Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O RAKIJI I DRUGIM ALKOHOLNIM PIĆIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 41 od 2. juna 2009)

I. OSNOVNE ODREDBE

Predmet uređivanja

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se: proizvodnja i promet sirovina za rakiju i druga alkoholna pića; proizvodnja i promet rakije i drugih alkoholnih pića; oznake rakije i drugih alkoholnih pića; kontrola kvaliteta rakije i drugih alkoholnih pića; deklarisanje, kao i druga pitanja od značaja za rakiju i druga alkoholna pića.

Norme kvaliteta, uslovi u pogledu pakovanja i deklarisanja

Član 2.

Rakija i druga alkoholna pića moraju da ispunjavaju propisane norme kvaliteta, uslove u pogledu pakovanja i deklarisanja, utvrđene ovim zakonom i propisima kojima se uređuje njihov kvalitet.

Zabrane

Član 3.

Zabranjeno je koristiti etanol sintetičkog porekla za proizvodnju sirovina, drugih alkoholnih pića i u gotovim žestokim i drugim alkoholnim pićima.
Zabranjeno je u magacinskim prostorijama i prostorijama u kojima se proizvodi rakija držati, odnosno upotrebljavati šećer, etanol i druga sredstva i materije kojima se može povećati količina i menjati propisani prirodni sastojci rakije.

Izuzetak od primene

Član 4.

Odredbe ovog zakona ne odnose se na rakiju koju fizičko lice proizvodi za sopstvene potrebe.

Alkoholna pića

Član 5.

Alkoholna pića, u smislu ovog zakona, su sva pića namenjena ljudskoj upotrebi sa specifičnim senzornim osobinama sa minimalnim sadržajem etanola 15% v/v i maksimalnim sadržajem etanola 55% v/v, a proizvode se direktno destilacijom, odnosno redestilacijom fermentisanih sirovina poljoprivrednog porekla, odnosno na bazi rafinisanog etanola poljoprivrednog porekla sa ili bez dodataka dozvoljenih aditiva, zaslađivača, boja i aroma, odnosno mešanjem alkoholnih pića sa drugim pićima ili etanolom.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, alkoholnim pićima smatraju se i sva pića koja sadrže više od 5% v/v, a najviše 15% v/v etanola.

Vrste alkoholnih pića

Član 6.

Alkoholna pića razvrstavaju se na:
1) rakije;
2) druga alkoholna pića.
Druga alkoholna pića razvrstavaju se na žestoka alkoholna pića i ostala alkoholna pića.
Rakija je alkoholno piće proizvedeno destilacijom fermentisanog kljuka, matičnog soka, komine ili pikea voća, grožđa, jestivih šumskih plodova i drugih sirovina poljoprivrednog porekla sa minimalnim sadržajem etanola 15% v/v i sa sačuvanim specifičnim senzornim osobinama koje potiču od sirovine od koje je proizvedena.
Žestoka alkoholna pića su alkoholna pića proizvedena od rafinisanog etanola poljoprivrednog porekla, odnosno mešanjem etanola poljoprivrednog porekla, rakije i destilata poljoprivrednog porekla, odnosno mešanjem drugih žestokih pića, rakije i destilata poljoprivrednog porekla uz dodatak dozvoljenih aditiva, zaslađivača, boja i aroma sa minimalnim sadržajem etanola 15 % v/v.
Izuzetak od stava 4. ovog člana su likeri od jaja kod kojih je minimalni sadržaj etanola 14 % v/v.
Ostala alkoholna pića su alkoholna pića koja se proizvode po proizvođačkoj specifikaciji koju donosi proizvođač, odnosno obezbeđuje uvoznik.
Ministar nadležan za poslove poljoprivrede (u daljem tekstu: ministar) bliže propisuje kategorije rakije i drugih alkoholnih pića i sadržinu proizvođačke specifikacije.

Značenje pojmova

Član 7.

Pojedini pojmovi upotrebljeni u ovom zakonu imaju sledeće značenje:
1) destilat poljoprivrednog porekla je poluproizvod dobijen alkoholnom fermentacijom i destilacijom poljoprivrednih sirovina sa sadržajem etanola najviše 86% v/v, a koji ima karakteristike sirovine od koje potiče;
2) originalno punjenje je takvo punjenje proizvoda koje se bilo kojom radnjom ne može vratiti u prvobitno stanje;
3) proizvođač rakije i drugih alkoholnih pića je pravno lice i preduzetnik koje se bavi proizvodnjom rakije i drugih alkoholnih pića i koje je upisano u Registar proizvođača rakije i drugih alkoholnih pića;
4) proizvođačka specifikacija je dokument koji donosi proizvođač ostalih alkoholnih pića pre početka proizvodnje i po njoj postupa;
5) Registar proizvođača rakije i drugih alkoholnih pića je baza podataka o proizvođačima rakije i drugih alkoholnih pića, proizvodnji i kvalitetu rakije i drugih alkoholnih pića, kao i o drugim podacima, u skladu sa ovim zakonom;
6) rafinisani etanol je etil alkohol poljoprivrednog porekla proizveden redestilacijom sa rektifikacijom posle alkoholne fermentacije sirovina poljoprivrednog porekla i upotrebljava se za proizvodnju drugih alkoholnih pića, kao i za proizvodnju macerata, boja, aroma i aditiva;
7) redestilacija je ponovna destilacija destilata niže stepenaže;
8) rektifikacija je višestupna uzastopna destilacija sa ciljem dobijanja etanola što većeg stepena čistoće;
9) fermentacija je biohemijska transformacija ugljenih hidrata (monosaharida) u alkohol (etanol).

II. PROIZVODNjA RAKIJE I DRUGIH ALKOHOLNIH PIĆA

Tehnološki postupci

Član 8.

Proizvodnja rakije i drugih alkoholnih pića obuhvata sve tehnološke postupke potrebne za dobijanje rakije i drugih alkoholnih pića.
Proizvodnja rakije obuhvata: preradu osnovne sirovine; alkoholnu fermentaciju osnovne sirovine; destilaciju fermentisane osnovne sirovine; redestilaciju; odležavanje; sazrevanje - starenje; ujednačavanje; mešanje; fizičku stabilizaciju; punjenje i zatvaranje, kao i deklarisanje.
Proizvodnja drugih alkoholnih pića obuhvata: mešanje; bojenje; aromatizovanje; zaslađivanje; fizičku stabilizaciju; punjenje i zatvaranje, kao i deklarisanje.
U proizvodnji rakije i drugih alkoholnih pića proizvođač je dužan da postupa na način kako bi se sačuvale sve prirodne karakteristike osnovnih sirovina.

Proizvođači rakije i drugih alkoholnih pića

Član 9.

Proizvodnjom rakije i drugih alkoholnih pića može da se bavi pravno lice i preduzetnik (u daljem tekstu: proizvođač) koje je registrovano u Registar privrednih subjekata i koje je upisano u Registar proizvođača rakije i drugih alkoholnih pića (u daljem tekstu: Registar) koji vodi ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Proizvođač iz stava 1. ovog člana upisuje se u Registar privrednih subjekata u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata.
Proizvođač se upisuje u Registar ako ispunjava uslove u pogledu objekata, prostorija, odgovarajuće opreme, uređaja, kao i u pogledu stručnog kadra.
Proizvođač mora da ima odvojene prostorije za proizvodnju (u daljem tekstu: pogon) od prostorija za čuvanje sirovina, odnosno gotovog proizvoda (u daljem tekstu: magacin), a u zavisnosti od vrste rakije i drugih alkoholnih pića.
Proizvođač ispunjava uslov u pogledu stručnog kadra ako ima na neodređeno vreme zaposlenog diplomiranog inženjera poljoprivrede, odnosno diplomiranog inženjera master-a, smera prehrambene tehnologije proizvoda biljnog porekla, odnosno smera za voćarstvo i vinogradarstvo, odnosno diplomiranog inženjera prehrambene tehnologije biljnih proizvoda, odnosno diplomiranog inženjera master-a, odnosno diplomiranog inženjera agronomije, odnosno diplomiranog inženjera master-a, odnosno lice sa akademskim obrazovanjem biotehnološkog ili prehrambeno tehnološkog usmerenja koje ima položene predmete iz oblasti tehnologije alkoholnih fermentacija, sa najmanje dve godine radnog iskustva na poslovima proizvodnje rakije i drugih alkoholnih pića.
Proizvođač - preduzetnik može da obezbedi stručno rukovođenje procesom proizvodnje preko drugog pravnog lica koje je registrovano za pružanje usluga u poljoprivredi i ima zaposleno lice na neodređeno vreme koje ispunjava uslove u pogledu stručne spreme predviđene ovim zakonom.
Ministar bliže propisuje uslove u pogledu objekata, prostorija, odgovarajuće opreme i uređaja koje mora da ispunjava proizvođač.
Ispunjenost uslova iz stava 3. ovog člana utvrđuje ministar rešenjem.
Rešenje ministra iz stava 8. ovog člana je konačno i protiv njega se može pokrenuti upravni spor.

Sadržina Registra

Član 10.

Registar sadrži:
1) podatke o proizvođaču (naziv, sedište, adresa, matični broj, poreski identifikacioni broj);
2) podatke o odgovornom licu;
3) šifru delatnosti;
4) podatke o prostorijama, uređajima i opremi za proizvodnju rakije i drugih alkoholnih pića;
5) podatke o proizvodnji (ugovorenoj ili sopstvenoj);
6) podatke o vrsti i količini proizvedene rakije ili drugih alkoholnih pića.
Proizvođač je dužan da svaku promenu podataka prijavi Ministarstvu u roku od 30 dana od dana nastale promene.
Podaci iz Registra su javni i čuvaju se trajno.
Registar vodi Ministarstvo u elektronskoj formi i može se povezivati sa drugim bazama i registrima Ministarstva.
Ministar bliže propisuje sadržinu i način vođenja Registra.

Brisanje iz Registra

Član 11.

Proizvođač se briše iz Registra:
1) ako donese odluku o prestanku obavljanja delatnosti;
2) ako prestane da ispunjava uslove.
Ministar donosi rešenje o brisanju iz Registra.
Rešenje ministra iz stava 2. ovog člana je konačno i protiv njega se može pokrenuti upravni spor.

Podrumarska evidencija

Član 12.

Proizvođač je dužan da vodi podrumarsku evidenciju koja sadrži podatke o upotrebljenoj sirovini, nazivu, količini i jačini proizvedene rakije i drugih alkoholnih pića, kao i o načinu i uslovima starenja rakije i


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: