Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Zakon je prestao da važi na osnovu Zakona o javnim putevima ("Sl. glasnik RS", br. 101/05)
-------------------

ZAKON

O PUTEVIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 46/91, 52/91, 53/93, 67/93, 48/94, 42/98, 101/2005)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Putevi, kao dobra u opštoj upotrebi, u državnoj su svojini.
Na putevima se mogu sticati prava korišćenja, prava službenosti i druga prava određena zakonom.

Član 2.

Mrežu puteva čine javni i nekategorisani putevi.
Javne puteve čine: magistralni, regionalni i lokalni putevi, kao i ulice u naseljima.
Nekategorisane puteve čine: seoski, poljski i šumski putevi, putevi na nasipima za odbranu od poplava.
Kolovozi ulica u naseljima kroz koje prolaze magistralni, regionalni ili lokalni putevi i kolovozna signalizacija smatraju se delovima tih puteva.

Član 3.

Javni put sačinjavaju donji i gornji stroj puta (trup puta), putni građevinski objekti (mostovi, nadvožnjaci, podvožnjaci, tuneli, propusti, vijadukti, galerije i sl.), saobraćajna signalizacija, oprema puta, naplatne stanice, autobuska stajališta izgrađena uz kolovoz puta, a javne puteve van naselja i zemljišni pojas sa obe strane širine najmanje 1mmereno od linija koje čine krajnje tačke poprečnog profila kao i vazdušni prostor iznad kolovoza u visini od 7mmereno od najviše kote kolovoza.

Član 4.

Poslove održavanja, zaštite, korišćenja, razvoja i upravljanja magistralnim i regionalnim putevima, kao dobrima u opštoj upotrebi, obavlja posebna republička organizacija.
Obavljanje poslova održavanja, zaštite, razvoja i upravljanja lokalnim i nekategorisanim putevima kao i ulicama u naselju, obezbeđuje opština, odnosno grad.

Član 5.

Regionalne puteve utvrđuje Vlada Republike Srbije, a lokalne puteve skupština opštine.
Javni put kroz grad ili drugo naseljeno mesto određuje se prostornim i urbanističkim planom grada, odnosno naseljenog mesta.
Promena magistralnog i regionalnog puta kroz grad ili drugo naseljeno mesto može da se vrši ako novi pravac magistralnog i regionalnog puta ispunjava, po svojim tehničkim karakteristikama, uslove koji se zahtevaju za tu kategoriju puta.
Javni put kroz grad ili drugo naseljeno mesto određuje skupština opštine, odnosno skupština grada, a za magistralni i regionalni put po pribavljenoj saglasnosti ministarstva nadležnog za saobraćaj i veze.

Član 6.

Deo magistralnog, regionalnog, odnosno lokalnog puta, koji po izgradnji i rekonstrukciji puta ne pripada novoj trasi puta, ne smatra se delom tog puta.
Ako se deo puta iz stava 1. ovog člana ne koristi za saobraćaj, niti za druge potrebe saobraćaja, zemljišta na kome se nalazi taj deo puta prenosi se na upravljanje opštini u roku od tri meseca od dana prestanka saobraćaja na tom delu puta.

II. IZGRADNjA I REKONSTRUKCIJA JAVNIH PUTEVA

Član 7.

Tehničkom dokumentacijom za izgradnju puteva moraju se predvideti mesta pored puta za izgradnju autobuskih stajališta, putnih baza, auto-baza službe "Pomoć-informacije", parkinga, benzinskih stanica, a za magistralne puteve i mesta za autoservise i za privremeni smeštaj onesposobljenih vozila.

Član 8.

Investitor je dužan da, najmanje 30 dana pre početka radova na izgradnji, odnosno rekonstrukciji javnog puta ili putnog objekta o tome obavesti javnost u dnevnim listovima ili na drugi način.
Preduzeća i druga pravna i fizička lica, koja se staraju o objektima ugrađenim u trup puta i u zemljišnom pojasu, odnosno putnom objektu (kanalizacija, vodovod, električni, telefonski, telegrafski kablovi i dr.), kao i oni koji nameravaju da takve objekte izgrade, usklađuju radove na tim objektima sa radovima na izgradnji javnog puta.
Pri rekonstrukciji ili izvođenju drugih radova na putu imaoci objekta iz stava 1. ovog člana izgrađenih na putu dužni su da o svom trošku izmeste te objekte, odnosno prilagode ih nastalim promenama.
U slučaju da imaoci objekata iz stava 1. ovog člana ne uklone objekte do početka izvođenja radova na putu, odgovaraju za štetu koja nastane zbog neblagovremenog otpočinjanja izvođenja tih radova.

Član 9.

Ako postojeći javni put treba izmestiti zbog građenja drugog objekta (železnička pruga, rudnik, kamenolom, akumulaciono jezero, aerodrom i sl.), deo puta koji se izmešta mora biti izgrađen sa elementima koji odgovaraju kategoriji tog puta.
Troškove izmeštanja javnog puta iz stava 1. ovog člana snosi investitor objekta zbog čije izgradnje se vrši izmeštanje javnog puta, ako se drugačije ne sporazumeju investitor i drugo pravno lice koje upravlja putevima.

