Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O VINU I RAKIJI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 70 od 17. decembra 1994; 13/02 i 101/2005)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se proizvodnja vina i rakije od grožđa i voća, zaštita vina i rakije proizvedenih na određenom geografskom području koje se odlikuje posebnim klimatskim, zemljišnim i ostalim uslovima, kao i uslovi za stavljanje u promet vina i rakije.
Odredbama ovog zakona uređuje se i proizvodnja i uslovi za stavljanje u promet drugih alkoholnih pića koja se proizvode uz upotrebu destilata od grožđa, voća i vina ili prerađevina od voća (u daljem tekstu: druga alkoholna pića) i rafinisanog etil alkohola (u daljem tekstu: alkohol).

Član 2.

Vino, rakija, druga alkoholna pića i alkohol moraju da ispunjavaju propisane norme kvaliteta i uslove u pogledu pakovanja i deklarisanja, utvrđene ovim zakonom i propisima kojima se uređuje njihov kvalitet.

Član 3.

Zabranjeno je u prostorijama u kojima se proizvodi vino i rakija držati, odnosno u proizvodnji vina i rakije upotrebljavati šećer, alkohol i druga sredstva i materije, kojima se može povećati količina i menjati propisani prirodni sastojci vina i rakije, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.

Član 4.

Odredbe ovog zakona ne odnose se na proizvodnju vina, rakije i drugih alkoholnih pića koje građanin proizvodi za sopstvenu potrošnju.

II. USLOVI PROIZVODNjE

Član 5.

Preduzeće, odnosno drugo pravno i fizičko lice i preduzetnik koji se bavi proizvodnjom vina, rakije, drugih alkoholnih pića i alkohola (u daljem tekstu: proizvođač) mora, u zavisnosti od obima i tehnološkog postupka proizvodnje, da ima objekte i prostorije koji ispunjavaju uslove u pogledu opremljenosti sudovima, uređajima i priborom za preradu, fermentaciju, destilaciju, doradu, manipulaciju, čuvanje i druge uslove propisane za obavljanje ove delatnosti, kao i odvojene prostorije za čuvanje sredstava koja se koriste u preradi grožđa i voća i proizvodnji, čuvanju i doradi vina, rakije i drugih alkoholnih pića.
Proizvođač alkohola, pored uslova iz stava 1. ovog člana, mora da ima i uređaj za automatsko merenje i registrovanje količine proizvedenog alkohola izraženog u alkoholnim stepenima.
Proizvođač, koji vrši punjenje vina, rakije i drugih alkoholnih pića, mora, zavisno od obima proizvodnje, da obezbedi i prostoriju i uređaje za punjenje u originalno pakovanje.

Član 6.

Proizvođač vina, rakije i drugih alkoholnih pića dužan je da obezbedi stručno rukovođenje procesom proizvodnje tih pića.
Procesom proizvodnje može da rukovodi diplomirani inženjer poljoprivrede smera prehrambene tehnologije proizvoda biljnog porekla, odnosno smera za voćarstvo i vinogradarstvo ili diplomirani inženjer prehrambene tehnologije biljnih proizvoda ili diplomirani inženjer agronomije, sa najmanje dve godine radnog iskustva na poslovima proizvodnje pića iz stava 1. ovog člana.
Proizvođač, koji se bavi proizvodnjom vina, rakije i drugih alkoholnih pića, može stručno rukovođenje procesom proizvodnje da obezbedi preko preduzeća, odnosno drugog pravnog lica, koje je registrovano za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi i ima zaposleno lice koje ispunjava uslove iz stava 2. ovog člana.

Član 7.

Proizvođač može da otpočne i da obavlja proizvodnju vina, rakije, drugih alkoholnih pića i alkohola i njihovo punjenje u originalno pakovanje ako ispunjava uslove iz čl. 5. i 6. ovog zakona, a proizvođač - fizičko lice ako ispunjava uslove iz člana 5. ovog zakona.
Ispunjenost uslova iz stava 1. ovog člana utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Član 8.

U proizvodnji vina od grožđa, koje u jednoj godini ima niži sadržaj šećera u grožđu od sadržaja normalnog za određenu sortu sa određenog područja, može se dodati šećer ili koncentrovana šira ili koncentrovana rektifikovana šira kljuku od tog grožđa ili širi u količini koja obezbeđuje sadržaj prirodnog alkohola, u skladu sa propisom kojim se uređuje kvalitet vina.
Dodavanje šećera, koncentrovane šire ili koncentrovane rektifikovane šire kljuku od grožđa ili širi odobrava Ministarstvo na osnovu nalaza poljoprivrednog inspektora o sadržaju šećera u grožđu, širi ili kljuku.
Dodavanje šećera, koncentrovane šire ili koncentrovane rektifikovane šire, kljuku od grožđa ili širi vrši se u prisustvu republičkog poljoprivrednog inspektora.

