Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O SPOLjNOJ TRGOVINI NAORUŽANjEM, VOJNOM OPREMOM I ROBOM DVOSTRUKE NAMENE

(Objavljen u "Sl. listu SCG", br. 7 od 18. februara 2005)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom propisuju se način i uslovi pod kojima se može vršiti spoljna trgovina, transport i tranzit naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene (u daljem tekstu: kontrolisana roba), definišu njihovi pojmovi, utvrđuje organ nadležan za izdavanje dozvola za izvoz, uvoz, transport, tranzit, posredovanje i vršenje usluga u spoljnotrgovinskom prometu, uslovi pod kojima se mogu izdavati dozvole, ovlašćenja nadležnih organa u sprovođenju ovog zakona, nadzor i kontrola i kaznene odredbe u slučaju kršenja ovog zakona.
Savet ministara donosi propise za sprovođenje ovog zakona.

Član 2.

Cilj ovog zakona je uspostavljanje državne kontrole radi ostvarivanja i zaštite bezbednosnih, spoljnopolitičkih i ekonomskih interesa državne zajednice Srbija i Crna Gora (u daljem tekstu: Srbija i Crna Gora), međunarodnog kredibiliteta i integriteta i obezbeđenja poštovanja međunarodnih obaveza koje je preuzela Srbija i Crna Gora.

Član 3.

Kontrolisanom robom, u smislu ovog zakona, smatra se:
1) naoružanje, vojna oprema i odnosne tehnologije, usklađeni sa Zajedničkom listom vojne opreme obuhvaćene Pravilima ponašanja Evropske unije o postupanju kod izvoza naoružanja;
2) roba dvostruke namene, uključujući softver i tehnologije, koja pored civilne može imati i vojnu namenu, usklađena sa Listom roba i tehnologija dvostruke namene Evropske unije.
Savet ministara utvrđuje nacionalne kontrolne liste naoružanja i vojne opreme i listu robe dvostruke namene, kao i druge liste radi izvršavanja obaveza iz međunarodnih ugovora.

Član 4.

Roba koja nije obuhvaćena članom 3. ovog zakona smatra se kontrolisanom robom u slučaju kada lice koje namerava da izvrši spoljnotrgovinski promet dođe do saznanja od strane nadležnih organa ili ima razlog da misli da predmetna roba jeste ili može biti, u celini ili delimično, upotrebljena za razvoj, proizvodnju, manipulaciju, raspolaganje, održavanje, skladištenje, otkrivanje, detekciju, identifikaciju ili širenje hemijskog, biološkog ili nuklearnog naoružanja, ili drugih nuklearno-eksplozivnih naprava, ili za razvoj, proizvodnju, održavanje ili skladištenje raketa sposobnih da nose takvo naoružanje.

Član 5.

Spoljna trgovina, transport, tranzit, posredovanje, korišćenje nuklearnog, hemijskog ili biološkog oružja i sredstava za njihovo lansiranje, posebno u terorističke svrhe, bilo kom nedržavnom akteru je zabranjeno.

Član 6.

Spoljna trgovina kontrolisanom robom obuhvata:
1) izvoz i uvoz;
2) naučnotehničku saradnju i proizvodnu kooperaciju, pribavljanje i ustupanje imovinskih prava po osnovu tehnologija u oblasti proizvodnje kontrolisane robe;
3) pružanje intelektualnih i materijalnih usluga koje se mogu upotrebiti u projektovanju, razvoju, proizvodnji, upotrebi i održavanju kontrolisane robe;
4) zastupanje stranih firmi, posredovanje, reeksport, održavanje i druge usluge u spoljnotrgovinskom prometu kontrolisanom robom;
5) nekomercijalni izvoz i uvoz.

Član 7.

Transportom kontrolisane robe, u smislu ovog zakona, smatraju se svi vidovi transporta (kopneni, vodeni, vazdušni) kontrolisane robe na i sa teritorije Srbije i Crne Gore.

Član 8.

Tranzitom kontrolisane robe (sa i bez pretovara), u smislu ovog zakona, smatraju se svi vidovi tranzita (kopneni, vodeni i vazdušni) preko teritorije Srbije i Crne Gore, bez obzira na krajnje odredište.

Član 9.

Spoljna trgovina kontrolisanom robom navedenom u čl. 3. i 4. ovog zakona može se obavljati samo na osnovu dozvole koju izdaje Ministarstvo za međunarodne ekonomske odnose Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu: nadležno ministarstvo), ako ovim zakonom nije drukčije uređeno.

Član 10.

Transport i tranzit kontrolisane robe navedene u čl. 3. i 4. ovog zakona može se obavljati samo na osnovu odobrenja nadležnih organa.

Član 11.

Spoljnu trgovinu kontrolisanom robom može da vrši fizičko i pravno lice (u daljem tekstu: lice) registrovano za obavljanje ove delatnosti kod nadležnog ministarstva.
Lice je dužno da pre započinjanja spoljnotrgovinskog posla utvrdi da li predmetna roba spada u kategoriju kontrolisane robe iz čl. 3. i 4. ovog zakona.

Član 12.

Registar lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom vodi nadležno ministarstvo.
Rešenje o upisu u registar iz stava 1. ovog člana važi pet godina.
Način vođenja registra iz stava 1. ovog člana propisuje ministar za međunarodne ekonomske odnose.

Član 13.

Registracija za obavljanje spoljne trgovine kontrolisanom robom vrši se na osnovu pisanog zahteva lica, koji mora da sadrži:
1) overenu fotokopiju rešenja nadležnog organa o registrovanoj delatnosti;
2) matični broj i poreski identifikacioni broj;
3) uverenje nadležnog organa da podnosilac zahteva nije kažnjavan za krivično delo i da nije pod istragom;
4) naziv banke i dokumente overene od banke čiji je deponent (kopije poslednjeg bilansa stanja i bilansa uspeha, potvrdu da nije u blokadi poslednjih šest meseci, kopiju kartona deponovanih potpisa);
5) izjavu podnosioca zahteva da nije pred bankrotom;
6) uverenje da podnosilac zahteva nema obaveza po osnovu plaćanja carina i poreza koji se naplaćuju sudskom presudom;
7) broj i strukturu zaposlenih;
8) izjavu kojom se obavezuje da će nadležnom organu omogućiti i pomoći u kontroli i nadzoru nad poslovanjem u oblasti prometa kontrolisane robe, kao i kontroli smeštajnog prostora i prevoznih sredstava;
9) druge dokumente potrebne za odlučivanje po zahtevu nadležnog ministarstva.

II. IZDAVANjE DOZVOLA

Član 14.

Dozvola za obavljanje spoljne trgovine kontrolisanom robom je pisani dokument nadležnog ministarstva, kojim se licu odobrava da obavi pojedinačni posao spoljne trgovine poznatom količinom i vrstom kontrolisane robe, pod uslovima utvrđenim ugovorom.

Član 15.

Zahtev za izdavanje dozvole za obavljanje spoljne trgovine kontrolisanom robom mora da sadrži:
1) naziv, adresu i matični broj uvoznika ili izvoznika;
2) naziv, opis, tarifnu oznaku, identifikacioni broj iz liste kontrolisane robe i količinu kontrolisane robe;
3) namenu korišćenja kontrolisane robe;
4) ukupnu vrednost kontrolisane robe;
5) podatke o ostalim učesnicima u prometu: proizvođaču, prodavcu, vlasniku, kupcu, špediteru, prevozniku, posrednicima i zastupnicima u prometu;
6) naziv i adresu krajnjeg korisnika;
7) način plaćanja, odnosno naplate;
8) predlog vremenskog roka važenja dozvole;
9) druge podatke potrebne za odlučivanje.

Član 16.

Uz zahtev za izdavanje dozvole za izvoz kontrolisane robe, pored podataka iz člana 15. ovog zakona, podnosilac zahteva obavezan je da dostavi originalnu potvrdu o krajnjem korisniku (END USER CERTIFICATE) dobijenu od strane zvaničnog organa zemlje krajnjeg korisnika, koja nije starija od šest meseci, prevod originalne potvrde overen od strane ovlašćenog sudskog tumača, kao i druge dokumente potrebne za odlučivanje po zahtevu nadležnog ministarstva.
Originalna potvrda treba da sadrži sledeće podatke:
1) naziv i adresu izvoznika;
2) naziv i adresu krajnjeg korisnika kontrolisane robe;
3) zemlju krajnjeg odredišta;
4) opis, količinu i namenu kontrolisane robe;
5) izjavu da se kontrolisana roba neće koristiti u druge svrhe, da se neće reeksportovati ili na drugi način ponovo staviti u promet ili transfer bez pisanog odobrenja nadležnog ministarstva zemlje isporučioca;
6) potpis, ime i funkciju ovlašćenog lica;
7) broj i datum izdavanja.

Član 17.

Potvrdu o krajnjem korisniku (END USER CERTIFICATE) za uvoz kontrolisane robe izdaje nadležno ministarstvo.

Član 18.

Obrazac zahteva za izdavanje dozvole, obrazac dozvole, kao i druge obrasce dokumenata koji prate spoljnu trgovinu kontrolisanom robom, propisuje ministar za međunarodne ekonomske odnose.

Član 19.

Dozvola za obavljanje spoljne trgovine kontrolisanom robom sadrži:
1) naziv, matični broj i adresu izvoznika ili uvoznika;
2) naziv, opis, tarifnu oznaku, identifikacioni broj iz liste kontrolisane robe i količinu kontrolisane robe;
3) ukupnu vrednost kontrolisane robe koja je predmet izvoza ili uvoza;
4) naziv i adresu