Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O OBUCI SUDIJA, JAVNIH TUŽILACA, ZAMENIKA JAVNIH TUŽILACA I SUDIJSKIH I TUŽILAČKIH POMOĆNIKA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 46 od 2. juna 2006)

I. OSNOVNE ODREDBE

Predmet zakona

Član 1.

Ovim zakonom utvrđuju se vrste i način sprovođenja obuke sudija, javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca (u daljem tekstu: nosioci pravosudnih dužnosti) i sudijskih i tužilačkih pomoćnika.

Pojam i cilj obuke

Član 2.

Obuka nosilaca pravosudnih dužnosti i sudijskih i tužilačkih pomoćnika je organizovano sticanje i usavršavanje teorijskih i praktičnih znanja i veština potrebnih za samostalno, stručno i efikasno vršenje pravosudne dužnosti.

Vrste obuke

Član 3.

Obuka može biti početna i stalna.
Početnu obuku pohađaju nosioci pravosudnih dužnosti pre stupanja na dužnost i sudijski i tužilački pomoćnici.
Stalnu obuku pohađaju nosioci pravosudnih dužnosti.

II. PRAVA I OBAVEZE KORISNIKA OBUKE

Pravo i obaveza na obuku

Član 4.

Nosioci pravosudnih dužnosti imaju pravo i obavezu da se stručno usavršavaju.
Obuka je dobrovoljna, osim ukoliko su pojedini oblici obuke zakonom određeni kao obavezni ili na osnovu odluke Visokog saveta pravosuđa u slučaju promene specijalizacije, bitnih promena propisa i uvođenja novih tehnika rada.

Korisnici

Član 5.

Korisnici početne obuke su sudijski i tužilački pomoćnici i nosioci pravosudnih dužnosti koji su prvi put izabrani.
Korisnici stalne obuke su nosioci pravosudnih dužnosti.

Korisnici početne obuke - sudijski i tužilački pomoćnici

Član 6.

Korisnike početne obuke iz reda sudijskih i tužilačkih pomoćnika bira Visoki savet pravosuđa u užem sastavu, po utvrđenim objektivnim kriterijumima zasnovanim na pokazanim rezultatima rada i radnom iskustvu, a na predlog predsednika suda, odnosno javnog tužioca, po pribavljenom mišljenju sednice svih sudija, odnosno kolegijuma svih zamenika javnog tužioca.
Broj korisnika iz stava 1. ovog člana za svaku kalendarsku godinu utvrđuje Visoki savet pravosuđa u proširenom sastavu, u skladu sa planiranim brojem slobodnih sudijskih i tužilačkih mesta.

Prigovor

Član 7.

Sudijski i tužilački pomoćnik ima pravo prigovora na odluku predsednika suda, odnosno javnog tužioca kojom predlaže korisnike početne obuke, kao i pravo prigovora na odluku Visokog saveta pravosuđa o izboru korisnika početne obuke.
Protiv odluke predsednika suda, odnosno javnog tužioca prigovor se može izjaviti u roku od osam dana od dana objavljivanja odluke. Odluku o prigovoru donosi Visoki savet pravosuđa u užem sastavu u roku od 30 dana od dana podnošenja prigovora.
Protiv odluke Visokog saveta pravosuđa iz stava 1. ovog člana može se izjaviti prigovor u roku od osam dana od dana objavljivanja odluke. Odluku o prigovoru donosi Visoki savet pravosuđa u proširenom sastavu u roku od 30 dana od dana podnošenja prigovora.

Korisnici početne obuke - nosioci pravosudnih dužnosti

Član 8.

Korisnici početne obuke su nosioci pravosudnih dužnosti koji su prvi put izabrani, a nisu bili korisnici početne obuke iz člana 6. stav 1. ovog zakona.

Obaveze korisnika

Član 9.

Nosilac pravosudne dužnosti koji je bio korisnik početne obuke, a prestane mu dužnost na lični zahtev pre isteka roka od pet godina od dana izbora, dužan je da nadoknadi stvarne troškove početne obuke.

III. SPROVOĐENjE OBUKE

Programi obuke

Član 10.

Sadržaj programa obuke određuje se u zavisnosti od prethodnog profesionalnog iskustva korisnika.
Visoki savet pravosuđa u proširenom sastavu utvrđuje programe početne