Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Odredbe ovog zakona koje se odnose na upis preduzetnika u odgovarajući registar prestaju da važe 1. marta 2005. godine, na osnovu Zakona o registraciji privrednih subjekata ("Sl. glasnik RS", br. 55/04)
-------------------

ZAKON

O PRIVATNIM PREDUZETNICIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 54/89, 9/90 i "Sl. glasniku RS", br. 46/91, 53/93, 67/93, 48/94, 53/95, 35/02, 55/04 i 101/2005)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Privatni preduzetnik samostalno obavlja delatnosti, pod uslovima i na način utvrđen ovim zakonom.
Delatnosti uređene posebnim zakonom, obavljaju se i na način predviđen tim zakonom.

Član 1a

Privatni preduzetnik>, u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje, radi sticanja dobiti, osniva radnju i samostalno obavlja delatnost (u daljem tekstu: preduzetnik).

Član 2.

Delatnostima, u smislu ovog zakona, smatraju se delatnosti utvrđene saveznim propisom o klasifikaciji delatnosti, umetnički i stari zanati i poslovi domaće radinosti.
Umetnički i stari zanati i poslovi domaće radinosti jesu naročito: filigranska delatnost, opančarska, grnčarska, kao i izrada predmeta koji imaju estetsko obeležje narodnog stvaralaštva.
Ministar nadležan za poslove privatnog preduzetništva odrediće bliže poslove koji se smatraju umetničkim i starim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti (u daljem tekstu: ministar).

Član 3.

Za obavljanje samostalne delatnosti, preduzetnik (u daljem tekstu: osnivač radnje) osniva radnju, odnosno odgovarajući oblik poslovanja (radionica, kancelarija, biro, servis, agencija, studio, pansion, apoteka, ordinacija i sl. u daljem tekstu: radnja).
Osnivač može osnovati samo jednu radnju s tim što delatnost može obavljati i u više posebnih prostora na teritoriji iste ili više opština.

Član 4.

Fizička lica mogu osnovati ortačku radnju>.
Ortačku radnju može osnovati najviše deset osnivača.
Međusobni odnosi osnivača ortačke radnje uređuju se ugovorom koji sadrži naročito: imena osnivača, uložena sredstva, delatnosti koje se obavljaju, poslovno sedište, ime lica ovlašćenog za predstavljanje i zastupanje, međusobna prava i odgovornosti.
Ortačka radnja prestaje sa radom ako ostane jedan osnivač.
Na ortačku radnju primenjuju se odredbe ovog zakona koje se odnose na radnju, ako za pojedina pitanja nije drukčije predviđeno.

Član 5.

U radnji, odnosno u ortačkoj radnji može se obavljati jedna ili više delatnosti ili pojedini poslovi za koje su ispunjeni uslovi utvrđeni zakonom.

Član 6.

Osnivač, odnosno osnivači upravljaju radnjom, odnosno ortačkom radnjom.
Osnivač zastupa i predstavlja radnju.
U slučaju predviđenom ovim zakonom radnju mogu zastupati drugi radnici zaposleni u radnji (poslovođe).

Član 7.

Za obaveze koje proisteknu u obavljanju delatnosti radnje, osnivač odgovara celokupnom svojom imovinom.

II. OPŠTI USLOVI ZA OBAVLjANjE DELATNOSTI

Član 8.

Fizičko lice može osnovati radnju ako ispunjava sledeće uslove:
1) da ima opštu zdravstvenu sposobnost, ako ovim zakonom za obavljanje određenih delatnosti nije drukčije određeno;
2) da je poslovno sposoban;
3) da mu pravosnažnom sudskom odlukom nije zabranjeno obavljanje određene delatnosti, odnosno da mu pravosnažnim rešenjem o prekršaju nije izrečena zaštitna mera zabrane obavljanja delatnosti, dok traju pravne posledice osude, odnosno mere;
4) da ima opremu i kadrove koji su propisani za obavljanje delatnosti, kao i odgovarajući prostor, osim ako priroda delatnosti, odnosno poslova to ne zahteva.
Ministar određuje delatnosti za čije obavljanje nije potreban poseban prostor.

Član 9.

(Brisan)

Član 10.

Uslove u pogledu zdravstvene sposobnosti utvrđene propisima o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti mora da ispunjava osnivač i radnici zaposleni u radnji koji obavljaju sledeće delatnosti, odnosno poslove: proizvodnja i promet životnih namirnica, ugostiteljska delatnost, pružanje usluga smeštaja i ishrane turistima u domaćinstvu, proizvodnja i promet sredstava za negu i ulepšavanje lica i tela, pružanje usluga higijenske nege, obavljanje poslova u oblasti zdravstvene delatnosti i pružanje usluga u oblasti socijalne i dečje zaštite.

Član 11.

