženja, banke, organizacije za osiguranje, zadruge i druge organizacije koje obavljaju privrednu delatnost, ustanove i druge organizacije koje obavljaju delatnost javnih službi i druga domaća i strana fizička i pravna lica koja zapošljavaju radnike (u daljem tekstu: preduzeće).
Odredbe ovog zakona primenjuju se i na radnike zaposlene u državnom organu, organu teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, ako zakonom nije drukčije određeno.
U preduzeću u kome nije organizovan sindikat, pitanja i odnosi iz zaštite na radu koji se prema zakonu, opštem i posebnom kolektivnom ugovoru uređuju pojedinačnim kolektivnim ugovorom, uređuju se opštim aktom preduzeća, odnosno ugovorom o radu, u skladu sa zakonom.

Član 2.

Zaštita na radu je sastavni deo organizacije rada i radnog procesa.
Zaštita na radu obuhvata mere i sredstva koja su neophodna za ostvarivanje bezbednih uslova rada.
Bezbedni uslovi rada ostvaruju se primenom savremenih tehničkih, organizacionih, zdravstvenih, socijalnih i drugih mera i sredstava zaštite na radu kojima se obezbeđuje:
1. da se radna sredina projektuje, izgrađuje i održava tako da se rad obavlja prema prirodi posla, primenom mera zaštite od opasnosti po život i zdravlje radnika;
2. da se radni uslovi prilagode fizičkim i psihičkim osobinama i sposobnostima radnika, a tehnologija i organizacija rada postave tako da radnik obavlja poslove u optimalnom položaju;
2a da električne instalacije i instalacije fluida budu projektovane, izvedene i održavane u skladu sa tehničkim propisima, JU standardima i propisima o zaštiti na radu, na način koji obezbeđuje odgovarajuću sigurnost radnika;
3. da u radnim i pomoćnim prostorijama, odnosno na mestima rada hemijske, fizičke i biološke štetnosti ne budu iznad dozvoljenih granica, a mikroklima i osvetljenje u skladu sa propisanim normativima, tehničkim merama, JU standardima i propisima o zaštiti na radu za delatnost koja se obavlja u tim prostorijama i na tim radnim mestima;
4. da mašine, alati, oprema i druga tehnička sredstva budu projektovana, postavljena i upotrebljavana na način koji obezbeđuje odgovarajuću sigurnost radnika;
5. da se opasne materije, koje mogu prouzrokovati profesionalna oboljenja ili povrede na radu, mogu da upotrebljavaju samo u uslovima koji obezbeđuju odgovarajuću sigurnost radnika i zaštitu životne sredine;
6. da se sredstva i oprema lične zaštite upotrebljavaju samo kada ne postoji mogućnost primene drugih odgovarajućih mera zaštite na radu.

Član 3.

Pravo na zaštitu na radu imaju:
1. radnici u preduzeću;
2. lica koja se po bilo kom osnovu nalaze na radu, učenici i studenti na praktičnoj nastavi i stručnoj praksi u preduzeću;
3. učenici, odnosno studenti u toku praktične nastave, ferijalne i stručne prakse u obrazovnim organizacijama (radionice, ekonomije, kabineti, laboratorije i dr.);
4. lica na stručnom osposobljavanju, prekvalifikaciji ili dokvalifikaciji;
5. lica na profesionalnoj rehabilitaciji;
6. učesnici dobrovoljnih i javnih radova organizovanih u opštem interesu (izgradnja puteva, vodovoda i sl.), omladinskih radnih akcija i takmičenja (proizvodna, sportska i dr.);
7. lica koja se nalaze na izdržavanju kazne dok rade u privrednoj jedinici ustanove za izdržavanje kazne (radionice, radilišta i sl.) i na drugom mestu rada.
Zaštitu na radu iz stava 1. tač. 1, 2. i 5. ovog člana obezbeđuje preduzeće, iz tač. 3. i 4. obrazovna organizacija, tačke 6. organizator radova, akcija i takmičenja, i iz tačke 7. ustanova za izdržavanje kazne.

Član 4.

Planovima i programima vaspitno-obrazovnog rada osnovnog, srednjeg, višeg i visokog obrazovanja, kao i stručnog osposobljavanja, obezbeđuje se da učenici, studenti i lica na stručnom osposobljavanju stiču odgovarajuća znanja iz materije zaštite na radu.

Član 5.

Kada zbog uvođenja nove tehnologije nisu propisane mere zaštite na radu, preduzeće, do donošenja odgovarajućih propisa, primenjuje opšte priznate mere zaštite na radu.
Opšte priznatom merom, u smislu stava 1. ovog člana, smatra se mera kojom se može otkloniti opasnost pri radu ili smanjiti štetnost po zdravlje radnika, ako se ta mera, zavisno od stepena razvoja privrede, može sprovesti.

Deo drugi

OBEZBEĐIVANjE ZAŠTITE NA RADU

1. Zajedničke odredbe

Član 6.

