Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O POREZU NA PREMIJE NEŽIVOTNIH OSIGURANjA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 135 od 21. decembra 2004)

Član 1.

Ovim zakonom uvodi se obaveza obračunavanja i plaćanja poreza na premije osiguranja koje se ostvaruju zaključivanjem i izvršavanjem ugovora o poslovima neživotnog osiguranja u Republici Srbiji (u daljem tekstu: porez na premije osiguranja).
Poslovi neživotnog osiguranja, u smislu ovog zakona, jesu sve vrste neživotnog osiguranja utvrđene zakonom kojim se uređuje osiguranje.

Član 2.

Porez na premije osiguranja obračunava se i plaća na premije osiguranja kojima se, u smislu ovog zakona, smatra premija osiguranja koja se sastoji od funkcionalne premije i režijskog dodatka koju ostvaruju društva za osiguranje, u koju je uključen i doprinos za preventivu, ako je uračunat u funkcionalnu premiju (u daljem tekstu: premije osiguranja).
Porez na premije osiguranja iz stava 1. ovog člana prihod je budžeta Republike Srbije.

Član 3.

Obveznik poreza na premije osiguranja je društvo za osiguranje (u daljem tekstu: poreski obveznik) koje zaključuje ugovore o poslovima neživotnog osiguranja iz člana 1. ovog zakona i naplaćuje premije osiguranja, direktno ili indirektno - preko posrednika ili zastupnika.

Član 4.

Poreska osnovica za obračunavanje poreza na premije osiguranja je iznos ukupne premije osiguranja utvrđene ugovorom o osiguranju iz člana 1. ovog zakona.

Član 5.

Porez na premije osiguranja plaća se po stopi od 5%.

Član 6.

Porez na premije osiguranja ne plaća se na premije osiguranja koje se ostvaruju zaključivanjem i izvršavanjem ugovora o poslovima neživotnog osiguranja, i to:
1) osiguranje od posledica nezgode;
2) osiguranje od povreda na radu i profesionalnih oboljenja;
3) dobrovoljno zdravstveno osiguranje;
4) osiguranje motornih vozila, koje pokriva štete na motornim vozilima na sopstveni pogon, odnosno gubitak tih vozila, čiji su vlasnici lica sa utvrđenim invaliditetom;
5) osiguranje stambenih kredita;
6) osiguranje izvoznih kredita;
7) osiguranje kredita građana koji se plaćaju u ratama;
8) osiguranje poljoprivrednih kredita.
Porez na premije osiguranja ne plaćaju diplomatska i konzularna predstavništva, pod uslovom reciprociteta.

Član 7.

Obaveza obračunavanja poreza na premije osiguranja nastaje u trenutku zaključenja ugovora o osiguranju.
Poreski obveznik plaća porez na premije osiguranja do 10. u mesecu za ugovore o osiguranju zaključene u prethodnom mesecu.

Član 8.

Poreski obveznik je dužan da, na osnovu zaključenih ugovora o neživotnom osiguranju, a radi pravilnog obračunavanja i plaćanja poreza na premije osiguranja, vodi evidenciju koja obezbeđuje vršenje kontrole obračuna i plaćanja poreza na premije osiguranja.
Poreski obveznik je dužan da čuva evidenciju iz stava 1. ovog člana najmanje pet godina po isteku kalendarske godine na koju se evidencija odnosi.

Član 9.

Ministar nadležan za poslove finansija propisaće način obračunavanja poreza na premije osiguranja, kao i sadržinu i način vođenja evidencije iz člana 8. ovog zakona.

Član 10.

Kontrolu obračunavanja i plaćanja poreza na premije osiguranja vrši nadležni poreski organ.

Član 11.

Na odnose koji nisu posebno uređeni ovim zakonom (prinudna naplata, kamate, zastarelost i dr.) shodno se primenjuje zakon kojim se uređuje poreski postupak i poreska administracija.

Član 12.

Novčanom kaznom u visini od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj poreski obveznik - pravno lice, ako:
1) ne plati porez u propisanom roku (član 7. stav 2);
2) ne vodi propisanu evidenciju (član 8. stav 1);
3) ne čuva evidenciju u propisanom roku (član 8. stav 2).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara.
Novčanom kaznom u visini od dvostrukog do petostrukog iznosa poreza kazniće se za prekršaj poreski obveznik - pravno lice, ako ne obračuna porez u skladu sa članom 7. stav 1. i članom 9. ovog zakona.
Za prekršaj iz stava 3. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 dinara.

Član 13.

Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjivaće se od 1. januara 2005. godine.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: