Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O IZBORU POSLANIKA SKUPŠTINE SRBIJE I CRNE GORE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 137 od 24. decembra 2004)

I. OSNOVNE ODREDBE

Sadržina zakona

Član 1.

Ovim zakonom uređuje se izbor i prestanak mandata poslanika Skupštine Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu: poslanici) iz Republike Srbije.

Broj poslanika koji se bira

Član 2.

U Skupštinu Srbije i Crne Gore bira se 91 poslanik iz Republike Srbije.

Sloboda izbora

Član 3.

Građani biraju poslanike slobodno, putem opšteg i jednakog izbornog prava.
Izbori za poslanike su neposredni, a glasanje tajno.
Niko nema pravo da, iz bilo kog razloga, sprečava ili primorava građanina da glasa, da ga poziva na odgovornost zbog glasanja ili da od njega traži da se izjasni za koga je glasao ili zašto nije glasao.

Izborno pravo

Član 4.

Pravo da bira poslanika i da bude biran za poslanika ima svaki građanin Republike Srbije koji ima pravo da bira narodne poslanike i da bude biran za narodnog poslanika (u daljem tekstu: birač).

Način izbora poslanika

Član 5.

Poslanici se biraju u Republici Srbiji kao jednoj izbornoj jedinici.
Poslanici se biraju na osnovu lista političkih stranaka, stranačkih koalicija, drugih političkih organizacija i lista koje predlože grupe građana (u daljem tekstu: izborna lista).

Mandat poslanika

Član 6.

Poslanici se biraju na četiri godine.
Mandat poslanika potvrđuje Skupština Srbije i Crne Gore, na osnovu uverenja o izboru za poslanika i izveštaja o sprovedenim izborima koji joj dostavlja Republička izborna komisija.

Raspisivanje izbora

Član 7.

Izbore za poslanike raspisuje predsednik Srbije i Crne Gore, u skladu sa Ustavnom poveljom državne zajednice Srbija i Crna Gora.

Sredstva za sprovođenje izbora

Član 8.

Sredstva za sprovođenje izbora za poslanike obezbeđuju se u budžetu Republike Srbije.

II. ORGANI ZA SPROVOĐENjE IZBORA

Vrste organa za sprovođenje izbora

Član 9.

Organi za sprovođenje izbora jesu birački odbori, opštinske odnosno gradske izborne komisije i Republička izborna komisija.
Organi za sprovođenje izbora dužni su da tokom izbornog postupka obaveštavaju birače, kandidate za poslanike i podnosioce izbornih lista o njihovim pravima i načinu zaštite tih prava.

Opštinske i gradske izborne komisije

Član 10.

Opštinske izborne komisije imenuju biračke odbore, vode tehničke pripreme za izbore, preuzimaju izborni materijal od Republičke izborne komisije i zapisnički ga predaju biračkim odborima i preuzimaju izborni materijal od biračkih odbora i zapisnički ga predaju Republičkoj izbornoj komisiji.
Poslove opštinskih izbornih komisija u gradovima i gradu Beogradu vrše gradske izborne komisije.
Bliža pravila o radu opštinskih i gradskih izbornih komisija donosi Republička izborna komisija.

III. ZAŠTITA IZBORNOG PRAVA I PRAVILNOSTI IZBORNOG POSTUPKA

Imaoci prava na zaštitu i način zaštite

Član 11.

Svaki birač, kandidat i podnosilac izborne liste ima pravo na zaštitu izbornog prava po postupku utvrđenom ovim zakonom i Zakonom o izboru narodnih poslanika.
Izborno pravo i pravilnost izbornog postupka štite se prigovorom Republičkoj izbornoj komisiji i žalbom Vrhovnom sudu Srbije.
Na izbornu radnju, propust ili odluku Republičke izborne komisije prigovor nije dopušten.

Podnošenje prigovora

Član 12.

Prigovor na izbornu radnju ili propust biračkog odbora i opštinske ili gradske izborne komisije podnosi se Republičkoj izbornoj komisiji.
Prigovor se podnosi u roku od 24 sata od izvršenja radnje koju podnosilac prigovora smatra nepravilnom, odnosno od časa kad je učinjen propust.

Odlučivanje o prigovoru

Član 13.

Republička izborna komisija odlučuje o prigovoru u roku od 48 sati od prijema prigovora i odluku dostavlja podnosiocu prigovora i svim podnosiocima izbornih lista.
Ako prigovor bude usvojen, Republička izborna komisija poništava izbornu radnju, odnosno izbore.
Kad Republička izborna komisija ne odluči o prigovoru u roku od 48 sati od časa prijema prigovora, smatra se da je prigovor usvojen.

Podnošenje žalbe

Član 14.

Na izbornu radnju, propust ili odluku Republičke izborne komisije koja je donesena po prigovoru može se podneti žalba Vrhovnom sudu Srbije.
Žalba se podnosi preko Republičke izborne komisije, u roku od 48 sati od izvršenja radnje koju podnosilac žalbe smatra nepravilnom, odnosno od časa kad je učinjen propust, odnosno od prijema odluke.
Republička izborna komisija je dužna da u roku od 24 sata od prijema žalbe Vrhovnom sudu Srbije dostavi žalbu i sve potrebne spise.

Odlučivanje o žalbi

Član 15.

Vrhovni sud Srbije donosi odluku o žalbi u roku od 48 sati od prijema žalbe sa spisima.
: