Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O PREMERU I KATASTRU ZEMLjIŠTA

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 11 od 27. marta 1976)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Premer zemljišta, Izrada katastra zemljišta, kao i njihovo održavanje i obnova vrši se na način i po postupku utvrđenim ovim zakonom i propisima donetim na osnovu njega.

Član 2.

Premer zemljišta (dalje: premer) vrši se radi utvrđivanja podataka potrebnih za horizontalnu i visinsku predstavu terena teritorije Socijalističke Republike Srbije (dalje: Republika) u cilju korišćenja tih podataka za privredne, tehničke, naučne i upravne svrhe, kao i za druge potrebe državnih organa, organizacija udruženog rada i drugih samoupravnih organizacija i zajednica i građana.

Član 3.

Na osnovu izvršenog premera izrađuje se katastar zemljišta.
Katastar zemljišta je osnovna evidencija o zemljištu i objektima na njemu koja se koristi za privredne, upravne i statističke potrebe, za izradu zemljišnih knjiga, za utvrđivanje katastarskog prihoda, za izradu prostornih planova i za druge potrebe organa, organizacija udruženog rada i drugih samoupravnih organizacija i zajednica i građana.

Član 4.

Premer i katastar zemljišta su od opšteg interesa za Republiku.

Član 5.

Poslovi premera i katastra zemljišta su u nadležnosti organa Republike i opština, u okviru prava i dužnosti utvrđenih ovim zakonom.
Međuopštinska regionalna zajednica vrši u oblasti premera i katastra zemljišta poslove Republike koji su joj povereni zakonom.
Grad Beograd vrši u oblasti premera i katastra zemljišta poslove iz okvira prava i dužnosti Republike koji su zakonom povereni međuopštinskim regionalnim zajednicama. Skupština grada Beograda određuje organ Grada nadležan za rešavanje po žalbi izjavljenoj protiv akta donetog u upravnom postupku ako taj akt donosi gradski organ uprave nadležan za geodetske poslove.

Član 6.

Republička geodetska uprava odnosno opštinski organ uprave nadležan za geodetske poslove (dalje: opštinski geodetski organ), vrši u oblasti premera i katastra zemljišta i njihovog održavanja upravne i stručne poslove određene ovim zakonom.
Opštinski geodetski organ organizuje se kao samostalan organ uprave.

Član 7.

Premer i izrada katastra zemljišta vrši se na osnovu srednjoročnih i godišnjih programa radova.
Srednjoročni program donosi Skupština Socijalističke Republike Srbije, a godišnji - Izvršno veće Skupštine SR Srbije ili organ koga ono ovlasti.

Član 8.

Izvođenje radova na izvršavanju premera, izradi katastra zemljišta i održavanju premera, Republička geodetska uprava odnosno opštinski geodetski organ može ustupiti organizaciji udruženog rada osnovanoj za vršenje geodetskih radova (dalje: geodetska organizacija).
Pod uslovima propisanim ovim zakonom organizacije udruženog rada mogu izvoditi geodetske radove za sopstvene potrebe i geodetske radove u okviru svoje delatnosti (dalje: geodetski radovi za posebne potrebe).
U okviru svojih nastavnih i naučnih potreba, radove na izvršavanju premera može obavljati i organizacija udruženog rada koja obrazuje geodetske kadrove ako joj izvršenje tih radova poveri Republička geodetska uprava.
Poslove na izvršavanju premera i izradi posebnih evidencija o zemljištu za potrebe narodne odbrane, izvode nadležni organi narodne odbrane.
Poslovi na izvršavanju premera i izradi katastra zemljišta i radovi na održavanju premera su poslovi od posebnog društvenog interesa.

Član 9.

Dokumentaciju premera i katastra zemljišta čuvaju i održavaju Republička geodetska uprava odnosno opštinski geodetski organ.
Način čuvanja i korišćenja dokumentacije premera i katastra zemljišta propisuje Izvršno veće Skupštine SR Srbije.

Član 10.

Uvid u podatke premera i katastra zemljišta slobodan je ukoliko za pojedine podatke posebnim propisom nije drukčije određeno i vrši se u službenim prostorijama nadležnog geodetskog organa, koji o tim podacima vodi evidenciju.
Organ iz stava 1. ovog člana dužan je na zahtev zainteresovane stranke da izda isprave o činjenicama sadržanim u podacima katastra zemljišta (uverenja, kopije plana, prepisi i izvodi stanja i dr.).
Prepisi i kopije podataka iz elaborata premera mogu se izdavati samo zainteresovanim organima i organizacijama udruženog rada.
Prepisi, kopije i drugi podaci premera i katastra zemljišta dobijeni od nadležnog geodetskog organa mogu se uz saglasnost tog organa, ustupiti na korišćenje drugim organima, organizacijama udruženog rada i građanima.

Član 11.

Planovi, geodetski elaborat i katastarski operat, kao i njihovi delovi, ne mogu se iznositi iz prostorija opštinskog geodetskog organa.

Član 12.

Sudovi i drugi organi koji rešavaju o promeni prava svojine i drugim pravima na nepokretnosti, dužni su da u aktima kojima rešavaju o tome označavaju nepokretnosti prema podacima premera i katastra zemljišta i da te akte po njihovoj pravosnažnosti, dostave opštinskom geodetskom organu.
Organi, organizacije udruženog rada, građani i građanska pravna lica u poslovima izvođenja građevinskih i komunalnih radova i pravnim poslovima za koje su potrebni merni i opisni podaci s nepokretnostima dužni su da koriste službene podatke premera i katastra zemljišta.
Ustanovljavanje i održavanje svih službenih evidencija o nepokretnostima mora se zasnivati na podacima premera i katastra zemljišta.
U slučajevima iz st. 1. 2. i 3. ovog člana označavanje nepokretnosti vrši se na osnovu kopija planova nadležnog geodetskog organa.

II. PREMER I KATASTAR ZEMLjIŠTA

1. Premer

Član 13.

Premer obuhvata:
a) postavljanje i određivanje astronomsko-geodetske, gravimetrijske, trigonometrijske i nivelmanske mreže kao i obradu merenja izvršenih na ovim mrežama (osnovni geodetski radovi),
b) snimanje detalja i izradu originala planova i karata,
v) geodetske radove u vezi sa komasacijom zemljišta,
g) izradu i reprodukciju osnovne državne karte,
d) reprodukciju planova i njihovu dalju kartografsku obradu.
Osnovni geodetski radovi čine jedinstvenu osnovu za premer i geodetske radove za posebne potrebe.

Član 14.

Obrada podataka dobivenih premerom vrši se u Gaus-Krigerovoj projekciji meridijanskih zona. Širina svake zone iznosi tri stepena (3) geografske dužine. Svaka zona čini poseban koordinatni sistem.
Za tačke premera određuju se ravne pravougle koordinate u jednom od koordinatnih sistema navedenih u stavu 1. ovog člana.

Član 15.

Radovi na postavljanju i određivanju astronomsko-geodetske, trigonometrijske, gravimetrijske i nivelmanske mreže i obrada merenja, izvršenih na ovim mrežama, vrši se po postupku, metodama merenja i instrumentima, kao i po načinu obrade podataka merenja, tako da se obezbedi potrebna tačnost koja omogućuje da se rezultati radova mogu koristiti kao obavezna osnova za sve radove premera i za geodetske radove za posebne potrebe.
U cilju tačnijeg smeštaja trigonometrijske mreže po geografskom položaju i njene orijentacije, za izvestan