Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O POSTUPKU PRED USTAVNIM SUDOM I PRAVNOM DEJSTVU NjEGOVIH ODLUKA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 32/91 i 101/2005)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se postupak pred Ustavnim sudom i pravno dejstvo njegovih odluka.

Član 2.

Postupak pred Ustavnim sudom sastoji se od prethodnog postupka, pokretanja i vođenja postupka, odlučivanja i objavljivanja odluka Ustavnog suda.

Član 3.

O pitanjima postupka koja nisu uređena ovim zakonom shodno se primenjuju odredbe odgovarajućih procesnih zakona.
O pitanjima postupka koja nisu uređena ovim zakonom ili odredbama procesnih zakona, Ustavni sud će odlučiti u svakom konkretnom slučaju.

Član 4.

Ustavni sud postupa:
1) na osnovu predloga državnih organa;
2) na osnovu predloga drugih organa i organizacija kada ocene da su im prava i interesi neposredno povređeni aktom čija se ustavnost i zakonitost osporava;
3) kad Ustavni sud Jugoslavije pokrene postupak pod uslovima utvrđenim Ustavom SFRJ;
4) povodom inicijativa građana, organa i organizacija;
5) kad Ustavni sud sam pokrene postupak.

Član 5.

Ustavni sud odlučuje o pitanjima iz svoje nadležnosti utvrđene Ustavom Republike Srbije.
Ustavni sud odlučuje o suprotnosti propisa i opštih akata državnih i drugih organa i opštih akata organizacija sa saveznim zakonom za čije izvršavanje su odgovorni organi u Republici.

Član 6.

Ustavni sud odlučuje na sednici, većinom glasova svih sudija Ustavnog suda.

Član 7.

Postupak pred Ustavnim sudom vodi se na srpskohrvatskom jeziku.
U postupku pred Ustavnim sudom u upotrebi je ćirilično pismo.
U postupku pred Ustavnim sudom svako ima pravo na upotrebu svog jezika i pisma, na način i pod uslovima utvrđenim Ustavom i zakonom.

Član 8.

Rad Ustavnog suda dostupan je javnosti.
Javnost rada Ustavnog suda obezbeđuje se javnim raspravljanjem u postupku pred Ustavnim sudom, objavljivanjem odluka, obaveštavanjem javnosti o radu i na drugi način koji odredi Ustavni sud.
Javnost u radu Ustavnog suda može se izuzetno ograničiti ili isključiti samo u interesu bezbednosti ili odbrane zemlje, ili kada to zahteva drugi društveni interes utvrđen zakonom, o čemu odlučuje Ustavni sud.

Član 9.

U postupku pred Ustavnim sudom ne plaća se taksa.

Član 10.

Učesnici u postupku pred Ustavnim sudom snose svoje troškove.
Ustavni sud može naknaditi troškove drugim pozvanim licima.

II. UČESNICI U POSTUPKU

Član 11.

Učesnici u postupku pred Ustavnim sudom su:
1) državni organi, kao i drugi organi i organizacije kad ocene da su im prava i interesi neposredno povređeni aktom čija se ustavnost i zakonitost osporava (u daljem tekstu: ovlašćeni predlagač);
2) svako po čijoj se inicijativi vodi postupak;
3) donosilac zakona, statuta autonomne pokrajine, drugog propisa i opšteg akta (u daljem tekstu: opšti akt) koji je predmet ocenjivanja ustavnosti i zakonitosti;
4) sudovi i drugi organi koji prihvataju, odnosno odbijaju nadležnost, kao i svako ko zbog prihvatanja, odnosno odbijanja nadležnosti nije mogao da ostvari svoje pravo;
5) politička stranka ili druga politička organizacija čiji je statut ili drugi opšti akt predmet ocenjivanja ustavnosti i zakonitosti ili o čijoj se zabrani rada odlučuje;
6) svako po čijem se zahtevu vodi postupak za odlučivanje o izbornom sporu koji nije u nadležnosti sudova i drugih državnih organa, kao i organ za sprovođenje izbora u vezi čije izborne aktivnosti se pokreće spor.
U postupku pred Ustavnim sudom mogu učestvovati i druga lica koja Ustavni sud pozove.

Član 12.

Učesnici u postupku, kao i druga zainteresovana lica, mogu tražiti uvid u predmet i vršiti prepise isprava u predmetu, osim isprava koji su razlog za ograničenje ili isključenje javnosti iz člana 8. stav 3. ovog zakona.
Lica iz stava 1. ovog člana snose troškove prepisa isprava u predmetu.

Član 13.

U postupku pred Ustavnim sudom organ ili organizaciju predstavljaju njihovim opštim aktom ovlašćeni predstavnici.
U postupku pred Ustavnim sudom mogu učestvovati i lica koja ovlasti učesnik u postupku.

Član 14.

Ovlašćeni predlagač ima pravo da daje predloge i dužnost da pruža potrebne podatke i obaveštenja u toku postupka i na raspravi, da podnosi dokaze i da preduzima druge radnje od značaja za odlučivanje Ustavnog suda.
Ovlašćeni predlagač ima pravo da iznese i obrazloži svoj stav i razloge tokom postupka, kao i da daje odgovor na navode i razloge drugih učesnika u postupku.
Ovlašćeni predlagač može u toku postupka odustati od predloga.
Prava iz st. 1. i 2. ovog člana imaju i drugi učesnici postupka iz člana 11. stav 1. ovog zakona.

Član 15.

Na zahtev Ustavnog suda, odgovor na predlog, inicijativu i rešenje o pokretanju postupka za ocenjivanje ustavnosti, odnosno zakonitosti opšteg akta daje donosilac tog akta, odnosno organ koga on ovlasti.
Povodom inicijativa za ocenu ustavnosti zakona odnosno ustavnosti i zakonitosti drugog propisa i opšteg akta koji donosi Narodna skupština, Ustavni sud može, pre pokretanja postupka, da zatraži mišljenje od Narodne skupštine.
Povodom inicijative za ocenu ustavnosti statuta autonomne pokrajine, Ustavni sud može, pre pokretanja postupka, da zatraži mišljenje od skupštine autonomne pokrajine.

Član 16.

Donosilac osporenog opšteg akta dužan je da u roku koji odredi Ustavni sud, a koji ne može biti kraći od 15 dana, dostavi osporeni opšti akt i potrebnu dokumentaciju i da pruži podatke i obaveštenja od značaja za vođenje postupka i odlučivanje.
Drugi organi i organizacije dužni su da, na zahtev i u roku koji odredi Ustavni sud, daju potrebne podatke i obaveštenja od značaja za vođenje postupka i odlučivanje.
Ako u određenom roku Ustavni sud ne dobije odgovor, mišljenje, tražene podatke i obaveštenja, postupak se može nastaviti.

III. PRETHODNI POSTUPAK

Član 17.

Podnesci upućeni Ustavnom sudu predaju se preko pošte ili neposredno Ustavnom sudu.
Inicijativa se može izjaviti i na zapisnik kod Ustavnog suda.
Predlog, inicijativa, odnosno drugi podnesak smatra se podnetim onog dana kada je predat Ustavnom sudu, odnosno kad prispe u Ustavni sud.
Ako je predlog, inicijativa, odnosno drugi podnesak upućen preko pošte preporučeno, dan predaje pošti smatra se kao dan predaje Ustavnom sudu.

Član 18.

Prethodni postupak sastoji se od prikupljanja podataka i obaveštenja i obavljanja drugih radnji koje su od značaja za raspravljanje i odlučivanje na sednici Ustavnog suda, a naročito: da li je Ustavni sud nadležan za odlučivanje; da li je predlog podnet od ovlašćenog predlagača, odnosno da li su predlog ili inicijativa potpuni i razumljivi; da li su dostavljeni potrebni prilozi i pribavljena potrebna obaveštenja i dokumenta; da li su ispunjene i druge procesne pretpostavke za vođenje postupka.
U prethodnom postupku pribavljaju se odgovori i obaveštenja od učesnika u postupku, stručna i druga mišljenja, dokazi i drugi podaci od značaja za odlučivanje.

Član 19.

Ustavni sud odbaciće predlog, odnosno inicijativu:
1) kad utvrdi da nije nadležan za odlučivanje;
2) koji nije podnet u određenom roku;
3) kad u ostavljenom roku podnosilac predloga, odnosno inicijative nije otklonio nedostatke koji onemogućavaju postupanje po predlogu, odnosno inicijativi;
4) kad za vođenje postupka i odlučivanje ne postoje druge procesne