Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 84. stav 2. Zakona o energetici ("Službeni glasnik RS", broj 84/04) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07 i 65/08),
Vlada donosi

UREDBU

O USLOVIMA ZA STICANjE STATUSA POVLAŠĆENOG PROIZVOĐAČA ELEKTRIČNE ENERGIJE I KRITERIJUMIMA ZA OCENU ISPUNjENOSTI TIH USLOVA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 72 od 3. septembra 2009)

Član 1.

Ovom uredbom bliže se propisuju uslovi za sticanje statusa povlašćenog proizvođača električne energije (u daljem tekstu: povlašćeni proizvođač) i kriterijumi za ocenu ispunjenosti tih uslova.

Član 2.

Status povlašćenog proizvođača mogu da steknu proizvođači koji:
1) u procesu proizvodnje električne energije koriste obnovljive izvore energije ili separisanu frakciju komunalnog otpada;
2) proizvode električnu energiju u elektranama, koje se u smislu zakona kojim se uređuje oblast energetike smatraju malim elektranama;
3) istovremeno proizvode električnu i toplotnu energiju, pod uslovom da ispunjavaju kriterijume u pogledu energetske efikasnosti.

Član 3.

Obnovljivi izvori energije, u smislu ove uredbe, jesu izvori energije koji se nalaze u prirodi i obnavljaju se u celosti ili delimično, posebno energija vodotokova, vetra, neakumulirana sunčeva energija, biomasa, geotermalna energija, biogoriva, biogas, sintetički gas, deponijski gas, gas iz postrojenja za tretman kanalizacionih voda i otpadnih voda iz prehrambene i drvno-prerađivačke industrije koje ne sadrže opasne materije.

Član 4.

Biomasa, u smislu ove uredbe, jeste biorazgradljiva materija nastala u poljoprivredi, šumarstvu i pratećoj industriji i domaćinstvu, koja obuhvata: biljke i delove biljaka; gorivo dobijeno od biljaka i delova biljaka; ostatke i nusproizvode biljaka nastale u poljoprivredi (slama, kukuruzovina, granje, koštice i ljuske); ostatke životinjskog porekla nastale u poljoprivredi (izmet); ostatke biljaka u šumarstvu (ostaci pri seči šuma); biorazgradljive ostatke u prehrambenoj i drvnoj industriji koji ne sadrže opasne supstance i separisanu biorazgradljivu frakciju komunalnog otpada.
Ne smatraju se biomasom, u smislu ove uredbe, fosilna goriva, treset, papir i karton, tekstil, delovi tela životinja, industrijski otpad izuzev onog koji se podrazumeva pod biomasom, komunalni otpad, otpad iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda i komercijalni otpad.

Član 5.

Biogas, u smislu ove uredbe, jeste gas nastao anaerobnim postupcima iz biomase.
Sintetički gas, u smislu ove uredbe, jeste gas nastao pirolitičkom razgradnjom biomase i separisanjem frakcije komunalnog otpada.

Član 6.

Otpad, u smislu ove uredbe, je svaka materija ili predmet sadržan u listi kategorija otpada (Lj lista) koji vlasnik odbacuje, namerava da odbaci ili je dužan da odbaci, u skladu sa zakonom kojim se uređuje upravljanje otpadom.
Komunalni otpad, u smislu ove uredbe, je otpad iz domaćinstava (kućni otpad), kao i drugi otpad koji je zbog svoje prirode ili sastava sličan otpadu iz domaćinstava, u skladu sa zakonom kojim se uređuje upravljanje otpadom.

Član 7.

Fosilna goriva, u smislu ove uredbe, jesu ugalj, nafta i naftni derivati, prirodni gas i uljani škriljci.

Član 8.

Elektrana, u smislu ove uredbe, jeste postrojenje za proizvodnju električne energije ili za kombinovanu proizvodnju, sa jednom ili više proizvodnih jedinica.
Kombinovana proizvodnja iz stava 1. ovog člana predstavlja istovremenu proizvodnju električne i toplotne energije.
Kondenzacioni režim rada, u smislu ove uredbe, predstavlja proizvodnju električne energije kod elektrana sa kombinovanom proizvodnjom.

Član 9.

Ako proizvođač električne energije delatnost proizvodnje električne energije obavlja u elektrani koja sadrži različite proizvodne jedinice, status povlašćenog proizvođača stiče samo za one proizvodne jedinice za koje ispunjava uslove propisane ovom uredbom.
Proizvođač koji obavlja delatnost proizvodnje električne energije u više elektrana, podnosi zahtev za sticanje statusa povlašćenog proizvođača za svaku takvu elektranu posebno.
U proizvodne jedinice iz stava 1. ovog člana moraju biti:
1) ugrađeni merni uređaji za merenje isporučene električne energije;
2) ugrađeni merni uređaji i označena merna mesta na kojima se meri ukupno neto proizvedena električna energija i toplotna energija iz postrojenja i potrošnja primarne energije za pogon postrojenja.
Podnosilac zahteva za sticanje statusa povlašćenog proizvođača uz zahtev podnosi i odgovarajući dokaz o ugrađenim mernim uređajima i označenim mernim mestima iz stava 3. ovog člana.

Član 10.

Pravno lice ili preduzetnik može steći status povlašćenog proizvođača, pod uslovima iz stava 2. ove uredbe, za:
1) hidroelektranu;
2) elektranu koja u procesu proizvodnje koristi biomasu ili biomasu u kombinaciji sa nekim dopunskim fosilnim gorivom ili otpadom, ukoliko energetska vrednost korišćene biomase na godišnjem nivou čini najmanje 80% ukupne primarne energije;
3) elektranu koja električnu energiju proizvodi koristeći obnovljive izvore energije, osim biomase, ukoliko u procesu proizvodnje energetska vrednost korišćenih obnovljivih izvora energije na godišnjem nivou čini najmanje 90% ukupne primarne energije.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: