Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O PUTNIM ISPRAVAMA JUGOSLOVENSKIH DRŽAVLjANA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 33/96, 49/96, 12/98, 44/99, 15/2000, 7/01, 71/01, 23/02, 53/02, 68/02, 5/03 i "Sl. glasniku RS", br. 101/2005)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se putne isprave i vize za putovanje jugoslovenskih državljana u inostranstvo, određuju vrste putnih isprava i viza i način njihovog izdavanja.

Član 2.

Putna isprava, u smislu ovog zakona, jeste javna isprava koja jugoslovenskom državljaninu služi za prelazak državne granice.
Za vreme boravka u inostranstvu, putna isprava služi njenom imaocu kao dokaz o jugoslovenskom državljanstvu i za utvrđivanje identiteta.
Viza je odobrenje za putovanje u inostranstvo koje se unosi u putnu ispravu.
Savezna vlada može odrediti da je za putovanje jugoslovenskih državljana u inostranstvo ili u pojedine strane države potrebna i viza.

Član 3.

Organ nadležan za kontrolu prelaženja državne granice dužan je da licu za koje se proverom utvrdi da je jugoslovenski državljanin dozvoli ulazak u zemlju iako nema putnu ispravu.

II. VRSTE PUTNIH ISPRAVA I VIZA

Član 4.

Putne isprave su: pasoš, zajednički pasoš, diplomatski pasoš, službeni pasoš i putni list, kao i putne isprave koje se izdaju na osnovu međunarodnog ugovora.
Putnom ispravom, u smislu ovog zakona, smatra se i pomorska ili brodarska knjižica člana posade pomorskog broda, odnosno plovila unutrašnje plovidbe ako je snabdevena vizom izdatom na osnovu ovog zakona.

Član 5.

Jugoslovenski državljanin može imati samo jednu putnu ispravu iste vrste.

Član 6.

Pasoš je putna isprava koja se izdaje jugoslovenskom državljaninu radi putovanja u inostranstvo, boravka u inostranstvu i povratka u Saveznu Republiku Jugoslaviju (u daljem tekstu: Jugoslavija).

Član 7.

Jugoslovenski državljanin do navršene 14. godine života (u daljem tekstu: dete) koje nema svoj pasoš može, na zahtev roditelja ili drugog zakonskog zastupnika, biti upisan u pasoš jednog roditelja ili drugog zakonskog zastupnika.
Ako je dete starije od pet godina, pored upisa u pasoš roditelja ili drugog zakonskog zastupnika mora biti i fotografija deteta.

Član 8.

Upis deteta u pasoš roditelja ili drugog zakonskog zastupnika važi dve godine i ne može se produžavati.
Upis deteta u pasoš jednog roditelja ili drugog zakonskog zastupnika može poništiti organ nadležan za izdavanje putne isprave ili vize, ako to zahteva drugi roditelj ili zakonski zastupnik.
Upis deteta u pasoš roditelja ili drugog zakonskog zastupnika poništiće se po službenoj dužnosti kad detetu bude izdat sopstveni pasoš.

Član 9.

Zajednički pasoš je putna isprava koja se izdaje grupi od najmanje pet, a najviše 50 jugoslovenskih državljana koji zajedno putuju u inostranstvo i zajedno se vraćaju u Jugoslaviju.
Za putovanje u inostranstvo sa zajedničkim pasošem vođa puta mora imati pasoš, a druga lica upisana u zajednički pasoš - ispravu sa fotografijom iz koje se može utvrditi njihov identitet.

Član 10.

Diplomatski pasoš je putna isprava koja se izdaje određenim funkcionerima državnih organa, službenicima diplomatskih ili konzularnih predstavništava Jugoslavije, službenicima saveznog organa nadležnog za inostrane poslove koji imaju diplomatska zvanja, članovima državnih delegacija, licima koja po odluci Savezne vlade odlaze na rad u međunarodne organizacije u svojstvu funkcionera diplomatskog ranga u tim organizacijama, diplomatskim kuririma i drugim licima kada je to u interesu Jugoslavije.
Diplomatski pasoš se može izdati i članovima uže porodice lica iz stava 1. ovog člana koji žive s njim u zajedničkom domaćinstvu i s njim putuju u inostranstvo ili borave u inostranstvu.
Funkcioneri državnih organa i druga lica kojima se izdaje diplomatski pasoš određuju se saveznim propisom.

Član 11.

Službeni pasoš je putna isprava koja se izdaje službenicima saveznog organa nadležnog za inostrane poslove, službenicima diplomatskih ili konzularnih predstavništava Jugoslavije, koji nisu obuhvaćeni članom 10. stav 1. ovog zakona, zaposlenima u drugim državnim organima kada putuju u inostranstvo službenim poslom koji zahteva posedovanje službenog pasoša, stručnjacima koji na osnovu saglasnosti Savezne vlade odlaze na rad u međunarodne organizacije u svojstvu eksperata i određenim licima kada je to u interesu Jugoslavije.
Službeni pasoš se može izdati i članovima uže porodice lica iz stava 1. ovog člana koji žive s njim u zajedničkom domaćinstvu i s njim putuju u inostranstvo ili borave u inostranstvu.
Lica iz stava 1. ovog člana kojima se izdaje službeni pasoš i viza na taj pasoš, kao i u slučajevima u kojima se oni izdaju određuju se saveznim propisom.

Član 12.

Putni list je putna isprava koja se izdaje jugoslovenskom državljaninu koji se zatekao u inostranstvu bez putne isprave radi povratka u Jugoslaviju.

Član 13.

Pomorska ili brodarska knjižica služi za putovanje u inostranstvo radi ukrcavanja na brod ili za povratak u Jugoslaviju.

Član 14.

Viza se izdaje jugoslovenskom državljaninu kad je određeno da je za putovanje u inostranstvo ili u pojedine strane države potrebna i viza.
Viza se izdaje za jedno putovanje ili više putovanja u inostranstvo.

III. NADLEŽNOST ZA IZDAVANjE PUTNIH ISPRAVA I VIZA

Član 15.

Pasoš, zajednički pasoš i vize na te pasoše izdaje na propisan način organ nadležan za unutrašnje poslove (u daljem tekstu: organ nadležan za izdavanje putnih isprava i viza).

Član 16.

Vizu na pomorsku i brodarsku knjižicu i putnu ispravu službenog osoblja u međunarodnom saobraćaju koja se izdaje na osnovu međunarodnog ugovora, na propisan način, izdaje organ nadležan za izdavanje putnih isprava i viza na čijem se području nalazi sedište preduzeća ili prebivalište lica koje traži izdavanje vize ili organ nadležan za kontrolu prelaženja državne granice.

Član 17.

Diplomatski pasoš i službeni pasoš i vize na te pasoše, na propisan način, izdaje savezni organ nadležan za inostrane poslove.

Član 18.

Jugoslovenskom državljaninu koji boravi u inostranstvu, pasoš i vizu na taj pasoš može izdati i diplomatsko ili konzularno predstavništvo Jugoslavije na čijem području taj državljanin neprekidno boravi duže od tri meseca.
Diplomatsko ili konzularno predstavništvo Jugoslavije može izdati pasoš i vizu na taj pasoš jugoslovenskom državljaninu kome je u inostranstvu nestao pasoš, a neophodno je da na području tog predstavništva boravi duže od 30 dana radi lečenja, obavljanja službenog posla, školovanja, specijalizacije ili iz drugih opravdanih razloga.
Pre izdavanja pasoša i vize na taj pasoš u slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, diplomatsko ili konzularno predstavništvo Jugoslavije će preko jedinstvene evidencije pasoša i viza propisane ovim zakonom proveriti da li postoji neka smetnja za izdavanje pasoša i vize na taj pasoš.

Član 19.

Putni list izdaje diplomatsko ili konzularno predstavništvo Jugoslavije na čijem se području zatekao jugoslovenski državljanin koji je u inostranstvu ostao bez putne isprave.
Diplomatsko ili konzularno predstavništvo Jugoslavije iz stava 1. ovog člana dužno je da proveri državljanski status lica kome treba da se izda putni list, a ako ne raspolaže podacima o tome, zatražiće proveru državljanskog statusa tog lica od nadležnog organa u Jugoslaviji.

IV. VAŽENjE PUTNIH ISPRAVA I VIZA

Član 20.

Pasoš se izdaje sa rokom važenja od deset godina.
Regrutima i vojnim obveznicima mlađim od 27 godina, koji nisu regulisali vojnu obavezu, pasoš se izdaje sa rokom važenja od pet godina, a najkasnije do novembra kalendarske godine kada pune 27 godina života, a deci - sa rokom važenja od dve godine.

Član 21.

Zajednički pasoš izdaje se sa rokom važenja koji je potreban za obavljanje zajedničkog putovanja u inostranstvo, ali ne dužim od jedne godine.

Član 22.

Diplomatski pasoš i službeni pasoš izdaju se sa rokom važenja od pet godina.

Član 23.

Putni list izdaje se sa rokom važenja do 30 dana ili za vreme koje je potrebno za povratak u Jugoslaviju.

Član 24.

Pasoš se može izdati i sa rokom važenja kraćim od rokova utvrđenih u članu 20. ovog zakona u sledećim slučajevima:
1) ako je to u odobrenju za putovanje uslovio nadležni vojni organ;
2) na molbu zainteresovanog lica, ako postoje slučajevi i uslovi za odbijanje zahteva za izdavanje pasoša utvrđeni ovim zakonom, a nadležni organ utvrdi da postoje naročito opravdani razlozi za izdavanje pasoša.

Član 25.

Viza na pasoš i zajednički pasoš izdaje se sa rokom važenja neophodnim za postizanje svrhe putovanja u inostranstvo, ali ne dužim od roka važenja pasoša.
Viza za pomorsku i brodarsku knjižicu izdaje se sa rokom važenja od pet godina.
Viza za putnu ispravu službenog osoblja u međunarodnom saobraćaju izdata na osnovu međunarodnog ugovora izdaje se sa rokom važenja te isprave, ali ne dužim od pet godina.

Član 26.

Pasoš važi za neograničen broj putovanja u sve države.
Zajednički pasoš izdaje se za jedno putovanje u stranu državu ili više stranih država.
Diplomatski pasoš i službeni pasoš važe samo uz jugoslovensku diplomatsku ili službenu vizu, za putovanje u rokovima i u države određene vizom.

Član 27.

U slučajevima iz člana 24. ovog zakona, pasoš se može izdati za jedno putovanje