Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


-------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Zakon je ukinut
-------------------

ZAKON

O JUGOSLOVENSKOM DRŽAVLjANSTVU

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 33/96, 9/2001 i "Sl. glasniku RS" 135/2004)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Jugoslovensko državljanstvo stiče se i prestaje pod uslovima utvrđenim ovim zakonom.

Član 2.

Jugoslovensko državljanstvo stiče se:
1) poreklom;
2) rođenjem na teritoriji Jugoslavije;
3) prijemom;
4) po međunarodnim ugovorima.

Član 3.

Jugoslovensko državljanstvo prestaje:
1) otpustom;
2) odricanjem;
3) po međunarodnim ugovorima.

Član 4.

Jugoslovenski državljanin koji ima i državljanstvo strane države smatra se jugoslovenskim državljaninom kad se nalazi na teritoriji Savezne Republike Jugoslavije (u daljem tekstu: Jugoslavija).

Član 5.

(1) Jugoslovenskom državljaninu prestaje državljanstvo republike članice prestankom jugoslovenskog državljanstva, a stranac stiče državljanstvo republike članice sticanjem jugoslovenskog državljanstva.
(2) Državljanin republike članice ima na teritoriji druge republike članice ista prava i dužnosti kao i njeni državljani.

Član 6.

(1) Jugoslovensko državljanstvo dokazuje se izvodom iz matične knjige rođenih ili izvodom iz matične knjige jugoslovenskih državljana.
(2) Lice rođeno u inostranstvu i lice koje je kao stranac, u skladu sa ovim zakonom primljeno u jugoslovensko državljanstvo, jugoslovensko državljanstvo dokazuje izvodom iz matične knjige jugoslovenskih državljana.
(3) U inostranstvu jugoslovensko državljanstvo dokazuje se izvodom iz matične knjige rođenih ili izvodom iz matične knjige jugoslovenskih državljana ili važećom putnom ispravom jugoslovenskog državljanina.

II. STICANjE JUGOSLOVENSKOG DRŽAVLjANSTVA

1. Sticanje državljanstva poreklom

Član 7.

Jugoslovensko državljanstvo stiče poreklom:
1) dete čija su oba roditelja u trenutku njegovog rođenja jugoslovenski državljani;
2) dete rođeno u Jugoslaviji, čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja deteta jugoslovenski državljanin;
3) dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja deteta jugoslovenski državljanin, a drugi je nepoznat ili nepoznatog državljanstva ili bez državljanstva.

Član 8.

(1) Jugoslovensko državljanstvo stiče poreklom dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja deteta jugoslovenski državljanin, a drugi je strani državljanin, ako do navršene 18. godine života bude prijavljeno kao jugoslovenski državljanin kod nadležnog diplomatskog ili konzularnog predstavništva Jugoslavije i ako podnese zahtev za upis u matičnu knjigu jugoslovenskih državljana.
(2) Zahtev za upis deteta u matičnu knjigu jugoslovenskih državljana može podneti roditelj koji je jugoslovenski državljanin. Ako je dete pod starateljstvom, prijavu može podneti staralac. Ako je dete starije od 14 godina, potrebna je i njegova saglasnost.
(3) Ako dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja jugoslovenski državljanin, ostane bez državljanstva, stiče jugoslovensko državljanstvo i ako nije prijavljeno kao jugoslovenski državljanin, odnosno upisano u matičnu knjigu jugoslovenskih državljana u smislu stava 1. ovog člana.

Član 9.

(1) Pod uslovima iz člana 8. stav 1. ovog zakona, jugoslovensko državljanstvo stiče i lice starije od 18 godina života ako do navršene 23. godine života podnese zahtev za upis u matičnu knjigu jugoslovenskih državljana.
(2) Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se organu nadležnom za vođenje matične knjige jugoslovenskih državljana.

Član 10.

(1) Pod uslovima iz čl. 7, 8. i 9. ovog zakona, jugoslovensko državljanstvo stiče i usvojenik - stranac, u slučaju potpunog usvojenja.
(2) Zahtev za upis usvojenika stranca u matičnu knjigu jugoslovenskih državljana podnosi usvojilac - jugoslovenski državljanin.
(3) Zahtev iz stava 2. ovog člana može podneti usvojenik stariji od 18 godina života do navršene 23. godine života.

2. Sticanje državljanstva rođenjem na teritoriji Jugoslavije

Član 11.

(1) Dete rođeno ili nađeno na teritoriji Jugoslavije (nahoče) stiče jugoslovensko državljanstvo rođenjem ako su mu oba roditelja nepoznata ili nepoznatog državljanstva ili bez državljanstva.
(2) Detetu iz stava 1. ovog člana može prestati jugoslovensko državljanstvo ako se do navršene 18. godine života utvrdi da su mu oba roditelja strani državljani. Državljanstvo mu prestaje na zahtev roditelja danom dostavljanja rešenja.
(3) Ako je dete starije od 14 godina, za prestanak jugoslovenskog državljanstva potrebna je i njegova saglasnost.

3. Sticanje državljanstva prijemom

Član 12.

(1) Stranac kome je, shodno propisima o kretanju i boravku stranaca, odobreno stalno nastanjenje u Jugoslaviji može biti, na svoj zahtev, primljen u jugoslovensko državljanstvo pod uslovom:
1) da je navršio 18 godina života;
2) da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u jugoslovensko državljanstvo;
3) da u mestu stalnog nastanjenja ima zaposlenje ili drugi izvor sredstava za svoje izdržavanje i izdržavanje članova svoje porodice;
4) da u Jugoslaviji nije kažnjavan kaznom zatvora za krivično delo koje ga čini nepodobnim za prijem u jugoslovensko državljanstvo;
5) da se iz njegovog ponašanja može zaključiti da će poštovati pravni poredak Jugoslavije.

(2) Uslov iz tačke 2. stava 1. ovog člana ispunjen je ako je zahtev podnelo lice bez državljanstva ili lice koje pruži dokaz da će po zakonu zemlje čiji je državljanin izgubiti državljanstvo prijemom u jugoslovensko državljanstvo.

(3) Ako strana država ne dozvoljava otpust iz državljanstva ili za otpust postavlja uslove koje stranac ne može ispuniti bez bitne štete po njegovu egzistenciju i egzistenciju njegove porodice, uslov iz stava 1. tačka 2. ovog člana ispunjen je ako podnosilac zahteva da izjavu da se odriče stranog državljanstva ako stekne jugoslovensko državljanstvo.

Član 12a.

Stranac koji je u braku sa jugoslovenskim državljaninom najmanje tri godine i kome je odobreno stalno nastanjenje u Jugoslaviji, može biti primljen u jugoslovensko državljanstvo ako ne postoji neka od smetnji iz člana 12. stav 1. tač. 4. i 5. ovog zakona.

Član 13.

Jugoslovenski iseljenik i član njegove porodice mogu biti primljeni u jugoslovensko državljanstvo ako ispunjavaju uslove iz člana 12. stav 1. tač. 4. i 5. ovog zakona.

Član 14.

(1) U jugoslovensko državljanstvo može biti primljen i stranac koji nema otpust iz stranog državljanstva, bez obzira na to da li mu je odobreno stalno nastanjenje u Jugoslaviji i da li ima zaposlenje ili drugi izvor sredstava za izdržavanje, ako njegov prijem u jugoslovensko državljanstvo iziskuju međunarodni i drugi interesi Jugoslavije, ako ima naročitih zasluga za Jugoslaviju ili ako je to neophodno iz naučnih, ekonomskih, kulturnih, nacionalnih ili sličnih razloga.
(2) O prijemu u jugoslovensko državljanstvo iz stava 1. ovog člana odlučuje Savezna vlada.

Član 15.