Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O RATIFIKACIJI SPORAZUMA IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I REPUBLIKE CRNE GORE O REGULISANjU ČLANSTVA U MEĐUNARODNIM FINANSIJSKIM ORGANIZACIJAMA I RAZGRANIČENjU FINANSIJSKIH PRAVA I OBAVEZA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 64 od 26. jula 2006)

Član 1.

Ratifikuje se Sporazum između Republike Srbije i Republike Crne Gore o regulisanju članstva u međunarodnim finansijskim organizacijama i razgraničenju finansijskih prava i obaveza, potpisan 10. jula 2006. godine, u Beogradu.

Član 2.

Tekst Sporazuma glasi:

SPORAZUM

IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I REPUBLIKE CRNE GORE O REGULISANjU ČLANSTVA U MEĐUNARODNIM FINANSIJSKIM ORGANIZACIJAMA I RAZGRANIČENjU FINANSIJSKIH PRAVA I OBAVEZA

Republika Srbija i Republika Crna Gora, nakon razgovora i pregovora vođenih u Beogradu 13. juna 2006. godine i Podgorici 28. juna 2006. godine,
u želji da, u interesu svojih država i njihovih građana, reše pitanja koja se odnose na članstvo u međunarodnim finansijskim organizacijama i utvrde pravednu raspodelu finansijskih prava i obaveza, sporazumele su se o sledećem:

Opšte odredbe

Član 1.

Za potrebe ovog sporazuma:
"SFRJ" označava bivšu Socijalističku Federativnu Republiku Jugoslaviju;
"SRJ" označava bivšu Saveznu Republiku Jugoslaviju;
"DZ SCG" označava bivšu državnu zajednicu Srbija i Crna Gora;
"Sporazum o pitanjima sukcesije" označava Sporazum o pitanjima sukcesije sa Prilogom C (Finansijska aktiva i pasiva), koji je objavljen u "Službenom listu SRJ - Međunarodni ugovori", broj 6/02.

Član 2.

Ključ za podelu nealociranih finansijskih prava i obaveza utvrđen je na osnovu učešća Republike Srbije i Republike Crne Gore u bruto društvenom proizvodu SRJ u periodu od 1994. do 1998. godine, u srazmeri 94,12% - Republika Srbija i 5,88% - Republika Crna Gora.

Članstvo u međunarodnim finansijskim organizacijama

Član 3.

Republika Srbija nastavlja članstvo DZ SCG u Međunarodnom monetarnom fondu sa postojećom kvotom (članski ulog), koja iznosi 467.700.000 specijalnih prava vučenja i ostvaruje pravo učešća u Odeljenju specijalnih prava vučenja, sa svim pravima i obavezama koje proističu iz tog članstva.
Finansijske obaveze prema Međunarodnom monetarnom fondu koje se odnose na članstvo i obaveze po osnovu finansijskih aranžmana, nastaviće da otplaćuje Republika Srbija.
Ukoliko Republika Srbija ostvari pravo na dobit od eventualne prodaje zlata Međunarodnog monetarnog fonda, Republici Crnoj Gori biće isplaćen pripadajući deo u srazmeri od 5,88% na ime razlike u ceni zlata po kojoj je Međunarodni monetarni fond 1978. godine odobrio deviznu protivvrednost za deo kvote uplaćen u zlatu (35 specijalnih prava vučenja ili 42,22 SAD dolara za uncu čistog zlata) i tržišne cene zlata.
U slučaju iz prethodnog stava, Republika Crna Gora preuzima obavezu da Republici Srbiji izvrši povraćaj sredstava u srazmeri od 5,88% sa pripadajućom kamatom, na ime otplaćenih dospelih, a neizmirenih obaveza SFRJ prema ovoj instituciji po osnovu sredstava iskorišćenih u okviru finansijskih aranžmana, kao i kamata na alokacije specijalnih prava vučenja, obračunatih do datuma potpisivanja ovog sporazuma.

Član 4.

Republika Srbija nastavlja članstvo DZ SCG u Grupaciji Svetske banke sa postojećim članskim ulogom, sa svim pravima i obavezama koje proističu iz tog članstva, i to u:
- Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj (IBRD) sa 2.846 akcija;
- Međunarodnom udruženju za razvoj (IDA) sa 52.017 glasova;
- Međunarodnoj agenciji za osiguranje investicija (MIGA) sa 407 akcija;
- Međunarodnoj finansijskoj korporaciji (IFC) sa 1.803 akcije.
Finansijske obaveze po osnovu članstva u Grupaciji Svetske banke nastale do dana potpisivanja ovog sporazuma, kao i sve buduće finansijske obaveze po tom osnovu nastaviće da otplaćuje Republika Srbija.

Član 5.

Republika Srbija nastavlja članstvo DZ SCG u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) sa postojećim brojem akcija (9.350) i pravom učešća u opštem povećanju kapitala.
Finansijske obaveze po osnovu članstva u ovoj banci nastale do dana potpisivanja ovog sporazuma, kao i sve buduće finansijske obaveze po tom osnovu nastaviće da otplaćuje Republika Srbija.
Republika Srbija se obavezuje da Republici Crnoj Gori izvrši povraćaj sredstava koja je Republika Crna Gora obezbedila po osnovu zajma odobrenog SRJ decembra 2000. godine od strane Vlade Švajcarske Konfederacije, radi izmirenja finansijskih obaveza za uplatu članskog uloga u iznosu od 202.822,37 evra, nakon dostavljanja instrumenta ratifikacije ovog sporazuma od strane Republike Crne Gore.

Član 6.

Republika Srbija nastavlja članstvo DZ SCG u Banci za razvoj Saveta Evrope (CEB) sa postojećim članskim ulogom u kapitalu koji iznosi 15.511.000 evra i dodeljenim učešćem u rezervama Banke u iznosu od 4.348.000 evra.
Finansijske obaveze po osnovu članstva u ovoj banci nastale do dana potpisivanja ovog sporazuma, kao i sve buduće finansijske obaveze po tom osnovu nastaviće da otplaćuje Republika Srbija.

Član 7.

Akcije bivše Narodne banke Jugoslavije (2.920) sa pripadajućom dividendom u Banci
za međunarodne obračune (BIS), biće podeljene na način predviđen u članu 9. tačka 4) ovog sporazuma.
Narodna banka Srbije i Centralna banka Crne Gore sporazumele su se da obe centralne banke, srazmerno svom učešću u akcijama, nastave članstvo u Banci za međunarodne obračune (BIS), u skladu sa Statutom te organizacije.

Finansijska aktiva i pasiva

Finansijska aktiva

Član 8.

Strana finansijska aktiva SFRJ, koja je pripala SRJ na osnovu odredaba Sporazuma o pitanjima sukcesije u srazmeri 38,0%, a koju čine devizna sredstva na računima u inostranstvu, zlato, akcije i dividende kod Banke za međunarodne obračune (BIS), u skladu sa postignutim dogovorom država sukcesora, predmet je podele između Republike Srbije i Republike Crne
Gore prema ključu navedenom u članu 2. ovog sporazuma.
Sastavni deo ovog sporazuma čine:
Prilog 1 - Pregled deviznih sredstava koja su predmet podele po osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije;
Prilog 2 - Pregled količine deblokiranog zlata izraženog u uncama;
Prilog 3 - Upisane akcije i pripadajuće dividende kod Banke za međunarodne obračune (BIS).

Član 9.

Strana finansijska aktiva iz člana 8. ovog sporazuma biće podeljena u skladu sa ključem iz člana 2. ovog sporazuma i to nakon dostavljanja instrumenta ratifikacije od strane Republike Crne Gore na sledeći način:
1a) Devizna sredstva u originalnim valutama, koja su deblokirana u inostranstvu do dana stupanja na snagu ovog sporazuma sa pripadajućom kamatom obračunatom na taj dan po stopi šestomesečniLIBOR (London Interbank Offered Rate), Narodna banka Srbije će, prema dispoziciji Centralne banke Crne Gore, preneti sa pripadajućom kamatom u roku od dva radna dana od dana prijema instrukcija za uplatu.
1b) Narodna banka Srbije će odmah po potpisivanju ovog sporazuma, o postignutom sporazumu obavestiti sve finansijske institucije kod kojih još nisu deblokirana devizna sredstva po Sporazumu o pitanjima sukcesije, a koja su u srazmeri 38,0% pripala SRJ i zatražiti da se raspodela deviznih sredstava kod ovih institucija izvrši u skladu sa dogovorom postignutim u ovom sporazumu.
U slučaju da devizna sredstva iz ove tačke budu preneta na račun Narodne banke Srbije nakon dostavljanja instrumenta ratifikacije ovog sporazuma od strane Republike Crne Gore, Narodna banka Srbije preneće ta sredstva prema dispoziciji Centralne banke Crne Gore u roku od dva radna dana od dana prijema instrukcija za uplatu.
2) Narodna banka Srbije izvršiće transfer pripadajućeg dela Republici Crnoj Gori od ukupno deblokiranog zlata u količini od 644.809,08 unci sa pripadajućom kamatom do dana dostavljanja instrumenta ratifikacije ovog sporazuma od strane Republike Crne Gore.
Prilikom obračuna kamate za zlato koristi se stopa "3-MONTH GOLD FORWARD LEASE RATE".
3) Narodna banka Srbije će odmah po potpisivanju ovog sporazuma, obavestiti Banku za međunarodne obračune (BIS) o postignutom sporazumu i zatražiti da se raspodela deviznih sredstava i zlata, koji su pripali SRJ po osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije, izvrši u skladu sa dogovorom postignutim u ovom sporazumu.
4) Akcije sa pripadajućom dividendom bivše Narodne banke Jugoslavije u Banci za međunarodne obračune (BIS) biće