Član 9.

Proizvođač vina, rakije i drugih alkoholnih pića dužan je da vodi podatke o upotrebljenoj sirovini, nazivu, količini i jačini proizvedenog vina, rakije i drugih alkoholnih pića u proizvodnom listu, za svaki proizvod posebno i da čuva dokumentaciju koja se odnosi na proizvodnju tih pića, najmanje tri godine.

Član 10.

Proizvođač je dužan da na sudu sa vinom, rakijom i drugim alkoholnim pićem u rinfuznom stanju istakne deklaraciju sa podacima o:
1) nazivu proizvoda;
2) godini proizvodnje;
3) sadržaju alkohola u zapreminskim procentima;
4) količini proizvoda;
5) nazivu geografskog područja (geografsko poreklo), za vino i rakiju sa zaštićenim geografskim poreklom i
6) broju i datumu izdatog uverenja - dokaza o ispitanom i utvrđenom kvalitetu proizvoda.

Član 11.

Proizvođač alkohola dužan je da o početku proizvodnje alkohola i o mesečno proizvedenim količinama alkohola obaveštava Ministarstvo.
Proizvodnja i prodaja, odnosno isporuka proizvedenog alkohola vrši se u prisustvu republičkog poljoprivrednog inspektora.
Proizvođač alkohola dužan je da vodi evidenciju sa podacima o: količini i kvalitetu upotrebljene sirovine; količini proizvedenog alkohola u litrima; sadržaju alkohola izražen u zapreminskom procentu alkohola; količini alkohola u hektolitarskim stepenima(HLo); nazivu i sedištu kupca alkohola; broju i datumu dokumenta na osnovu kojeg je isporučen, odnosno upotrebljen alkohol.

Član 12.

Za konzervisanje, odnosno pulpiranje voća može se koristiti samo alkohol koji odgovara propisanim standardima i normama kvaliteta i uz saglasnost Ministarstva.

III. ISPITIVANjE KVALITETA

Član 13.

Vino, rakija i druga alkoholna pića, pre deklarisanja i stavljanja u promet, podležu obaveznom ispitivanju i utvrđivanju kvaliteta, na način utvrđen propisom o kvalitetu i metodama o njihovom ispitivanju.
Ispitivanje i utvrđivanje kvaliteta može da obavlja preduzeće, odnosno drugo pravno lice ako je registrovano za obavljanje poslova ispitivanja i utvrđivanja kvaliteta vina, rakije i drugih alkoholnih pića, ako ima laboratoriju i laboratorijsku opremu za vršenje odgovarajućih ispitivanja i utvrđivanja kvaliteta i ako ima prostoriju za smeštaj i čuvanje njihovih uzoraka.
Preduzeće koje obavlja ispitivanje i utvrđivanje kvaliteta vina, rakije i drugih alkoholnih pića mora da obezbedi stručno rukovođenje tim poslovima.
Stručno rukovođenje poslovima ispitivanja i utvrđivanja kvaliteta može da obavlja lice koje ispunjava uslove iz člana 6. stav 2. ovog zakona.
Preduzeće, odnosno drugo pravno lice može da otpočne i obavlja poslove ispitivanja i utvrđivanja kvaliteta vina, rakije i drugih alkoholnih pića ako ispunjava uslove iz st. 2. i 3. ovog člana.
Ispunjenost uslova iz st. 2. i 3. ovog člana utvrđuje Ministarstvo.

Član 14.

Preduzeće, odnosno drugo pravno lice koje vrši ispitivanje i utvrđivanje kvaliteta vina, rakije i drugih alkoholnih pića dužno je da čuva dokumentaciju o ispitivanju i utvrđivanju kvaliteta tih pića najmanje tri godine.

Član 15.

Vino, rakija i druga alkoholna pića pakuju se i deklarišu u skladu sa propisom kojim se uređuje kvalitet vina, odnosno rakije i drugih alkoholnih pića.
Pakovanje i deklarisanje vina, rakije i drugih alkoholnih pića vrši proizvođač, odnosno uvoznik.
Podatak o odlikovanju rakije i drugih alkoholnih pića stavlja se samo na količine koje su odlikovane, odnosno koje su dobile priznanje.
Oznaku rakije i drugih alkoholnih pića, kojom se ističe poseban kvalitet (stara, ekstra i sl.), može da nosi samo rakija i drugo alkoholno piće staro najmanje tri godine.

Član 16.

Zabranjeno je prepakivanje originalnog pakovanja vina, rakije i drugih alkoholnih pića drugog proizvođača i naknadno deklarisanje, kao i korišćenje, odnosno stavljanje na pakovanje deklaracije drugog proizvođača bez njegove saglasnosti, kao i prodaja tako deklarisanih proizvoda.
Uslužno punjenje vina, rakije i drugih alkoholnih pića može da se vrši samo za potrebe preduzeća, odnosno drugog