Preduzeće je dužno da preduzima odgovarajuće mere za zaštitu zdravlja i bezbednost radnika, kao i da sprečava profesionalna oboljenja, i to:
1. da smanjuje rizike u procesu rada od mehaničkog povređivanja, opasnog dejstva električne struje, opasnih materija, eksplozije i sl;
1a da na radnom mestu na kome se u tehnološkom procesu pojavljuju hemijske, fizičke i biološke štetnosti po zdravlje radnika, njihovu prisutnost otkloni ili svede u dozvoljene granice, a mikroklimu i osvetljenje obezbedi u skladu sa tehničkim propisima i JU standardima;
2. da prilagođava rad radniku, naročito u pogledu koncipiranja radnog mesta, izbora opreme i oruđa za rad, kao i metoda rada i proizvodnje radi ublažavanja jednoličnosti u procesu rada;
3. da kada je tehnički moguće, zameni opasne komponente u proizvodnji sa bezopasnim ili manje opasnim;
4. da sprovodi mere prevencije u tehnologiji, organizaciji rada i radnim uslovima;
5. da daje uputstva za rad sa odgovarajućim merama zaštite na radu radnicima, a za rad na radnim mestima na kojima postoji povećana mogućnost povređivanja ili pojave štetnosti po zdravlje radnika da uputstva daje u pisanom obliku;
6. da ceni zdravstveno stanje radnika i njihovu bezbednost pri radu;
7. da osposobljava radnika za bezbedan rad;
8. da preduzima odgovarajuće mere da se samo radnicima koji su dobili odgovarajuća uputstva dozvoljava pristup u zone opasnosti.

Član 7.

Kad na gradilištu odnosno radilištu ili u procesu rada više preduzeća istovremeno izvode radove na istom prostoru svako preduzeće je dužno da organizuje rad na način i sredstvima kojima se obezbeđuje zaštita svih radnika.
Ako preduzeća iz stava 1. ovog člana zajednički organizuju sprovođenje mera zaštite na radu pismenim sporazumom utvrđuju način organizovanja i sprovođenja zaštite na radu, izvore sredstava za njeno sprovođenje i druga međusobna prava i obaveze.

Član 8.

Investitor novih ili rekonstruisanih objekata namenjenih za radne i pomoćne prostorije i objekte gde se tehnološki proces obavlja na otvorenom prostoru, dužan je da preduzeću koje izrađuje tehničku dokumentaciju, obezbedi odgovarajući tehnološko-projektni zadatak, sa definisanim parametrima uslova rada i bezbednosti na radu.

Član 9.

Preduzeće koje izrađuje tehničku dokumentaciju za objekte namenjene za radne i pomoćne prostorije i objekte gde se tehnološki proces rada obavlja na otvorenom prostoru, dužno je da:
1. pri izradi tehničke dokumentacije ugradi propisane mere zaštite na radu u skladu sa tehnološkim projektnim zadatkom;
2. uz tehničku dokumentaciju izradi prilog o zaštiti na radu na koji se stavlja i naziv tehničke dokumentacije na koju se taj prilog odnosi, sa naznakom svih opasnosti po život i štetnosti po zdravlje radnika i građana koje mogu da se pojave pri korišćenju objekta i merama koje su projektovane da se ove opasnosti otklone, a štetnosti otklone ili svedu u dozvoljene granice.
Prilog iz stava 1. tačka 2. ovog člana izrađuje se za svaki objekat, odnosno deo objekta ili instalacije ako je predmet izrade tehničke dokumentacije samo deo objekta ili instalacija, i sadrži izjavu sa potpisom odgovornog projektanta kojom se potvrđuje da su ispunjene propisane mere zaštite na radu.

Član 10.

Investitor je dužan da, uz zahtev organu nadležnom za izdavanje odobrenja za izgradnju, odnosno rekonstrukciju objekta iz člana 8. ovog zakona, priloži mišljenje ovlašćenog preduzeća za zaštitu na radu na tehničku dokumentaciju i na prilog o zaštiti na radu, da su tehnička dokumentacija i prilog o zaštiti na radu izrađeni u skladu sa propisima o zaštiti na radu i da je obezbeđena zaštita radnika u objektu za koji je izrađena tehnička dokumentacija, odnosno da su ispunjeni uslovi iz tehnološko-projektnog zadatka za obavljanje tehnološkog procesa.

Član 11.

Komisija za tehnički pregled izgrađenog, odnosno rekonstruisanog objekta dužna je da prilikom pregleda izgrađenog, odnosno rekonstruisanog objekta utvrdi da li su primenjene mere zaštite na radu iz tehničke dokumentacije.

Član 12.

Preduzeće koje proizvodi postrojenja, mašine, uređaje i alate (u daljem tekstu: oruđa za rad), dužno je da pri projektovanju, konstruisanju i proizvodnji oruđa za rad primeni propisane tehničke mere, JU standarde i mere zaštite na radu.
Preduzeće koje proizvodi oruđa za rad na mehanizovan pogon, dužno je da uz svako proizvedeno oruđe priloži na srpskom jeziku:
1. uputstvo za upotrebu i bezbedan rad;
2. uputstvo za održavanje sa propisanim rokovima pregleda;
3. propisanu javnu ispravu, i
4. izveštaj


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: