Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O OZNAKAMA GEOGRAFSKOG POREKLA

(Objavljen u "Sl. listu SCG", br. 20. od 12. maja 2006)

I. PREDMET I USLOVI ZAŠTITE

Član 1.

Ovim zakonom uređuju se način sticanja i pravna zaštita oznaka geografskog porekla.
Oznake geografskog porekla su imena porekla i geografske oznake.

Član 2.

Oznake geografskog porekla upotrebljavaju se za obeležavanje prirodnih, poljoprivrednih i industrijskih proizvoda, proizvoda domaće radinosti i usluga.

Pojam imena porekla

Član 3.

Ime porekla je geografski naziv zemlje, regiona ili lokaliteta koji služi da označi proizvod koji odande potiče, čiji su kvalitet i posebna svojstva isključivo ili bitno uslovljena geografskom sredinom, koja obuhvata prirodne i ljudske faktore i čija se proizvodnja, prerada i priprema u celini odvijaju na određenom ograničenom području.

Pojam geografske oznake

Član 4.

Geografska oznaka je oznaka koja identifikuje određenu robu kao robu poreklom sa teritorije određene zemlje, regiona ili lokaliteta sa te teritorije, gde se određeni kvalitet, reputacija ili druge karakteristike robe suštinski mogu pripisati njenom geografskom poreklu.

Tradicionalni i istorijski nazivi

Član 5.

Oznaku geografskog porekla čini i naziv koji nije administrativni geografski naziv određene zemlje, regiona ili lokaliteta, koji je dugom upotrebom u prometu postao opštepoznat kao tradicionalni naziv proizvoda koji potiče sa tog područja, ili je u pitanju istorijski naziv tog područja, ako ispunjava uslove iz čl. 3. i 4. ovog zakona.

Homonimni nazivi

Član 6.

Ako su nazivi dva ili više mesta odakle proizvod potiče identični, ili gotovo identični u pisanom ili izgovorenom obliku (homonimni nazivi), zaštita takvih geografskih naziva biće priznata svim zainteresovanim licima koja ispunjavaju uslove propisane ovim zakonom, na osnovu principa pravednog i ravnopravnog tretiranja proizvođača na tržištu i istinitog obaveštavanja potrošača, osim kada to može da izazove zabunu u javnosti o tačnom geografskom poreklu proizvoda.

Nazivi koji se ne mogu zaštititi

Član 7.

Oznakom geografskog porekla ne može da se zaštiti naziv:
1) koji je protivan javnom poretku ili moralu;
2) koji predstavlja ime zaštićene biljne sorte ili životinjske vrste;
3) čiji izgled ili sadržaj može da stvori zabunu kod potrošača u pogledu prirode, porekla, kvaliteta, načina proizvodnje ili drugih karakteristika proizvoda;
4) koji predstavlja tačan naziv zemlje, regiona ili lokaliteta sa koga proizvod potiče, ali koji kod potrošača izaziva lažnu predstavu da proizvod potiče iz druge zemlje, regiona ili lokaliteta;
5) koji je usled dugotrajne upotrebe postao generičan, odnosno uobičajen naziv za označavanje određenog proizvoda;
6) koji nije zaštićen, ili je prestao da bude zaštićen u zemlji porekla, ili koji je prestao da se koristi u toj zemlji.
Ovim zakonom ne štiti se oznaka geografskog porekla za proizvod od vinove loze ako je ta oznaka identična sa imenom sorte grožđa koja je postojala na teritoriji Srbije i Crne Gore pre 1. januara 1995. godine.

II. OPŠTE ODREDBE O POSTUPKU ZAŠTITE

Zaštita oznaka geografskog porekla

Član 8.

Pravna zaštita oznaka geografskog porekla ostvaruje se u upravnom postupku koji vodi organ uprave Saveta ministara nadležan za poslove intelektualne svojine (u daljem tekstu: nadležni organ).
Odluke u postupku iz stava 1. ovog člana konačne su i protiv njih se može voditi upravni spor.

Takse i troškovi postupka

Član 9.

U upravnom postupku pred nadležnim organom plaćaju se takse i naknade troškova postupka, saglasno posebnim propisima kojima se uređuju administrativne takse i naknade troškova postupka i troškova za pružanje informacionih usluga.

Registri

Član 10.

Nadležni organ vodi Registar prijava imena porekla, Registar prijava geografskih oznaka, Registar prijava za priznanje statusa ovlašćenih korisnika imena porekla, Registar prijava za priznanje statusa ovlašćenih korisnika geografskih oznaka, Registar imena porekla, Registar geografskih oznaka, Registar ovlašćenih korisnika imena porekla i Registar ovlašćenih korisnika geografskih oznaka.
Registri iz stava 1. ovog člana imaju status javnih knjiga i zainteresovana lica mogu da ih razgledaju u prisustvu službenog lica.
Spise registrovanih oznaka geografskog porekla, osim delova koji uživaju tajnost, zainteresovano lice može da razgleda u prisustvu službenog lica.
Na pismeni zahtev zainteresovanog lica i uz plaćanje propisane takse, nadležni organ izdaje kopije dokumenata i odgovarajuće potvrde i uverenja o činjenicama o kojima vodi službenu evidenciju.
Sadržina registara iz stava 1. ovog člana uređuje se posebnim propisom.

Dostupnost dokumentacije

Član 11.

Nadležni organ je dužan da zainteresovanim licima učini dostupnim svoju dokumentaciju o oznakama geografskog porekla.

Međunarodno registrovanje oznake geografskog porekla

Član 12.

Ovlašćeni korisnik oznake geografskog porekla, odnosno podnosilac prijave za priznanje statusa ovlašćenog korisnika oznake geografskog porekla može da podnese zahtev za međunarodno registrovanje u skladu sa međunarodnim ugovorom koji obavezuje Srbiju i Crnu Goru.
Zahtev za međunarodno registrovanje iz stava 1. ovog člana, uz plaćanje propisane takse, podnosi se preko nadležnog organa.
Sadržina zahteva za međunarodno registrovanje oznake geografskog porekla i postupanje nadležnog organa po tom zahtevu uređuju se posebnim propisom.

Zastupanje

Član 13.

Strano fizičko ili pravno lice u postupku pred nadležnim organom mora zastupati zastupnik upisan u Registar zastupnika koji vodi nadležni organ ili advokat.
U Registar zastupnika koji vodi nadležni organ upisuju se fizička i pravna lica koja ispunjavaju uslove utvrđene zakonom kojim se uređuju patenti.

III. POSTUPAK PO PRIJAVI OZNAKE GEOGRAFSKOG POREKLA

Pokretanje postupka za registrovanje imena porekla, odnosno geografske oznake

Član 14.

Postupak za registrovanje imena porekla, odnosno geografske oznake pokreće se odgovarajućom prijavom.
Prijavu imena porekla, odnosno geografske oznake mogu da podnesu:
1) domaća fizička ili pravna lica koja na određenom geografskom području proizvode proizvode koji se označavaju nazivom tog geografskog područja;
2) udruženja lica iz tačke 1. ovog stava, privredne komore, udruženja potrošača i državni organi zainteresovani za zaštitu imena porekla, odnosno geografske oznake u okviru svojih aktivnosti;
3) strana fizička ili pravna lica, odnosno strana udruženja, ako je ime porekla, odnosno geografska oznaka priznata u zemlji porekla, kada to proizilazi iz međunarodnih ugovora.
Prijava imena porekla, odnosno geografske oznake može da se odnosi samo na jednu oznaku ili ime geografskog područja i samo na jednu vrstu proizvoda.
Za podnošenje prijave imena porekla, odnosno geografske oznake plaća se propisana taksa.

Bitni delovi prijave

Član 15.

Bitni delovi prijave imena porekla, odnosno geografske oznake su:
1) zahtev za registrovanje imena porekla, odnosno geografske oznake;
2) opis geografskog područja;
3) podaci o specifičnim karakteristikama proizvoda.

Zahtev za registrovanje


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: