Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA IZMEĐU SAVEZNE VLADE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I VLADE REPUBLIKE SLOVENIJE O MEĐUNARODNOM DRUMSKOM PREVOZU PUTNIKA I STVARI

(Objavljen u "Sl. listu SRJ - Međunarodni ugovori", br. 7/2002)

Član 1.

Potvrđuje se Sporazum između Savezne vlade Savezne Republike Jugoslavije i Vlade Republike Slovenije o međunarodnom drumskom prevozu putnika i stvari, potpisan 2. novembra 2001. godine u Ljubljani, u originalu na srpskom, slovenačkom i engleskom jeziku.

Član 2.

Tekst Sporazuma u originalu na srpskom jeziku glasi:

SPORAZUM IZMEĐU SAVEZNE VLADE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I VLADE REPUBLIKE SLOVENIJE O MEĐUNARODNOM DRUMSKOM PREVOZU PUTNIKA I STVARI

Savezna vlada Savezne Republike Jugoslavije i Vlada Republike Slovenije (u daljem tekstu: strane ugovornice), u želji da doprinesu razvoju trgovinskih i ekonomskih odnosa između svojih zemalja, odlučne da uspostave saradnju u međunarodnom saobraćaju u okviru tržišne ekonomije, vodeći računa o zaštiti životne sredine i ljudi, racionalnoj upotrebi energije, bezbednosti na putevima i poboljšanju uslova rada vozača, težeći razvoju različitih vidova prevoza, shvatajući zajednički interes i prednosti koju pruža sporazum o međunarodnom drumskom prevozu, sporazumele su se i odlučile o sledećem:

OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Oblast primene

Ovim sporazumom reguliše se međunarodni drumski prevoz putnika i stvari koji obavljaju prevoznici sa sedištem na teritoriji države druge strane ugovornice vozilima koja su registrovana na toj teritoriji, na kojoj se nalaze tačke polaska i odredišta uključujući i tranzit preko te teritorije ili tranzit preko teritorije države druge strane ugovornice.
Ovaj sporazum ne utiče na prava i obaveze koje proističu iz drugih međunarodnih obaveza dveju strana ugovornica, niti utiče na propise Evropske unije, kao ni na međunarodne sporazume između Evropske unije i zemalja koje nisu njene članice.

Član 2.

Definicije

U ovom sporazumu izraz:
1. "Prevoznik" označava bilo koje pravno lice u Saveznoj Republici Jugoslaviji, odnosno bilo koje fizičko i pravno lice u Republici Sloveniji, koje je, u skladu sa važećim propisima strana ugovornica, registrovano za obavljanje međunarodnog drumskog prevoza i koje ima sedište na teritoriji države jedne od strana ugovornica.
2. "Vozilo" označava motorno vozilo registrovano na teritoriji države jedne od strana ugovornica koje je svojom konstrukcijom i opremom namenjeno za međunarodni drumski prevoz putnika ili stvari.
3. "Prevoz" označava kretanje vozila, bilo da je ono natovareno ili prazno, ili ako se vozilo, prikolica ili poluprikolica prevozi vozom ili brodom na jednom delu putovanja.
4. "Kabotaža" označava prevoz putnika ili stvari koji obavlja prevoznik jedne od strana ugovornica između pojedinih mesta na teritoriji države druge strane ugovornice.
5. "Teritorija strana ugovornica" označava teritoriju države Savezne Republike Jugoslavije i teritoriju države Republike Slovenije.
6. "Država osnivanja" označava teritoriju strane ugovornice na kojoj je prevoznik osnovan i gde je vozilo registrovano.
7. "Država domaćin" označava teritoriju strane ugovornice na kojoj je prevoznik, koji nije osnovan na teritoriji te strane ugovornice i čije vozilo nije registrovano na teritoriji te strane ugovornice, obavlja prevoz.
8. "Autobus" označava vozilo registrovano na teritoriji jedne od strana ugovornica, koje je konstruisano i opremljeno za prevoz putnika i koje pored vozačevog sedišta ima više od osam mesta za sedenje.
9. "Linijski prevoz putnika" označava prevoz putnika određenim itinererom, prema utvrđenom redu vožnje i po cenama koji su određeni i objavljeni unapred. Linijski prevoz putnika je namenjen svima pod jednakim uslovima, putnici se ukrcavaju ili iskrcavaju na unapred određenim stanicama.
10. "Naizmenični prevoz putnika" označava prevoz unapred organizovanih grupa putnika za više putovanja, od istog mesta polaska ili mesta udaljenog najviše do 50 kilometara od mesta polaska do istog mesta odredišta ili mesta udaljenog najviše do 50 kilometara od mesta odredišta, s tim što se svaka grupa koja je obavila putovanje u odlasku vraća u istom sastavu.
Naizmenični prevoz može uključivati smeštaj putnika na toj destinaciji i ako je potrebno u toku putovanja.
Prva vožnja u povratku i poslednja vožnja u odlasku, u nizu naizmeničnih vožnji, obavljaju se praznim vozilom.

11. "Povremeni prevoz putnika" označava prevoz koji nije obuhvaćen definicijom linijskog prevoza, niti definicijom naizmeničnog prevoza. Učestalost ili broj prevoza ne utiče na njihovu klasifikaciju kao povremeni prevoz.

12. "Kontrolni dokument" označava putni list za autobus, koji sadrži podatke o vozilu, prevozniku, voznom osoblju, vrsti prevoza, itinereru i putnicima.

PREVOZ PUTNIKA

Član 3.

Linijski prevoz putnika

Linijski prevoz putnika autobusom obavlja se na osnovu dozvola koje izdaju nadležni organi u državi polaska, dolaska i tranzita.
Zahtev za dobijanje dozvole prevoznik jedne od strana ugovornica podnosi nadležnom organu države osnivanja. Ako nadležni organ države osnivanja odobri navedeni zahtev, taj zahtev se dostavlja nadležnom organu države domaćina.
Mešovita komisija iz člana 14. ovog sporazuma odlučuje o formi zahteva za dobijanje dozvole i drugih pratećih dokumenata, kao i ekološkim, bezbednosnim i drugim uslovima za izdavanje dozvole.
Dozvola iz stava 1. ovog člana izdaje se uz obostranu saglasnost nadležnih organa strana ugovornica.
Nadležni organi strana ugovornica izdaju dozvolu iz stava 1. ovog člana u roku od tri meseca od dana dostavljanja zahteva za dobijanje dozvole od strane nadležnog organa druge strane ugovornice. Navedeni rok se u slučaju nepredviđenih okolnosti može menjati o čemu se nadležni organi strana ugovornica međusobno obaveštavaju.
Dozvola iz stava 1. ovog člana izdaje se sa rokom važenja do pet godina. Dozvolom se određuju operativni uslovi obavljanja linijskog prevoza putnika.
O izmenama u operativnim uslovima i otkazivanju prevoza odlučuje se u skladu sa procedurom navedenom u st. 2. i 3. ovog člana.

Član 4.

Povremeni i naizmenični prevoz putnika

Povremeni i naizmenični prevoz putnika autobusima obavljaju se na osnovu dozvola koje izdaju nadležni organi u državi polaska, dolaska i tranzita.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, prevozi koji ne podležu sistemu dozvola na teritoriji države domaćina su:
1) kružna vožnja zatvorenih vrata koja počinje i završava se na teritoriji države osnivanja, pri čemu se ista grupa putnika vozi istim autobusom tokom celog putovanja;
2) prevoz grupe putnika od mesta polaska, koje se nalazi na teritoriji države osnivanja, do mesta odredišta i povratak praznog autobusa;
3) prevoz kod koga je putovanje u odlasku praznim autobusom, a povratak punim autobusom, pod uslovom da je putnike u dolasku dovezao isti prevoznik na teritoriju države domaćina, gde ih ponovo ukrcava i vozi na teritoriju države osnivanja.
Usputno ukrcavanje putnika na teritoriji države domaćina pri obavljanju prevoza iz stava 2. ovog člana nije dozvoljeno bez posebnog odobrenja nadležnog organa države domaćina.
Mešovita komisija iz člana 14. ovog sporazuma može da oslobodi od sistema dozvola i druge oblike povremenog i naizmeničnog prevoza.
Zahtev za dobijanje dozvola iz stava 1. ovog člana prevoznik jedne od strana ugovornica podnosi nadležnom organu države osnivanja. Ako nadležni organ države osnivanja odobri navedeni zahtev, taj zahtev se dostavlja nadležnom organu države domaćina.
Mešovita komisija iz člana 14. ovog sporazuma odlučuje o formi zahteva za dobijanje dozvole i drugih pratećih dokumenata.
Nadležni organi strana ugovornica izdaju dozvolu iz stava 1. ovog člana u roku od mesec dana od dana dostavljanja zahteva za dobijanje dozvole od strane nadležnog organa druge strane ugovornice. Navedeni rok se u slučaju nepredviđenih okolnosti može menjati o čemu se nadležni organi strana ugovornica međusobno obaveštavaju.
Za obavljanje prevoza iz st. 2. i 4. ovog člana prevoznik u vozilu mora posedovati kontrolni dokument. Mešovita komisija iz člana 14. ovog sporazuma određuje uslove korišćenja kontrolnog dokumenta.

Član 5.

Zajedničke