Član 10.

U slučaju ukrštanja javnog puta sa železničkom prugom zbog izgradnje puta, odnosno železničke pruge troškove izgradnje nadvožnjaka, podvožnjaka, mesta ukrštanja u nivou i uređaja za zaštitu puteva snosi investitor izgradnje tog puta, odnosno te železničke pruge.

Član 11.

Ako je ukrštanje sa železničkom prugom izvedeno izgradnjom podvožnjaka za javni put ili nekategorisan put, izgrađeni podvožnjak smatra se objektom železničke pruge i o njegovom održavanju stara se železničko transportno preduzeće.
Kolovoz u podvožnjaku iz stava 1. ovog člana, instalacijama i postrojenjima (osvetljenje, drenaža i dr.) potrebnim za pravilno i bezbedno korišćenje puta smatra se objektom puta.
Ako je ukrštanje izvedeno izgradnjom nadvožnjaka za javni ili nekategorisani put, izgrađeni nadvožnjak smatra se objektom puta.
Železnička pruga u nadvožnjaku iz stava 3. ovog člana, sa instalacijama i postrojenjima potrebnim za pravilno i bezbedno korišćenje pruge, smatra se objektom železnice i o njenom održavanju stara se železničko transportno preduzeće.
Odredbe st. 1. do 4. ovog člana shodno se primenjuju i kad zbog promene kategorije javnog puta, odnosno promene kategorije železničke pruge, dolazi do izgradnje nadvožnjaka ili podvožnjaka.

Član 12.

Javni put se može na zahtev nadležnog organa opštine, odnosno gradu izgraditi kao gradska ulica sa elementima koji odgovaraju potrebama naselja (sa skupljim i širim kolovozom, trotoarima, mestima za parkiranje vozila i sl.) kao i sa putnim objektima na javnom putu koji odgovaraju potrebama tog mesta.
Izgradnjom dela puta ili putnog objekta u smislu stava 1. ovog člana ne sme se narušiti kontinuitet trase javnog puta i saobraćaja na njemu.
Troškove razlike radova iz stava 1. ovog člana snosi opština, odnosno grad čiji je organ zahtevao izvođenje tih radova.

Član 13.

Odobrenje za izgradnju i upotrebu magistralnog, regionalnog puta, njegovog dela ili putnog objekta izdaje ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, za lokalni i nekategorisani put, opštinski organ nadležan za poslove saobraćaja.
Tehnički pregled magistralnog i regionalnog puta vrši komisija koju obrazuje ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, a lokalnih - komisija koju obrazuje opštinski organ nadležan za poslove saobraćaja.
Republička direkcija za puteve, odnosno drugo pravno lice koje upravlja putevima je dužna da putem sredstava javnog informisanja objavi predaju javnog puta na upotrebu.

Član 14.

Mostovi za put i železničku prugu mogu se graditi na istim stubovima, pod uslovom da imaju posebne konstrukcije.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, mostovi za put i železničku prugu mogu se graditi na istim stubovima i sa zajedničkom konstrukcijom s tim da se kolovoz puta odvoji od železničkog koloseka.

Član 15.

Na mestima podložnim odronjavanju ili izloženim snežnim nanosima, bujicama ili jakim vetrovima moraju se radi zaštite puta i saobraćaja postaviti stalni objekti (zaštitni šumski pojasevi i drugi zasadi, potporni, obložni i pregradni zidovi, vetrobrani i sl.) ili privremene naprave (palisade, drvene lese, metalne rešetke, žičane mreže i sl.).

Član 16.

Odredbe ovog zakona kojima se uređuje izgradnja javnih puteva primenjuje se i na rekonstrukciju ovih puteva.
Rekonstrukcijom javnog puta, u smislu ovog zakona, smatraju se radovi na delu postojećeg puta kojima se menjaju njegove osnovne karakteristike sa ciljem povećanja kapaciteta puta ili nivoa usluga.

III. ODRŽAVANjE PUTEVA

Član 17.

Održavanje javnog puta u smislu ovog zakona, smatraju se radovi kojim se obezbeđuje nesmetan i bezbedan saobraćaj vozila i čuva upotrebna vrednost puta.

Član 18.

Radovi na održavanju su naročito: pregled glavnih puteva i objekta; mestimično popravljanje i obnavljanje kolovoza i trupa puta; čišćenje kolovoza u granicama putnog zemljišta, odnosno zaštitnog pojasa gde se radi o erozivnom terenu; uređenje bankina; zaštita kosina nasipa, useka i zaseka, u granicama putnog zemljišta, odnosno zaštitnog pojasa gde se radi o erozivnom terenu, čišćenje i uređenje jarkova, propusta i drugih delova puta; popravka potpornih i obložnih zidova, tunela i drugih objekata saobraćajnih znakova i druge opreme puta; košenje trave i održavanje zelenih površina na zemljišnom pojasu; čišćenje