Preduzetnik može da obavlja delatnost u prostoru koji ispunjava propisane uslove.
Pre početka obavljanja delatnosti: proizvodnja, promet, distribucija, prerada, odlaganje i uskladištenje opasnih, štetnih i otpadnih materija, nuklearne energije, nafte i naftnih derivata, otrova, lekova, opojnih droga i pomoćnih lekovitih sredstava, sredstava i opreme u medicini koja emituju jonizujuća zračenja, hemikalija, lepkova, rastvarača, boja, sredstava za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju i sirove kože; proizvodnje i flaširanja vode za piće; obavljanja zdravstvene delatnosti u stacionarnim uslovima i drugim oblicima zdravstvene delatnosti; industrijske proizvodnje životnih namirnica; prometa svežeg mesa i pružanja usluga ishrane u ugostiteljskom objektu, preduzetnik je dužan da pribavi akt nadležnog organa o utvrđivanju ispunjenosti propisanih uslova u pogledu bezbednosti i zaštite zdravlja na radu, zaštite životne okoline, sanitarno-higijenskih i zdravstvenih uslova i opremljenosti, kao i drugih propisanih uslova.
Za delatnosti koje nisu navedene u stavu 2. ovog člana nadležni organi utvrđuju ispunjenost propisanih uslova u postupku redovnog inspekcijskog nadzora u obavljanju tih delatnosti.

Član 12.

(Brisan prema Zakonu o izmenama i dopunama zakona o ličnom radu, "Sl. glasnik RS", br. 53/95)

Član 13.

U ukupan broj radnika iz člana 12. ovog zakona ne uračunavaju se zaposleni članovi porodičnog domaćinstva.
Članovi porodičnog domaćinstva osnivača radnje mogu raditi u radnji i bez zasnivanja radnog odnosa.
Članovima porodičnog domaćinstva, u smislu ovog zakona, smatraju se: bračni drug, deca i roditelji.

Član 14.

Radnici koji su zaposleni u radnji i članovi porodičnog domaćinstva iz člana 13. ovog zakona moraju ispunjavati uslove predviđene odredbama člana 8. stav 1. tač. 1. i 4. i člana 10. ovog zakona, ako neposredno obavljaju delatnost radnje.

III. OSNIVANjE, DELATNOST, SEDIŠTE I FIRMA RADNjE

1. Osnivanje radnje

Član 15.

Fizičko lice koje namerava da osnuje radnju, podnosi prijavu opštinskoj jedinici lokalne samouprave nadležnom za poslove privrede u opštini gde će imati poslovno sedište (u daljem tekstu: opštinski organ uprave).
Prijava iz stava 1. ovog člana sadrži:
1) lično ime, broj lične karte i matični broj podnosioca prijave, a fizičko strano lice podnosi dokaz kojim se utvrđuje njegov identitet;
2) prebivalište i adresu stanovanja;
3) zanimanje;
4) izjavu podnosioca prijave: da odlukom organa starateljstva nije stavljen pod starateljstvo; da mu u smislu člana 8. ovog zakona nije zabranjeno obavljanje određene delatnosti i da li će delatnost obavljati iz radnog odnosa;
5) naznačenje delatnosti radnje i firmu radnje;
6) naznačenje adrese prostora u kome će se delatnost obavljati, odnosno adrese poslovnog sedišta;
7) (brisana)
8) datum početka rada radnje, odnosno obavljanja delatnosti.
Ako osnivač u momentu podnošenja prijave ne ispunjava uslove iz člana 10. ovog zakona, daje izjavu da će zaposliti radnika koji ispunjava uslove iz člana 10. ovog zakona.
Osnivač radnje uz prijavu podnosi:
1) dokaz da je stekao poslovnu sposobnost pre punoletstva, ako nije punoletan;
2) dokaz o ispunjavanju uslova iz člana 8. stav 1. tač. 1) i 4) i člana 10. ovog zakona, osim ako je data izjava iz stava 3. ovog člana;
3) dokaz o ispunjenosti uslova iz člana 11. stav 2. ovog zakona.
Svi osnivači ortačke radnje potpisuju prijavu i uz prijavu podnose ugovor iz člana 4. ovog zakona.
Prijava za osnivanje ortačke radnje sadrži podatke iz stava 2. tačke 1-4. ovog člana za sve osnivače radnje.
Osnivač radnje može dati nadležnom organu uprave na uvid originalne javne isprave kojima se dokazuje ispunjenost uslova iz stava 2. tač. 1. i 2. i stava 4. ovog člana ili može priložiti overene kopije tih isprava.

Član 15a

Radnja se osniva na neodređeno ili određeno vreme.
Ako u prijavi nije drugačije određeno, smatra se da je radnja osnovana na neodređeno vreme.

Član 16.

Opštinska jedinica lokalne samouprave dužna je da najkasnije u roku od tri, odnosno ako će se delatnost obavljati u prostoru, a osnivač radnje ima obezbeđeni prostor - u roku od sedam dana od dana prijema prijave i dokaza iz člana 15. ovog zakona, izvrši upis radnje u registar i da rešenje o upisu u registar izda osnivaču radnje.

Član 17.

Ako prostor za obavljanje delatnosti ne ispunjava uslove u smislu člana 11. ovog zakona, ili prijava ne sadrži sve